Ziemiojad brazylijski - Geophaus brasiliensis

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad brazylijski - Geophaus brasiliensis

#1

Post autor: Zbyszek »

Fotki moich ziemiojadów brazylijskich. Ryby dorosłe w wieku około 3 lat, są u mnie od czerwca 2015 roku, miały wtedy około 6-8 cm długości. Obecnie samiec ma około 25 cm, samica 20 cm. Na pierwszym zdjęciu samiec na drugim samica. Jest to dość spora pielęgnica. raczej do trzymania w średnich i dużych zbiornikach - u mnie długości 150 cm i uważam, że to jest niezbędne minimum. Są to bardzo wytrzymałe i tolerancyjne ryby nie będą sprawiać problemu żadnemu akwaryście przestrzegającemu podstawowych zasad hodowli pielęgnic. Nadają się do akwariów wielogatunkowych, ale oczywiście współmieszkańcy muszą być na tyle odpowiednich rozmiarów by nie stać się pokarmem. Nie są agresywne w stosunku do innych ryb, ale występuje u nich agresja wewnątrzgatunkowa szczególnie pomiędzy samcami, czasami też może się zdarzyć, że samiec chcący wycierać nie gotową do tarła samicę poturbuje ją - ale to normalne u większości pielęgnic. Jednak nigdy nie miałem przypadku aby któryś osobnik został zabity. Polecam je także do akwariów z chłodniejszą wodą - przez około dwa miesiące trzymałem te ryby w temperaturze 16-18°C i nie zauważyłem żeby to miało na nie niekorzystny wpływ. Także narybek odchowywałem w takiej temperaturze i nie było wśród niego zgonów - jedynie wyraźnie wolniejszy był przyrost niż u narybku w temperaturze 22-23°C - w takiej temperaturze utrzymuje ziemiojady na co dzień.



Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 10, 2018 10:31 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#2

Post autor: Lech-u »

Super ryby!

Czy bardzo modelują podłoże?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#3

Post autor: Zbyszek »

Nie, w zasadzie w ogóle nie kopią ani nie przebudowują dekoracji w akwarium, jedynie w okresie tarła wykopują dołek, aby przenieść do niego świeżo wylęgnięte larwy. Są to ryby środkowej strefy, nie trzymają się dna jak większość ziemiojadów i nie pobierają pokarmu w charakterystyczny dla ziemiojadów sposób - razem z podłożem.

Poniżej linki do moich filmików:
Samica broniąca ikry:
Para z młodymi:
Ostatnio zmieniony pn mar 26, 2018 6:04 pm przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#4

Post autor: DanielP »

Piękne są jak każde ziemki a usta mają wymalowane niczym szminką:-):-) Jak odróżnić u nich dymorfizm płciowy i przy jakiej wielkości jest to możliwe?
Ostatnio zmieniony pn mar 26, 2018 5:16 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#5

Post autor: Lech-u »

Poprawiłem linki do filmów.

Coraz bardziej mnie kuszą ziemki.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#6

Post autor: DanielP »

Bardzo dobry kierunek Lechu- cichlidae:-)

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#7

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: pn mar 26, 2018 5:15 pm Jak odróżnić u nich dymorfizm płciowy i przy jakiej wielkości jest to możliwe?
Niestety z odróżnieniem płci jest ciężka sprawa :(, u młodych raczej nie ma szans, jedynie u dojrzewających podrostków obserwując ich zachowanie można spróbować określić płeć. Zazwyczaj samce są większe, ale nie można brać tego za pewnik, bo w stadzie bardziej zdominowane samce będą mniejsze i łatwo je pomylić z samicami.

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#8

Post autor: DanielP »

Czyli pewność można dopiero mieć u tarlaków podczas składania ikry?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#9

Post autor: Lech-u »

DanielP pisze: pn mar 26, 2018 6:16 pmBardzo dobry kierunek Lechu- cichlidae:-)
Ten kierunek króluje u mnie od lat. Ale jeszcze nie udało się zacząć przygody z ziemiojadami.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

DanielP
Moderator
Posty: 1939
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad brazylijski (Geophaus brasiliensis)

#10

Post autor: DanielP »

W takim razie zapraszam Cię gorąco abyś przekonał sìę do nich. To piękne ryby a sposób odchowywania młodych (inkubacja w pysku i dalsza opieka) to już bajka:-)Wrażenia lepsze niż w tv.
Ostatnio zmieniony śr mar 28, 2018 8:34 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”