Strona 1 z 1

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 3:15 pm
autor: Limak86
Skrzeczyk karłowaty
Trichopsis pumila
Dane literaturowe i wymagania – z wiarygodnej strony, link poniżej:
https://www.seriouslyfish.com/species/t ... is-pumila/

Mała rybka (max 4cm) która zawitała do mojego 84L akwarium w ilości 10 sztuk wiele miesięcy temu i od razu podbiła moje serce :)
Ze względu na rozmiary i spokojny charakter świetnie nadaje się do mniejszych akwariów (myślę że dla stadka 10 sztuk już 45 – 54 L akwarium będzie w zupełności odpowiednie).
Bardzo atrakcyjnie ubarwiona z opalizującą znaczną częścią ciała i płetw (zwłaszcza samce), bardzo ciekawska i lubiąca zwiedzać całe akwarium od dna po taflę. Należy do labiryntowców a więc może oddychać powietrzem atmosferycznym (jak inne gurami czy bojowniki).
Zdecydowanie preferuje słabiej oświetlone i „zagracone” jak najbliżej tafli akwaria. U mnie wyraźnie woli pływać w części gdzie korzenie wraz z mikrozorium sięgają do tafli, a tam gdzie światła jest więcej i przestrzeń bardziej odkryta pływają w kryptokorynach przy dnie.
Gatunek ten uwielbia polować na młodsze krewetki, całą populację moich kundelków po redach zgładziły w kilka tygodni (z pomocą betta coccina). Oglądanie ich polowań na żywe jedzenie jest bardzo ciekawe, zbierają się w stadko i polują trochę jak wataha wilków, generalnie świetne widowisko :) W akwarium chętnie jedzą mrożoną karmę ale suchą też nie gardzą.
No i cecha charakterystyczna tego gatunku (od której wzięła się jego nazwa) – skrzeczenie :)
Samce widowiskowo się stroszą rywalizując o samicę lub terytorium wydając przy tym te śmieszne odgłosy słyszalne raczej gdy w pokoju jest cisza (nie jest to bardzo głośne). Owo skrzeczenie powstaje kiedy ryba uderza wydłużonymi płetwami piersiowymi o brzuch.
Mimo, że mam ten gatunek od dość dawna i rybki są już dojrzałe, to nie obserwowałem jak dotąd innego zachowania typowego dla tarła czyli budowania przez samca gniazda z piany. Mam nadzieję, że to jeszcze przede mną :)

Poniżej fotki samca i samicy. (za jakość fotek przepraszam, nie jestem w tym najlepszy)
Samiec jest wyraźniej ubarwiony, można też dostrzec różnice w długości płetw które jak to zazwyczaj bywa są u samce dłuższe i ostrzej zakończone.
- samiec
Obrazek
- samiczka
Obrazek

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 4:47 pm
autor: Lech-u
Nigdy nie słyszałem tej ryby.
Owszem widziałem, ale nie słyszałem.

Ciekawe, czy udałoby się nagrać te dźwięki i umieścić w tym wątku?

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 6:11 pm
autor: Limak86
Na YT są filmiki gdzie słychać ten odgłos.
Generalnie ciężko by było go nagrać bo musi być cisza w pokoju, skrzeczą krótko i nieregularnie więc nie wiem jak miałbym ustrzelić ten moment :P

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 8:06 pm
autor: Miro
Te niebieskie oczy są bardzo widoczne w akwarium ?

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 8:27 pm
autor: Limak86
Bardzo :) Właściwie to one w akwarium wyglądają zupełnie jak na zdjęciach.
Moim zdaniem świetna ryba, ładna, nieduża i wypełnia sobą akwarium. Do mniejszych akwariów jeden z lepszych wyborów a tak rzadko wybierany.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka


Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila.

: czw lip 12, 2018 8:31 pm
autor: Miro
Nigdy ich nie miałem, ładnie i ciekawie wygląda :OK: