Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

Zdjęcia i opisy ryb i innych stworzeń słodko i słonowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek ryby ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej ryby w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

#1

Post autor: Frosch »

Szczupieńczyk pręgowany (Aplocheilus lineatus) jest rybą z rzędu karpieńcokształtnych (Cyprinodontiformes), rodziny szczupieńczykowatych (Aplocheilidae) występującą w Indiach i na Cejlonie (Sri Lanka). Osiąga długość do 12cm, zaznaczony jest dymorfizm płciowy.
W akwarium przebywa głównie pod powierzchnią wody, chętnie zjada spadające na powierzchnię owady (reaguje błyskawicznie na wrzucony pokarm). Potrafi wyskoczyć z wody, żeby złapać owada siedzącego pod pokrywą (akwarium musi być przykryte, choć na szczęście nie są takimi notorycznymi skoczkami jak proporczykowce potrafiące wyskoczyć przez najmniejszą szczelinę w pokrywie). Zjada też niewielkie ryby, które jest w stanie złapać -jednak w moim akwarium żyją z danio pręgowanymi i nie zaobserwowałem strat (akwarium ma 166cm długości) - szczupieńczyk może na krótki dystans rozwinąć dużą prędkość, jest jednak mało zwrotny. Można go karmić pływającymi granulatami (dla ryb drapieżnych, paletek itd.) oraz mrożonymi pokarmami (kryl, lasonogi, artemia). Chętnie zjada żywe pokarmy (dafnia, szklarka, niewielkie dżdżownice, doniczkowce i owady). Czasem podejmuje pokarm, który opadł na dno.
Jest to ryba jajorodna (składa jaja wśród roślin). Rozwój jaja trwa do 17 dni.
Moje szczupieńczyki żyją w twardej wodzie wodociągowej o temperaturze około 24 stopni Celsjusza (w lato wyższej). Chętnie przebywają pod liśćmi nurzańca układającymi się pod powierzchnią wody. Większy samiec przegania mniejszego pobratymca (często przebywają w przeciwległych końcach akwarium). Wielokrotnie obserwowałem tarło, jednak nie odławiałem pary ani ikry do osobnego akwarium (jaja i ewentualny narybek były zjadane).
Obrazek Dorosła samica. Widoczne uszkodzenie szczęki.
Obrazek Dorastający samiec.
Obrazek Młody osobnik (długość około 2 cm).
Ostatnio zmieniony pt lis 23, 2018 10:56 am przez Frosch, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

#2

Post autor: Lech-u »

Fajne zdjęcia.

Mają jakieś towarzystwo w akwarium? Kto oprócz nich mógł zjadać ikrę i/lub młode?
Awatar użytkownika

Autor
Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

#3

Post autor: Frosch »

Tak, są z nimi kiryski spiżowe, danio pręgowane, 1 stiphodon oraz 2 żaby szponiaste. Od niedawna helenki. Ikrę i młode mogą zjadać również same szczupieńczyki.
Awatar użytkownika

aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

#4

Post autor: aquilamp »

Przez dwa lata trzymałem ten gatunek. Lecz tylko raz udało mi się go rozmnożyć całkowicie przez przypadek. Kiedy zaczęły wyjadać mi obsadę, w desperacji przełożyło je do małego konika, może z 10 litrów. W oczekiwaniu na nowego właściciela rybki szybko złożyły ikrę. Po ich oddaniu z lenistwa zostawiłem kotnik zalany, bez filtra i napowietrzania. Po kilku dniach miałem narybek. Niestety nie miałem czym je karmić i niestety nic nie przetrwało. Patrząc na twoje zdjęcia znów zapragnołem je mieć. Choć może wybiorę jakiś inny gatunek szczupieńczyka. Kiedyś trochę ciekawych gatunków szczupieńczyka mieli w amustelii na Ursynowie.

Krokodyl
Gość
Posty: 9
Rejestracja: pt gru 26, 2014 1:51 pm
Lokalizacja: Warszawa

Szczupieńczyk pręgowany - Aplocheilus lineatus

#5

Post autor: Krokodyl »

dzisiaj zakupiłem trzy sztuki, odmiana złota, dwa samce i jedną samiczkę około 4 cm i wpuściłem do 700 l zbiornika pełnego molinezji, gupików i platek bo juz nie mogliśmy poradzić sobie z ilością tych żyworódek. Momentalnie po wpuszczeniu do zbiornika zaczęły polować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Zwierząt FAWA”