Zbrojnik - Ancistrus L-180

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lordam
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: wt sty 06, 2015 12:18 pm
Telefon: Mam
Lokalizacja: Elbląg
Na imię mam: Kacper
Płeć:

Zbrojnik - Ancistrus L-180

#1

Post autor: Lordam »

Nazwa:
Ancistrus l-180
Rodzina:
Loricariidae
Występowanie:
Rio Lajeado, Maranhão (Amazonka)
Charakterystyka:
Wielkość: Około 120-150mm
Dymorfizm płciowy:
Samce posiadają na pysku wyraźne wypustki pionowe i poziome oraz patrząc od góry ich ciała od pyska w kierunku ogona przypomina grot strzały. Samiczki są bardziej obłe i ewentualne wąsiki posiadają tylko wokoło pyszczka bez pionowych wypustek.
Samiec
Obrazek
Samica
Obrazek
Akwarium:
Zbiornik powinien mieć minimalną powierzchnię dna 60x40 (zalecane 80x40). Zbrojniki powinny mieć odpowiednią ilość kryjówek, w których mogą się skrywać przed światłem słonecznym. Zalecany jest dodatek związków humusowych z szyszek, korzeni i liści dębu/buku.
Parametry wody:
Ph: 6,2-7,2
Gh: 4-8
Temp: 26-28
Odżywianie:
Jak każdy ancistrus jest on przedstawicielem zbrojników roślinożernych. Głównym źródłem pokarmowym powinny być warzywa (cukinia, ogórek, papryka, szpinak) oraz tabletki na bazie spiruliny. Warto od czasu do czasu dodać aspekt mięsny w postaci krylu, artemii bądź tabletek dedykowanych zbrojnikom mięsożernym.
Rozmnażanie:
Do tarła z reguły dochodzi w grocie, którą wcześniej samiec przygotowuje czyszcząc ją dokładnie. Samiczka składa około 30-60 jaj, z których po 5-7 dniach wykluwa się narybek. Larwy przez kilka dni żywią się woreczkiem zółtkowym, następnie należy je karmić pokarmem skruszonym analogicznym jak dla ryb dorosłych.
Uwagi końcowe: Ancistrus l-180 jest zbrojnikiem aktywnym w ciągu dnia. Lubi przesiadywać wśród roślin wygrzewając się w świetle słonecznym. Nie przejawia specjalnej agresji w stosunku do innych ryb. Polecany do akwariów towarzyskich.
Opracowanie (autor): Lordam
Zdjęcia: Lordam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:21 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 2 razy.
Hoduję zbrojniki:
Ancistrus l-183 (WF)
Ancistrus l-181
Ancistrus l-180 (WF)
Ancistrus l-88 (WF)
Ancistrus cirrhosus (WF)
Ancistrus Rio Paraquay (F1-2)
Sturisoma aureum
viewtopic.php?f=15&t=26562" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Zbrojnik - Ancistrus L-180

#2

Post autor: Lech-u »

Czy ten zbrojnik ma polską nazwę?
Spotkał się ktoś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”