Pierwsze podłączenie CO2

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#1

Post autor: uniqer »

1. Kiedy akwarium zostało zalane (data) - nie pamiętam, na pewno ma więcej niż 6 miesięcy.
2. Litraż i wymiary akwarium - 60/30/30 - 60l
3. Jakie jest oświetlenie (moc-W/L) - 15W+25W
4. Jak długo świecisz (ile godzin) - 9h
5. Podłoże - Ada Amazonia
6. Filtracja - Bio fs 100 - wew. 3 wkłady + gąbka
7. Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - ogólny z ładnymi roślnami :)
8. Rośliny (ile, jakie) - dużo tego, wszystkie plany + mchy i wątrobowce.
9. Ryby (ile, jakie,) - Crystal red 25+, Pigmejki 15+, parka Wernerek
10. Podmianki (jak duże,jak często,jaka woda) - Kranówka raz w tygodniu 30%
11. Nawozy (czy podajesz, jakie, ile) - Easy carbo systematycznie. Poza tym leję dużo różności i testuję co rośnie. Są glony i mam zamiar to ustatkować po podłączeniu CO2.
12. CO2 (czy jest, jak dystrybuowane) - no właśnie zakupiłem i stąd pytania.
13. Parametry wody (aktualne wyniki testów jakie posiadasz) - Ph około 7 - warszawska kranówka.
14. Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik - oj tak :), jest stabilnie lekko zagloniony :). Nie robię z tego tragedii bo glony ruszają tylko korzeń i trochę szyby. Roślinki są ok.
15. Fotka - dołączę wieczorkiem.

Witam,

Zakupiłem zestaw CO2 i mam kilka pytań przed pierwszym podłączeniem.

* ile bąbelków na sek ustawić na początek?
* elektrozawór - rozumiem, że jest po to, żeby podłączyć go razem z sterownikiem światła i gazować tylko jak świecę.
* jakie konsekwencje może mieć w moim zbiorniku gazowanie całą dobę?
* mam taki reduktor http://www.arweld.net/1135,reduktor-do- ... ia-07.html" onclick="window.open(this.href);return false;. Do czego służy to po lewej stronie?
* mam kostkę lipową. Czy włożenie jej do filtra wew, przed gąbkę usprawni rozpuszczanie/dystrybucję CO2 w zbiorniku
* następnym krokiem (za 2 tyg do miesiąca) będzie podłączenie kubełka mini kani. Czy można jakoś wykorzystać ten fakt, żeby poprawić rozpuszczalność CO2 w zbiorniku?

* dodam, że w zbiorniku szczęśliwie się mnożą Crystalki i kirsyski pigmejki i chciałbym, żeby tak zostało.

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#2

Post autor: GSA »

Tzw. bąbelków ustaw ok. 1/s
elektrozawór jest do odcinania dostaw CO2 - jak to zrobisz - Twój wybór
Aby uniknąć wahań CO2 niektórzy proponują całodobową dystrybucję gazu. Osobiście nie zauważyłem (na wskaźniku permanentnym i rybach ;-) jakiejś zauważalnej różnicy w podawaniu tylko w dzień a 24/24h
Co do pokrętła po lewej to jest zawór niskiego ciśnienia - zawór precyzyjny w zestawie masz?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#3

Post autor: sum »

Na początek proponuję zmierzyć KH.Będzie łatwiej ustalić ile gazu podawać.
Ad.1 jeden/dwa
Ad2. bardzo dobrze rozumiesz
Ad3. np.przyducha.Jednak jest wiele osób które podają gaz 24h i nic się nie dzieje.Po prostu podajesz mniejsze ilości a za to bez przerwy.
Ad3. to po lewej to rotametr.Teoretycznie do ustawiania ilości gazu.Praktycznie mało przydatny.
Ad4. można próbować
Ad5. można np.przez zastosowanie atomizera.
Ad6. gazuj z umiarem :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#4

Post autor: mimag »

uniqer pisze:ile bąbelków na sek ustawić na początek?

tego nikt konkretnie nie powie. Kazdy zbiornik jest inny, inna ilosc swiatła roslin wiec gaz moze w innej ilosci byc zuzywany. Rozumiem ze nie mierzysz poziomu co2 wiec najbezpieczniej bedzie ustawic małą ilosc i obserwowac zbiornik, jesli wszystko bedzie ok po troszku podnosic ilosc az do momentu jak zauwazysz ze ryby podplywaja do powierzchni lapac tlen. Wtedy przykrecasz troszke na mniej i tak zostawiasz. Metoda wymagajaca cierpliwosci i uwagi. Na spokojnie trzeba to zrobic aby nie zagazowac zycia w zbiorniku.
Mozesz tez nabyc test co2 i jesli znasz swoje KH to wyliczysz poziom co2.
Ja bym zaczał od 1 babla co 3sek. Przesadzic jest latwo a Twoj zbiornik nie najwiekszy wiec lepiej byc ostrożnym

uniqer pisze:elektrozawór - rozumiem, że jest po to, żeby podłączyć go razem z sterownikiem światła i gazować tylko jak świecę.
.

elektrozawor masz po to aby nie puszczac gazu caly czas tylko wtedy kiedys chcesz. Podlaczasz go pod programator czasowy i ustawiasz kiedy ma chodzic, np wtedy kiedy jest swiatło lub np na 2godz przed zapaleniem wkaczasz gaz i na 2 godz przed zgaszeniem swiatla go wylaczasz.

uniqer pisze:jakie konsekwencje może mieć w moim zbiorniku gazowanie całą dobę?
tak samo zadnych jak i katastrofalne, pytanie ile dasz gazu. Mozesz gazowac cala dobe mala iloscia gazu aby poziomu maksymalnego nie przekroczyc lub ustawic programator i gazowac wtedy kiedy TY chcesz. Jesli masz elektrozawor lepiej samemu decydowac kiedy gazowac.



uniqer pisze:mam kostkę lipową. Czy włożenie jej do filtra wew, przed gąbkę usprawni rozpuszczanie/dystrybucję CO2 w zbiorniku
zalezy gdzie ja wlozysz. Ja odradzam takie rozwiazanie. Jesli ulozysz ja tak aby gaz z niej wylatujacy przechodził przez warstwy filtracyjne to mozesz zapowietrzyc filtr lub zniszczyc bakterie zyjace w filtrze. Jesli na wylocie filtra wtedy traci sens stosowanie kostki lipowej. Jesli chcesz uzyc kostki umiesc ja przy podlozu aby gaz wylatujacy miał jak najdluzsza droge do powierzchni wody wtedy najwieksza ilosc gazu sie rozpusci w wodzie. Mozesz tez podac gaz na wylot z filtr ktory skierujesz pod katem w strone podłoza tak aby gaz najpierw sila wyrzutu poleciał ku podłozu a [pozniej naturalnie poleciał ku tafli wody.

uniqer pisze: następnym krokiem (za 2 tyg do miesiąca) będzie podłączenie kubełka mini kani. Czy można jakoś wykorzystać ten fakt, żeby poprawić rozpuszczalność CO2 w zbiorniku?
Jasne ze mozna to najefejtywniejsza forma rozpuszczania gazu. Musisz kupic lub sam zrobic reaktor co2 i podlaczyc go na rurze wylotowej pomiedzy kubelkiem a zbiornikiem. Uwazaj wtedy poniewaz gaz rozpuscisz wtedy w 100% wiec jego podawaną ilosc bedziesz musial zmniejszyc niz przy podawaniu go poprzez kostke lipową.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#5

Post autor: probielany »

Ja w swoich 375l gazuje całą dobę. Ilość b/s to mniej więcej 3-4. Ryby mają się dobrze, a rośliny raczej też. Rogatek, nurzaniec i kilka innych "bąbelkują" więc chyba tragedii nie ma. Zbiornik jest non stop napowietrzany, a to też ma swój wkład.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#6

Post autor: uniqer »

GSA pisze:Co do pokrętła po lewej to jest zawór niskiego ciśnienia - zawór precyzyjny w zestawie masz?
Tak, mam.
probielany pisze:Zbiornik jest non stop napowietrzany, a to też ma swój wkład.
A co z teorią, że napowierzanie skutecznie wybija CO2 z wody? Prawda to czy mit?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#7

Post autor: GSA »

To zaworkiem precyzyjnym ustawiasz ilość gazu
Napowietrzanie skutecznie wybija CO2 - to fakt
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#8

Post autor: probielany »

Też o tym czytałem, ale raczej bałem się aby nie padły mi zwierzaki. W takim razie, napowietrzanie włącze na noc, a gaz zmniejszę. Przydałby się elektrozawór...
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#9

Post autor: mimag »

Sa osoby ktore puszczaja napowietrzanie i sa zadowolone. Wszystko zalezy od innych rzeczy np jak masz skierowany wylot z filtra? Nie napowietrzasz dodatkowo a wylot masz ku gorze to tak jak bys napowietrzał ruchem tafli wody. Tak samo wyjdzie jak puscisz wylot z filtra ku dolowi aby nie poruszał tafli wody natomiast dasz w drugim koncu zbiornika kamyk napowietrzajacy z mgiełką powietrza.
Swojego czasu kupowalem sole na allegro i sprzedajacy twierdzil ze przy EI wg niego nalezy napowietrzac. Zapewne to kwestia podejscia do tematu i wypraktykowania wlasciwej metody.
Jesli bedziesz miec ruch tafli i odpowoednio wyskalujesz sobie ilosc gazu wlasciwa do Twojego zbiornika nie powinno byc problemow z brakiem dodatkowego napowietrzania.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#10

Post autor: uniqer »

Skoro mam zaworek precyzyjny i mam zamiar dozować całą dobę to by znaczyło, że nie potrzebuję elektrozaworu?

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#11

Post autor: GSA »

Tak - wtedy nie potrzebujesz
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#12

Post autor: mimag »

W takiej sytuacji programator czasowy tez bedzie zbyteczny. Pamietaj wtedy o malej ilosci gazu na poczatek aby nie bylo niespodzianki po nocy jak sie go duzo skumuluje w wodzie.
Pisales w 1 poscie ze kupiles zestaw co2, to jest w nim elektrozawór czy go nie ma?
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
uniqer
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: śr maja 25, 2011 8:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#13

Post autor: uniqer »

Jest. Z tym, że jeśli będę gazował 24h to elektorozawór mogę sprzedać. Zawsze to jakaś oszczędność, w obliczu tak drogiego zakupu. Poza tym kolejne gniazdko wolne, czyli oszczędność miejsca w mojej mega malutkiej szafce akwariowej. Obawiam się że jak wsadzę tam butlę co2 i kubełek to nie starczy miejsca nawet na siatkę do ryb ;).

-- 6 lis 2012, o 21:18 --

I obiecana fotka akwarium. Telefoniczna jakość :)Obrazek

-- 9 lis 2012, o 08:40 --

Skąd więc pomysł z podziałem gazownia na dzień i noc?
W nocy CO2 nie jest wykorzystywane przez rośliny?
Można by uznać gazowanie w nocy za nieefektywne?

Kot-k1
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 20, 2012 9:56 pm
Telefon: 667985415
Lokalizacja:

Pierwsze podłączenie CO2

#14

Post autor: Kot-k1 »

Ja powiem tak że niedługo będę miał zestaw do nawożenia co2 i na razie nie mam pojęcia co i jak
Akw. 240l
Nastawiam sie na rośliny i krewetki różnego rodzaju w tym oczywiście rak (Stefan) pręgowaty z mazur.
Pozdrawiam wszystkich jestem pierwszy raz na forum więc proszę o wyrozumiałość.

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#15

Post autor: GSA »

uniqer pisze: Skąd więc pomysł z podziałem gazownia na dzień i noc?
W nocy CO2 nie jest wykorzystywane przez rośliny?
Można by uznać gazowanie w nocy za nieefektywne?
Ale ph się tak nie waha.
2 tyg temu uruchomiłem komputer akwariowy z pomiarem ph i przy dosyć twardej wodzie ph po zaprzestaniu podawania CO2 dosyć szybko i mocno idzie w górę.
Awatar użytkownika

mrkwitek
Gaduła
Posty: 156
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 2:13 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#16

Post autor: mrkwitek »

A ja mam pytanie czy butla od Paintball-a może mi służyć jako butla do nawożenia akwarium ??

GSA
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: ndz wrz 02, 2012 5:16 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#17

Post autor: GSA »

Może - jeżeli zapewnisz odpowiednie dawkowanie i masz pewność że nabite jest w miarę czystym CO2

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#18

Post autor: Alix »

mrkwitek pisze:A ja mam pytanie czy butla od Paintball-a może mi służyć jako butla do nawożenia akwarium ??
mam butlę do Paintballa- a 500g i nie pasuje do niej gwint reduktora Aqua Artu. Końcówka butli akwariowej i do Paintballa mają inny gwint. Butla akwarystyczna wchodzi do zaworu, a butla do Painballa przylega do zaworu. Być może istnieją jakieś przejściówki ?
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Stefan
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: czw lis 24, 2011 8:50 pm
Telefon: Nokia
Lokalizacja: Stary Mokotów
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#19

Post autor: Stefan »

Alix, butla 500g jest bardzo mała co oznacza częste kursy w celu jej napełnienia. A przy napełnianiu płaci się nie tylko za kilogram ciekłego dwutlenku węgla ale tez opłatę stałą za usługę.
Moja rada – wystaw tą butlę na licytację na Allegro jako butla do paintballa.
Kup albo na Allegro albo od kogoś z forum butlę co najmniej 2Kg. I nie myśl o kombinowaniu z przejściówkami ponieważ uszczelnienie połączenia pomiędzy butlą a reduktorem jest problematyczne. Jest tam bardzo wysokie ciśnienie (60 atmosfer) i często tamtędy gaz po cichutku ucieka. Im niej połączeń tym lepiej.

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#20

Post autor: Alix »

Stefan mam taki zamiar ...
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Pierwsze podłączenie CO2

#21

Post autor: GniadeK »

Korzystając z tematu, ktoś pisał że podawanie CO2 tylko w dzień powoduje wahanie ph przy twardej wodzie, to znaczy że przy miękkiej, rzędu 1-2 KH nie będzie występowało takie wahanie?

I drugie pytanie, po co podawać CO2 i jednocześnie napowietrzać wodę (wybijając CO2) skoro podając CO2 zwiększamy ilość produkowanego przez rośliny tlenu, który też rozpuszcza się w wodzie?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#22

Post autor: mimag »

GniadeK pisze:Korzystając z tematu, ktoś pisał że podawanie CO2 tylko w dzień powoduje wahanie ph przy twardej wodzie, to znaczy że przy miękkiej, rzędu 1-2 KH nie będzie występowało takie wahanie?
bedzie ale w mniejszym stopniu.
GniadeK pisze:I drugie pytanie, po co podawać CO2 i jednocześnie napowietrzać wodę (wybijając CO2) skoro podając CO2 zwiększamy ilość produkowanego przez rośliny tlenu, który też rozpuszcza się w wodzie?
jesli jest wystarczajaca ilosc roslin a banka funkcjonuje poprawnie i jest dojrzala nie ma powodu napowietrzac. Warunek to poprawnie podawany w odpowiedniej ilosci gaz. Wtedy wystarczy lekki ruch tafli wody i bedzie ok. Napowietrzanie bedzie wytracac co2 z wody. Niektorzy podaja co2 w dzien jak swiatlo sie swieci a w nocy napowietrzaja. NIesie to za sobą jednak wieksze skoki ph.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#23

Post autor: Alix »

W którym kierunku ma być strzałka na zaworze przeciw zwrotnym do akwarium czy od akwarium ??????
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#24

Post autor: rudy1986 »

Do akwarium

Wysłane z mojego GT-P3100

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#25

Post autor: Alix »

Dziękuję Rudy, całe szczęście dobrze założyłam ....
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Pierwsze podłączenie CO2

#26

Post autor: mimag »

Dmuchnij w zawor i zobaczysz w ktorym kierunku powietrze przechodzi a w ktorym nie, i po problemie. Co bedzie jak przestana nanosic strzałki? ;)
100x40x50 JUWEL RIO 180

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#27

Post autor: Alix »

mimag pisze:Dmuchnij w zawor i zobaczysz w ktorym kierunku powietrze przechodzi a w ktorym nie, i po problemie. Co bedzie jak przestana nanosic strzałki? ;)
ostatnio zalałam brzęczyk ;( bo nie było strzałek, a zaworek chińska tandeta niestety
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Pierwsze podłączenie CO2

#28

Post autor: rudy1986 »

Wylot do akwarium bedzie zawsze tam gdzie jesttaki dziubek zwezony. No chyba ze jest czarny

Wysłane z mojego GT-P3100
ODPOWIEDZ