Retro technika...

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Retro technika...

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Robiąc porządki dokopałem się do kilku pozycji o akwarystyce z lat 70. i... nieźle się uśmiałem przeglądając poradniki a zwłaszcza zdjęcia pokazujące ówczesne nowatorskie rozwiązania a jakże z działu technika w akwarystyce... 8)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Retro technika...

#2

Post autor: Miro »

No to pochwal się, zrób foto !
Pewnie podobna była moja reakcja jak nie dawno przypomniałem sobie pierwsze komórki a to przecież było tak nie dawno nie lata 70.

Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Re: Retro technika...

#3

Post autor: Zbyszek »

falco - a co konkretnie tak Cię rozbawiło ? Bo z tego co ja pamiętam to nie było nic śmiesznego w osprzęcie akwarystycznym w latach 70-tych. Co prawda pierwsze akwarium miałem pod koniec lat 70-tych (konkretnie w styczniu 1978 r.), ale cały ten sprzęt znam z własnego doświadczenia - sprzęt był taki jak cała technika z tamtych lat, przede wszystkim nie był dostępny w sklepach (tak jak obecnie) i trzeba było w większości przypadków radzić sobie samemu domowymi sposobami. A takie nowatorskie pomysły z literatury (o których wspominasz) to była prawdziwa skarbnica wiedzy. Dlatego nie bardzo rozumiem co mogło być śmiesznego w akwarystyce z tamtych lat ?
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Retro technika...

#4

Post autor: adi14 »

Akwarystyka chyba w całości pozostawała poza obszarem zainteresowania gospodarki uspołecznionej (chyba poza okazjonalnymi publikacjami wielkonakładowych poradników, a i to głównie w latach 80.). Chyba nie było państwowej fabryki brzęczyków (ja w latach 80. miałem skalara, jakiś z Poznania i chyba najstraszliwy chałupniczy ze sklepu na Świerczewskiego przy sądach)? Cała ta sytuacja powodowała, że było sie zdanym albo na własną pomysłowość, albo na - kiepskiej zazwyczaj jakości i drogie - wyroby rzemieślnicze. Pewnie gdyby były państwowe fabryki brzęczyków, byłyby zresztą nielepsze. Dlatego też moim zdaniem te stare poradniki nie pwoiedza o tym, co moim zdaniem było wtedy najstraszliwsze - o jakości wyrobów. Archaiczność rozwiązań technicznych to pikuś - normalna rzecz. Przejrzyjcie sobie międzywojenne poradniki - np. zmyślne systemy ogrzewania akwariów w domach bez prądu.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Retro technika...

#5

Post autor: marcinzabki29 »

adi14 pisze:miałem skalara,
Taki brzęczyk to już było coś.
Ja w swoim pierwszym akwarium miałem pompkę zrobioną własnoręcznie - niestety nie przeze mnie.
Była tak głośna, że włączałem ją tylko wtedy gdy wychodziłem z pokoju, a i tak była słyszalna.
Do tego filtr zewnętrzny - ramowy - jak miniaturowe akwarium.
Ale moja koleżanka miała bardzo fajny odmulacz do którego trzeba było podłączyć
pompkę / brzęczyk. Świetnie zbierał syfek z dna. Oczywiście był szklany.
Mimo trudności to miło tamte czasy wspominam - chodzi o akwarium oczywiście :wink:
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Retro technika...

#6

Post autor: falco »

Miro - fotki będą.
Zbyszek - źle mnie zrozumiałeś. Ja jestem fanem zabytkowych rozwiązań, także w akwarystyce, do tej pory mam akwarium (ramowe, klejone... kitem) po moim ś.p. Dziadku. Mam też zewnętrzny filtr... szklany, który był HITEM!!! ;)
A Skalara (ebonitową pompkę) i oczywiście grzałki są nadal na (czynnej) służbie, w sumie ponad 25 lat. 8)

Uśmiech był szczery, w stylu "oto miś na miarę naszych możliwości". :-D
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4942
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Retro technika...

#7

Post autor: Miro »

marcinzabki29 pisze:Do tego filtr zewnętrzny - ramowy - jak miniaturowe akwarium
falco pisze:Mam też zewnętrzny filtr... szklany
Bardzo fajny filtr .
Pamiętam że mojemu bratu rodzice założyli akwarium całe szklane.[współczesna kostka ] Ponoć takie kiedyś były akumulatory w samochodach.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Retro technika...

#8

Post autor: falco »

O akumulatorach nie słyszałem, ale miałem małe akwarium (właściwie kotnik) zrobione z 1 kawałka szkła. Owszem była, to absolutna nowość... ;) ale fatalne do podglądania ryb. Szkło zaokrąglone, wszystko wyglądało jak w krzywym zwierciadle.

Do szklanego filtra (ówczesna... kaskada, początki... kubełków) :lol: najgorszą zmorą była super cienka, szklana rurka, którą tłoczyło się powietrze. Ile razy ganiałem po kolejne na Narbutta, tego nie da się zliczyć, ale dzięki wielowarstwowej wkładce i wydajności a także temu, że nie zajmował miejsca wewnątrz bił na głowę wszelkie filtry gąbkowe, które wtedy były praktycznie jedynymi dostępnymi...
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Retro technika...

#9

Post autor: rhino »

falco pisze:O akumulatorach nie słyszałem
Nawet kupić możesz ;)
http://olx.pl/oferta/szklany-akumulator ... bX7nB.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Retro technika...

#10

Post autor: bory »

Za młody jestem by pamiętać lata 70 ;) , ale z przełomu lat 80 i 90 z babcinego akwarium pamiętam brzęczyk w takiej dwuczęściowej zielono-czarnej lub zupełnie szarej obudowie (nie jestem pewien). Do dziś doskonale pamiętam ten dźwięk :)
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Etam
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: sob lis 14, 2015 8:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Retro technika...

#11

Post autor: Etam »

Marcin, ten odmulacz o którym piszesz to była poezja i geniusz w prostocie. Mały precyzyjny ładnie syfek wciągał nie demolujac akwarium w ciasnych zakamarkach. Jedyna wada to delikatny był. Właśnie w sobotę mi się zamarzył jak walczyłem z gówno wartą wielką tetrą czy serą, która się zapychała.
Hehe i pokrywa ze sklejki z żarówką.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Retro technika...

#12

Post autor: marcinzabki29 »

Etam pisze:Marcin, ten odmulacz o którym piszesz to była poezja i geniusz w prostocie.
Dobrze go opisałeś, potrzeba było tylko kawałek gazy i do dzieła.
Kurczę, żebym gdzieś mógł kupić taki odmulacz, od razu bym go nabył :cool:
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Retro technika...

#13

Post autor: adi14 »

Ależ taki odmulacz można nabyć - w wersji plastikowej: http://www.allegromat.pl/aukcja179415
Szczerze mówiąc mam taki sam, a także szklany oryginał z późnych lat 80. (choć już z plastikową końcówką, niestety cały szklany stłukłem) - oceniam je jako co najwyżej średnio skuteczne.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Retro technika...

#14

Post autor: marcinzabki29 »

adi14 pisze:Ależ taki odmulacz można nabyć
To jest zupełnie inny odmulacz. :(
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

Re: Retro technika...

#15

Post autor: adi14 »

Ale ten współczesny odmulacz działa na tej samej zasadzie i jest podobnie średnio skuteczny w tym co robi. Ten mój stary wygląda tak:
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Retro technika...

#16

Post autor: marcinzabki29 »

No, i ten przypomina ten stary odmulacz. :)
Ja wiem, że ten współczesny działa na podobnej zasadzie z tym, że .......
Niestety nie zbiera zbyt dobrze - miałem go kiedyś - badziew.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ