Tilapia Zebra -Heterotilapia buttikoferi

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Kamil83
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: pn lut 26, 2018 4:50 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tilapia Zebra -Heterotilapia buttikoferi

#1

Post autor: Kamil83 »

Opis pochodzi z akwa-mania.mud.pl(Perciformes) – Okoniokształtne >> (Cichlidae) – Pielęgnicowate

Występowanie:
Dolne odcinki uchodzących do Atlantyku rzek Afryki Zachodniej od Geba i Corubal w Guinea-Bissau po St. John River w Liberii.


Wielkość:
do 31 cm

Cechy charakterystyczne:
Osobniki młode są dość towarzyskie, ale z wiekiem zaczynają traktować inne ryby jako pokarm. Najlepiej pielęgnować je pojedynczo lub w dobranych parach z innymi dużymi rybami o podobnych wymaganiach. Jest to okazała pielęgnica o wysokim, silnie wygrzbieconym, bocznie spłaszczonym ciele i dużej, wachlarzowatej płetwie ogonowej. Ubarwienie ciała bardzo charakterystyczne: składa się z naprzemiennie ułożonych pionowych, lekko skośnych szaroniebieskich i brudnożółtych pasów. Samce są większe i masywniejsze od samic.
Ryba wszystkożerna z przewagą pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada żywe i mrożone larwy owadów, dżdżownice, kawałki chudego mięsa, małe rybki, a także wszelkie suche pokarmy. Koniecznie należy podawać jej również karmę roślinną: parzoną sałatę, mrożony groszek, mrożony szpinak. Ryba bardzo żarłoczna, wymaga dużych ilości pożywienia.

Warunki hodowlane:
Akwarium minimum 400 litrów pojemności i około 150 cm długości, dobrze przykryte. Konieczne jest umiarkowane oświetlenie, ogrzewanie (ze względu na rozmiary ryby zaleca się stosowanie grzałek wykonanych z tworzyw sztucznych lub zabezpieczenie ich przed potłuczeniem) i bardzo wydajna filtracja. Podłoże powinna stanowić gruba warstwa dobrze przepłukanego żwiru, zaś dekoracje duże korzenie i kamienie. Należy je dobrze zabezpieczyć, bowiem ryba z upodobaniem kopie w podłożu, zaś – ze względu na swe rozmiary – potrafi przesuwać nawet ciężkie dekoracje. Z roślin lepiej zrezygnować, ponieważ prawie na pewno zostaną wyrwane. Konieczne obfite, regularne pomiany.
Temperatura wody:23-25°C Parametry wody: pH: 6,5 – 7,0 twardość ogólna do 18ºdGH

Rozmnażanie:
Z obserwacji w naturze wynika, że ikra składana jest w zagłębieniu wykopanym w podłożu i występuje troskliwa opieka rodzicielska. O rozmnażaniu tego gatunku w warunkach akwariowych wiadomo jednak stosunkowo niewiele.ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:18 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 4 razy.

Autor
Kamil83
Bywalec
Posty: 69
Rejestracja: pn lut 26, 2018 4:50 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Heterotilapia buttikoferi

#2

Post autor: Kamil83 »

Z moich obserwacji stwierdzam że rybka która cieszy się złą sławą wcale nie jest taka zła. Kupiłem 2 sztuki gdy były jeszcze malutkie i miałem baniak 112l ,wraz z nimi w akwarium były pielęgnice zebry ,po wyrośnięciu ich(teraz mają ponad15 cm) i rozmnożeniu zebr zdecydowałem się na akwarium 400l . Są żarłoczne to potwierdzam i załatwiły mi z pomocą zebr pielęgnice pawiookie albinosy ale pozatym to na razie spokojne rybki, śmiesznie wygląda jak 4 cm samiczka zebry przegania 16 cm tilapie od młodych ale tak to wygląda ,nie wiem co będzie jak rybka osiągnie 25-30 cm., ale na razie to rybka na którą każdy zwraca uwagę i nie widzę akwarium bez niej :-) Dodam jeszcze że w baniaku pływają dwie 2-centymetrowe tetry kolor które jeszcze pamiętają moj baniak przed pielęgnicami (szkoda było mi je usunąć) i tilapie nie zwracają na nie żadnej uwagi
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Heterotilapia buttikoferi

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Możesz dopisać polską nazwę w tytule pierwszego postu?
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”