Strona 1 z 1

Start z tanganiką - muszlowce

: śr lip 30, 2014 9:41 pm
autor: Dziadek
Cześć,
a o to mój początek z tanganiką, akwarium założone miesiąc temu oczekuje na muszlowce ;)

Zbiornik : 60l
Filtracja: pompka AQUAEL Circulator 500 + filtr gąbkowy
Oswietlenie : 1 x 17W
Wystrój : skały wapień czerwony, piasek akwarystyczny 0,3 m - 0,5mm, muszle Neothauma + parę innych (ciemniejsze)
Mieszkańcy : planuję wpuścić muszlowca krótkiego (Neolamprologus brevis), te kilka rybek które widzicie to tylko na chwile, gdyż czekają na swoje nowe lokum

Aktualne parametry wody:
Ph - 8,2
twardość ogólna - 9 dGH
twardość węglowa -15 dGH
temp. = 26 stopni
Wodę wymieniam co tydzień 20% ( kranowa - 7,6Ph )

Obrazek

jeżeli możecie coś doradzić to proszę o odpowiedź

--- Aktualizacja ---
dodałem rośliny od Zbyszka i poprawiłem kamienie
Obrazek

Start z tanganiką - muszlowce

: śr lip 30, 2014 10:42 pm
autor: Bohdan
Ojej, ale pusto....a przecież, aż tak pusto w Tanganice nie musi być. Skoro masz małą ilość skałek to wg mnie, aż się prosi o posadzenie kilku vallisnerii wysokich i niskich. Zmniejszyłbym też ilość piasku (grubość podłoża) na froncie akwa. Nadmiar przeniósłbym na prawy tył zbiornika tworząc jednocześnie pagórek, a na nim posadziłbym skałki.
Przy zachowaniu takiego układu skałek wysoką trawę dałbym włas\śnie za skałkami, na ich plecach a przed tylna ścianą zbiornika. Następnie idąc ku lewej stronie akwarium już za miejscem gdzie kończy się ostatnia skała posadziłbym kilka niskich traw ale bliżej środka akwa, a nie przy tylnej ściance.

A do jakiego akwa planujesz przenieść ryby, które widać na tym zdjęciu?

Start z tanganiką - muszlowce

: śr lip 30, 2014 11:36 pm
autor: Dziadek
Z tego co przeczytałem to jezioro tanganickie charakteryzuje się monotonnym krajobrazem, piaszczysto żwirowe, pojedyncze skały, muliste zatoki i rumowiska skalne, a ryby które chce hodować żyją raczej w ubogich warunkach.

Rośliny w tanganice to kwestia sporna, raczej się nie zdecyduje, a jak już to rośliny z rodzaju Anubis, Microsorium no Vallinaseria też by mogła być. Czasem ludzie dają jeszcze mchy, ale to raczej w trosce o młody narybek.

Zastanawiam się jeszcze nad świderkami Melanoides tuberculata, które zajęły by się strefami beztlenowymi. Tylko czy nie będzie tak że one rozmnożą się na potęgę. Ale podobno muszlowce bardzo dobrze redukują ich nadmierną ilość.

Ryby które są jeszcze w tym akwarium przenoszę do zbiornika z neonami zielonymi. 50l.

-- Śr lip 30, 2014 11:36 pm --

Tak skałki mogły być ułożone w formie pagórka, spróbuje je przestawić zobaczę jak to będzie wyglądać. Warstwa piasku to ok 4-5cm dlatego tak, gdyż muszlowce zakopują muszle... zresztą jak już je kupię i zwoduje to one same zrobią przemeblowanie w akwarium ;)

Start z tanganiką - muszlowce

: czw lip 31, 2014 12:16 am
autor: Bohdan
Roślinność w Tanganice nie jest kwestią sporną, ponieważ obszar jeziora dzieli się na kilka stref. Z nich to wynikają różnice w faunie i florze rejonu. Nikt nie ma na myśli Holendra ;) tych kilka traw będzie jak najbardziej w zgodzie z biotopem Tanganiki. Zdecydowanie też (wg mnie) wyjdzie to na plus stylistyki Twojego akwa. Świderki jak najbardziej tak, szczególnie przy piasku.

Start z tanganiką - muszlowce

: czw lip 31, 2014 12:29 am
autor: Wnorus
Grubość podłoża jak najbardziej git (przecież to niezłe koparki), roślin być nie musi. Wywaliłbym ten paskudny wapień a dał jakieś fajne otoczaki i dużo więcej muszli :) .

Start z tanganiką - muszlowce

: czw lip 31, 2014 8:17 am
autor: Limak86
Witaj,

Ostatnio mocna mnie tanganika fascynuje, ale niestety na drugi baniak, nawet mniejszy żona się już nie zgodzi :(
W każdym razie sporo czytałem i oglądałem tematów na kilku forach.
Moja sugestia też jest taka żeby zmienić te kamienie na coś bardziej naturalnego - genialnie wygląda zwykły piaskowiec jak już lekko zarośnie glonem ;) Czy dasz inne kamienie czy nie to i tak bym dał ich nieco więcej i może zrobił jakąś nieco wyższą konstrukcję.
Filtr i grzałka jak wiadomo ozdobą nie są - jak już wspomniał Bohdan dałbym nurzańca w jednej tylko kępie właśnie tak przed filtrem by go osłonić. Nurzaniec ma tę zaletę że położy Ci się na tafli w końcu i będzie zasłaniał oświetlenie dając bardzo fajnie wyglądające refleksy światła na dnie (zobacz jakieś filmiki na YT, fajnie to widać po ustawieniu wysokiej jakości).

No i najważniejsze na koniec - WIĘCEJ MUSZLI :) W naturalnym biotopie tanganickim muszlami pokryte jest praktycznie całe dno na gęsto. Bez muszli można zostawić tylko pasek przed szybą i gdzieś tam z tyłu za skałkami.

Start z tanganiką - muszlowce

: wt sie 05, 2014 2:06 pm
autor: Dziadek
Dzieki wszystkim za odpowiedz i opinie.

-- Wt sie 05, 2014 2:06 pm --

Pytanie - co to za ryby??? http://www.aquariumdesigngroup.com/inde ... 0&a=0&at=0