Gałęzatka kulista - Aegagropila linnaei

Zdjęcia i opisy roślin słodkowodnych.
Baza fotograficzna stworzona przez użytkowników forum FAWA.
Regulamin forum
Opis każdego gatunku umieszczamy w osobnym wątku o nazwie według schematu: Nazwa polska - Nazwa łacińska.
Jeśli gatunek rośliny ma już swój wątek możesz wstawić zdjęcie i opis tej rośliny w tym wątku.
Nie umieszczamy zdjęć z internetu, a jedynie zdjęcia z akwariów użytkowników FAWA.
Jeśli nie jesteś autorem zdjęcia, które zamieszczasz, to napisz kto jest autorem.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gałęzatka kulista - Aegagropila linnaei

#1

Post autor: Lech-u »

Ni to roślina ni to glon.

Wygląda jak kula zielonego mchu. A w rzeczywistości jest formą glonów z gatunku zielenic. Ich cechą charakterystyczną jest forma w jakiej żyją. Przyjmują w akwarium formę kuli.
Według mnie bardzo dekoracyjna roślina (glon).
Rośnie bardzo powoli. Przez kilkanaście lat rośnie zaledwie o kilka centymetrów. Powiększając się bardzo nieznacznie i trzymając formę kuli.
Ma miękkość podobną do gąbki.
Wielu akwarystów twierdzi, że pełnią rolę filtracji biologicznej w akwarium (co niewątpliwie jest prawdą) ze względu na gąbczastą strukturę i w związku z tym dobrymi warunkami do zatrzymywania w sobie bakterii.
Rośnie przy każdym oświetleniu, a nawet przy braku sztucznego oświetlenia.
Kiedyś jedna z kul gałęzatki wsunęła się pod jakiś korzeń, gdzie myło ciemno jak cholera a mimo to po kilkunastu miesiącach nie zauważyłem w niej żadnych negatywnych zmian.
Można z gałęzatki robić dekorację na korzeniach tworząc bardzo atrakcyjne dekoracje (akurat nie w moim guście) udające drzewa liściaste pod wodą.

Wstawcie zdjęcia Waszych gałęzatek.
Dodano do tego postu po 2 minutach 44 sekundach
Obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Gałęzatka kulista - Aegagropila linnaei

#2

Post autor: mariom222 »

gałęzatka z formie wyprostowano-odkulonej,
z własnych spostrzeżeń, nie da się już z tej postaci wrócić do formy kulistej :)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Fotograficzny Roślin FAWA”