Ziemiojad - Guianacara geayi

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#1

Post autor: Zbyszek »

Ziemiojady (Guianacara geayi) - niestety nie mogłem nigdzie znaleźć polskiej nazwy tej ryby :(. Gatunek Guianacara nie jest wielką rzadkością w naszych akwariach, a mino tego jeszcze nie doczekał się nazwy w naszym języku - chyba, że się mylę, to proszę o korektę :).
Chyba główną ich cechą jest to, że lubią kopać i przebudowywać dno akwarium tak jak im się podoba - a nigdy im się nie podoba tak jak akwarysta to urządził :). Oprócz kopania w podłożu lubią przesuwać co tylko się da wedle własnego uznania - u mnie przed tarłem para ryb o wielkości około 11-13 cm przesunęła o ponad 30 cm dużą łupinę kokosa - na ostatnim zdjęciu samica pilnująca ikry w tej właśnie łupinie.
Na fotkach w/w para: 1 samiec, 2 samica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#2

Post autor: Lech-u »

Ziemiojad Gujański.
Nie wiem na pewno, ale wydaje mi się, że taka jest nazwa polska.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#3

Post autor: DanielP »

Ryby te są spokrewnione z guianacara stergiosi lecz mają efektowniejsze kolory, szczególnie ten pomarańcz. Bardzo podoba mi się u tego gatunku masywna budowa ciała i "wysokie czoło":-)Ciekawostką jest to,że na noc szykują sobie dołki w których odpoczywają. Podobne zachowanie zaobserwowałem u innego ziemiojada red head tapajos.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#4

Post autor: Zbyszek »

Na pierwszym zdjęciu larwy/narybek w momencie gdy kończy mu się zawartość woreczka żółtkowego i zaczyna pierwsze próby swobodnego pływania.
Na drugim zdjęciu samica z narybkiem, który po zużyciu zawartości woreczka żółtkowego pierwszy raz opuszcza kryjówkę - łupinę kokosa ( świeżutkie wczorajsze zdjęcie :) ).

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#5

Post autor: Lech-u »

No, Panie!
Gratuluję!

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#6

Post autor: DanielP »

Piękny widok,gratki!Planujesz odchować młode?

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#7

Post autor: Zbyszek »

DanielP pisze: śr maja 09, 2018 6:51 pmPlanujesz odchować młode?
Tak, wcześniej nigdy nie rozmnażałem żadnego z gatunku Guianacara i jestem ciekawy jak to u nich się odbywa - opieka nad potomstwem, dorastanie narybku, itp. :). Na razie zaobserwowałem ciekawe przygotowywania do tarła i przede wszystkim wyjątkowy taniec godowy obojga partnerów :).
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#8

Post autor: Lech-u »

Zbyszek pisze: czw maja 10, 2018 1:29 pmprzede wszystkim wyjątkowy taniec godowy obojga partnerów .
Ciekawe, czy udało by się nakręcić filmik z godów...

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#9

Post autor: Zbyszek »

Lech-u pisze: czw maja 10, 2018 4:41 pmCiekawe, czy udało by się nakręcić filmik z godów...
Proszę bardzo :) -

Całe przygotowywania do tarła trwały ponad dwa tygodnie. Tarło było poprzedzone wieloma wszelkiego rodzaju "tańcami" i dwoma pozorowanymi tarłami. Może ryby nie mogły się zdecydować, a może to u nich normalne - sprawdzę następnym razem :)
Ostatnio zmieniony sob maja 12, 2018 8:29 am przez Lech-u, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#10

Post autor: Lech-u »

Filmik fajny. No i muzyka w tle :rock:
Poprawiłem link do filmu w twoim poście.

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#11

Post autor: DanielP »

Dzieci parki prezentowanej powyżej pięknie rosną i mają się dobrze:-)
ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony śr wrz 19, 2018 10:22 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Gugasek
Zapaleniec
Posty: 272
Rejestracja: pn sie 24, 2015 9:40 pm
Lokalizacja: Karczew
Na imię mam: Sławek
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#12

Post autor: Gugasek »

Czym karmiłeś narybek?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#13

Post autor: DanielP »

Ryby które kupiłem od Zbyszka miały około 1,5- 2 cm więc nie było problemu z kamieniem. Dostawały większość mrożonek, które wcześniej można np rozetrzeć na tarce. Na ogół pierwszymi mrożonkami,które podaje narybkowi jest oczlik i rozwielitka oraz czerwona wrotka. Pierwszym pokarmem który stosuje u narybku większości hodowlanych przez mnie pielęgnic jest artemia w płynie JBL Nobil Fluid. Zawsze możesz też hodować w domu artemię, nicienie micro, banana worms czy doniczkowca.

Autor
Zbyszek
Zapaleniec
Posty: 440
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 4:32 pm
Lokalizacja: Brwinów
Płeć:

Ziemiojad - Guianacara geayi

#14

Post autor: Zbyszek »

Gugasek pisze: sob wrz 15, 2018 8:42 am Czym karmiłeś narybek?
Nie ma najmniejszego problemu z wykarmieniem narybku Guianacar - narybek od momentu rozpłynięcia, intensywnie zaczyna żerować i praktycznie rzuca się łapczywie na wszelkie pokarmy - żywe, mrożone i suche. Ja zazwyczaj jako pierwszy pokarm stosuję wrotkę czerwona (żywą lub mrożoną), jednak narybek Guianacary geayi jest na tyle duży, że od razu podawałem mu nicienie mikro, a po kilku dniach dostawały już mrożonki - oczywiście odpowiednio rozdrobnione, skrobane lub ścierane na tarce - jak napisał powyżej DanielP. Mrożona artemia, kryl, serce wołowe,spirulina, rurecznik, itp, suche pokarmy przeznaczone dla dorosłych pielęgnic odpowiednio roztarte - ja używam do tego celu moździerza - takiego starego 100-u letniego :). Dodam jeszcze, że w akwarium tarliskowym dla ziemiojadów (innych pielęgnic również) nie czyszczę dna i zazwyczaj utrzymuje się na nim warstwa detrytusu, który również dostarcza wiele pokarmu narybkowi w jego pierwszych dniach życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”