Problem z zaworem camozzi

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Problem z zaworem camozzi

#1

Post autor: Drottnar »

No i się doigrałem - zachciało mi się wymienić zaworek precyzyjny (ten, który mam ma nieszczelność na połączeniu wężyk - zaworek). Kupiłem więc zaworek camozzi i mam problem. Otóż nie wiem, czy ma znaczenie, w którym kierunku się go zakłada, ale nie jestem w stanie go całkowicie zamknąć. W efekcie, po teoretycznym zamknięciu zaworu woda w przewodzie cofa się i wypływa przez rzeczony zawór. Czy to jakiś feler zaworu, czy złe połączenie, czy ja coś źle robię?
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Re: Problem z zaworem camozzi

#2

Post autor: mimag »

powinnes miec zaworek przeciwzwrotny zamontowany pomiedzy tym zaworem a dyfuzorem. Ja mam dwa zaworki przeciwzwrotne jeden okolo 20cm od dyfuzora drugi 30cm przed zaworkiem precyzyjnym. KOszt zaworka przeciwzwrotnego to 4zł. Bez niego latwo uszkodzisz sprzet jak woda sie cofnie. Jesli chodzi o kierunek to na chlopski rozum w strone butli i elektrozaworu idzie gwint a w strone wezyka, dyfuzora idzie szybkozlaczka.
Ostatnio zmieniony sob lut 05, 2011 11:42 am przez mimag, łącznie zmieniany 1 raz.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Problem z zaworem camozzi

#3

Post autor: Drottnar »

Dzięki - do tej pory przeciwzwrotny nie był mi potrzebny i leży gdzieś zakurzony... chyba. A zdjęcie poproszę - może źle podłączam? Ja mam z obu stron szybkozłączkę. Ale w sumie on chyba w obie strony działa tak samo, nie?

[ Dodano: Sob Lut 05, 2011 4:44 pm ]
O! Ja czekam na to zdjęcie i czekam a ono już jest... Mam podłączony dokładnie jak Ty. Zresztą nawet na schemacie jest oznaczenie 1 i 2 i wnioskuję, że przez 1 gaz ma wchodzić z reduktora a przez 2 wychodzić do dalszej części układu... tylko, że jak tak założyłem, to za cholerę nie mogę tego dokręcić :( Teraz jest dokręcony tak mocno, że mam problem z okręceniem go ręką...

W międzyczasie usunąłem dwie nieszczelności - na wejściu i wyjściu zaworka wkręcone były nyple, czy jak się to nazywa z szybkozłączkami. Z tym, że na gwintach była jakaś szara masa - nie wiem, jakaś taśma teflonowa, czy co? W każdym razie nie było to szczelne. Założyłem świeżą taśmę i przynajmniej z tym mam problem z głowy. Ale czuję, że się niedługo wkurzę i wrócę do starego zaworka :/ Ale jestem wściekły! :twisted:

Tryt
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt sie 08, 2014 11:49 am
Lokalizacja: Wrocław

Problem z zaworem camozzi

#4

Post autor: Tryt »

Są dwa rodzaje zaworów firmy Camozzi:
RFO 382-1/8 Zawór dławiący G1/8 , Camozzi
RFU 483-1/8 Zawór zwrotno- dławiący G1/8, Camozzi

Różnica jest taka że ten pierwszy jest tylko dławiący a drugi dławiąco zwrotny i do tego drugiego już nie trzeba stosować dodatkowego zaworu zwrotnego a oba są w takiej samej cenie, więc warto stosować ten drugi.
ODPOWIEDZ