Projekt 112l. Problem z szafką.

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
dawidcsmw
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn lut 17, 2014 8:45 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#1

Post autor: dawidcsmw »

Po wielu perturbacjach, utarczkach z żoną, w końcu udało mi się przeforsować decyzję o postawieniu akwarium większego niż 72l. Do tej pory było to praktycznie niemożliwe z uwagi na to, że mieszkamy w 50m mieszkaniu. Zobowiązałem się, że wkład finansowy w ten projekt będzie niewielki. Dlatego też zdecydowałem, że przerobię szafkę pod akwa 72l o standardowych wymiarach dna 60x30. Moje pytanie brzmi, czy przywiercenie blatu z płyty laminowaniej 18 mm o powierzchni 80x35 do blatu 60x30, pogrubiając jednocześnie blat do 36mm, a nie powiększając jej podstawy zda egzamin? Myślałem, żeby jeszcze ewentualnie to samo zrobić z podstawą szafki, choć teść twierdzi, iż sam blat z góry, który będzie wystawał tylko po 10 cm z każdej strony blatu 60x30 wystarczy. Co o tym myślicie?
Dodam, że na projekt przeznaczam około 200 zł, ale w tym jest zakup zbiornika, wystrój, maty, tła itp. W zasadzie to być może i ryby. Dlatego stąd ta decyzja. Ponadto nie ma nikt w Warszawie i okolicach 112-stki od odsprzedania za niewielkie pieniądze?

Poniżej link do rzeczonej płyty która stanowić ma blat:
https://www.obi.pl/decom/product/P%C5%8 ... ageSize=72" onclick="window.open(this.href);return false;

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Projekt 112l. Problem z szafką.

#2

Post autor: inerkoma »

Blat raczej zda egzamin. pozostaje kwestia tego czy szafka jest stabilna i nie złoży się na któryś z boków pod większym ciężarem? Czy nie jest chwiejna? Ostatnio rozmawiałem ze stolarzem przy okazji jakiegoś zakupu i jedno co powiedział to to, zasadniczo płyty meblowe wytrzymują spory ciężar w przypadku szafek na których stoją akwaria, problem się zaczyna wtedy gdy istnieje ryzyko, że szafka się przechyli i złoży pod ciężarem. Swego czasu sam przerabiałem szafkę najpierw z zamiarem postawienia akwarium 126l by ostatecznie postawić 200l. Całą szafkę wzmocniłem dodatkowo stalowymi kątownikami plus wymieniłem plecy na grubą płytę OSB. Zapodaj jakieś fotki tej szafki.
Awatar użytkownika

Autor
dawidcsmw
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn lut 17, 2014 8:45 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#3

Post autor: dawidcsmw »

Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz mar 27, 2016 9:06 pm przez dawidcsmw, łącznie zmieniany 2 razy.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#4

Post autor: inerkoma »

Coś foty nie widać....
Awatar użytkownika

Autor
dawidcsmw
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn lut 17, 2014 8:45 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#5

Post autor: dawidcsmw »

Już jest. Dodam, że z tyłu ma ona blat z płyty 18 mm na całą szerokość szafki.

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Projekt 112l. Problem z szafką.

#6

Post autor: inerkoma »

Według mnie da radę :) Ewentualnie wzmocnij szafkę w środku po bokach takimi kątownikami.

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
dawidcsmw
Uczestnik
Posty: 23
Rejestracja: pn lut 17, 2014 8:45 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Dawid
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#7

Post autor: dawidcsmw »

A podstawa 60x30 wytrzyma? Nie trzeba jej powiększać do rozmiarów blatu?

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Projekt 112l. Problem z szafką.

#8

Post autor: inerkoma »

Pewnie, że można będzie bardziej stabilna.

-- N mar 27, 2016 8:28 pm --

Dodam jeszcze, że wartało by zrobić jakiś test obciążeniowy jak już ją przerobisz. Ja swoją przede wszystkim sprawdzałem czy nie będzie się chwiała na boki pod ciężarem. Poszło na nią jakieś 250 kg (to i tak mniej niż stoi aktualnie) i stała stabilnie. Oblicz mniej więcej ile będzie ważyło akwarium razem z podłożem, wodą, dekoracjami, sprzętem itd. i sprawdź bo tak to na "dwoje babka wróżyła'
ODPOWIEDZ