Akwarium odkryte- kilka pytań...

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#1

Post autor: asheka »

... w kwestii praktyczno- estetycznej.
Planuję wymianę raczkowo- krewetkowego zbiornika na większy. Chciałabym zamiast pokrywy zamontować belkę oświetleniową, ale nie wiem jak zainstalować konieczne oprzyrządowanie w taki sposób, żeby nie wyglądało to jak dzikie wężowisko wypełzające z baniaka. Jak zamaskować wlot/wylot filtra i wężyk do CO2?
I rzecz znacznie ważniejsza- jak zapobiec zbieraniu się na powierzchni wody kurzu i kłaczków moich wszędobylskich i ciekawskich kotów? Jakiś czas temu kupiłam skimmer do filtra JBL- moim zdaniem zupełnie nie spełnia swojej funkcji.
Jak zatem? Istnieje jakaś inna opcja poza kaskadą? Na tę ostatnią nie mam ani miejsca, ani ochoty- również burzyłaby moją artystyczną wizję :)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#2

Post autor: ziabak »

Jeśli ustawisz filtr tak, że będzie poruszał lustrem wody to problem osiadania kurzu nie istnieje, można w tym celu dać deszczownię i skierować ją lekko pod kątem do góry. Ja mam większość zbiorników odkrytych - nigdzie nie zbiera mi się kurz.
... no a jesli chodzi o rurki - jakoś do akraium muszą się dostać ;) Możesz je poprowadzić za akwarium i jesli masz tło to widac ich prawie nie będzie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#3

Post autor: asheka »

Deszczownicę na całej długości? A szklane wloty- mają sens?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#4

Post autor: ziabak »

Mają, jesli masz ochotę je dość często czyścić, bo po kilku tygodniach już dekoracyjnie nie wyglądają ;) a z mojego doświadczenia wynika, ze zdejmowanie ich z węży i moczenie w domestosie to kłopot (przynajmniej dla mnie, bo tak łatwo tego się nie zdejmuje z węży. Chyba, że ci przeszkadzać nie będzie że zarosną...
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Re: Akwarium odkryte- kilka pytań...

#5

Post autor: Hooltayos »

asheka pisze:... w kwestii praktyczno- estetycznej.
Jak zamaskować wlot/wylot filtra i wężyk do CO2?
Roślinami
asheka pisze:I rzecz znacznie ważniejsza- jak zapobiec zbieraniu się na powierzchni wody kurzu i kłaczków moich wszędobylskich i ciekawskich kotów?
Zbierać się będą zawsze. Jeśli będziesz majtać powierzchnią wody nie znaczy że ich w wodzie nie będzie.
Kurz to nie problem, sierść uważam że już tak. Ciekawe czy koty nie będą próbowały się dostać do zbiornika :D

Wszystko co szklane - jest delikatne.
Ja już dwa dyfuzory podczas ściągania z węża połamałem :D
a siły dużej nie musiałem używać.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#6

Post autor: asheka »

Ciekawe czy koty nie będą próbowały się dostać do zbiornika :D
Tego się przewidzieć nie da. Zakładam, że mają na tyle oleju w łepkach, żeby się nie wykąpać.
Dwudziestka bez pokrywy stała kilka dni. Przychodziły sprawdzać co się w niej rusza, przy okazji pochłeptać.
120 litrów może kusić...
Awatar użytkownika

Hooltayos
Fanatyk
Posty: 1106
Rejestracja: śr sty 04, 2012 9:45 am
Lokalizacja: Ząbki
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#7

Post autor: Hooltayos »

Próbuj :-) czegoś się nauczymy :-)
Awatar użytkownika

dune
Fanatyk
Posty: 1255
Rejestracja: śr lip 08, 2009 11:54 am
Lokalizacja: ...
Na imię mam: Pilar
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#8

Post autor: dune »

Mam trzy odkryte akwaria
nie mam problemu ze zbieraniem sie czegokolwiek na powierzchni wody
z 20stki na parapecie koty piją wodę i zjadają rzęsę....cóż...jak to koty
sierscią do srodka nie sypią
to ostatnie większe akwarium wzbudzilo wielkie, ale chwilowe zainteresowanie
stoi na idealnie dospasowane szafce bez miejsca na kota i to chyba ważne
tu jest kaskada bez skimera i powierzchnia wody idealna
...tak mi się wydaje...
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#9

Post autor: saintpaulia »

Mam kilka odkrytych zbiorników i kilka źródeł kłaków. Nie spotkałam się jeszcze z sierścią szalejącą w szkiełkach (poza jedną kąpielą kocicy, której sprawiłam niechcący niespodziankę i zabrałam szybę ze zbiornika). Dwie moje kocice są szaleńczo zainteresowane akwariami. Jedna pije wodę i łowi rogatka, druga jest terminatorem suszącym pistie i limnobia. Nie wiem czemu, ale szalenie lubi je łowić. Jednak dopasowana idealnie pod akwarium szafka rozwiązuje problem.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#10

Post autor: asheka »

:) to postanowione. Będzie belka. Jeśli koty postanowią wziąć kąpiel to może ostudzi trochę ich łowiecki zapał :)
Ja już się nie mogę doczekać, kiedy przyjedzie nowe szkło.
Podpowiedzcie jeszcze, czy Amazonia ADY nadaje się do krewetkarium? Czytałam różne opinie...

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Akwarium odkryte- kilka pytań...

#11

Post autor: mcten »

Na błonę i kurz to eheim skim 350. Amazonia to najlepszy wybór dla krewetek. A szklane rurki zawsze mozna dokupic.

-- 28 paź 2013, o 10:16 --

Na błonę i kurz to eheim skim 350. Amazonia to najlepszy wybór dla krewetek. A szklane rurki zawsze mozna dokupic.

Dein

Re: Akwarium odkryte- kilka pytań...

#12

Post autor: Dein »

saintpaulia pisze:Mam kilka odkrytych zbiorników i kilka źródeł kłaków. Nie spotkałam się jeszcze z sierścią szalejącą w szkiełkach (poza jedną kąpielą kocicy, której sprawiłam niechcący niespodziankę i zabrałam szybę ze zbiornika). Dwie moje kocice są szaleńczo zainteresowane akwariami. Jedna pije wodę i łowi rogatka, druga jest terminatorem suszącym pistie i limnobia. Nie wiem czemu, ale szalenie lubi je łowić. Jednak dopasowana idealnie pod akwarium szafka rozwiązuje problem.
Tak. To jest bardzo zagadkowe. Tez mam wszędzie ful kłaków. Wszędzie, ale nie w akwarium, chyba, że sam jakoś te kłaki tam włożę niechcący.

Na kurz, pojedyncze włosy i inny napowierzchniowy syf wystarczają u mnie rośliny pływające. Wystarczy delikatny ruch wody, żeby się mieszało i zatrzymywało na zieleni. Zieleń i tak muszę często ściągać, ale robi dobrą robotę, a usunąć ją łatwiej, niż kożuch.

Przestrzenie wokół akwarium uszczelniłem różnymi przedmiotami, żeby kotek się nie wepchnął. To fajne, jak sobie pije wodę z akwarium, ale nie lubię, jak grzebie przy filtrze.
Możesz kotka podnieść nad akwarium, żeby sobie zobaczył, że tam już nie ma pokrywy i nie warto próbować skakać na ślepo. Kotki są mądre i zapamiętują takie rzeczy.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#13

Post autor: Przemo_K »

mcten pisze:Na błonę i kurz to eheim skim 350
...lub alternatywa z działu DYI http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=17947
182l, 27l

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#14

Post autor: mcten »

Nie potrafię sobie za bardzo wyobrazić ze coś takiego ma być w akwarium, które ma z założenia być ładne.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#15

Post autor: Przemo_K »

mcten zgodzę się z tobą, ale ja
Przemo_K pisze:Używam go 1 raz na 2-3 dni przez 1 godzinę
i nie trzymam go cały czas w akwa.
182l, 27l

mcten
Zapaleniec
Posty: 205
Rejestracja: pt mar 05, 2010 9:01 am
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#16

Post autor: mcten »

@Przemo_K : Rozumiem :), ja tam trzymam na stałe eheima. A tam, gdzie go na stałe nie mam to doceniam jego zalety po np przycince eleocharisa, heńka itp. :)
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#17

Post autor: tzw79 »

Ja też posiadam zbiornik odkryty oświetlany belką ustawioną na krawędziach. Jeśli chodzi o kożuch bakteryjny to próbuję zniwelować jego powstawanie za pomocą ruchu tafli wody. Nie jest to metoda 100%. Zapewne skimer byłby rozwiązaniem. Z drugiej strony staram się maksymalnie ograniczyć ilość urządzeń w akwarium, bo i tak mam mały litraż. Metodą pozbycia się kożucha na kilka dni jest u mnie ściągnięcie rurką z powierzchni wody przy cotygodniowej podmianie. Zwierząt futerkowych nie posiadam, więc nie wypowiem się w kwestii ich sierści w zbiorniku :) Mimo pojawiania się tego kożucha bardzo cieszy mnie posiadanie zbiornika odkrytego. Swego czasu posiadałem pokrywę, z której zrezygnowałem i widzę z tego posunięcia więcej plusów niż minusów.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#18

Post autor: asheka »

Akwarium ma spełniać swoją podstawową rolę, czyli ma być wygodnym domem dla żyjątek.
Gdyby przy okazji dało się je zaaranżować tak, żeby nie kłuło w oczy to moje szczęście będzie pełne.
Zarówno do dużego akwarium, jak i do tego planowanego mam filtry JBL e900.
W dużym (czy też raczej większym, niż to planowane obecnie) zauważyłam dramatyczny spadek wydajności. Filtr zakupiony w kwietniu, regularnie czyszczone węże, w środku- raz na dwa, trzy tygodnie czyszczę górne gąbki (przy okazji wyławiania ciekawskich krewetek), reszta w zależności od potrzeby. Wszystkie te zabiegi pomagają na chwilę, a ostatnio wcale. Coraz poważniej myślę o wymianie na eheima, choć ceny ich są bolesne.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#19

Post autor: tzw79 »

Myślę, że spadek wydajności filtra nie ma związku z jego marką. Ja używam Fluval 105 ( żaden rarytas - od kubełek jak każdy inny), a pierwszy raz przepłukałem gąbki po 6 miesiącach eksploatacji. Węży nie czyściłem dotąd wcale. Filtr którym dysponujesz jest dobrym filtrem, znam osoby , które go używają i nie słyszałem żeby się skarżyły, ale może posiadacze tego modelu bliżej coś podpowiedzą.
O tutaj była dyskusja na temat spadku wydajności filtrów
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=4&t=17139" onclick="window.open(this.href);return false;
Ja gdybym pokusił się aktualnie o nowy zbiornik sprawdzilbym jak sprawuje się któryś z modeli HW (chiński). Ceny tych filtrów są niezłe a opinie użytkowników jakie zdażyło mi się czytać pozytywne.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#20

Post autor: Przemo_K »

asheka pisze:zauważyłam dramatyczny spadek wydajności
- co przez to rozumiesz? Mętna woda, małe ciśnienie na wylocie czy duże stężenie NO2?
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#21

Post autor: asheka »

Kupiłam ten filtr zachęcona takimi właśnie opiniami. Przez jakiś czas nie miałam specjalnych zastrzeżeń. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew. Tak znaczny spadek wydajności w moim akwarium nie ma żadnego uzasadnienia. Mam kilka ryb i sporo krewetek. Nie brudzą specjalnie, a filtr jest zasyfiony nieustannie, węże również. Wkurza mnie również co chwila zapchana deszczownica. Może się mylę, ale wydaje mi się, że woda powracająca do akwarium powinna być raczej pozbawiona części roślin, czy zupełnie zdrowych ślimaków. Zdaję sobie sprawę z tego, że po kilku miesiącach użytkowania filtr nie będzie pompował wody tak, jak nieśmigana nówka sztuka, ale ustawiony na max powinien poruszać lustro wody. U mnie jest to niemal niewidoczne.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#22

Post autor: tzw79 »

Rzeczywiście woda wracająca do zbiornika nie powinna zawierać części roslin a tym bardziej nie powinien chyba przedostać się ślimak. Kiedyś JBL e900 posiadał pewną wedę konstrukcyjną tzn. woda nie przepływała przez wszystkie koszyki z wkładami tylko je omijała i odrazu była wyrzucana na powrót do zbiornika. Z tego co czytałem producent zlikwidował problem dokładając uszczelkę na koszyki.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#23

Post autor: asheka »

Mój filtr jest stosunkowo nowy i posiada taką uszczelkę. Mimo to deszczownicę muszę czyścić co dwa- trzy dni.
Myślę, że powędruje do mniejszego baniaka, a w większym dam szansę eheimowi.

Proszę jeszcze o wsparcie w dwóch tematach:
1. Belka 3x 39W do zbiornika 120 l (35-40 cm wysokości)- nie za dużo? Zbiornik ma być krewetkowym i raczkowym domem, planuję sporo mchów, ale marzy mi się porządny trawnik i grupki roślin czerwonych.
2. Podłoże. Myślę nad ADA Amazonia New. W związku z tym, że jest stosunkowo kosztowną inwestycją proszę o opinie osób, które z niej korzystały. Interesuje mnie stosunek tej ceny do jakości. Warto?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Odp: Akwarium odkryte- kilka pytań...

#24

Post autor: jgoluch »

1W/l to juz niezly konkret.
Czy na pewno masz tak duzy popyt?

__________________
Patapatalkniętne
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#25

Post autor: asheka »

Apetyt rośnie w miarę jedzenia :D
Nie jestem pewna, czy poradzę sobie z nawożeniem przy takim oświetleniu- stąd pytanie.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#26

Post autor: pkucaba »

asheka pisze:Belka 3x 39W do zbiornika 120 l
Zmieszczą Ci się takie świetlówki (85cm)?

-- 6 lis 2013, o 23:14 --

A co do JBL jest to filtr do max 120 litrów... Wtedy obsługa jest komfortowa czyszczenie raz na 6 miesięcy, brak spadku przepływu z podłączonym reaktorem CO2 z filtra narurowego.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#27

Post autor: asheka »

Widziałam taką belkę w Diskus. Mówiła do mnie :)
Opcja numer dwa to 2x 39w
Opcja numer trzy: 3x 24W
Rozsądniej?

JBL e900 producent zaleca do akwariów od 90 do 300l...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#28

Post autor: pkucaba »

asheka pisze:Widziałam taką belkę w Diskus. Mówiła do mnie
hihi Ależ masz wpływ na ludzi i rzeczy ;)

A pamiętasz w jakich granicach się reguluje nóżki w takiej belce?
Moim zdaniem trzeba zawsze mieć trochę zapasu mocy ;)

Chcesz mieć CO2 w tym akwarium?


Co do filtra... Wiem co pisze producent... Ale moim zdaniem, to niezbyt poważne.
Filtr jest wykonany bardzo przyzwoicie tylko dlaczego tak nie działa. Mam i nie jestem do końca zadowolony.
Awatar użytkownika

Autor
asheka
Fanatyk
Posty: 1723
Rejestracja: pt maja 03, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Akwarium odkryte- kilka pytań...

#29

Post autor: asheka »

Mówiła, żebym zabrała ją do domu. Nie wspominała o nóżkach. Zapytam w piątek.
CO2 będzie. Zestaw czeka.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Akwarium odkryte- kilka pytań...

#30

Post autor: Przemo_K »

Jak akwarium 120 litrów brutto to można zainstalować belkę 4x24W T5. Ja taką miałem nad swoim 126l baniaczkiem - super sprawa.
182l, 27l
ODPOWIEDZ