Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
OharaWymiatashi
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pn lis 27, 2017 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Tomek

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#1

Post autor: OharaWymiatashi »

Cześć.

Powoli kończę zmagać się z oświetleniem akwarium (inny temat) i przyszedł czas na kolejne wyzwania. Elektrykiem już byłem teraz będę hydraulikiem.

Mam kilka pytań związanych ogólnie z tematyką filtracji, ale również z napowietrzaniem i CO2.

Wiele czytałem odnośnie powyższych tematów i powstał pierwszy zarys tego co będę chciał wrzucić do szafki, ale wolę zapytać o szczegóły zanim coś pokręcę.

Jeśli chodzi o filtrację to do dyspozycji będę miał filtr Eheima 2273 - bez grzałki. W związku tym że do zbiornika będę chciał włożyć jak najmniej mediów planuje zastosować reaktor CO2 z wbudowaną grzałką i wpiąć to wszystko na wyjściu filtra w szafce pod akwarium. Gotowców nie da się kupić (chyba że ktoś z Was ma lepszego googla) więc pewnie będę musiał zrobić coś na bazie filtra narurowego.

I teraz do sedna.

1. Sterowanie CO2
Zestaw CO2 planuje, aby wyglądał następująco:
Butla -> reduktor -> elektrozawór - > zawór precyzyjny -> zawór przeciwzwrotny -> reaktor

- reduktor - czy możecie polecić porządny reduktor najlepiej z dwoma zegarami, który utrzymywałby zadane ciśnienie? Nie musi być tani, ale dobry.

- elektrozawór - muszę zdecydować się jak ma być sterowany elektrozawór. W związku z tym że oświetlenie będzie sterowane przez TC420 i zostaje mi wolny kanał, to zaworem mogę sterować czasowo i w momencie przygasania oświetlenia wyłączać nawożenie wody CO2. Rozwiązanie jest bardzo proste do realizacji, ale czy najlepsze. Drugim rozwiązaniem jest sterowanie elektrozaworem za pomocą stałego miernika CO2 z sondą. Czy moglibyście doradzić coś w temacie czy taką sondę muszę trzymać w baniaku czy mogę ją wrzucić pod akwarium np. przed wejściem do filtra w coś ala filtr narurowy?

- zawór precyzyjny - czy jest potrzebny jeśli kupię porządny reduktor?

- zawór przeciwzwrotny - czy przy tak małych ciśnieniach za wszystkimi wcześniejszymi reduktorami działa on sprawnie?

- reaktor - część z Was na pewno robiło samemu reaktory (nawet na forum jest kilka wpisów/tematów) - jak to się sprawuje? nie ma problemów z zapowietrzaniem? nierównomiernym podawaniem CO2 itp? Robił ktoś z Was "termoreaktor" czyli dodatkowo z grzałką? Jaką grzałkę należałoby użyć do 150l baniaka?

2. Napowietrzanie.
Posiadam pompkę napowietrzającą (chyba jeszcze działa) i pierwotnie planowałem jej użyć (wrzucić gdzieś kostkę za kamień), ale doczytuję się gdzieniegdzie, że nie ma takiej potrzeby, a nawet że jest to niewskazane, bo rośliny odżywione CO2 wyprodukują tyle O2 w ciągu dnia, że wystarczy dla wszystkich, a w nocy CO2 nie jest podawane. Jak się odnosicie do tego stwierdzenia? Brzmi rozsądnie, ale czy prawdziwie? Czy zrezygnować całkowicie z napowietrzania? Czy może napowietrzać w nocy na wszelki wypadek (wolałbym tego uniknąć, bo jednak pompki hałasują?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#2

Post autor: marcinzabki29 »

OharaWymiatashi pisze: czw gru 21, 2017 1:31 pmButla -> reduktor -> elektrozawór - > zawór precyzyjny -> zawór przeciwzwrotny -> reaktor
Elektrozawór po zaworku precyzyjnym.
Odp na dalsze pytania.
Zaworek precyzyjny jest potrzebny, przeciwzwrotny też.
Co prawda kiedyś regulowałem na reduktorze od argonu, ale nie polecam.
Nie jest to aż tak duży koszt.
Pozdrawiam Marcin

falcon1111
Bywalec
Posty: 82
Rejestracja: wt lis 24, 2015 11:49 am
Lokalizacja: warszawa, białołęka
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#3

Post autor: falcon1111 »

z tą kolejnością to raczej kwestia gustu ja osobiście mam .. >reduktor>elektrozawór>zaworek precyzyjny... jak dla mnie nie ma to takiego znaczenia. no chyba że masz jakiś lipny zaworek ale u mnie był efekt przy układzie zaworek>elektrozawór to cała woda z licznika gdzieś uciekała po "strzale" ciśnienia (cała woda po 2 dniach uciekała ) . Moim zdaniem lepiej jest to spowolnić ale do tego koniecznie musisz mieć zaworek dobrej klasy

Wojtekxxx9

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wlasnie ze wzgledu na ten strzal zaworek daje sie przed
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#5

Post autor: marcinzabki29 »

Wojtekxxx9 pisze: czw gru 21, 2017 5:47 pmWlasnie ze wzgledu na ten strzal zaworek daje sie przed
O to mi chodziło.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wiem Marcinie :viva:
Z czasem i camozzi siada przy odwrotym montazu
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Dokładnie, jak nie patrzeć - strzał jest.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Filtracja, napowietrzanie, CO2 sterowanie - 150l

#8

Post autor: PawelWaw »

Reduktor polecam np. Chihiros 2 manometry z elektrozaworem . Elektrozawór jest wbudowany w korpus reduktora . Jeśli chcesz sterować ilością gazu "precyzyjnie" to polecam komputer Weipro 2010 . Sondę od komputera najlepiej umieścić w akwarium . Gaz można dozować np. przez Aqua Medic Reactor 1000. Ja osobiście dozuję przez spiek .
Ostatnio zmieniony pn gru 25, 2017 11:42 am przez PawelWaw, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ