Przewodnik dla początkujących


Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#1

Post autor: Dein »

Zainspirowany konfrontacją z ludźmi, którzy nie są biegli w sztuce forumowania, chciałbym stworzyć przystępny i przyjazny przewodnik po Fawa. Skupiający się wokół netykiety, punktujący, co jest potencjalnie słabo widziane, a co mogłoby podziałać pozytywnie. Jeśli jest potrzeba, mógłbym liznąć w nim kwestie techniczne, przybliżyć funkcje rozmaitych przycisków, podlinkować dotychczasowe topiki objaśniające, co jak się robi, być może stworzyć króciutki słownik pojęć często używanych, a nie dla wszystkich zrozumiałych, etc.

Tylko musiałbym wiedzieć, co jest dla świeżych osób nieoczywiste, bo mnie po tylu latach trudno wyrokować. Tu liczę na osoby, które się o coś na forum rozbiły, czegoś nie rozumieją, ale nie miały okazji/ śmiałości zapytać. I ze strony zasiedziałych użytkowników - sugestie co dla nich jest wyjątkowo irytujące.
Potem ogarnę i opracuję, mając nadzieję, że pozwoli to uniknąć spięć w przyszłości, bo będziemy mogli odsyłać do istniejącego przewodnika i powoływać się na coś, co już sformułowano i podano do wiadomości.

Uwagi i sugestie można wpisywać w bieżącym topiku lub słać mie na priva. Uwielbiam privy.

Autor
Rrrrogaty

Przewodnik dla początkujących

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Mówiąc krótko chcesz napisać poradnik, którego i tak żaden z początkujących nie przeczyta? Wyjdzie Ci z tego niezła locha, narobisz się, a i tak pewnie nie przekażesz wszystkiego. Poza tym w ten sposób stworzysz zawoalowany regulamin (nawet jeśli go nazwiesz go tylko zbiorem dobrych praktyk na fawie), którego przeciwnikiem sam jeszcze niedawno byłeś.

I na koniec jak pomyśle o dyskusjach i dzieleniu włosa na czworo przez niektórych naszych użytkowników to mi się już slabo robi.

Ale próbuj. Wykrozystajmy ten neoficki zapał ;).

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#3

Post autor: Dein »

To nie jest neoficki zapał. Z natury lubię tworzyć lochy, ale póki nie robi się tego jako ktoś upoważniony, póty traktowane jest jak bicie piany, nawijanie bez sensu i bezprawne próby pouczania równych sobie.
Tymczasem tworzę sobie i kolegom narzędzie pracy. Oraz opowiadam na sugestie użytkowników, którzy chcieli wyjaśnień i delikatnego wprowadzenia w zwyczaje forumowe.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#4

Post autor: pkucaba »

Bardzo dobry pomysł. Z pewnością są osoby które zajrzą by rozwiać wątpliwości.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#5

Post autor: jpkabaty »

Dein - :pada:
I nie zrażaj się podszeptami że nie warto. Szczytne zadanie i trud na pewno będzie doceniony - i przez tych których wątpliwości się rozwieją, i przez tych których ci irytowali. I tak jak napisałeś, będzie do czego się odwołać w razie czego. Myślę że nie tylko nowi chętnie się dokształcą. Gratuluję podjęcia wyzwania.

PS. Jeśli życzysz sobie (i inni użytkownicy) mojego zaangażowania to chętnie poprodukuję się w tym wątku - myślę że z pożytkiem dla forum.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Pomysł wydaje się trafiony. Sam później chętnie przeczytam.
Powodzenia
Pozdrawiam Marcin

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#7

Post autor: Dein »

Jpkabaty - produkuj się żywo.

Zastrzegam, że i tak zrobię syntezę i potraktuję wpisy z tego wątku głównie jako wskazówki, na co zwrócić uwagę i do czego się odnieść. A po wyprodukowaniu ściągi skonsultuję ją z innymi kierowcami autobusu.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#8

Post autor: saintpaulia »

Życzę powodzenia w tym projekcie.

Chociaż nigdy nie sądziłam, że taka instrukcja może być potrzebna. A każdy jakos intuicyjnie odnajduje się w forumowych realiach. Każdy był przecież kiedys nowy. Pomysł może być jednak dobry, na pewno użyteczny.

Zastanów się proszę nad umieszczeniem w tym miejscu odsyłaczy do wątków o zamieszczaniu na forum zdjęć, do instrukcji, jak powinny wyglądać wątki opisów chorób, czy problemów z akwarium. Można też, tak w jednym miejscu, dodać link do instrukcji, jak zamieszczać na forum filmiki z YT itp.

Ciekawa jestem, jaki twór z tej Twojej pracy powstanie. Gdybym mogła być jakos pomocna pisz, mam mocno ograniczony czas, ale może się na cos przydam.

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#9

Post autor: Dein »

Mnie też różne rzeczy wydawały się oczywiste. A są użytkownicy, dla których to pierwsze forum. Skoro się od nich oczekuje, trzeba się wysilić.

Dziękuję. Wszelka pomoc mile widziana i będę się upominał o wsparcie, jeśli nie dźwignę. Pomysły na zawartość - jak najbardziej proszę podrzucać. Najwyżej rozbijemy jakoś na mniejsze części, żeby było czytelniej. Może wystarczy inaczej uporządkować to, co już jest.

greg
Bywalec
Posty: 53
Rejestracja: sob maja 16, 2015 6:53 pm
Lokalizacja: Wrocław
Na imię mam: Grzegorz

Przewodnik dla początkujących

#10

Post autor: greg »

Taki poradnik można zawrzeć w jednym zdaniu:
"Zdrowy rozsądek i poszanowanie innych"
Szczegóły wychodzą w praniu!

Co warto zrobić to poradnik o funkcjonalnościach forum (tak dużo ich nie ma) i gdzie, co pisać i gdzie, o co pytać.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#11

Post autor: cinek1916 »

Zamieść wzór deklinacji ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#12

Post autor: jpkabaty »

Skoro Dein, tak radykalnie zmienił zdanie i uznawszy że potrzeba pewne rzeczy przybliżyć i do tego sam wziął to na siebie to na pewno bezdyskusyjna jest nie tylko potrzeba i celowość. Fawa się rozrosła więc zaczęło być trudniej to ogarniać i modom i innym. O mogły nastąpić 2 scenariusze: hermetyzacja i otwarcie.
W każdej firmie nadchodzi taki moment, że rozwój powoduje że pewne rzeczy trzeba sformalizować i umocnić struktury bo współdziałanie kolegów o "zdrowy rozsądek" już nie wystarcza na zarządzanie wszystkimi procesami i zdarzeniami w coraz szerszym otoczeniu. I tzw zarządzanie zmianą jest najtrudniejszym przedsięwzięciem.
Nie nie, nie bójcie się, nie myślę teraz z kolei robić wykładu z teorii i zarządzania. Chcę tylko powiedzieć o tym podobieństwie odnosząc się do wątpliwości takich jak "wcześniej grało, też przychodzili nowi". Fawa rozwinęła się najwyraźniej na tyle, że potrzebny jest taki właśnie "przewodnik dobrych praktyk" jaki Dein chce stworzyć. I przyda się nie tylko nowym, szczególnie zielonym. Starzy też będą mieli podpowiedź jak z takimi nowymi postępować i jak reagować na dziwne sytuacje.

Dein - wg mnie jesteś właśnie tym kto najlepiej to wszystko przeprowadzi. Jeśli to coś znaczy to dołączam Cię do grona moich ulubionych osób z FAWA. Wcześniej nie mogliśmy się jakoś zrozumieć. Ale kto się czubi ten się lubi.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#13

Post autor: Miro »

jpkabaty pisze: Fawa rozwinęła się najwyraźniej na tyle, że potrzebny jest taki właśnie "przewodnik dobrych praktyk"
Uważam że powinieneś Deinowi pomóc i stworzyć taki " Przewodnik Dobrych Praktyk " ! :papa:


jpkabaty pisze:Jeśli to coś znaczy to dołączam Cię do grona moich ulubionych osób z FAWA.
To nie fer ! :(
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#14

Post autor: Lech-u »

Dein,
pomysł dobry.
BRAWO!

Ja bym sugerował kontakty z nowymi osobami (takimi, które mają ok. 10 postów) i wprost zadać im pytanie na jakie trudności i wątpliwości trafili przychodząc na to forum.
Druga grupa: to osoby, które "natrzaskały" postów już sporo, ale jeszcze dwa, trzy miesiące temu nie wiedziały jak dołączyć zdjęcie, jak napisać PW, co to jest post, albo wątek. Jak dać pochwałę, edytować post, wskazać jakieś nieprawidłowości. A także jak wkleić link do jakiegoś wątku, albo do konkretnego postu. W jaki sposób zacytować bez podania autora (np. z "internetu") a jak zacytować kolegę z postu powyżej lub z wątku z innego działu? Faktycznie: do czego służą poszczególne ikonki w poście (opisz tylko te dostępne dla użytkownika). A jak korzystać z czata? I dla kogo on jest?
Myślę, że miękkie rzeczy (uzupełnienie netykiety) warto opracować. Posty treściwe, bez elaboratów na 3 ekrany itp., szacunek dla innych... Ale to dobrze wiesz.
A do tego to co się pojawia w czasie "szybkiej odpowiedzi" lub "odpowiedzi", bo tam też jest kilka opcji.


Dość często na forach są FAQ. Myślę, że właśnie tam taki poradnik można dopisać (odpowiadając na poszczególne pytania).
Jakby co to służę podpowiedziami, bo miałem (mam) to szczęście, że dużo nowych osób pisze do mnie PW z prośbą o "poprawienie" czegoś tam, usunięcie, zacytowanie lub radę. Więc trochę się tego nagromadziło.

A poza tym Twoje doświadczenie na FAWA jest nieporównywalnie większe od mojego więc korzystaj ze swojej wiedzy.

Poradnik się przyda!
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#15

Post autor: jpkabaty »

miro pisze:Uważam że powinieneś Deinowi pomóc i stworzyć taki " Przewodnik Dobrych Praktyk " !
Oczywiście że pomogę, przecież sam o coś takiego zabiegałem to jak miałbym teraz nie pomóc. Zrobię to z przyjemnością. Ale autorem będzie Dein i tak.

-- N cze 28, 2015 9:26 pm --

Lechu: ja nadal nie wiem jak dołączyć zdjęcie i czasem mi się post wysyła jako pw i odwrotnie a o tym że jest tu jakiś czat to pierwsze słyszę. pewnie szybko okaże się że jestem na forum najbardziej zacofanym użytkownikiem. ale co tam. głupotą nie jest brak wiedzy tylko byłoby nią zamykanie się na nią.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#16

Post autor: Lech-u »

Jpkabaty: czat chwilowo nie jest dla Ciebie. Tam się pisze krótkie informacje. Ty byś zatkał czata w dwie sekundy! :) :) :)

Autor
Dein

Re: Przewodnik dla początkujących

#17

Post autor: Dein »

cinek1916 pisze:Zamieść wzór deklinacji ;)
Jak bardzo tego potrzebujesz, w skali od 1 do 10?
Muszę sobie ustalić priorytety.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#18

Post autor: jpkabaty »

Lech-u pisze:Jpkabaty: czat chwilowo nie jest dla Ciebie. Tam się pisze krótkie informacje. Ty byś zatkał czata w dwie sekundy! :) :) :)
Spoko, znaleźliśmy już sobie inny sposób na paplanie, choć może mniej wygodny bo skrzynka ma za małą pojemność. Tylko ktoś wcześniej proponował że te moje prywatne dyskusje powinny być na czacie. To ja pomyślałem że chodzi o czat poza Fawa. Stąd zdziwienie jak napisałeś wyżej że jest.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#19

Post autor: Lech-u »

jpkabaty pisze:Stąd zdziwienie jak napisałeś wyżej że jest.
Czat jest na dole Strony Głównej FAWA.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#20

Post autor: jpkabaty »

Dobra, i tak nie będę korzystał skoro nie zalecasz.
Na razie i tak zapewne w tym wątku będę najwięcej siedział. Mam nadzieję że nie spotka się to irytacją że za dużo mnie.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#21

Post autor: cinek1916 »

Dein pisze:
cinek1916 pisze:Zamieść wzór deklinacji ;)
Jak bardzo tego potrzebujesz, w skali od 1 do 10?
Muszę sobie ustalić priorytety.
Mniej więcej 7,5-8. Zwróć uwagę, że jest to pierwsza konkretna propozycja.

Jutro w wolnej chwili przedeklinuję rybę i krewetkę. Będę szczęśliwy jeżeli znajdą się w poradniku albo chociaż w netykiecie. To będzie mój wkład w nową, lepszą FaWę!


A szczerze to wątpię, że by to coś zmieniło. Ciekawe ile osób to przeczyta, a ilu osobom (nie osobą ;) ) zapadnie to w pamięci?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#22

Post autor: Dein »

Nie zapomnij użyć słów w każdym przypadku w przykładowych zdaniach.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#23

Post autor: jpkabaty »

jpkabaty pisze:tzw zarządzanie zmianą jest najtrudniejszym przedsięwzięciem
właśnie przez opór materii czyli naturalną niechęć do zmian wyrażaną w formie sceptycyzmu, ironii, kpin, sabotażu itd. Dlatego firmy zatrudniają do tego specjalistów z najwyższej półki.
Jeśli mogę coś zasugerować - nie mówimy o wywracaniu FAWA do góry nogami tylko stworzeniu bardziej przyjaznych warunków żeby było miejsce dla "innych", żeby łatwiej i bezkonfliktowo mogli się zaklimatyzować. Zatem już zaklimatyzowani i starzy wyjadacze FAWA nie mają się czego bać i przez to stawiać oporu. Kto widzi potrzebę wsparcia Deina w realizacji przedsięwzięcia może się przyłączyć, a kto nie chce nie musi przecież. Nie przekształcajmy tego wątku w dyskusję czy taki przewodnik jest potrzebny i kto go będzie czytał. Skoro Dein podjął już decyzję by go stworzyć to i tak to zrobi a zainteresowani mogą mu w tym pomóc.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#24

Post autor: Miro »

jpkabaty pisze:właśnie przez opór materii czyli naturalną niechęć do zmian wyrażaną w formie sceptycyzmu, ironii, kpin, sabotażu itd. Dlatego firmy zatrudniają do tego specjalistów z najwyższej półki.
Obrazek
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#25

Post autor: saintpaulia »

Jak rany, czy Twoje poczucie humoru dawno umarło?
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#26

Post autor: jpkabaty »

Miro - genialny pomysł:
miro pisze: Obrazek
- może by tego typu ikonki dawać żeby wyrazić "neutralnie" swój odbiór posta (czy postu? - cinek1916: poproszę też o deklinację :hah: ) nez wdawania się w dyskusję, a wtedy jak "obdarowany" nim autor posta jak nie będzie pewien, że rozumie dlaczego to spyta "darcyzńcę" albo Moda Przewodnika (czyli Deina)

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#27

Post autor: Dein »

Nie będę nic zmieniać, tylko przybliżać zasady mniej zorientowanym. Żeby potem nie mówili, że istnieją jakieś sprytnie ukrywane, tajemne zwyczaje oraz rytuały znane tylko stałym i wielce wytrawnym bywalcom.

Naprawdę nie nagabuję, żeby ktoś się przymuszał do wysiłku i poświęcenia. Proszę zwrócić szczególną uwagę na to, że nie pytam, czy to jakoś bardzo potrzebne. Ja po przemyśleniach uważam, że potrzebne, to moja prywatna inicjatywa i poradzę sobie, posiłkując się podpowiedziami osób, które chcą skorzystać.

Niechęć, sceptycyzm, ironia, kpina i sabotaż to moje pupile w zasadzie i nieswojo bym się czuł, gdyby tego dobra zabrakło w wymianie zdań. Ale niech toto będzie na jakimś poziomie, gwarantującym rozmówcom godną rozrywkę.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Przewodnik dla początkujących

#28

Post autor: jpkabaty »

Nie, źle mnie Dein zrozumiałeś. Ja nie miałem na myśli wprowadzania od razu zmian. Sam proces identyfikowania niejasności a następnie tworzenia przewodnika zajmie jakiś czas. W międzyczasie pewnie będą się pojawiały dotychczas nieodkryte potrzeby - także dawnych użytkowników. Fajnie byłoby, żeby zgłaszanym potrzebom towarzyszyły lepsze lub gorsze propozycje jak się do nich odnieść żeby nie wyskoczyły kiedyś z wrzaskiem. Można je zwyczajnie zbierać do wora i potem się przypatrzeć. Może się okazać że nie będzie potrzeba w ogóle żadnych zmian bo objaśnienia w Przewodniku załatwią wszystko.

Autor
Dein

Przewodnik dla początkujących

#29

Post autor: Dein »

To nie był komentarz pod Twoim adresem.

Po prostu proszę się nie nastawiać, że kiedy 5 osób napisze, że to głupiego robota i wogle się nie da ogarnąć, też uznam, że to głupiego robota i pozbawiony jednomyślnego wsparcia i uskrzydlającego aplauzu, zrezygnuję. Tak jak to bywało w przypadku różnych innych inicjatyw na forum.
Zadeklarowałem, że coś takiego zrobię, więc zrobię, nawet jeśli nikomu się nie będzie chciało czytać. Między innymi dla siebie zrobię, żeby potem nie improwizować, kiedy będzie trzeba rozwiązywać barokowe przepychanki. Moja w tym głowa, żeby wiedzieć, jak z tego narzędzia później korzystać.

Czytam wszystko w tym topiku, do wszystkiego się nie ustosunkuję, co nie będzie oznaczało, że nie wziąłem pod uwagę.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Przewodnik dla początkujących

#30

Post autor: jpkabaty »

Dein: Obrazek

I tak od razu na gorąco: jw nieraz można pomylić do kogo jest odpowiedź. Czasem się cytuje odpisując i to pomaga na pewno. Ale oczywiście wydłuża post. Zauważyłem że niektórzy cytują tylko fragment, a nawet nieraz parę fragmentów z tego samego postu odnosząc się do każdego z nich po kolei. To niewątpliwie skraca całą odpowiedź, choć objętości postu nie. Ale na pewno ułatwia rozumienie. Wymyśliłem sobie, żeby cytować jak odnoszę się do jakiegoś wcześniejszego już postu a nie cytować jak do ostatniego nad moim - chyba że wtedy chcę zacytować istotny fragment. Ale zauważyłem niedawno, że w czasie pisania może już ktoś inny odpisać. Jest to sygnalizowane komunikatem. To wówczas dobrze jest sprawdzić czy to nie zaburza czytelności i np dodać cytat. Można to zrobić już po wysłaniu za pomocą przycisku EDYTUJ.
Dobrą wg mnie praktyką jest też przywołanie choćby nicku autora postu do którego się odnosimy. Wtedy nawet jak pomiędzy są już inne posty to się je przeskakuje i zerka do ostatniego w tym wątku postu danego autora.

Zatem pyt 1.
Kiedy i jak cytować posty/fragmenty lub wstawiać nick adresata + techniczne podpowiedzi z tym związane (tak jak zgłosił Lechu)
ODPOWIEDZ