Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ

Autor
Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#1

Post autor: Michał_P »

Tak jak w temacie - rozważam kupno takiego filtra do jednego akwarium, ale od początku.
Od zawsze mam problem z sinicami i to w każdym akwarium, za wyjątkiem krewetkarium. I tak zacząłem się rozglądać za czymś co ułatwiłoby mi walkę z tym paskudztwem i zobaczyłem filtr Uni Filter UV. I moje pytanie brzmi - czy ktoś miał może do czynienia z tym filtrem? Czy ta cała lampka UV daje jakiekolwiek efekty?
Akwarium ma 96l (ale sypnęło mi się żwiru i ogółem jest z 70), jak na razie grzałki brak, filtry są jakieś dwa stare ustawione na max, światło to na razie tylko 18W - z czasem dodatkowo 2x8W lub 2x10W. W akwarium są tylko rośliny i nic więcej.

I z innej beczki - ktoś zna jakiś dobry sposób na pozbycie się zielenic? Podmianki, jakieś specyfiki? Czy może grzałka i wataha krewetek (ale to najwcześniej za ok. tydzień - akwarium nie jest jeszcze do końca dojrzałe)?
Ostatnio zmieniony pt lis 27, 2009 6:46 pm przez Michał_P, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#2

Post autor: matka siedzi z tyłu »

U mnie podziałały krewetki plus dobry nawóz.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#3

Post autor: Michał_P »

A jaki ten nawóz polecasz?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#4

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Taki:
http://www.tropica.com/article.asp?type=news&id=687

Jest dość drogi, w tej chwili na allegro 250ml kosztuje ok. 40zł, ale po pierwsze jest naprawdę rewelacyjny, a po drugie wydajny. Ja do akwarium 30l zużywam 4 krople dziennie, czyli niecałe 2ml na tydzień. Bywają chyba mniejsze butelki.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#5

Post autor: Michał_P »

Cena za bardzo nie gra roli ;)
Dzięki za pomoc :)

EDIT: właśnie znalazłem te nawozy na allegro, fakt ceny nie są takie niskie, ale jeśli to ma pomóc no to trudno - przeboleje :)
Jeszcze napiszę ceny - jak by ktoś byłby zainteresowany, a nie chciałoby się szukać ;)

100ml - 24,99zł
250ml - 38,99zł
500ml - 52,39zł

Ja chyba wybiorę opcje 500ml (ale jeszcze troszkę pieniędzy mi brakuje więc póki co będę z tym mutantem walczył wręcz :D ) - w końcu tych akwariów mam sztuk kilka, a chyba wyjdzie najkorzystniej ;)
Ostatnio zmieniony pt lis 20, 2009 8:58 pm przez Michał_P, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#6

Post autor: matka siedzi z tyłu »

U mnie glony pojawiły się w okresie, kiedy przejściowo stosowałam inny nawóz (który również zaszkodził krewetkom :(). Kiedy wróciłam do Tropiki i dałam nowe krewetki, glony zaczęły ustępować, a rośliny z powrotem rozrosły się bujnie. Oczywiście oprócz tego co się dało usuwałam ręcznie.
Ja dawkuję nawóz w dziennych porcjach, po zgaszeniu światła. Ponadto od zawsze stosuję dwugodzinną przerwę w oświetlaniu akwarium około południa. Generalnie, poza nieszczęsnym epizodem z nawozem Sera Florena, problemów z glonami nie mam.

Co do UV, to niestety nie umiem nic powiedzieć, poza tym, że kiedyś w sklepie mi odradzono.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.

Autor
Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#7

Post autor: Michał_P »

Mhmm u mnie te glony pojawiają się chyba znikąd - na początku, po zalaniu, podczas okresu dojrzewania baniaczka nic się nie dzieje, ale już po 2 tygodniach zaczynają się poważne problemy i to ZAWSZE z sinicami - nitek, okrzemek, itp. nie miałem nigdy :neutral:
I do tego ten glon tak specyficznie i dość bardzo śmierdzi - tak jak stara, spleśniała ziemia do kwiatów.
Ostatnio zmieniony pt lis 27, 2009 6:46 pm przez Michał_P, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#8

Post autor: krasnal »

:idea:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 5:44 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#9

Post autor: neptun »

Jesli chodzi o UV w filtrze to glony moze faktycznie troche mniejsze,ale calkiem ich nie myeliminujesz.Za to jeden plus.Zadnej choroby w akwa.Przynajmniej tak mi sie wydaje,ze to dzieki temu.

Autor
Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Michał pyta o Filtr Aquael - UniFilter 500 UV i glony...

#10

Post autor: Michał_P »

No właśnie nie wiem co mogę źle robić, zastanawiałem się nad tym już baardzo długo. Nawet pojawiły się w 45l LT przy oświetleniu 15+8 i obsadzie 1x bojownik + 6x neon innesa. No chyba, żeby kolejno robić restarty, rośliny do kosza i zacząć od 0?
No nie wiem pomyślę jeszcze nad wszystkim i dam znać w topicu ;)
ODPOWIEDZ