Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#1

Post autor: silver007 »

Znajomy zakłada akwa. Chce mieć ryby z Ameryki Płd., ale woda w kranie ma twardość KH - 14, GH - 22. Zdecydowanie za dużo. Black water typowe to też nie będzie, więc torf i inne odpadają. Pozostaje filtr RO... Sprawa prosta, tylko że facet mieszka w domu i czerpie wodę z własnej studni, gdzie chyba pompa średnio daje radę, bo ciśnienie jest niezwykle ubogie. Woda lecąca z kranu zamiast łeb urywać leci tylko cienkim strumieniem. Czy można montować w takim wypadku filtr RO? Zastanawiam się czy nie ma jakiegoś minimalnego ciśnienia od którego skutecznie pracuje... Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym względzie?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#2

Post autor: fivb77 »

Nie mam doświadczenia, ale wiem że są pompy do RO, które podnoszą ciśnienie.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#3

Post autor: adams750 »

Raczej nie ma, ale czas nabierania wody będzie ogromny. Może lepiej przepuścić przez żywice ??
Ostatnio zmieniony pt paź 31, 2014 5:03 pm przez adams750, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#4

Post autor: Lech-u »

silver007 pisze:Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym względzie?
Też mam niskie ciśnienie.
Rozwiązaniem było kupienie RO z wbudowaną pompą zwiększającą ciśnienie.
I teraz niezależnie od ciśnienia w rurach mam RO kiedy chcę, bo specjalna pompka pracuje jeśli trzeba.
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#5

Post autor: don_Vall »

Ciśnienie minimalne to około 2,5 atm. Niestety przy takim filtracja jest bardzo długa i są większe starty (więcej wody odpadowej). Zastosowanie pompy niweluje oba te mankamenty. Co prawda oszczędności wody nie są znaczne lecz napełnianie zbiornika (lub czerpanie bezpośrednie) jest dużo szybsze. Koszt pompy razem z zaworem to około 300 zł.

Zestaw hydroforowy powinien dawać odpowiednie ciśnienie - z tego co pamiętam u moich rodziców to w zbiorniku było około 2,5 atm.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Re: Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#6

Post autor: Norbi »

adams750 pisze:Raczej nie ma, ale czas nabierania wody będzie ogromny. Może lepiej przepuścić przez rzywice ??
Nie ma? Co za bajki piszesz - to mój zestaw --> http://www.ebay.com/itm/Apex-50P-5-Stag ... 233c38a17e" onclick="window.open(this.href);return false;
Dla ułatwienia - to to czarne to pompka podnosząca ciśnienie wody.
Wymieniłem tylko membranę z 50 GPD na 100 GPD co poniosło ze sobą również wymianę Flow Restrictor z 300 na 800 --> http://www.ebay.com/itm/281395843675?_t ... EBIDX%3AIT" onclick="window.open(this.href);return false;
I to by było na tyle.
Słowo ''żywica'' piszemy przez ''ż'' a nie ''rz''.
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#7

Post autor: silver007 »

Dzięki chłopaki za info. Nie wiedziałem o takich pompkach cudacznych.
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#8

Post autor: Norbi »

Cudacznych? Toż to standart, wystarczy tylko poszukać takiego zestawu. Na dokładkę większość producentów - obojętne czy w PL czy w USA - podaje minimalne ciśnienie pracy dla takiego zestawu. Trzeba przeczytać opis/specyfikację albo .... po prostu zapytać.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#9

Post autor: adams750 »

Norbi napisał(a):
Nie ma? Co za bajki piszesz - to mój zestaw --> http://www.ebay.com/itm/Apex-50P-5-Stag" onclick="window.open(this.href);return false; ... 233c38a17e
Człowieku a co ty się unosisz jak woda w klozecie :mrgreen: chyba jasno i wyraźnie napisałem raczej nie ma a z drugiej strony co mnie obchodzi co ty masz to moja wina że masz takie słabe ciśnienie i musisz mieć taki zestaw. Co do żywicy fakt moje nie dopatrzenie bo pisałem z fona.
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#10

Post autor: Norbi »

Nie chcę robić OT ale powiem krótko - grzeczniej młody człowieku grzeczniej, nie skacz. Skoro napisałeś to widocznie wiesz co piszesz ..... chyba że tylko mi się tak wydaje. Następnym razem jeśli nie jesteś pewny to nie pisz - tyle w temacie.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#11

Post autor: adams750 »

Taaak jeeesttt senior ;D

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Filtr RO - wymagane ciśnienie do pracy

#12

Post autor: don_Vall »

Może wtrącę swoje 3gr.
Do filtracji niezbędna jest różnica ciśnień między stronami membrany osmotycznej. Różnica ta nie musi być duża. Konkludując wcale nie jest potrzebne duże ciśnienie po stronie "brudnej wody" by membrana działała. Jednakowoż nie jest uzasadnione ekonomicznie aby ciśnienie wody "brudnej" było małe a sama konstrukcja membrany może wymagać minimalnego ciśnienia by czyste H2O przez nią zostało "wessane". Przecież w wannie czy stawie (organizmie) nie ma dużych różnic ciśnień osmotycznych a przepływ wody jest.



Nie ma co się szarpać niepotrzebnie między sobą, a łagodniejszy ton zawsze jest lepszy niż agresja.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ