Start 240L malawi

ODPOWIEDZ

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#1

Post autor: Karolus »

Nie wiem jak dużo posiadaczy malawi mamy na forum, ale może znajdzie się ktoś kto mi pomoże :)
zagospodarowuje standardową 240tke na malwi, nie do końca mogę zdecydować się odnośnie filtracji, czytając forum malwi-klub to wychodzi że powinienem jakieś monstrum kupić ;p
na chwile obecną ograniczam swój wybór do dwóch opcji:
  • unimax 250 jako biolog + aquael circulator z gąbką/prefiltrem eheima jako mechanik
  • ikola 600max z prefiltrem eheima jako biolog/mechanik a do tego jakaś falownik np jvp-100 do zmiatania brudu w kierunku zasysu filtra
niby ikola jest w cenie unimaxa, a ma większy przepływ, ale unimax to jednak sprawdzona firma (mam 250tke i jestem super zadowolony, filtr jest bezgłośny), natomiast ikola to chińczyk markowany krajową firmą (niby jest dostęp do części, a to już plus)
ogólnie jak łatwo domyślić się chciałbym mieć jak najmniej elementów "obcych" w akwarium oraz wydać na to wszystko rozsądne pieniądze.

Zaletą pierwszego rozwiązania jest to że mógłbym przenieść unimaxa z obecnego akwarium, a tam dokupić coś mniejszego, przyspieszyłoby mi to start nowego zbiornika, ale pewnie ze szkodą dla starego akwarium (mogę oczywiście przenieść część wkładów i wyjdzie na to samo)
Macie jakieś inne pomysły, które mają szanse się sprawdzić?
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 240L malawi

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Nie mogę się zbytnio mądrzyć jeśli chodzi o Malawi, ale z tego co czytałem na "ich" forum, to jako wkład, z uwagi na brak roślin, polecają to:
https://www.clarias.pl/seachem-sea-gel- ... 20087.html
Co do filtra. Możesz spokojnie przenieść obecny dojrzały filtr do nowego akwarium, a do "starego" zainstalować nowy.
Z pewnością taki manewr przyśpieszy dojrzewanie zbiornika.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#3

Post autor: Karolus »

wydaje mi się że lepiej sam sachem phosguard dać, tyle że nigdzie nie mogę znaleźć zalecanego dawkowania :)
Do tego jako typowy biolog 1L matrixa i powinno wystarczyć

EDIT: wertuje oczywiście i "ich" forum i widzę że nawet częściej niż phosguard ludzie polecają microbe lift phosphate remover
Ostatnio zmieniony ndz mar 04, 2018 6:59 pm przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 240L malawi

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Nie wiem czy Ci to pomoże i na ile jest do wiarygodne.
Czytałem o takim sposobie ułożeniu wkładów do filtra.
Był to JBL 901e, jako wkład dany był sam Phosguard.
Dwa dolne koszyki zostały puste, w/w wkład poszedł do trzeciego i tyle.
Oczywiście na wlocie do filtra był założony prefiltr.
Podobno to wystarcza przy Malawi.
Aha, co do ilości, dodane było połowę półlitrowego pojemnika.
Można się też pokusić o Purigen - klaruje wodę.
Przyznam się, że dowiedziałem się o tym całkiem niedawno.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Start 240L malawi

#5

Post autor: Wojtekxxx9 »

Pomyśl o denitryfikatorze

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#6

Post autor: Karolus »

hmmmm, im dalej w las tym więcej drzew ;)
a ma ktoś u nas, albo chociaż miał do czynienia z filtrami ikoli?
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 240L malawi

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Swojego czasu jeden z Kolegów je sobie chwalił.
A czemu pytasz?
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#8

Post autor: Karolus »

na forum malawi właśnie ten filtr jest polecany do 240-300L, albo unimax 500, do tego drugiego zniechęca mnie podwójna pompa, do pierwszego raczej mało znana marka.
Tyle że faktycznie sporo ludzi tam chwali sobie ten filtry, ponoć ciche i wydajne
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Start 240L malawi

#9

Post autor: Lech-u »

A co? Tam nie mają Eheim ów?

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#10

Post autor: Karolus »

Pewnie mają, tylko że tam 240l to mini zbiornik, a już przy takim zalecany przepływ filtra to 1200+
z tego co widzę na ichnim forum, to sporo ludzi ma filtry DIY z narurowca napędzane pompami podobnymi do tych stosowanych w obiegu centralnego ogrzewania ;)
Dlatego ikola 600 i 1200 często przewija się w wątkach w stylu "nowe 240", "nowe 400" itd.
opinie ma dobre (klon eheima robiony na zamówienie krajowej firmy), chyba się skuszę, no ale zawsze jest to ale
mój unimax 250 reklamowany jest jako oszczędny i przy 11W poboru mocy ma mieć przepływ 1000l/h a wydajność filtra 650l/h, pojemność na media 4x1,3L
ikola 600 ma pobór mocy 16W, przepływ pompy 1400l, pojemność na media 3x2L

W zasadzie widać że główna różnica (na papierze) to wydajność pompy, zakładając że pompa jest podobnej jakość to spadek wydajności na złożach powinna być podobna, chociaż jakoś tak podświadomie bardziej wierze w unimaxa (widać co robi marketing i reklama :))
Ostatnio zmieniony pn mar 05, 2018 6:47 am przez Karolus, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 240L malawi

#11

Post autor: marcinzabki29 »

A nie bierzesz pod uwagę zainstalowania dwóch filtrów?
U siebie w 240 - stkach mam po dwa filtry.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Start 240L malawi

#12

Post autor: Karolus »

No w zasadzie pierwsza wersja to dwa filtry: kubełek jako biolog + pompa z prefiltrem jako mechanik
tego typu rozwiązanie zalecają na ichnim forum.
No i chyba najbardziej się ku niemu skłaniam, chociaż gdyby na starcie udało się oszczędzić parę groszy (rybki małe to i mało "śmiecą") i opędzić całość na jednym filtrze to byłoby fajnie (dlatego myślę o ikoli bo w teorii mocniejsza). Tyle że to pytanie raczej z kategorii "wróżenie z fusów" wszystko zależy od ułożenia skałek i umieszczenia wlotu/wylotu a to tylko eksperymentalnie będę mógł sprawdzić.
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Start 240L malawi

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Wobec tego wystartuj na jednym, w razie czego zawsze możesz dołożyć drugi filtr.
Ostatnio zmieniony pn mar 05, 2018 10:56 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka - Malawi. Tanganika i Wiktoria”