Rozbudowa działu na forum

ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Rozbudowa działu na forum

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Mam propozycje, by trochę zmodyfikować dodawanie postów do działu Glony.

Na początek można, by go w ogóle trochę rozbudować poprzez przemianowanie na: Problemy z roślinami i glony. Oraz dodać opis do niego: "Tutaj możesz napisać o swoich problemach z roślinami w akwarium i walce z glonami".

Przydałoby się, by podczas zakładania tematów wyskakiwał na szablon podobny do tego jaki mamy w dziale choroby. Widzę, że każda dyskusja przebiega podobnie i na 2 pierwszych stronach, zazwyczaj bombarduje się zakładającego takimi samymi pytaniami. Dzięki szablonowi, można by to trochę ukrócić, a bardziej się skupić, by delikwentowi pomóc. Przykładowy szablon:

PROBLEM:
Napisz z czym masz problem. Jeśli chodzi o słaby/nieprawidłowy wzrost roślin opisz wszystko jak najdokładniej: tempo wzrostu rośliny, potencjalne objawy niedoborów/nadmiarów (przebarwienia liści, dziury, poskręcane liście, rozpadające się rośliny). W przypadku glonów opisz ich wygląd i gdzie się pojawiają. Zamieść zdjęcia, najlepiej ogólne całego zbiornika i kilka pokazujących konkretny przypadek.

PODSTAWY:
Kiedy założyłeś akwarium?
Jakie masz akwarium? (litraż, wymiary dł x sz x wys):
Jakie masz oświetlenie (rodzaj, moc, barwa światła, w przypadku świetlówek, kiedy je wymieniałeś, ile h świecisz):
Jakie filtry są w zbiorniku i z jakimi wkładami (kiedy były zmieniane)?
Jakie masz podłoże (rodzaj (żwir, aktywne, podżwirowe), ilość, kiedy wsypane):
Czy w zbiorniku występują dekoracje naturalne (korzenie, skały, muszle, sztuczne ozdoby):

PARAMETRY W ZBIORNIKU:
Parametry wody w akwarium (Ph, GH/KH, NO3, NO2, PO4, dodatkowo możesz podać Cu, Fe, Ca, Mg):
Parametry wody do podmianek (jw.):
Jakimi testami dokonujesz pomiaru ww. parametrów (kropelkowy/paskowy, data ważności):

NAWOŻENIE:
Jeśli nawozisz swój zbiornik:
Czy podajesz CO2 lub węgiel organiczny ('carbo'):
Czym nawozisz akwarium (nazwy preparatów, podawane dawki, częstotliwość):

OBSADA I PORZĄDKI:
Jaką masz obsadę zwierzęcą? (rodzaj i ilość):
Czym karmisz mieszkańców? (płatki, mrożonki, żywe, ile i jak często):
Jak często podmieniasz wodę (ile wody podmieniasz i jak często):
Czy odmulasz dno i jak często:
Czy zmieniałeś ostatnio coś w zbiorniku:
Czy masz jakieś podejrzenia odnośnie przyczyn swojego problemu:

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#2

Post autor: lila »

Uważam , że to świetny pomysł dodałabym jeszcze od siebie, że warto by było zrobić też podział na rodzaje glonów np. krasnorosty, zielenice itp. z ich charakterystyką i sposobami zwalczania :)
Awatar użytkownika

vladtepes79
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 18, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#3

Post autor: vladtepes79 »

lila pisze:zrobić też podział na rodzaje glonów np. krasnorosty, zielenice itp. z ich charakterystyką i sposobami zwalczania
tylko że wiele osób nie wie jakie ma glony ;]
Vladi

Autor
Rrrrogaty

Rozbudowa działu na forum

#4

Post autor: Rrrrogaty »

Lila mi chodzi o formalizm załatwiania takich spraw na forum, który na m ułatwi życie. A Ty piszesz o zrobieniu jakiejś klasyfikacji glonów i poradnika do tego. Rzekłbym, że deczko dwie różne sprawy.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#5

Post autor: lila »

Deczko mniej różne ale chciałam tylko coś dodać dodatkowego, zastanówmy się czy gdyby była podana charakterystyka różnych glonów czy nie byłoby to ułatwieniem w ich rozpoznawaniu? Każdy kto miałby problem z glonami przeczytałby tylko i sam doszedł do wniosku czy to zielenice czy krasnorosty lub inny glon. Wystarczy do działu GLONY dodać podrozdziały coś w tym stylu:
GLONY podział:
- zielenice
- brunatnice
- krasnorosty
itd.
wtedy każdy już we wstępie zorientuje się jaki to glon ewentualnie gdyby nie był ktoś pewien zrobić podrozdział
- inne lub
- nie rozpoznane glony
Nie wiem czy to jest możliwe do zrobienia to decyzja należąca do moderatorów :)
Co forumowicze o tym myślicie ?

Autor
Rrrrogaty

Rozbudowa działu na forum

#6

Post autor: Rrrrogaty »

Rozumiem, że chcesz nam napisać taki poradnik na forum. Świetny pomysł! :)

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#7

Post autor: lila »

Mogę napisać krótkie charakterystyki poszczególnych glonów najczęściej występujących w akwariach lub znajdą się chętni o napisaniu wybranego glonka. Niech każdy , kto chce ma swój udział w tym np. wstawianie zdjęć glonów w celu diagnozy i dodaniu sposobów walki z nimi z naszego doświadczenia. Najpierw jednak moderatorzy musieliby jakoś zmodyfikować ten dział , nie wiem czy da się to zrobić. Mam też inny pomysł odnośnie galerii roślin :) Można zrobić galerię roślin akwariowych ze zdjęciem i opisem odnośnie wymagań roślin to też by było duże ułatwienie , wiele osób wchodzi na forum i pyta : Co to za roślinka? A tak wejdzie obejrzy zdjęcia , sprawdzi wymagania rośliny i wszystko ma na zawołanie :)

Autor
Rrrrogaty

Rozbudowa działu na forum

#8

Post autor: Rrrrogaty »

Po co oglądać 300zdjeć jak można spytać? :P

Ja jestem na nie, ale niech inni zabiorą głos.

To o czym mówisz postulowałem pół roku temu, ale raczej w ramach serwisu wiki skojarzonym z fawą. Pomysł nie trafił na podatny grunt, z resztą jak większość z cyklu: "weźmy zróbmy". Niestety, ale to trzeba samemu zakasać rękawy i wziąć się za robotę, a nie oglądać sie na innych.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#9

Post autor: lila »

ROGATEK dlaczego 300 zdjęć nie muszą być wszystkie, można zrobić te najczęściej spotykane w akwariach np. 20 rodzai i ja to mogę zrobić potrzebuję tylko pomocy by ktoś zrobił zdjęcia poszczególnym roślinkom w swoim akwarium i wstawił je przy opisie roślinki :)

Autor
Rrrrogaty

Rozbudowa działu na forum

#10

Post autor: Rrrrogaty »

Jak chcesz zrobić leksykon roślin, który ma służyć identyfikacji gatunków zawierający 20 najpopularniejszych rodzajów? :P
lila pisze:potrzebuję tylko pomocy by ktoś zrobił zdjęcia poszczególnym roślinkom w swoim akwarium i wstawił je przy opisie roślinki :)
To nie jest 'tylko'. To jest 'aż'.

lila
Maniak
Posty: 961
Rejestracja: czw lip 12, 2012 10:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Rozbudowa działu na forum

#11

Post autor: lila »

Rogatek zrobię ankietę wśród forumowiczów :) Niestety ja do zdjęć mam słabą rękę :(
ODPOWIEDZ