Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#1

Post autor: MagdaK »

Cześć
Chcę kupić jakąś lepszą grzałkę do 126 l akwarium. Przeczytałam, że polecacie grzałki Jager ale nie mogę się doczytać czy lepiej te nowe niebieskie czy stare zielone.. Chcę kupić używaną więc obie da się znaleźć.
Zastanawiam się jeszcze nad mocą - 100, 125, 150..? Doradzicie? A może jakąś inną kupić?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#2

Post autor: Miro »

A o ile chcesz podnieść temperaturę wody ?
To musi być wypasiona grzałka ?

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#3

Post autor: MagdaK »

Teraz pewnie ok 4-5 stopni. Nie musi być wypasiona ale chce jakaś która faktycznie będzie grzela bo teraz mam jakieś chińskie badziewie..
Ostatnio zmieniony czw lut 01, 2018 11:25 am przez MagdaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#4

Post autor: Miro »

Ja mam Aquaela , obecnie chodzą 3 są wiekowe i nigdy nie miałem problemu.
Oczywiście nie wnikam czy idealnie pokazuje to co nastawiłem ale + - 2 st. to nie problem.

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#5

Post autor: MagdaK »

Moja mama ma Aquaela i chyba też działa, takiego zwykłego masz czy te jakieś gold?
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#6

Post autor: Miro »

Chyba zwykła.
Madziu, jak bym miał jakieś delikatne ryby np. Paletki to pewnie bym zadbał o jakąś dokładniejszą grzałkę.
Teraz nawet nie wiem dokładnie jaka jest temperatura. Kiedyś nastawiłem na 24 i mam wrażenie że coś koło tego jest.
Widzę że grzałki się włączają i wyłączają a ryby pływają to mam wrażenie że temperatura jest ok. :)
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#7

Post autor: MarioM »

Odpuść sobie Jaegera, chyba że masz za mało problemów :mrgreen: Kup Aquael'a lub JBL'a i będzie działać. Z Aquaela polecam modele EasyHeater - te płaskie, plastikowe, są mniej widoczne. Mam dwa i działają precyzyjnie.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#8

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli już Chcesz Eheima, to raczej tego starszego.
Z tymi nowymi są jakieś problemy przy kalibracji.
Pozdrawiam Marcin

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#9

Post autor: MagdaK »

Właśnie czytałam o tych problemach. Tak naprawdę nie wiem ile mam stopni w akwariach, mam kilka termometrów a każdy pokazuje inaczej i nawet nie widzę między nimi zależności.. mam takie najtańsze termometry więc licze się z tym że nie są dokładne ale.... jak położę termometry w pokoju i porównuje ich wskazania z tym co pokazuje termometr w Garminie (wierzę że precyzyjny) to teoretycznie jestem w stanie zobaczyć który z nich mierzy prawidłowo.. ale potem wkładam np trzy termometry do jednego akwarium , sprawdzam różnice we wskazaniach , wkładam do drugiego akwarium i tam już te różnice są inne... Brak zależności...Jak tu nie zgłupieć?;) Faktycznie takie droższe termometry by mi pokazywały dobrze? Szkoda mi kasy. Nie mam delikatnych ryb ale ciągle mi się wydaje że mają za zimno... 😑 Może dlatego że mi wiecznie zimno ;D?
No dobra ale tak pomijając to - do 126 litrów kupić 100 w czy więcej? Różnie ludzie piszą.... Teraz mam jakąś 100w chińską i jak podłączyłam watomierz to wychodzi na to że grzeje do 70w..
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#10

Post autor: MarioM »

Ja bym kupił 150W do takiego akwarium. I zadbał o to, aby grzałka była w okolicy wylotu/wypływu wody z filtra, żeby nurt rozprowadzał ogrzaną wodę po całym akwarium. A termometr, nawet prosty, oby nie paskowy, wystarczy.
MagdaK pisze: czw lut 01, 2018 2:56 pmNie mam delikatnych ryb ale ciągle mi się wydaje że mają za zimno... Może dlatego że mi wiecznie zimno ?
Nasze odczucia tego czy woda jest zimna czy nie, jak wkładamy do niej rękę zależy też od temperatury jaką mamy w pokoju.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#11

Post autor: MagdaK »

Dlatego nie ufam swoim odczuciom bo nasza temperatura też nie jest stała ;) a moim termometrom też nie ufam. Jak żyć?;)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#12

Post autor: marcinzabki29 »

MagdaK pisze: czw lut 01, 2018 3:33 pmJak żyć?;)
Mniej się przejmować :hihi:
A tak poważnie, jaką temperaturę Masz w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium? W akwarium niższa nie będzie. Wg mnie wystarczy 100wat.
U siebie w 240 mam 150, a w drugiej 100, włączają się tylko w nocy i czasami przy podmianie. Temperatura w akwariach około 24 stopnie.
Pozdrawiam Marcin

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#13

Post autor: MagdaK »

Mam 21-22 stopnie, nie chcę żeby ryby miały tak zimno ;/
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#14

Post autor: MarioM »

MagdaK pisze:Dlatego nie ufam swoim odczuciom bo nasza temperatura też nie jest stała ;) a moim termometrom też nie ufam. Jak żyć?;)
Nasza, człowieka, temperatura jest jak najbardziej stała ;-)

Jaką masz temp w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium i jakie rybki? Bo może nie potrzebujesz grzałki :-)

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka

---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#15

Post autor: marcinzabki29 »

MagdaK pisze: czw lut 01, 2018 3:51 pmMam 21-22 stopnie
Wierz mi, sporo moich znajomych z forum nie używa w ogóle grzałek.
Ja nie używam w dwóch, a nawet w jednym z nich woda jest chłodzona poniżej 20 stopni, no ale takie rybki, taki wymóg.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#16

Post autor: Miro »

No właśnie, jakie masz rybki ?

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#17

Post autor: MagdaK »

Temperatura człowieka nie jest stała, chociażby u kobiet waha się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego;) minimalnie bo minimalnie ale się waha..
Wczoraj wyjęłam im grzałkę i dzisiaj po prscy sprawdzę jaka jest temperatura. Przed jej wyjęciem było ok 26 a dzisiaj rano już ok 24. Mam tam mieczyki, molinezje, platki i kiryski
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#18

Post autor: marcinzabki29 »

To ja już bym tej grzałki nie wsadzał do akwarium.
Skoro po nocy Masz 24 stopnie.
One spokojnie dadzą radę w takiej temperaturze.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#19

Post autor: MarioM »

MagdaK pisze: pt lut 02, 2018 11:26 amTemperatura człowieka nie jest stała, chociażby u kobiet waha się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego;) minimalnie bo minimalnie ale się waha..
Masz rację. Aż tak wnikliwe do tego nie podchodziłem :-)
MagdaK pisze: pt lut 02, 2018 11:26 am Mam tam mieczyki, molinezje, platki i kiryski
Dla mieczyków i molinezji 24 stopnie to temp graniczna, będą żyć ale co to za życie? :mrgreen: Płatki i kiryski nie potrzebują u Ciebie grzałki.
Ogólnie to masz twarde rybki, wystarczy prosta grzałka, która utrzyma temp 25st lub ostatecznie jej brak.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#20

Post autor: MagdaK »

Czyli ta co mam utrzymuje z tego wynika, ale jest nastawiona na maksa (chyba 32 ) . Chodzi też mi o kasę bo chyba ekonomiczniej będzie jak dobra grzałka nagrzeje wodę i się wyłączy żeby potem tylko podgrzewać niż taka kiepska która pewnie ciągle musi pracować

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#21

Post autor: Karolus »

A ja się tak głupio spytam, co ma tu "dobra" grzałka do "złej" grzałki????
No chyba że masz na myśli dokładność temperatury ustawianej na termostacie.
Żeby podgrzać konkretna ilość wody o konkretną ilość stopni, trzeba dostarczyć konkretną energię.
Biorąc poprawkę że ilość energii będzie zależna od ilości wody, jej temperatury, temperatury otoczenia oraz izolacji termicznej (np grubość szyby itp) to jedyne nad czym można się zastanawiać to jest liczba W grzałki, tylko też bez przesady bo przy zbyt mocnej, temperatura w pobliżu grzałki może być moim zdaniem zbyt wysoka (ze o awarii termostatu nie wspomnę)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#22

Post autor: MarioM »

MagdaK pisze: pt lut 02, 2018 12:48 pmChodzi też mi o kasę bo chyba ekonomiczniej będzie jak dobra grzałka nagrzeje wodę i się wyłączy żeby potem tylko podgrzewać niż taka kiepska która pewnie ciągle musi pracować
Dokładnie tak. Słabej mocy grzałka będzie chodziła niemal non-stop żeby utrzymać zadaną temp, dobra i dopasowana mocą załącza się na chwilę kilka razy na dzień jak zajdzie potrzeba. Kwestia tylko czy w ogóle potrzebujesz nowej, bo Twoje rybki i bez niej dadzą radę :)
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#23

Post autor: MagdaK »

Dzieląc grzałki na słabe i dobre mam na myśli to że jak jest napisane 100 w to ma grzać 100 a nie 70 jak moja chińska :)
Awatar użytkownika

sauron80
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: śr sty 10, 2018 11:39 am
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#24

Post autor: sauron80 »

A ja bym dał grzałkę zewnętrzną, np HANZA GRZAŁKA ZEWNĘTRZNA PRZEPŁYWOWA EH- 300W, oczywiście jak masz filtr zewnętrzny.
Praktycznie każda grzałka pobierze tyle samo prądu przy zapewnieniu takich samych warunków w akwarium, czy jest dobra, czy nie i czy ma 150W, czy 40W.
Ostatnio zmieniony pt lut 02, 2018 2:26 pm przez sauron80, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#25

Post autor: marcinzabki29 »

Bez urazy, ale widzę, że koniecznie Chcesz sobie kupić grzałkę.
Pytanie tylko po co?
Ta co Masz pobiera - jak Napisałaś 70w - a ja się spytam, czy daje radę podgrzać wodę i czy jest non stop włączona?
Jeżeli się wyłącza i włącza to zostaw tą co Masz.
Pozdrawiam Marcin

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#26

Post autor: Karolus »

MagdaK pisze: pt lut 02, 2018 1:50 pmDzieląc grzałki na słabe i dobre mam na myśli to że jak jest napisane 100 w to ma grzać 100 a nie 70 jak moja chińska
Grzałki nie są czysto rezystancyjne, więc mierząc moc pobieraną mierzysz tylko składową sinusoidalną...., więc to że miernik pokazuje ci 70W wcale nie znaczy że grzałka grzeje 70W.
Tak jak pisał poprzednik, obserwuj czy grzałka ci się wyłącza, jeśli tak to znaczy się że jest OK i daj sobie spokój, idź po piwo, albo co tam wolisz, usiądź przed akwarium i obserwuj.... :D
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#27

Post autor: MagdaK »

Ale jak sprawdzałam inne grzałki to przy 50 W pokazuje +/- 50, 25 W pokazuje +/-25.. a ta 70..
Też mi się wydaje że chyba koniecznie chce sobie kupić grzałkę :p ale tak mam..
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#28

Post autor: marcinzabki29 »

Na zachcianki Kobiety nie ma mocnych :wink:
Pozdrawiam Marcin

Autor
MagdaK
Gaduła
Posty: 134
Rejestracja: pn paź 10, 2016 9:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Targówek
Na imię mam: Magda
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#29

Post autor: MagdaK »

Wiecie co się stało ? Wczoraj zauważyłam białe kropki u ryb.... Pewnie ospa. To możliwe że je wychłodziłam teraz? Czy czysty zbieg okoliczności... No i ogólnie mam teraz problem jak podgrzać im wodę na leczenie... Jako że nigdy nie miałam ospy - poleciałam rano do sklepu, kupiłam costaforte, pani mi powiedziała żeby dać w 1,3,5 dniu, 7 podmiana wody i lekarstwo. Dobrze powiedziała? I co po tych 7 dniach? Powtórzyć cykl? Wiem że nie ten dział ale tak mi się to skojarzyło z tą zmianą temperatury...
Ostatnio zmieniony sob lut 03, 2018 4:18 pm przez MagdaK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Grzałka - zielony czy niebieski Jager?

#30

Post autor: Lech-u »

MagdaK pisze: sob lut 03, 2018 4:16 pmPewnie ospa
Mogłabyś wstawić zdjęcie?
ODPOWIEDZ