Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

#1

Post autor: DanielP »

Apistogramma eremnopyge zwane są potocznie ,,truskawkami". Nazwa ta powstała zapewne wskutek ubarwienia policzków samca. Ryby te są blisko spokrewnione z apistogramma bitaeniata. Występują w ameryce południowej- Peru (Rio Nanay, Rio Tigre, Rio Itaya...). Samiec osiąga ok. 7 cm, natomiast samica ok. 4 cm. Ryby te zamieszkują mocne czarne wody a więc wymagają wody miękkiej z dużą ilością garbników. Minimalny zbiornik dla pary powinien mieć dno 60x30. Zaleca się jednak trzymać je w odpowiednio większym zbiorniku. W zbiorniku dla truskaweczek wskazany jest piasek i stłumione oświetlenie. Jako główny wystrój powinny posłużyć korzenie, gałęzie i liście na dnie. Poniżej zdjęcie mojego samca.
Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz kwie 29, 2018 10:13 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

#2

Post autor: Lech-u »

Jak te Apisto Truskawkowe zachowują się w stosunku do innych mieszkańców akwarium?
Jak je trzymać? 1 + 1? Czy 1 +2? Lub inny układ?

Wydaje mi się, że to nie jest bardzo popularny gatunek i rzadko można spotkać Truskawki w sprzedaży. Skąd masz swoje?

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

#3

Post autor: DanielP »

Niestety ale zbiornik w którym pływały został zlikwidowany(truskawki sprzedane) a w jego miejsce postawiłem większy z barlowi. Faktycznie truskaweczki są nie doceniane i rzadko spotykane w akwariach. Moje zakupiłem jako dzikusy od mpawa.Parkę można trzymać przy dnie 60x30 natomiast powinno się je trzymać w haremie o minimalnym dnie 80x35. W zachowaniu są one dość nieśmiałe i najlepiej, aby był to zbiornik jednogatunkowy. U mnie pływały z drobnoustkami i takie połączenie funkcjonowało bardzo dobrze. W odpowiednio dużym zbiorniku zapewne można połączyć je z innymi gatunkami apisto ale ja tego nie doświadczyłem. W okresie okołotarłowym i odchowu młodych będą bronić swoich młodych ale jest to oczywiste przy hodowlii większości pielęgniczek. Planujesz je zakupić?
Ostatnio zmieniony ndz kwie 29, 2018 11:44 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

#4

Post autor: Lech-u »

Teraz nie mam warunków do Apisto (mimo, że w mojej pielęgnicowni mam Apisto).
Ale Apisto (ogólnie mówiąc) to jedne z moich ulubionych ryb w akwarium. Zawsze lubię je obserwować. Niby małe, ale zachowania mają takie jak duże pielęgnice. A może nawet bardziej zaznaczone w czasie tarła .

Autor
DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pielęgniczka eremnopyge (truskawka) - apistogramma eremnopyge

#5

Post autor: DanielP »

Jaki gatunek apisto posiadasz? Ja też bardzo lubię apisto i dlatego wybrałem barlowi ponieważ rosną duże, nawet do 12 cm potrafią dorosnąć:-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”