Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#1

Post autor: don_Vall »

Chciałbym zapewnić sumkowi odpowiednie warunki i zakładam w tym celu nowy zbiornik. Prosiłbym o uwagi do moich przemyśleń.
Chciałbym by zbiornik miał 126 l (80x35x45) - być może zbiornik będzie większe ale póki co takie wchodzi w temat dyskusji.
Obsada to:
8 szt sumków szklistych - kryptopterus bicirrhis
2 szt grubowarg dwubarwny labeo bicolor (chiałbym więcej ale wielkość zbiornika nie pozwala)
mała ławica neonków innesa

nad roślinami jeszcze się dokładnie nie zastanawiałem ale będą dopasowane (na pewno kryptokoryna, może paprotnica i coś pływającego po powierzchni)

podłoże "jakaś" ziemia + ciemny żwirek
do dekoracji korzeń, kokosy, skałki
Proszę o uwago co do ilości rybek i ew o sugestje co do innych gatunków

marek
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 3:54 pm
Telefon: 501384055
Lokalizacja: Pr-Płn
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#2

Post autor: marek »

labeo
"Największym błędem popełnianym przez akwarystów jest umieszczanie tej pięknej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupełnie się do niego nie nadaje, ze względu na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo młode grubowargi toczą gwałtowne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem"

[ Dodano: Pią Wrz 30, 2011 7:49 pm ]
labeo
"Największym błędem popełnianym przez akwarystów jest umieszczanie tej pięknej ryby w towarzyskim akwarium. Grubowarg dwubarwny zupełnie się do niego nie nadaje, ze względu na swoje agresywne zachowanie w stosunku do przedstawicieli innych gatunków, a także wobec innych grubowargów. Już bardzo młode grubowargi toczą gwałtowne walki o swe terytorium, a ich agresja wzrasta z wiekiem"

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#3

Post autor: don_Vall »

Wiem, że jest terytorialny ale z tego co doczytałem z sumikami powinno mu być dobrze
Z wiedzy zdobytej nie powinno się ich trzymać w grupie bo walczą a nawet gonią ryby ubarwione na czarno lub czerwono
chciałbym tylko (albo aż) parkę właśnie z tego względu, że są terytorialne
Raczej akwarium byłoby biotopowe (azja pld-wschód) i czytałem, że można w takiej mieszance występować. Dodatkowo pytam bo może ktoś miał doświadczenie...
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

marek
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 3:54 pm
Telefon: 501384055
Lokalizacja: Pr-Płn
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#4

Post autor: marek »

"Wymaga akwarium dużego i długiego. Również należy zapewnić mu wolną przestrzeń do pływania"
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#5

Post autor: grazdar1 »

mam tęczanki -więc ryby ok 12- 14 cm i 1 grubowarga
akwarium 375 l i rekinek wymiata wszystkim -rządzi
o kosiarkach zapomnij nawet tymbardziej o 2 grubowargu
grazdar1

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#6

Post autor: don_Vall »

więc dałem sobie spokój z labeo...
aktualnie obsada wygląda tak:

7 szt sumik szklisty
6 szt kirysek pstry
parka pielęgniczek (jeszcze nie wiem jakie)
4 danio pręgowane
2 danio perłowe

proszę o sugestie
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#7

Post autor: Krzysiek »

don_Vall pisze:więc dałem sobie spokój z labeo...
aktualnie obsada wygląda tak:

7 szt sumik szklisty
6 szt kirysek pstry
parka pielęgniczek (jeszcze nie wiem jakie)
4 danio pręgowane
2 danio perłowe

proszę o sugestie
Więcej sumików (ok 10), zrezygnować z danio i pielęgniczek.
Albo: same sumiki i danio (wybrać 1 gatunek) po ok 10sztuk.
Kiryski zostawić.
Lepiej mniej gatunków a więcej ryb, zwłaszcza że sumiki i danio to ryby stadne. Będzie ładniej wyglądać i ryby będą spokojniejsze :P
100l morskie
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#8

Post autor: ryba »

Ale Danio to ryba zimnolubna, Sum Szklisty nie. Poza tym Danio to drapieżna ryba i może zaczepiać Sumiki co bardzo negatywnie wpłynie na ich samopoczucie. Ja mam 200L z obsadą:

Platki
Kirys Albinos
Zbrojnik Złoty
Sumik Szklisty
Kosiarka
Krewetki, Helenki

Platki aktualnie chce oddać aby zrobić miejsce dla Razbory Klinowej. Jeśli chcesz sumiki szkliste to musisz zrobić dla Nich taki kącik na dzień. One w dzień w ogóle nie są aktywne. Na początku nawet w dzień mogą bać się wypłynąć po jedzenie. Ten kącik to jakieś miejsce w "szuwarach" takich jak np. Nurzaniec, Kryptokoryna. Bardzo płochliwa rybka o czym się przekonasz i jeśli będziesz chciał ją podziwiać to proponuję od razu zamontować delikatne nocne oświetlenie ;). Wtedy można popatrzeć jak "luzacko" sobie pływają po całym zbiorniku. Tobie również proponowałabym Razbory Klinowe jako towarzystwo dla Sumików. Na pewno nie Labeo ani pielęgnice.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#9

Post autor: Krzysiek »

Temperatura 24-25 stopni powinna być dobra zarówno dla sumika jak i danio pręgowanego jak i perłowego (= razbora galaxy). Poza tym od kiedy te danio to gatunki drapieżne ?
Fakt że pręgowany to niespecjalnie pasuje bo za żwawe, za szybkie to ryby i stresowały by sumiki, ale galaxy spokojnie da radę wsadzić, byle sporo.
100l morskie
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#10

Post autor: ryba »

Danio zabijały mi Red Cherry i młode zbrojniki. Pomijając fakt, że czepiały się każdej ryby mimo iż miały swoje stado. Ogólnie jak dla mnie to mocno uciążliwa i irytująca ryba. Nie wiem skąd masz info o optymalnej temperaturze dla Danio? Poprawię Cię, temp. to 20-24 max. . Dla sumików to trochę za zimno.

Autor
don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#11

Post autor: don_Vall »

Przecież Danio i Sumiki Szkliste żyją w naturze razem to chyba temp nie powinna być problemem.
Chciałem dać Pielęgniczki Ramireza – Microgeophagus ramirezi i (lub) Pielęgniczka Agassiza - Apistogramma agassizi
Oczywiście jeżeli nie będize to ze szkodą dla pozostałych mieszkańców (ale to wyjdzie z obserwacji)
Nie chcę umieszczać wszystkich ryb jednocześnie tylko z czasem dodawać kolejne - na początku będą sumiki, później kiryski, następnie danio i dopiero pielęgniczki by miały być (chyba, że uznam, że wcześniejsze wystarczą

Danio mam w małym zbiorniki więc chciałem je "zagospodarować".

Roślin planuję dużo, zgodnie z zaleceniami by sumiki miały schronienie, Kirysy będą w kokosach i korzeniach


Chciałbym dać podłoże JBL Manado (czarne lub brązowe). Brązowe mam w 25 l i wygląda dobrze.
Proszę, jeżeli macie jakieś patenty na sadzenie rośli tak by kirysy ich nie wykopały to podpowiedzcie (może sadzić je na sztywnej siatce i siatkę zasypywać manado?)
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#12

Post autor: ryba »

don_Vall pisze:Przecież Danio i Sumiki Szkliste żyją w naturze razem to chyba temp nie powinna być problemem.
To, że żyją w tym samym biotopie nie oznacza do końca, że żyją razem, wspólnie, obok siebie. Musisz wziąć poprawkę na to, że Ty masz akwarium 126L i moim zdaniem Sumikom będzie źle w towarzystwie Danio. Danio lubi z kolei długie akwarium ponieważ lubi pływać. Twoje akwa nie ma nawet metra długości. Miałam Danio w 54L i nikt mi nie powie, że to wystarczy tym rybom. Później przeniosłam je do 140L (90 cm dł.), było trochę lepiej a przynajmniej na początku. Po jakimś czasie znudziło im się zaczepianie siebie i czepiały się innych ryb. Zrobisz jak zechcesz ale Ja osobiście nie dałabym Sumikom tych rybek do towarzystwa. Już o wiele lepsze są wspomniane Razbory.
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#13

Post autor: Krzysiek »

Ryba, ciekawe obserwacje co do danio, ale może trafiłaś na agresywne sztuki i tyle.

Generalnie prawie się z tobą zgadzam, ale co do temp. to możesz sobie poczytać np na fishbase.org lub na superakwarium.pl (ale tutaj to bez przekonania trochę :P ) zamiast kłócić się o 1-2 stopnie.

Ile akwarystów tyle opiniów :P
100l morskie
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#14

Post autor: ryba »

Krzysiek pisze:Ryba, ciekawe obserwacje co do danio, ale może trafiłaś na agresywne sztuki i tyle.
Nie mam pojecia, jeśli tak można trafić to chyba miałam pecha ale tak mi napsuły krwi, że nie zaufam im po raz kolejny. Czasami jeszcze myślę, że temperatura u mnie w akwa była za wysoka i one zwyczajnie dostawały szału od tej ciepłej ciągle wody.
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#15

Post autor: tompoz »

Co prawda pielęgniczki to zupełnie inny biotop niż większość ryb, które rozważasz ale ramirezy możesz trzymać w takim baniaku, agassizii bym sobie na Twoim miejscu odpuścił bo są bardziej terytorialne i agresywne.

I nigdy nie słyszałem, żeby kirysy wykopywały rośliny. Pamiętaj też, że kirysek pstry dorasta do 7 cm więc to może być trochę za duża grupa na Twoje akwa. Pomyśl może o mniejszych kiryskach: habrosusach, hastatusach lub może nawet pigmejach.
Ostatnio zmieniony wt paź 11, 2011 1:54 pm przez tompoz, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#16

Post autor: ryba »

Oj wykopują, wykopują ;). Jak dasz wiecej podłoża to możesz zmniejszyć problem. Ja mam piach i też mi wykopywały, dużo roślin korzenie miało na wierzchu a z czasem z tego co widzę utrzymują się na dnie ponieważ ich korzenie się ze sobą splotły. Tak czy siak mając Kiryski można zapomnieć o układaniu podłoża w jakieś góry i doliny bo te małe koparki i tak z czasem zrównają teren po swojemu ;). Słyszałam o mocowaniu siatki na dno i przyczepianiu do niej roślin ale nie jestem do końca przekonana jak taka siatka sprawdza się przy np. przesadzaniu roślin lub wycince i w ogóle przy pracach w akwarium. Może to jest jakieś rozwiązanie jeśli bardzo chcesz uniknąć wykopywania roślin.
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#17

Post autor: tompoz »

No to jeszcze jeden argument za małymi kiryskami - u mnie hastatusy i pigmeje nic nie wykopują.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika

Vanilka
Maniak
Posty: 857
Rejestracja: czw maja 26, 2011 12:20 am
Lokalizacja: Warszawa-Pruszków
Na imię mam: Samanta
Płeć:

Re: Sumek szklisty - dopasowanie obsady i zbiornika

#18

Post autor: Vanilka »

Co do Danio to się zgadzam z Rybą - wyjątkowo zaczepna i ruchliwa rybka. Z 4 sztuk została mi jedna samiczka, a robi najwięcej zamieszania w 120L wcześniej była w 54L - to dopiero była masakra...)
Kiryski Panda mi nic nie wykopują (AS II+ i piach) :) Polecam Pandki albo Sterbi albo Pigmejki :)
było 54L,120L, 240L, 112L, a teraz 400L + 75L + 25L South America
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”