Lampa UV

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Lampa UV

#1

Post autor: Lech-u »

IMO: lampa UV to nic nie warty gadżet.
Miałem i wywaliłem.
Ostatnio zmieniony wt gru 31, 2013 4:03 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wątek wydzielony z http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=3&t=21779
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

miki6236
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 5:36 pm
Lokalizacja: Wawa

Lampa UV

#2

Post autor: miki6236 »

Lech-u pisze: IMO: lampa UV to nic nie warty gadżet.
Miałem i wywaliłem.
nie wiem czy to kwestia biologii, ale jak działała glonów nie było. Włączałem ją na 7h dziennie.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#3

Post autor: rhino »

Cześć miki6236 ,
nie przejmuj się ! lampa UV w akwarium to jeden z najbardziej kontrowersyjnych sprzętów ;)
UV nie działa jak się przekracza zalecany przez producenta przepływ przez nią , trzeba robić np. bypass albo faktycznie :
Lech-u pisze:IMO: lampa UV to nic nie warty gadżet.
Powodzenia w starcie !

ps zalecane przez JBL (przykład) przepływy :

http://www.akwarystyczny24.pl/jbl-aquac ... p-513.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

miki6236
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 5:36 pm
Lokalizacja: Wawa

Lampa UV

#4

Post autor: miki6236 »

rhino pisze: UV nie działa jak się przekracza zalecany przez producenta przepływ przez nią , trzeba robić np. bypass albo faktycznie :
Lech-u pisze:IMO: lampa UV to nic nie warty gadżet.
Powodzenia w starcie !

ps zalecane przez JBL (przykład) przepływy :

http://www.akwarystyczny24.pl/jbl-aquac ... p-513.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Czyli jak rozumiem, jeżeli mam lampę 18W i kubełek z przepływem 700l/h, to oznacza, że muszę go spowolnić (na wyjściu), aby nie przekraczać 500l/h?

Jednym sposobem jest skręcenie na wyjściu, a co to bypass, czy to specjalny spowalniacz?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#5

Post autor: rhino »

Dobrze rozumiesz ,
a bypass to po prostu trójnik na wężu wylotowym , jednym wylotem kierujesz wodę bezpośrednio do akwarium na np. deszczownię , drugim przez lampę uv na np. zwykłą rurkę wlotową . Przepustowość wody na lampie będzie ok . 1/2 przepustowości faktycznej filtra . Można założyć jeszcze przed lampą zaworek pojedynczy np. http://www.allegromat.pl/aukcja150058" onclick="window.open(this.href);return false; ( http://allegro.pl/eheim-4004512-zawor-p ... 99812.html" onclick="window.open(this.href);return false; )i wtedy jest płynna regulacja tego co popłynie przez lampę .
Skręcanie na wyjściu nie jest fajnym pomysłem - znacząco tracisz na wydajności filtra .

Backup aukcji: http://www.allegromat.pl/aukcja0
Przepraszam, chwilowa niedyspozycyjność systemu allegromat.
Spróbuję raz jeszcze w domu dodać.
Ostatnio zmieniony wt gru 31, 2013 4:01 pm przez sum, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Zarchiwizowałem link do aukcji
Ratel

miki6236
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 5:36 pm
Lokalizacja: Wawa

Lampa UV

#6

Post autor: miki6236 »

To w takim razie mogę trójnik zamontować na wężu wylotowym + kolejny za lampą, aby się połączył i tą samą rurką wylotową woda wlewa się do akwarium...
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#7

Post autor: rhino »

Tak ale w tym układzie mogą (?) wystąpić jakieś większe opory związane z mieszaniem (zderzaniem) się 2 strumieni , nie sprawdzałem tego nigdy i nie doradzę , może ktoś używa tego rozwiązania i pomoże .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Lampa UV

#8

Post autor: Lech-u »

miki6236 pisze:To w takim razie mogę trójnik zamontować na wężu wylotowym + kolejny za lampą, aby się połączył i tą samą rurką wylotową woda wlewa się do akwarium...

Ja miałem najpierw na wylotówce z Eheima, ale to było jak Niagara (za duży przepływ - tak myślałem).
Potem zrobiłem trójnik i puściłem trochę wody przez UV a resztę przez zwykłą rurę.
A potem zrobiłem dwa trójniki najpierw przez UV a potem do węża wylotowego.

Wszystkie te patenty były do d..y. Glony rosły jak chciały. A jak wpływa UV na "pozytywne" bakterie w układzie akwarium-filtr? Tego nie wiem.

Teraz od kilku lat nie mam już UV i jest OK>
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#9

Post autor: rhino »

Lech-u pisze:Glony rosły jak chciały
Lech-u , lampa UV nie eliminuje wszystkich glonów , służy do częściowej sterylizacji (niszczy bakterie i pierwotniaki) oraz do walki z zakwitem wody (glony unoszące się w wodzie , "zielona woda" ) .
Jeśli ktoś po zakupie spodziewa się cudów to faktycznie bardzo się rozczaruje !
Niezwykle istotną sprawą jest również odpowiedni dobór mocy lampy do pojemności zbiornika , za słabe lampki można sobie spokojnie darować .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Lampa UV

#10

Post autor: Lech-u »

rhino pisze: lampa UV nie eliminuje wszystkich glonów , służy do częściowej sterylizacji (niszczy bakterie i pierwotniaki) oraz do walki z zakwitem wody (glony unoszące się w wodzie , "zielona woda" )
Jasne. Wiem.

Uważam, że można osiągnąć lepsze rezultaty innymi metodami. Np. poprawiając parametry wody (szeroko rozumiane), oświetlenie, filtrację, dobór obsady, częstość i ilość podmienianej wody itp.

Dlatego uważam, że lampa jest kiepska w porównaniu do innych (według mnie skuteczniejszych) metod.

Po prostu szkoda kasy na UV.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#11

Post autor: rhino »

Lech-u pisze:Po prostu szkoda kasy na UV.
Szanuję Twoją opinię ale nie muszę się z nią zgadzać :)
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Lampa UV

#12

Post autor: Lech-u »

rhino pisze:Szanuję Twoją opinię ale nie muszę się z nią zgadzać
Oczywiście.
Aczkolwiek "kasa" nie jest jedynym wyznacznikiem mojej opinii. Sprawdziłem "empirycznie", że lampa jest gorszym rozwiązaniem niż inne metody. Dlatego nie polecam lampy UV.

Ogólnie (z racji zawodu) bardzo wierzę w zbawienne (pod względem bakteriologicznym) działanie promieni UV. Jednak w akwarystyce jakoś brak mi wiary w skuteczność tych lamp (przynajmniej tak sądziłem 10 lat temu).

Może dzisiejsze lampy są lepsze niż te sprzed 10 lat.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Lampa UV

#13

Post autor: rhino »

Lech-u ,

ja ani nie przeceniam ani nie deprecjonuję roli lampy UV w akwarium , sprzęt jak sprzęt - zdrowego rozsądku i wiedzy nie zastąpi !
W mojej ocenie jest naprawdę skuteczna po kuracjach chemią , przy zakwitach , do walki z pierwotniakami - jednak w żaden sposób nie zastąpi dobrej filtracji , dobrego oświetlenia , podmian wody czyli wszystkiego co ma wpływ na równowagę biologiczną i chemiczną w akwarium . Nie zastąpi ale może uzupełnić .
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Lampa UV

#14

Post autor: Lech-u »

rhino pisze:Nie zastąpi ale może uzupełnić .
Łi, łi, jak mówią Francuzy.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

miki6236
Gość
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 03, 2013 5:36 pm
Lokalizacja: Wawa

Lampa UV

#15

Post autor: miki6236 »

To spróbuję w takim razie z dwoma trójnikami..., zawsze to spowolni obieg i zwiększy jej skuteczność.
ODPOWIEDZ