Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#1

Post autor: Winter »

Kirysek trój pręgi (Corydoras trilineatus)

Kirysek trój pręgi pochodzi z rzeki Rio Ampiyacu osiąga długość do 5 cm; temperatura 22-28°C; ph 6,0-7,2; 1-12°n.
Rybka żywa, choć nieśmiała. No, chyba, że w menu jest ochotka.

Źródło: Magazyn Akwarium nr 31 [06/2004] str. 41-42 oraz „Atlas ryb akwariowych, Kahl W., Kahl B., Vogt D., Delta W-Z, str. 106-107
Maluchy kupione w 2015 roku
Obrazek
I już wyrośnięte.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#2

Post autor: Lech-u »

A jak to jest z tym podłożem dla kirysków?
Niektórzy twierdzą, że MUSI być piasek.
U Ciebie jest żwirek.
Czy zauważyłaś jakiekolwiek negatywne skutki takiego podłoża dla kirysów?
Rany na brzuchu? Kłopoty z pobieraniem pokarmu? Złe samopoczucie? Brudne skrzela?

Czy to raczej mity z tym podłożem dla kirysów?
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#3

Post autor: Winter »

Nie zauważyłam, żeby kiryskom przeszkadzał brak piasku. Z drugiej strony raczej nie zapukają w szybkę i nie powiedzą "ej, a gdzie nasz piasek?"
Żwirek nie ma ostrych krawędzi i nigdy nie zauważyłam, żeby miały jakiekolwiek uszkodzenia.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#4

Post autor: Lech-u »

winter pisze: ndz mar 11, 2018 9:04 pmZ drugiej strony raczej nie zapukają w szybkę i nie powiedzą "ej, a gdzie nasz piasek?"
A jednak pukają (ryby, nie koniecznie Twoje kirysy). Pokazują nam, kiedy im jest nie bardzo dobrze w naszych mikroświatach. Chowają się, chorują, mają słaby apetyt, są osowiałe, czasami chorują, ocierają się, marudzą przy jedzeniu, wyskakują, czasami chorują, chowają się, są osowiałe, wpadają w stupor, czasami chorują... To jest pukanie w szybkę, jeśli im coś nie pasuje.

Więc jeśli Twoje kirysy nie pukają w szybkę to chyba ten piasek nie jest im konieczny do szczęścia.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#5

Post autor: DanielP »

Piękne ryby. Masz ja na sprzedaż?Chciałbym stworzyć biotopowy zbiornik z nimi oraz apistogramma barlowi. Ja jestem absolutnym zwolennikiem piasku ale skoro zdecydowałeś się na żwirek to dobrze,że chociaż ten nie ma ostrych krawędzi...
Awatar użytkownika

Autor
Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#6

Post autor: Winter »

Nie, to moje ryby z baniaka. Ale w lutym widziałam coś bardzo podobnego w DiscusZoo. Oczywiście pod nazwą Juli. Chociaż może to i Julii, kto je tam wie. :roll: :wink:
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#7

Post autor: Kenross »

To ja dorzucam zdjęcie Kiryska juli/trójpręgiego. Do końca nie wiem jaki to "model". w sklepie kupiłem jako juli ale podobno z nim ciężko i trójpręgie są sprzedawane jako juli.
Jest to samiczka która namiętnie szuka miejsca na złożenie ikry. Na zdjęciu widać jak jajeczka trzyma w płetewkach.

Obrazek

Z moich obserwacji tarła wynika (jak i potwierdził to użytkownik Ziemiojad w innym temacie Kirysek juli/trójpręgi... Będą z tego dzieci ? :) ), że są dość energiczne przy tarle. Samiczka potrafi pływać 10 min szukając miejsca na dwa jajeczka. Efekt jest taki że tarło trwa cały dzień :) a jajecznica rozsypana po całym akwarium :)

Rasz
Gość
Posty: 7
Rejestracja: sob mar 20, 2021 4:33 pm
Lokalizacja: Siedlce

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#8

Post autor: Rasz »

Kenross, jakiej wielkości jest ta samiczka?
Awatar użytkownika

Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Kirysek trójpręgi - Corydoras trilineatus

#9

Post autor: Kenross »

Rasz pisze: sob mar 20, 2021 4:38 pm Kenross, jakiej wielkości jest ta samiczka?
Tak dokładnie to nie jestem w stanie zmierzyć... Ale jakieś 5 cm (bo akurat siedziała blisko szyby i podleciałem z miarką :) )
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”