Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri

#1

Post autor: Lech-u »

Ryba z rodziny labiryntowatych, a to oznacza, że czerpie powietrze z atmosfery oddychając poprzez wynurzenie pyszczka ponad wodę.

Całe ciało pokryte jest wzorem przypominającym mozaikę w kilku kolorach. Jest to bardzo spokojna, płochliwa ryba. Jednak w odpowiednich warunkach potrafi pokazać swoje piękno. Najpiękniejsze kolory osiąga w spokojnym zbiorniku, gdzie nie ma stresu pod postacią innych ryb, wartkiego strumienia wody. Oczywiście nadaje się do akwarium towarzyskiego, jednak należy zapewnić dla tego gatunku miejsca osłonięte np. roślinami pływającymi.

Przyjmuje każdy pokarm, ale pod warunkiem, że dość mały, bo jego pysk jest stosunkowo mały. Chętnie łapie wszelkie żywe pokarmy (rureczniki, oczliki), ale także płatki, granulaty i inne.

Najfajniejsze jest tarło. Najpierw samiec buduje gniazdo przy powierzchni wody. Składa się z odpowiednio uformowanej "piany" lub pęcherzyków. Pianę wytwarza poprzez "łykanie" powietrza znad powierzchni i miesza ze śliną. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. W takim miłosnym uścisku dochodzi do zapłodnienia komórek jajowych. Samiec oblewa mleczem wypuszczone przez samicę komórki jajowe (ikrę). Trzeba przyznać, że ten akt miłosny jest naprawdę widowiskowy. Jednak po zakończeniu tego aktu, lepiej samicę oddzielić, bo samiec staje się wtedy upierdliwy dla samicy. No chyba, że w akwarium jest sporo miejsca i kryjówek w których samica może odpocząć od samca.

Niestety moje zdjęcia są kiepskiej jakości. Robiłem je kilka lat temu i nie mam możliwości poprawienia ich, bo od kilku lat nie mam tych ryb. Mam nadzieję, ze inni użytkownicy uzupełnią ten wątek o kolejne zdjęcia, żeby pokazać piękno tych ryb.
Samiec Gurami Mozaikowego:
Obrazek

Samica Gurami Mozaikowego (nie jestem pewny):
Obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Hmmm, bardzo spokojna, płochliwa ryba.....
Ja tam nie wiem, ale ta spokojna i płochliwa ryba, dawno temu, wybiła mi kilka Gupików i Molinezji......
A pływała parka, akwarium około 300 litrów i naprawdę mało ryb.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Michal
Uczestnik
Posty: 32
Rejestracja: wt maja 27, 2014 10:08 pm
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Na imię mam: Michał
Płeć:

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri

#3

Post autor: Michal »

Za sugestią kol. Lecha zamieszczam krótki opis swoich mozaiek i dwa zdjęcia:
Ja z kolei przychylam się do zdania z pierwszego postu. Ryby te są spokojne. Zero agresji wewnątrzgatunkowej. W moim haremie są bardzo zgodne. Samiec oczywiście ustala hierarchię, ale robi to absolutnie bezkrwawo. On odpycha aparatem gębowym samice. Podobnie większe samice odpychają mniejsze. Wygląda to jak szorstki pocałunek. Co do innych gatunków ciężko mi się wypowiedzieć, bo w moim akwarium oprócz mozaiek są tylko jeszcze 4 skrzeczyki karłowate i krewetki RC. Krewetki żyją swoim życiem w limnofilii i "studni" z cynamonu, a skrzeczykom nie dzieje się krzywda ze strony gurami.
Powierzchnię mojego zbiornika urządziłem następująco:
- po lewej stronie mam kłębowisko rogatka i limnofilii (nieposadzona w grunt puszcza fajne białe dosyć grube korzenie);
- na tyle pływa pistia (oddzieliłem wąski pasek wężykiem, żeby nie rozłaziła się na całą powierzchnię);
- po prawej stronie pływa wgłębka;
- na środku mam "okno światła" dla alternanthery i ludwigii (niestety rosną średnio) i do karmienia.
Mój harem z niepodzielnie dominującym samcem:
Obrazek
I to samo w świetle samej aquarelle (u mnie tak wygląda "świt" i "zmierzch")
Obrazek

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja bym chciał tylko uzupełnienie informacje. Labirntowce nie tyle oddychają za pomocy labiryntu ile wspomagają się nim kiedy żyją w wodzie ubogiej w tlen. Ta informacja jest o tyle istotna, że spotkałem się już że stwierdzeniem, że labiryntowcow nie da się zagazować za pomocą co2. W akwariach z duza ilością tlenu takie ryby wynurzają się bardzo rzadko. Przykładem może być bojownik, który od momentu włączenia światła bardzo mało wypływa łapać powietrze. Domyślam się, że z gurami może być podobnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”