Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#1

Post autor: don_Vall »

Będę budował pokrywę ze spienionego PCW do akwarium 120x50x50 i chciałbym zasięgnąć Waszych rad odnośnie tego co należy przewidzieć i co ułatwia późniejszą jej eksploatację i prace przy akwarium.

Pokrywa będzie miała wysokość dopasowaną do lamp oświetleniowych (około 10 cm ponad szkło, chyba, że lampy będą za bardzo się grzały). Lampy będą oparte na szybach akwarium i pokrywa nie będzie przenosiła ich obciążenia.
1. Zastanawiam się czy wierzch dzielić na mniejsze części czy pozostawić jeden arkusz.
2. Czy pozostawienie z tyłu paska stałego (wzdłuż boku 120), do którego będzie można przykręcić pokrywę ma sens i czy nie utrudni to prac. Czy lepiej by pokrywa była tylko położona na koronie?
3. Chciałbym po bokach zamontować wentylatory do przewietrzania i chłodzenia akwarium. Mogłyby one również służyć do napowietrzania wody (ustawienie pod odpowiednim kątem).
4. Na wierzchu chciałbym mieć coś do zamontowania karmnika - otwór (otwory) mogłyby służyć do karmienia bez podnoszenia całości pokrywy.
5. Czy trzeba w środku dawać poprzeczkę wzmacniającą?
6. Jakiej grubości musi być PCW na ścianki i pokrywę?
7 Ile centymetrów musi zachodzić pokrywa (z zewnątrz) na szybę poniżej wklejanych wzmocnień by efekt wizualny był właściwy?
8. Ile powinno być luzu na wymiarach (120 i 50) by korona swobodnie wchodziła na szkło a nie była zbyt luźna?
9 Co jeszcze powinno być w pokrywie, nawet dla bajeru (oczywiście przydatne w akwarystyce)?
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#2

Post autor: sylwekw »

Pozwoliłem sobie podpiąć sie pod wątek ale tylko obserwując go. Spienione PCW i klej do niego leży u mnie już dość długo i nie mogę się zabrać za robienie pokrywy.
Posłucham, poczytam, jakie rady będą się pojawiały to może i ja skorzystam :-)

JAOS
Bywalec
Posty: 98
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#3

Post autor: JAOS »

Gdzie kupowałeś PCW?
UBEZPIECZENIA PZU
Majątkowe: mieszkanie, dom, działka.
Komunikacyjne: OC, AC, NNW, Auto Pomoc, Auto Szyba, Auto bagaż
Podróżne: Wojażer (PZU Pomoc w podróży)

Tel: 696-704-696
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4939
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#4

Post autor: Miro »

Zobacz tutaj , na miejscu tną na wymiar w cenie płyty
http://sklep.akces-plexi.pl/category.ph ... ory=100152" onclick="window.open(this.href);return false;

JAOS
Bywalec
Posty: 98
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#5

Post autor: JAOS »

Jaką grubość zalecacie na pokrywę?
UBEZPIECZENIA PZU
Majątkowe: mieszkanie, dom, działka.
Komunikacyjne: OC, AC, NNW, Auto Pomoc, Auto Szyba, Auto bagaż
Podróżne: Wojażer (PZU Pomoc w podróży)

Tel: 696-704-696

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#6

Post autor: shadowrider »

Popatrzcie najpierw tu:
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=5371" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#7

Post autor: don_Vall »

Jeszcze nie kupiłem PCW.
Planuję na część konstrukcyjną (to co będzie oparte na szybie) o grubości 10 mm. Na pokrywę też. Natomiast boki chcę z cieńszego by całość była wizualnie delikatniejsza.
Moja będzie podobna do tej suma lecz na tej części stałej pokrywy będzie jeden (bądź dwa) otwór do zamontowania karmnika automatycznego. Służył on będzie również do codziennego karmienia.
Ze względu na zbierający się brud na narożnikach (łącznikach) raczej wykonam narożniki pełne również z PCW.
Wieko będzie miało podcięcia po bokach (niewidoczne z zewnątrz) dla upustu powietrza gdy zainstalowane zostaną wiatraczki chłodzące. Wiatraczki będą z tyłu.
Nie mam jeszcze pomysłu na otwieranie wieka, a nie chał bym mieć na nim rączki...
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Rafał Odo
Zapaleniec
Posty: 217
Rejestracja: pt paź 22, 2010 6:23 pm
Lokalizacja: Warszawa, Żoliborz
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#8

Post autor: Rafał Odo »

A takie coś jak dibond ?? Jest bardziej sztywny.
Chodzenie po bagnach wciąga.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#9

Post autor: sylwekw »

JAOS pisze:Gdzie kupowałeś PCW?
Ja wysyłkowo przez Internet - w Castoramie mieli za małe arkusze, musiałbym sztukować.

don_Vall jeszcze podrzucę Ci jedno zagadnienie myślę, że warte rozważenia ale pomysłu na rozwiązanie nie mam.
Próbuję wymyślić jak zamontować świetlówki ale tak, aby po podniesieniu pokrywy one nadal świeciły do środka akwarium, ewentualnie aby można je było trochę rozsunąć żeby można było ręce wkładać do środka. Piszę o tym bo to jest obecnie moja największa bolączka przy pracach w akwarium - jak podniosę pokrywę to albo świetlówki muszę wyłączyć i w środku ciemno albo stawiam pokrywę pionowo na tylnej krawędzie ale wtedy prócz lekkiego świecenia do środka to światło mocno wali po oczach.

Może ktoś podsunie pomysł jak to rozwiązać.

Edit:
Znalazłem w wątku suma, że shadowrider pokazał rozwiązanie z ruchomymi świetlówkami ale może jeszcze jakieś pomysły.

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#10

Post autor: don_Vall »

Jak już będę miał swoje oświetlenie to pokaże je w tym wątku.
Ja lampy będę miał zainstalowane niezależnie od pokrywy. A z racji tego, że będą LEDowe to będą świeciły tylko w dół.

W poprzednim akwarium robiłem dokładnie tak samo.... (z pokrywą)
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

mmarjan
Gaduła
Posty: 123
Rejestracja: pt kwie 09, 2010 1:26 am
Lokalizacja: Bliski Raszyn
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Re: Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#11

Post autor: mmarjan »

Ja zrobiłem pokrywę tak:
akwa 100x40x50
Obrazek
z tyłu 6cm stałe
Obrazek
oświetlenie na zawiasach podnoszone do tyłu konstrukcja z plexi 8mm
Obrazek
oświetlenie robocze zamocowane na przedniej ścianie pokrywy
Obrazek
Działa od 2 lat i sprawdza się
Pozdrawiam Maciek

Rrrrogaty

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#12

Post autor: Rrrrogaty »

don_Vall pisze:Co jeszcze powinno być w pokrywie, nawet dla bajeru (oczywiście przydatne w akwarystyce)?
Oświetlenie nocne w postaci jakichś delikatnych ledów.
2-3 mocne wiatraki komputerowe do chłodzenia baniaka, jeśli zbiornik jest narażony na przegrzewanie
uchwyt na kamerkę internetową do obserwowania rybek z góry na kompie
serwomechanizm ze wskaźnikiem laserowym do bawienia się z rybkami ;)
zamek centralny na pilota ;)

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCW - prośba o porady

#13

Post autor: don_Vall »

Nocne da się zrobić z lamp, które będę miał (płynna regulacja natężenia z wszelkimi efektami).
wiatraki jak najbardziej ale wg mnie dwa wystarczą.
obserwacja z góry nie jest OK. Raczej przez szybę (mam problem z zamontowaniem uchwytu)
całkiem niepotrzebne i niepraktyczne.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ