Komputer akwarystyczny - Amazon II

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#1

Post autor: as400 »

Panie/Panowie,

Ktos moze ma ten komputer/uzywa ? Jakies opinie ?

http://mirekkon.akwarium.net.pl/amazon2.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#2

Post autor: rhino »

Cześć Łukasz ,

nie znam tego komputera niestety ale na pierwszy rzut oka widzę poważną wadę - nie współpracuje z protokołem 1-10V , czyli świetlówek nie "pościemniasz" sobie :( , można tylko sterować LED-ami i tym sposobem zrobić świt/zmierzch ale jak masz główne świetlówki to masz dla nich dwa stany logiczne on i off . Szkoda (chyba że coś mi umknęło w opisie)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#3

Post autor: as400 »

rhino pisze:Cześć Łukasz ,

nie znam tego komputera niestety ale na pierwszy rzut oka widzę poważną wadę - nie współpracuje z protokołem 1-10V , czyli świetlówek nie "pościemniasz" sobie :( , można tylko sterować LED-ami i tym sposobem zrobić świt/zmierzch ale jak masz główne świetlówki to masz dla nich dwa stany logiczne on i off . Szkoda (chyba że coś mi umknęło w opisie)

Czesc,

Chyba masz rację. Jest tylko ściemnianie/rozjaśnianie diodami. Ale wielką zaletą tego sprzętu jest to, że stworzył go nasz rodak. Zatem zawsze można się z nim skontaktować i zapytać czy mógłby dodać takie sterowanie.
Nie sądzę żeby to było coś szczególnie trudnego. Po prostu musiałby oprogramowanie komputera zmodyfikować.
Zresztą nawet on sam zachęca do kontaktu.
No i cena :)
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#4

Post autor: rhino »

To tutaj masz też rodzimą produkcję : http://www.skalar.akwamaniak.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; , ten ma jeden kanał dla T5 dimmable .

W sumie byłem zdziwiony że Amazon nie ma protokołu 1-10V... to przecież jest proste.
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#5

Post autor: as400 »

rhino pisze:To tutaj masz też rodzimą produkcję : http://www.skalar.akwamaniak.pl/" onclick="window.open(this.href);return false; , ten ma jeden kanał dla T5 dimmable .

W sumie byłem zdziwiony że Amazon nie ma protokołu 1-10V... to przecież jest proste.
Też fajna rzecz. A można to gdzieś kupić gotowe ? Ze mnie elektronik żaden.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#6

Post autor: rhino »

Wiesz ile kosztuje Amazon ? Bo na Allegro wcale nie tak tanio !
Co do gotowca Skalara - ja nie mam pojęcia ale jak pojawi się pkucaba to pewnie odpowie , on ma Skalary (a) .
Ratel
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#7

Post autor: Drottnar »

Napisz do Akwamaniak.pl - to on tym handluje.
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#8

Post autor: as400 »

rhino pisze:Wiesz ile kosztuje Amazon ? Bo na Allegro wcale nie tak tanio !
Co do gotowca Skalara - ja nie mam pojęcia ale jak pojawi się pkucaba to pewnie odpowie , on ma Skalary (a) .
Tam na jego stronie jest sklep - 899 PLN. A to dużo jest ?
Bo ja sie nie orientuję.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#9

Post autor: rhino »

Http://akwamaniak.pl/skalar-v9-sterowni ... -2379.html" onclick="window.open(this.href);return false; czy ja wiem czy tak tanio ?
zna ktoś orientacyjne ceny Amazona ? Na Allegro jest jeden za ponad 900 PLN ! :razz:
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#10

Post autor: as400 »

O, dzięki za info Panowie.
To faktycznie różnica:

Skalar - 655 PLN
Amazon II - 899 PLN

Ciekawe skąd taka rozbieżność cen.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#11

Post autor: rhino »

Szczerze , jakbym był na kupnie to zastanowiłbym się poważnie nad : http://allegro.pl/ghl-profilux-ii-ex-ko ... 04983.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jak do tych polskich dokupimy sondę pH i bufory to cena (przynajmniej Amazona) jest już niebezpiecznie bliska a i świetlówkami możemy sterować (Skalar akurat ma jeden port 1-10V,Amazon nie)... tylko trzeba się zastanowić czego ewentualnie w przyszłości będziemy potrzebować , bo nie wszystkie profiluxy mają możliwość rozbudowy :
http://www.aquariumcomputer.com/System_ ... oller.html" onclick="window.open(this.href);return false; w linku jest tabela porównawcza wszystkich modeli .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#12

Post autor: as400 »

rhino pisze:Szczerze , jakbym był na kupnie to zastanowiłbym się poważnie nad : http://allegro.pl/ghl-profilux-ii-ex-ko ... 04983.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jak do tych polskich dokupimy sondę pH i bufory to cena (przynajmniej Amazona) jest już niebezpiecznie bliska a i świetlówkami możemy sterować (Skalar akurat ma jeden port 1-10V,Amazon nie)... tylko trzeba się zastanowić czego ewentualnie w przyszłości będziemy potrzebować , bo nie wszystkie profiluxy mają możliwość rozbudowy :
http://www.aquariumcomputer.com/System_ ... oller.html" onclick="window.open(this.href);return false; w linku jest tabela porównawcza wszystkich modeli .
Na razie się rozglądam w możliwościach.
Jest jeszcze projekt Open Source: http://www.reefangel.com" onclick="window.open(this.href);return false;.

Możliwości rozszerzenia ogromne - sterowanie z telefonu itp. itd.
Ale drogo to wychodzi.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#13

Post autor: rhino »

No to z Open Source masz jeszcze kilka projektów opartych o Raspberry Pi np.: http://forum.superakwarium.pl/topic/353 ... %C5%9Bcie/" onclick="window.open(this.href);return false;

sterowanie z telefonu i powiadomienia mailem mam w swoim Profilux II , więc akurat to nie jest argumentem ;)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#14

Post autor: as400 »

rhino pisze:No to z Open Source masz jeszcze kilka projektów opartych o Raspberry Pi np.: http://forum.superakwarium.pl/topic/353 ... %C5%9Bcie/" onclick="window.open(this.href);return false;

sterowanie z telefonu i powiadomienia mailem mam w swoim Profilux II , więc akurat to nie jest argumentem ;)
Ale Marcin ja tam nic nie mam do Profilux'a :)
Tylko czasem mozna taniej a i sobie pogrzebać można :)
Ja to akurat lubie - byle tylko nie lutować :)
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#15

Post autor: rhino »

Łukasz , nie jestem przedstawicielem Profiluxa żebym się obrażał . :D
Wiem że można dużo taniej , wiem również że doskonale bez komputera można się obejść . Ja też lubię zrobić coś samemu , no chyba że jest to wyważanie otwartych drzwi ;)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#16

Post autor: as400 »

rhino pisze:Łukasz , nie jestem przedstawicielem Profiluxa żebym się obrażał . :D
Wiem że można dużo taniej , wiem również że doskonale bez komputera można się obejść . Ja też lubię zrobić coś samemu , no chyba że jest to wyważanie otwartych drzwi ;)
Marcin,

I tu się muszę nie zgodzić... W dzisiejszych czasach nie da się obejść bez komputera :)
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#17

Post autor: rhino »

Komputera akwarystycznego - nie dopisałem :)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#18

Post autor: as400 »

No dobrze a czy ktoś może wie jaki w takich urządzeniach jest algorytm podawania CO2 ?
Weźmy np. taką sytuację - mamy akwa z Ph 7,4 a w komputerze ustawiamy, że chcemy mieć 6,5. To co sie wtedy dzieje ?
Ładuje CO2 aż osiągnie zadaną wartość Ph bez zwracania uwagi na ryby ?
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#19

Post autor: rhino »

Dokładnie tak , cudów tam nie ma .
Sonda wykrywa wzrost pH poza wartość graniczną , komputer załącza elektrozawór CO2 , sonda wykrywa poziom ustawiony , komputer wyłącza elektrozawór , można jeszcze dać tak że jak sonda wykrywa za niski poziom pH , komputer załącza dotleniacz . Jest to metoda na ograniczenie możliwości zagazowania obsady no i oczywiście alarm optyczny , akustyczny ,mailem , SMS czy co tam sobie podłączysz.Oprócz tego na ogół możesz zaprogramować dobowe wahania pH .
Sorry za uproszczenie "sonda wykrywa" .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#20

Post autor: as400 »

rhino pisze:Dokładnie tak , cudów tam nie ma .
Sonda wykrywa wzrost pH poza wartość graniczną , komputer załącza elektrozawór CO2 , sonda wykrywa poziom ustawiony , komputer wyłącza elektrozawór , można jeszcze dać tak że jak sonda wykrywa za niski poziom pH , komputer załącza dotleniacz . Jest to metoda na ograniczenie możliwości zagazowania obsady no i oczywiście alarm optyczny , akustyczny ,mailem , SMS czy co tam sobie podłączysz.Oprócz tego na ogół możesz zaprogramować dobowe wahania pH .
Sorry za uproszczenie "sonda wykrywa" .
To słabo. Bo to oznacza, że w bardzo prosty sposób można sobie zatłuc obsadę.
No chyba, że jest jakiś komp, który można wyposażyć w czujnik poziomu CO2.
Inaczej strach zostawiać to podłączone w czasie nieobecności w domu.

No i jeszcze jedna kwestia - czy te komputery uwzględniają temperaturę wody mierząc pH ?
A może to realizuje sama sonda pH ?
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#21

Post autor: rhino »

A oczywiście można wytłuc ale do tego wcale nie trzeba komputera (drogi sposób na eksterminację ryb) ! Wystarczy butla CO2 + uszkodzony reduktor , uszkodzony zaworek precyzyjny , awaria elektrozaworu , przestawienie się zegara załączającego czy nawet prozaiczne złe wyregulowanie układu , za "dużo" przy świetle nie widać,w nocy klasyczna przyducha a po porannym zapaleniu światła - płacz .
Co do czujnika CO2 , ja akurat nie słyszałem o takiej możliwości w przypadku akwarium , w akwarystyce nawet testy stałe CO2 są oparte o pH i to raczej (mogę się mylić oczywiście) wystarcza .
Co do kompensacji temperatury , na to pytanie ja nie odpowiem (muszę napisać do producentów) ale wydaje mi się że przy tym zakresie temperatury w jakim wykonywany jest pomiar może to być zbędne , błąd pomiaru nie będzie istotny, (to nie jest laboratorium ;) ) a biorąc jeszcze pod uwagę to że większość akwarystów preferuje testy kropelkowe lub paskowe i odnosi sukcesy , wydaje mi się to wręcz bez znaczenia :) .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#22

Post autor: as400 »

rhino pisze:A oczywiście można wytłuc ale do tego wcale nie trzeba komputera (drogi sposób na eksterminację ryb) ! Wystarczy butla CO2 + uszkodzony reduktor , uszkodzony zaworek precyzyjny , awaria elektrozaworu , przestawienie się zegara załączającego czy nawet prozaiczne złe wyregulowanie układu , za "dużo" przy świetle nie widać,w nocy klasyczna przyducha a po porannym zapaleniu światła - płacz .
Co do czujnika CO2 , ja akurat nie słyszałem o takiej możliwości w przypadku akwarium , w akwarystyce nawet testy stałe CO2 są oparte o pH i to raczej (mogę się mylić oczywiście) wystarcza .
Co do kompensacji temperatury , na to pytanie ja nie odpowiem (muszę napisać do producentów) ale wydaje mi się że przy tym zakresie temperatury w jakim wykonywany jest pomiar może to być zbędne , błąd pomiaru nie będzie istotny, (to nie jest laboratorium ;) ) a biorąc jeszcze pod uwagę to że większość akwarystów preferuje testy kropelkowe lub paskowe i odnosi sukcesy , wydaje mi się to wręcz bez znaczenia :) .
To może w takim razie są akwaryści, którzy odnoszą sukcesy bez butli CO2 ? :)
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#23

Post autor: rhino »

Nie utożsamiałbym bezpośrednio sukcesów w akwarystyce ze stosowaniem CO2 , np. .poczytaj o akwariach LT. Jeśli ma to być szybko rosnący roślinniak z dżunglą to CO2 z butli czy też w płynie raczej jest niezbędny (wskazany) ale jeśli Twoim priorytetem są ryby to CO2 do szczęścia im nie jest potrzebne ;)
Ważne żeby ŚWIADOMIE stosować tego typu doping , znam wiele osób które nie kojarzą nawet że w nocy poziom CO2 gwałtownie wzrasta (pH się obniża) i radośnie gazują swoje ryby 24h/dobę . Mierzą pH w godzinach dla nich wygodnych i nawet nie mają pojęcia że po kilku godzinach ciemności cała obsada "wisi u sufitu" ze względu na deficyt tlenowy , wstaje dzień jest jaśniej , zaczyna się proces fotosyntezy , rośliny zaczynają produkować tlen , zapala się światło a WIELKI akwarysta z satysfakcją patrzy na piękne rośliny ... nawet nie wiedząc że z rybami balansuje na granicy śmierci :(
Tak à propos , kiedy nad ranem , godzinę dwie przed startem oświetlenia mierzyłeś pH ? ;) Takie retoryczne raczej pytanie ...
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#24

Post autor: as400 »

rhino pisze:Nie utożsamiałbym bezpośrednio sukcesów w akwarystyce ze stosowaniem CO2 , np. .poczytaj o akwariach LT. Jeśli ma to być szybko rosnący roślinniak z dżunglą to CO2 z butli czy też w płynie raczej jest niezbędny (wskazany) ale jeśli Twoim priorytetem są ryby to CO2 do szczęścia im nie jest potrzebne ;)
Ważne żeby ŚWIADOMIE stosować tego typu doping , znam wiele osób które nie kojarzą nawet że w nocy poziom CO2 gwałtownie wzrasta (pH się obniża) i radośnie gazują swoje ryby 24h/dobę . Mierzą pH w godzinach dla nich wygodnych i nawet nie mają pojęcia że po kilku godzinach ciemności cała obsada "wisi u sufitu" ze względu na deficyt tlenowy , wstaje dzień jest jaśniej , zaczyna się proces fotosyntezy , rośliny zaczynają produkować tlen , zapala się światło a WIELKI akwarysta z satysfakcją patrzy na piękne rośliny ... nawet nie wiedząc że z rybami balansuje na granicy śmierci :(
Tak à propos , kiedy nad ranem , godzinę dwie przed startem oświetlenia mierzyłeś pH ? ;) Takie retoryczne raczej pytanie ...

Marcin,

Myślę, że to co zawarłeś w pierwszym akapicie swojej wypowiedzi jest bardzo istotne. Tak jak pisałem wcześniej - moje doświadczenia z akwarystyką pochodzą z lat 80, a to co jest teraz a było wtedy to dwie różne epoki. Niemniej jednak, zgadzam sie z Tobą, że istotne jest ustalenie priorytetów. Moim są zdecydowanie ryby. Ale skoro są takie pomysły jak CO2 z butli to próbuję sie dowiedzieć co i jak. Wtedy kiedy miałem swoje akwaria to w moim głównym pomimo tego, że nie miałem filtra kubełkowego, testów, dedykowanych świetlówek i ryby i rośliny rosły jak wściekłe. Opracowałem nawet własny sposób oświetlania - świetlówka plus dwie zwykłe żarówki. Także jak sie nad tym zastanowić to da się bez tej całej techniki. Tylko skoro można łatwiej i wygodniej to po co ? :)

Jeżeli chodzi o Twoje ostatnie pytanie to przyznaję, że nigdy nie mierzyłem pH przed startem oświetlenia. W chwili obecnej mam stosunkowo mało roślin i jeszcze mniej ryb więc nie sądzę żeby u mnie, w takim litrażu, występował problem przyduchy. Zdecydowałem się na taką małą obsadę celowo. Chcę żeby ryby miały jak najlepsze warunki. Poza tym, teraz w okresie jesiennym, świecę dopiero od 12... A wtedy jestem w pracy więc nie mogę zrobić testów :)

P.S. Trochę nam ten temat dryfuje :) Ale obczajam temat zrobienia komputera do akwa w oparciu o Raspberry Pi. Dotarłem do osoby, która zrobiła podobną rzecz dla siebie w domu - "Kontrola środowiska". To się do nas da zaadoptować. A możliwości nieograniczone praktycznie.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#25

Post autor: rhino »

as400 pisze:moje doświadczenia z akwarystyką pochodzą z lat 80,
no to chyba mniej więcej rówieśnikami jesteśmy ;)
as400 pisze: a to co jest teraz a było wtedy to dwie różne epoki.
ale procesy chemiczne , zagadnienia związane z równowagą biologiczną , zapotrzebowanie na tlen , biologia itp. itd. te same :)
as400 pisze: świetlówka plus dwie zwykłe żarówki
no jakoś przy tych prymitywnych , szpitalnych świetlówkach trzeba było dostarczyć zielonym trochę "ciepła"
as400 pisze: przyznaję, że nigdy nie mierzyłem pH przed startem oświetlenia
nie spodziewałem się odpowiedzi i mnie zaskoczyłeś ale treścią nie ;) Faktycznie masz duży baniak i ryby żyją wręcz w przepychu , moja wypowiedź była raczej skierowana w stronę tzw. Holendrów z rybami . Ale tak z czystej ciekawości , jakbyś kiedyś przy okazji powrotu z jakiejś imprezy (w miarę trzeźwy ;) ) , nad ranem mógł sprawdzić i dać cynk na PW jaka jest różnica (nie miałem tak dużego baniaka nigdy i ciekaw jestem jakie tam są wahania) .

Raspberry Pi to temat rzeka :D ale powiem Ci szczerze że dopiero po dłuższym użytkowaniu jakiegoś komputera człowiek wie czego chce/potrzebuje a i konieczne jest zrozumienie funkcji i poznanie możliwości sterowników "konkurencji" . Problemem który tam występuje jest niestety potrzeba użycia różnych "kart" typu pH itp. a także stabilności oprogramowania , bo takie prototypy lub "jednorazowe" produkcje potrafią się podle zemścić .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#26

Post autor: as400 »

rhino pisze:nie spodziewałem się odpowiedzi i mnie zaskoczyłeś ale treścią nie ;)
Ale czemu miałbym nie odpowiadać ? Ja prosty człowiek jestem ze Śląska :)
rhino pisze:Faktycznie masz duży baniak i ryby żyją wręcz w przepychu , moja wypowiedź była raczej skierowana w stronę tzw. Holendrów z rybami . Ale tak z czystej ciekawości , jakbyś kiedyś przy okazji powrotu z jakiejś imprezy (w miarę trzeźwy ;) ) , nad ranem mógł sprawdzić i dać cynk na PW jaka jest różnica (nie miałem tak dużego baniaka nigdy i ciekaw jestem jakie tam są wahania) .
Ja właśnie chciałem żeby one sobie żyły w przepychu. Jakie to jest fajne obserwować, że one mają tyle miejsca... Ale żona naciska na dokupienie Neonów. I nie wiem czy nie będę musiał na święta jej kupić...
Co do pomiarów - z imprez to ja raczej nie wracam "w miarę" :) Ale skoro Cię to interesuje to zrobie jakoś pewnego ranka.
O której byś chciał ? Bo ja teraz oświetlenie "jesienne" stosuje. Czyli 12:00-21:00. Nawet nie wiem czy i to nie za długo...
rhino pisze:Raspberry Pi to temat rzeka :D ale powiem Ci szczerze że dopiero po dłuższym użytkowaniu jakiegoś komputera człowiek wie czego chce/potrzebuje a i konieczne jest zrozumienie funkcji i poznanie możliwości sterowników "konkurencji" . Problemem który tam występuje jest niestety potrzeba użycia różnych "kart" typu pH itp. a także stabilności oprogramowania , bo takie prototypy lub "jednorazowe" produkcje potrafią się podle zemścić .
No właśnie obadałem temat i są gotowe klasy w Perl'u do obsługi różnych czujników i sond. Przetestowane i pewne.
Jedyne co trzeba byłoby pewnie zrobić to kalibracja sondy pH.
-------------------
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#27

Post autor: rhino »

as400 pisze:O której byś chciał ?
nad ranem ,zanim stanie się jasno (zależne od pory roku , zachmurzenia, stanu umysłu :D )
as400 pisze:No właśnie obadałem temat i są gotowe klasy w Perl'u do obsługi różnych czujników i sond. Przetestowane i pewne.
Jedyne co trzeba byłoby pewnie zrobić to kalibracja sondy pH.

daj coś na maila o tym , mam kilku informatycznych "mózgów" w firmie , obadamy .
Ostatnio zmieniony wt lis 19, 2013 10:04 pm przez rhino, łącznie zmieniany 1 raz.
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Re: Komputer akwarystyczny - Amazon II

#28

Post autor: as400 »

rhino pisze:daj coś na maila o tym , mam kilku "mózgów" w firmie , obadamy .
Dobra spoko - tylko najpierw ja się muszę spotkać jutro z moim "mózgiem" w firmie, który na PI zrobił sobie cały system alarmowo-środowiskowy. Ma mi jutro wyjaśnic co i jak.
-------------------

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#29

Post autor: pkucaba »

No ciekawy temat się rozwija... Dobrze dobrze :D
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Komputer akwarystyczny - Amazon II

#30

Post autor: rhino »

Nie dopinguj tylko weź udział ! ;)
Ratel
ODPOWIEDZ