Mata grzewcza zamiast grzałki

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#1

Post autor: adha9 »

Witam

Mam pytanie jak w temacie. Chodzi o coś takiego:

http://allegro.pl/mata-termo-filtrujaca ... 74507.html

Czy ktoś to stosuje/stosował? Pozbycie się grzałki ze zbiornika wygląda zachęcająco.

Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#2

Post autor: rupert »

Raczej wątpię w jej cudowne właściwości filtrująceObrazek Ale grzałkę wydaje się że potrafi zastąpić. Tylko jak to regulować??

balti
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: śr lut 14, 2018 7:28 pm
Telefon: 502569411
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Barbara
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#3

Post autor: balti »

Kiedyś miałam terrarium z matą grzewczą pod nim . Szyba /spodnia/ pękła i nie było to uszkodzenie mechaniczne . Podejżewam w łaśnie matę .

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#4

Post autor: adha9 »

balti pisze: śr mar 14, 2018 9:51 amKiedyś miałam terrarium z matą grzewczą pod nim . Szyba /spodnia/ pękła i nie było to uszkodzenie mechaniczne . Podejżewam w łaśnie matę .
No i tego się szczerze mówiąc najbardziej boję. W aqua jest o tyle lepiej, że spora masa wody daje lepszą stabilizację temperatury i mniejsza jest szansa miejscowego przegrzania. Z drugiej strony może być większa różnica temperatur pomiędzy warstwą szkła z wodą i od spodu. A większa różnica temperatur to i większe naprężenia...

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#5

Post autor: adha9 »

rupert pisze: śr mar 14, 2018 9:16 amRaczej wątpię w jej cudowne właściwości filtrująceObrazek Ale grzałkę wydaje się że potrafi zastąpić. Tylko jak to regulować??

Z filtracją to i ja myślę, że to ściema, a regulacja to zakładam, że za pomocą termostatu z czujnikiem w zbiorniku.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Jest jeszcze inna sprawa.
Zakładając, że zakupisz taką matę.
Mata zaczyna grzać, a że od dołu, no to przede wszystkim podłoże.
Zanim się wyłączy, to temperatura podłoża będzie wyższa niż wody.
Mogę się mylić, ale przez takie grzanie, temperatura w akwarium może się bardziej wąchać, niż przy użyciu normalnej grzałki.
A pisanie o filtracji, to już zupełna bajka.
Pozdrawiam Marcin

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#7

Post autor: adha9 »

marcinzabki29 pisze: śr mar 14, 2018 10:19 amJest jeszcze inna sprawa.
Zakładając, że zakupisz taką matę.
Mata zaczyna grzać, a że od dołu, no to przede wszystkim podłoże.
Zanim się wyłączy, to temperatura podłoża będzie wyższa niż wody.
Mogę się mylić, ale przez takie grzanie, temperatura w akwarium może się bardziej wąchać, niż przy użyciu normalnej grzałki.
A pisanie o filtracji, to już zupełna bajka.
Woda w wymuszonym obiegu chyba efektywniej odbierze ciepło niż mata, ale to dotyczy grzałek umieszczonych wewnątrz obiegu wody. Odbieranie ciepła od maty przez konwekcję jest IMO dużo efektywniejsze niż w przypadku grzałki zanurzonej bez wymuszonego obiegu wody. W sumie nie dam sobie za to ręki uciąć i stąd pytanie czy ktoś to zastosował i jak wyszło w praktyce.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#8

Post autor: Miro »

Wątpię czy ktoś to stosował, przecież to nowość.
Ja bym się zastanawiał czy to nie szkodzi rośliną.
Nagrzewają się korzenie roślin a następnie woda a w naturze dzieje się to odwrotnie.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#9

Post autor: don_Vall »

Na pewno nie ma nic wspólnego z filtracją. Ogrzewanie też będzie bardzo słabe. Szkło nie jest dobrym przewodnikiem ciepła a jak jeszcze będzie podłoże to różnica temperatury między grzałką w macie a wodą bezie tak duża, ze może powodować uszkodzenia.
Na początku myślałem, że to mata pod podłoże ...

Darek
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#10

Post autor: PawelWaw »

Jakieś 5lat temu widziałem akwarium firmy Elos zaaranżowane przez Filipe Oliveira, filtracja była oparta na kablu grzewczym zamontowanym na dnie. Na ten kabel poszedł cały "system" firmy Elos. Było to akwarium w stylu naturalnym. Funkcjonowało przez ok rok.

Wysłane z mojego LG-V30 przy użyciu Tapatalka


Znalazłem
Ostatnio zmieniony śr mar 14, 2018 8:09 pm przez PawelWaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#11

Post autor: marcinzabki29 »

PawelWaw, w sumie ciekawe.
Ale kabel jest w akwarium, a ta mata pod.
I zapewne ten kabel jest bardziej miarodajny i wydajny od maty.
Pozdrawiam Marcin

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#12

Post autor: adha9 »

miro pisze: śr mar 14, 2018 11:40 amWątpię czy ktoś to stosował, przecież to nowość.
Ja bym się zastanawiał czy to nie szkodzi rośliną.
Nagrzewają się korzenie roślin a następnie woda a w naturze dzieje się to odwrotnie.
To chyba tak jak z ogrzewaniem podłogowym. Miało być jakieś mocno szkodliwe a ludzie stosują i raczej nie narzekają. BTW bo nigdy jakimś asem z biologii raczej nie byłem. Jak to jest z temperaturą podłoża i wody w zbiornikach wodnych? Zawsze woda jest cieplejsza czy nie koniecznie?

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#13

Post autor: adha9 »

don_Vall pisze: śr mar 14, 2018 3:26 pmNa pewno nie ma nic wspólnego z filtracją. Ogrzewanie też będzie bardzo słabe. Szkło nie jest dobrym przewodnikiem ciepła a jak jeszcze będzie podłoże to różnica temperatury między grzałką w macie a wodą bezie tak duża, ze może powodować uszkodzenia.
Na początku myślałem, że to mata pod podłoże ...

Darek
No właśnie słabe właściwości szkła jako przewodnika mogą tu być problemem. Z drugiej strony nie mamy w aqua gwałtownych zmian temperatury i konieczności szybkiego podgrzewania. Żeby nie nastąpiło uszkodzenie, moim zdaniem temperatura maty nie może być zbyt duża. Wtedy się dogrzeje woda, ale wolniej. Na korzyść maty przemawia powierzchnia grzania w porównaniu z grzałką oczywiście. Chyba sobie utnę pogawędką z producentem i zobaczymy co odpowie na wątpliwości. Oczywiście stosowanie tego na "zimną krew" zdecydowanie odpada.

Adam

Autor
adha9
Uczestnik
Posty: 38
Rejestracja: pt cze 26, 2015 4:49 pm
Lokalizacja: Wesoła

Mata grzewcza zamiast grzałki

#14

Post autor: adha9 »

marcinzabki29 pisze: śr mar 14, 2018 9:20 pmPawelWaw, w sumie ciekawe.
Ale kabel jest w akwarium, a ta mata pod.
I zapewne ten kabel jest bardziej miarodajny i wydajny od maty.
Pod względem oddawania ciepła na pewno, ale pod względem bezpieczeństwa to już nie bardzo. To jednak kawał urządzenia elektrycznego, które ma gdzie się uszkodzić a wtedy trzeba liczyć jedynie na różnicówkę w instalacji.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#15

Post autor: marcinzabki29 »

Grzałka też się może uszkodzić, jak wszystko.
I w sumie od tego są te różnicówki.
Pozdrawiam Marcin

Velvz
Bywalec
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 03, 2018 2:32 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek

Mata grzewcza zamiast grzałki

#16

Post autor: Velvz »

Takie ogrzewanie podłogowe ;D
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#17

Post autor: Lech-u »

A ja wrócę na chwilę do kwestii filtracji.

Jeśli podgrzejemy podłoże (dno) to ciepła woda zacznie się unosić w kierunku powierzchni (ciepłe leci do góry). A więc na to miejsce musi wpłynąć zimniejsza woda. A ta zimniejsza się ogrzeje i znowu wypłynie i znowu tam wejdzie zimniejsza woda.

A więc może jednak (opierając się na prawach fizyki) taka mata będzie przy okazji wspomagała filtrację?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#18

Post autor: Miro »

Lech-u pisze: czw mar 15, 2018 10:04 amJeśli podgrzejemy podłoże (dno) to ciepła woda zacznie się unosić w kierunku powierzchni
i w ten sposób zabrudzenie znajdujące się w wodzie będzie unosiło się a nie opadało
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#19

Post autor: Lech-u »

miro pisze: czw mar 15, 2018 11:11 ami w ten sposób zabrudzenie znajdujące się w wodzie będzie unosiło się a nie opadało
Myślisz, że kupy będą lewitowały pod powierzchnią?

Ja myślę, że jednak wejdą w szpary w żwirze.
Zakładam, że będzie żwir a nie piasek.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Mata grzewcza zamiast grzałki

#20

Post autor: don_Vall »

Zależy co, kto rozumie przez zabrudzenia. Cząstki duże (widzialne) na pewno nie wypłyną pod wpływem ruchu wody wynikającym z różnicy temperatur ale już związki chemiczne (NO) mogą takie ruchy robić. A to zamiast poprawić filtrację ją pogorszy. Bakterie też są w podłożu a nie w wodzie (dużo więcej w podłożu) i nie będą miały co "jeść".
Dywagacje to nie zmienią faktu, że urządzenie nie umieszczone w wodzie będzie miało mały wpływ na filtrację. Nawet złoża filtracyjne gdy nie wymusimy przez nie przepływu wody nie działają.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ