Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
boner
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#1

Post autor: boner »

Cześć wszystkim,

zbieram się na założenie swojej pierwszej Tanganiki i interesują mnie muszlowce, a konkretnie calvusy + ewentualnie coś dodatkowo do nich, ze skompletowaniem obsady nie powinno być aż takiego problemu, ale wszelkie sugestie mile widziany co by do nich dobrać. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi odnośnie doboru do nich wielkości zbiornika. Wiadomo, że im większym tym lepiej, ale z drugiej strony muszę liczyć się z kosztami nie tylko zakupu ale potem obsługi takiego baniaka no i miejscem ;-)

Mam upatrzone dwa akwaria, "metrówki" z długości, pytanie teraz czy warto kupować wyższy baniak czy muszlowcom jednak starczy niższy, różnica jest między 40cm a 50cm wysokości, poniżej podsyłam te, które mnie inteersują:

http://www.akwaria.org/akwarium-czarne- ... x40-100013

http://www.akwaria.org/akwarium-zl-dab- ... x50-100056

Warto brać wyższe dla muszlowców? Calvusy teoretycznie mogłyby woleć więcej miejsca u góry, za to pomniejsze muszlaki i tak będą dłubać w piasku ;-) z góry dzięki za podpowiedzi i ewentualnie co do obsady również :)
Już wkrótce pierwsza Tanganika. Wcześniej - ogólne ;-)
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#2

Post autor: tompoz »

Polecam Ci przejrzenie wątków na forum cichlidae.pl, jest tam sporo dyskusji nt. obsad i wielkości akwariów na Tanganikę. Z góry powiem, że 200l wygląda na minimalną pojemność.
Pozdrawiam,
Tomek

Autor
boner
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#3

Post autor: boner »

Dzięki za info, myślę wobec tego czy nie dodać trochę długości do akwarium i jednak ostatecznie postawić na takie:
http://www.akwaria.org/akwarium-czarne- ... x50-100018

Standardowe 120cm długości. Jakoś te 20cm miejsca wykombinuję, choć już więcej nie wyciągnę, bo pokoju zacznie brakować :lol:

Co do obsady to jeszcze chwilę się zastanowię wobec tego. Może upatrzyłbym akwarium jednak dłuższe, ale ciut niższe, ale wtedy rezygnacja z calvusów na rzecz innych muszlaków. Muszę jeszcze pomyśleć o doborze podłoża i dekoracji (skałki jakieś fajne by się przydały).

Podpytałbym jeśli można kolego bo w sklepie z akwa upatrzyłem jeszcze ciekawe tła takie a'la skaliste, dokładnie coś takiego: http://www.akwaria.org/tlo-malawi-120x50-w-432059

Dużo zabiera miejsca w akwarium takie tło? Skoro jest "strukturalne" to pewnie wypukłe. Kiedyś widziałem na wystawie akwarystycznej podobne tło tylko w wersji z korzeniem i wyglądało ekstra, choć wystawał on dość mocno na akwa. Z góry dzięki za info ;-)
Już wkrótce pierwsza Tanganika. Wcześniej - ogólne ;-)
Awatar użytkownika

tompoz
Zapaleniec
Posty: 257
Rejestracja: sob kwie 02, 2011 11:21 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#4

Post autor: tompoz »

Jak Tanganika to raczej otoczaki niż skałki. Tło strukturalne sobie daruj, szkoda przestrzeni w akwa - naklej z tyłu matową białą folię okienną, będzie fajny efekt.
Pozdrawiam,
Tomek

Autor
boner
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#5

Post autor: boner »

Oki, rozumiem, dzięki za info ;-) w takim razie jeszcze tylko sobie chwilkę pomyślę nad obsadą i muszę się rozejrzeć za filtrem do tak dużego akwa. Obowiązkowo zewnętrzny, jakiś kubełek. Jak przemyślę sprawę to znowu się odezwę ;-)
Już wkrótce pierwsza Tanganika. Wcześniej - ogólne ;-)

Autor
boner
Gość
Posty: 4
Rejestracja: czw wrz 29, 2011 9:34 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Pierwsza Tanganika - ok 150-200 l

#6

Post autor: boner »

cześć! powróciłem :) jeszcze nie zamówiłem zestawiku, w święta ostateczne decyzje co i jak. Akwarium tak jak ostatnio pisałem wybrałem tą 240-tkę na akwaria.org i tam będę zamawiał, dobrałem szafkę, podstawkę i pokrywę. Tutaj standardowo bez udziwnień bo wiele nie potrzeba :) ani mega światła ani nic takiego.

tampoz -> poradziłbyś jeszcze co wybrać z filtracji? fluvala np. 300-tkę na taką pojemność? Czy coś innego? Powinno być wydajne bo ryby będę pewnie brudziły mocno (tak, tutaj też jeszcze myślę ;))))
Już wkrótce pierwsza Tanganika. Wcześniej - ogólne ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”