Elektroniczny miernik pH

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#1

Post autor: Jerry »

Przez przypadek wszedłem w posiadanie takiego ustrojstwa. sciagnalem sobie instrukcje obsługi i wczoraj przystapilem do działania.
Miernik trochę szalal z wyświetlanymi wartościami, wiec postanowiłem go sobie skalibrować. Dostalem również plyn z pH stalym -7 Zaczalem kalibracje, jednak miernik kompletnie oszalal. Pokazuje wartości przeróżne i tak sekunda po sekundzie:
1.2, 5.9, 7.2, 2.9, 6.9, 1.8 i skacze kompletnie bez ladu, składu i sensu. Kwestia jest teraz w zasadzie tylko jedna - czy może to być kwestia baterii czy cos się z elektroda moglo stać i jego miejsce jest w koszu ?
Dodam ze elektroda jest w szklanej osłonce, w srodku jest plyn (kolor ciężko stwierdzić jak by delikatnie fioletowawy) calosc nienaruszona mechanicznie.
Jak już wspomniałem urządzenie dostałem używane stad nie wiem jak dzialalo wcześniej i ile było nie używane/ używane...

Przykladowe zdjecie - urządzenie jest no name wiec producenta nie ustale ;)
Obrazek
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#2

Post autor: Lech-u »

Jeśli wykonałeś kalibrację na jednym płynie, to mam wątpliwości, czy to była kalibracja.
Z tego co pamiętam z laboratoriów, a także z mojego własnego miernika pH, do kalibracji używa się dwóch płynów. W moim przypadku są to pH 4,0 oraz pH 7,0.

Nie znam tego miernika, który Ty masz, więc może tam jest tylko jeden płyn kalibracyjny (ale co to wtedy za kalibracja?).

Sprawdź jeszcze raz w instrukcji, czy nie popełniłeś jakiego głupiego błędu. Na przykład nie zakończyłeś procesy kalibracji (jakimś guzikiem) i on próbuje się skalibrować w każdym płynie jaki mu wlejesz do badania. I stąd te głupoty.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#3

Post autor: rhino »

Lech-u,

ten się kalibruje tylko buforem pH7

" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#4

Post autor: gymnocalycium »

Można wymienić baterie ale i tak będzie potrzebna kalibracja przynajmniej w 2 płynach kontrolnych.
Na A jest tani tester niemal identyczny za 35 zeta, może nie warto ryzykować niepewnych pomiarów.
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=45 ... rule_id=84" onclick="window.open(this.href);return false;

pozdro

MS
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#5

Post autor: Lech-u »

Ręce się trzęsą temu kalibratorowi, jakby alkomat kalibrował. ;D

No to w takim razie nie wiem o co chodzi z tą maszynką u Ciebie Jerry.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#6

Post autor: gymnocalycium »

Może i alkomat, ale pewnie po wielu latach zanim zaczął z niego korzystać.
Wg mnie to choroba jąder - chyba Lechu zgodzisz się ze mną jako medyk.

MS

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#7

Post autor: Jerry »

gymnocalycium pisze: może nie warto ryzykować niepewnych pomiarów.
Kupie dzisiaj nowe baterie i sprawdze, jeśli się nic nie zmieni, to faktycznie sobie zamowie z A, bo mi się podoba opcja mierzenia pH tym ustrojstwem, zwłaszcza ze po np. wrzuceniu szyszek olchy i lisci do baniaka test kropelkowy można sobie...
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#8

Post autor: gymnocalycium »

Jerry,
jeśli mogę coś zasugerować to zajrzyj do postu o pokrzywach. Te pożyteczne rośliny nie tylko stabilizują (na tyle ile mogą ) pH ale dostarczają wielu substancji biologicznie czynnych, których nie ma w żadnych nawozach. Szyszki olchy i liście dębu lepiej działają po przegotowaniu i raczej stopniowym dolewaniu takiego dekoktu.

MS
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#9

Post autor: fivb77 »

A może, kup płyny kalibracyjne do swojej elektrody? 4 i 7 Ph to standard przy kalibrowaniu. CZy będziesz miał ten miernik, czy inny, i tak będziesz kalibrować raz na jakiś czas więc płyny się przydadzą :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#10

Post autor: rhino »

Co mu to ma niby dać ? Jeśli ten miernik kalibruje się jednym buforem (pH7), to jak chcesz go zmusić do "pobrania wzorca" pH4 ?
Mój komputer kalibruje się dwoma, ale podczas ustawiania urządzenie "czeka" na stan pH7 ,a później na stan pH4.
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#11

Post autor: Lech-u »

Co najwyżej sprawdzi się skuteczność kalibracji.
Jeśli się skalibruje na pH 7,0 i potem pokaże prawidłowo pH 4,0 to można uznać, że inne wartości też odczyta prawidłowo.
A jeśli na kalibrowanym roztworze będzie 7,0 a na roztworze "sprawdzającym" o wartości pH 4,0 będzie np. 5,0, to można sobie w buty wsadzić tak pehametr. Albo gdzie indziej.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#12

Post autor: Jerry »

Wszystko spoko problem jaki chciałem przedstawić, to to ze nie da się ustawić pH na podstawie wzorca, bo zanurzony w nim pokazuje caly czas inne wartości, skacze sekunda po sekundzie. i o to w tym wszystkim chodzi. Dlatego pytanie jest, czy ktoś się z tym psotkal i czy wynika to z np. starych baterii czy tego ze elektrodę można sobie tam gdzie Lechu był uprzejmy wskazać ;)

Kupie dzisiaj baterie, jeśli nadal będzie skakal i pokazywal skrajne wartości na plynie do kalibracji, to pojde za rada gymnocalycium i kupie nowy ot co.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#13

Post autor: Lech-u »

A co się dzieje jak wsadzasz próbnik do zwykłej wody? Też tak skacze? Czy pokazuję jakąś stałą wartość?

Bo może ten płyn do kalibracji jest trefny?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#14

Post autor: Jerry »

Najpierw w plynie dzialal prawie ok. Wyciagnalem z plynu, przeplukalem woda czysta jak w instrukcji, potem wytarem recznikiem papierowym, potem wlaczylem i nie chciał wogole parametrow pokazywać, wiec jazda od początku i ogolnie co kolejna procedura to coraz dziwniej się zachowywal. wiec albo jest uszkodzony albo bakterie się wyczerpują i bez nowych nie działa po prostu. Tak jak mowie za jakies 4 h będę miał odpowiedz... Sam jestem bardzo ciekaw...
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#15

Post autor: Lech-u »

Jerry pisze:Sam jestem bardzo ciekaw...
Wcale nie "sam". Ja też jestem ciekawy. ;D
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#16

Post autor: Jerry »

Po zalozeniu nowych baterii miernik zachowuje sie zdecydowanie "stabilniej". Jesli chodzi o kalibracje, to wsadzilem go jeszcze przed zmiana baterii do plynu kalibrujacego i jak dla mnie to jakas sciema.... W sensie plyn byl juz otwarty, bo to wieksza buteleczka, trzeba z niej go przelac do czegos innego... Ogolnie musze kupic plyn do kalibracji, i miernik powinien dzialac.
Oznacza to ze powodami wariowania byly :
a)baterie
b)plyn do kalibracji.

Teraz mam nadzieje ze dostane w jakims akwarystycznym cos do kalibracji bo sciagac to z alledrogo i czekac :/
Lechu moze wiesz gdzie kupic bufor stacjonarnie w Wawie (najlepiej jakis w saszetce do rozpuszczania w destylce)

Co do sporu odnosnie buforow...

"Bufor pH o wartości 7 (roztwór obojętny).
Aby zachować optymalną dokładność pomiaru należy każdy miernik pH okresowo skalibrować.
Służy do tego bufor pH, który po rozpuszczeniu w 100 ml. destylatu wody daje roztwór
o określonym odczynie pH. Aukcja dotyczy saszetki z buforem o pH 7. Miernik pH należy
kalibrować buforem najbardziej zblizonym do przypuszczalnego pH roztworów, których pomaru
zazwyczaj dokonujemy. Przykładowo, jeżeli zazwyczaj mierzymy roztwory kwaśne to pH-Metr
kalibrujemy buforem pH 4, jezeli zasadowe to wtedy kupujemy bufor pH 10."

Stad pH7 i pH4 ;)
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#17

Post autor: Lech-u »

Ja kupiłem w Kakadu jakieś 6 lat temu firmy Sera a potem poszedłem na żebry do laboratorium w centrum onkologii i poprosiłem o dwa bufory. No i Dostalem.

Wedlug mnie samodzielne robienie buforu jest o kant doopy potluc. No, chyba, że masz dokładne narzędzia laboratoryjne.

Ja bym kupił gotowy roztwór.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#18

Post autor: Jerry »

Cenna uwaga
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#19

Post autor: sum »

Http://www.clarias.pl/jbl-plyn-do-kalib ... -2691.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Elektroniczny miernik pH

#20

Post autor: Jerry »

25 plz za 50 ml :shock: chyba poszukam w sklepach z chemikaliami bo to ilosc na jedna kalibracje max :/
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
ODPOWIEDZ