190l Pierwsze akwarium

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Jacek3281
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 14, 2012 2:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

190l Pierwsze akwarium

#1

Post autor: Jacek3281 »

Witam,
jest to moje pierwsze akwarium więc pewnie będzie w nim trochę błędów ale właśnie miedzy innymi dlatego tu je opisuje żeby jak najwięcej ich uniknąć.

Info o zbiorniku:

Wymiary: 100x40x50 profil (niestety dopiero po zakupie doczytałem ze lepsze są akwa proste)
Podłoże: na dnie dałem ziemię do kaktusów (ok. 1cm.) następnie drobny żwir i na koniec żwirek troszkę większej granulacji, niestety nie wiem jakiej bo na opakowaniu nie było napisane, kupowane w sklepie akwarystycznym,
parametry wody: kupiłem test JBL paskowy, wg tego testu wszystkie parametry w normie tylko GH jest za wysokie...
grzałka Tetra HT200
Filtr zewnętrzny HW-402B z lampą UV 1000l/h
oświetlenie: 2x30W świetlówki 6500K oraz 2x24W 18000K
Rośliny: na razie mam;

Micranthemum umbrosum,
ROTALA SP. GREEN,
Didiplis diandra,
heteranthera zosterifolia,
Parwulie i Limnofilia aromatica.

Czekam jeszcze na dostawę:

Riccia fluitans,
Hygrophila polysperma,
echindorus latifolius,
egeria densa,
valisneria neotropicalis,
cladophora aegrophila,
ceratopteris siliquosa,
alternathera splendida,
trichocoronis rivularis

Wiem,że trochę dużo ale obstawiam, że wszystkie się nie przyjmą i dlatego tyle zamówiłem... Myślicie, że będą się nadawać dla początkującego??

Jako dekoracje mam 3 korzenie różnej wielkości (oczywiście wygotowane), 2 połówki kokosa, 3 skałki wolno stojące z łupka czarnego oraz grotę klejoną sylikonem akwarystycznym również z łupka,
jako obsadę planuje: 20 x Neon Inesa, 10 x Neon Czerwony, 8 x (3/5) gupiki, 10 x Razborka, 5 x Kosiarka, 5 x Otosek. I jeżeli jeszcze by dało rade do tego dorzucić 5x Red cherry i 10x Miedzik


Tło zrobiłem z pogniecionego Brystolu, dało to fajny efekt głębi
Obrazek

Obrazek


Zdjęcia zalanego akwa:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co sądzicie na temat obsady??

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#2

Post autor: Spawciu »

108w swiatła na 190l to juz jest troche
jakies nawozy co2 bedzie??

co do roslin to nie powinno byc zle ale jak najszybciej je posadz bo sie prosisz o glony

zacznij swiecic tylko 2x30w i ok 6h

jakos wydaje mi sie ze malo tego zwirku masz


parvule bardziej rozsadz na mniejsze kępki i na srodku zasadz bo lubi troche swiatla ;)

proponuje:
30-40 Neon Inessa, 8 x (3/5) gupiki(strasznie szybko sie rozmnazaja wiec nie wiem czy to dobry pomysl), 5 x Kosiarka, 8 x Otosek. xxxx Red cherry
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Jacek3281
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 14, 2012 2:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#3

Post autor: Jacek3281 »

Jak już będą rybki to planuje dać bimbrownie;

Żwirku jest chyba wystarczająco tylko ta listwa maskująca daje taki efekt ( z przodu mam ok 6cm a z tyłu ok 11cm);

Na rośliny cały czas czekam z niecierpliwością; zamawiałem w sklepie internetowym a na razie nie wysyłają bo za duże mrozy :(

Myślisz, że Razborki lub Miedziki będą źle się czuły w towarzystwie ryb które podałeś? Chętnie bym je też kupił kosztem kilku Neonów żeby trochę urozmaicić wygląd akwarium...
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#4

Post autor: ESSPRESSO_SS »

dla mnie to wygląda trochę płasko, brakuje mi jakiegoś dużego ciekawego korzenia lub innego obiektu który wypełni nieco tę pustą przestrzeń, wiem że czekasz jeszcze na porą porcje roślin ale na razie jest puściutko.

co do obsady to ok , każdy wedle swojego gustu dobiera, nie martwił bym się o nadmierny przyrost ilości gupików, trzymałem je kiedyś z neonkami i rozborami, dzień narodzin młodych gupików był dniem wyżerki neonków i rozborek , przeżywały tylko te które odłowiłem do 2 baniaczka

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#5

Post autor: Spawciu »

no nie powiedziałbym z tymi gupikami;p ja mialem neonki razbory i gupiki i z kazdego miotu przynajmniej 40szt zawsze mialem , niechcialy jesc;p


lepiej wyglada jedna ławica , maks dwie ławice wiec np neonki i miedziki/razbory

obudowa dna z przodu moze miec 2-3cm u mnie jest ponad obudowe drugie tyle podłoża i tak powinno byc , przez co z tylu jeszcze bym podsypal zeby zrobic spadek z tylu na przod :)
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Jacek3281
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 14, 2012 2:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#6

Post autor: Jacek3281 »

Nareszcie dotarły roślinki :-D (były już w piątek ale nie miałem czasu żeby na forum wejść i wstawić zdjęcia)
Po kilku dniach widać, że wszystkie dobrze zniosły transport mimo, że niektóre miały poważnie uszkodzone liście...

Wczoraj zamontowałem bimbrownie
Obrazek
Działa bardzo dobrze, bąbelki są na tyle malutkie,że zanim dolecą do tafli wody już ich praktycznie nie ma :), test stały JBL jest cały czas zielony więc chyba wszystko ok. Kłopotliwe dla mnie jest troche odkręcanie bimbrowni myślicie, że nic niestanie się rybką jeżeli zostawię ją na noc? :?: Warto ryzykować podduszeniem rybek? :?:

Z obsady jak na razie kupiłem:
30 Neonków
10 Razborek
5 Otosków
Planuje jeszcze po 10 Neonków i razborek, kilka krewetek i... No właśnie co jeszcze?? chciałbym coś większego typu mieczyk lub coś bardziej kolorowego tak, żeby była parka lub jakiś ładny haremik. Boję się tylko, że coś większego może atakować mi krewetki a tego bym nie chciał...

I kilka nowych fotek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#7

Post autor: pkucaba »

U mnie bimbrownia chodziła non-stop w 126l. Nic się nie dzieje. Szybko Ci się znudzi robienie zacieru ...
Awatar użytkownika

Autor
Jacek3281
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 14, 2012 2:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#8

Post autor: Jacek3281 »

pkucaba, zaryzykowałem z bimbrownią, miałeś rację faktycznie w dużym zbiorniku jak jest dużo roślinek nic się nie dzieje i można śmiało zostawić na noc :) Zacier robię raz na tydzień przy podmianach wody chociaż jeszcze bąbelkuje trochę ale jak już działam przy akwarium to robię wszystko :)


i kilka nowych fotek :)

Obrazek
By jacek32810 at 2012-03-04

Obrazek
By jacek32810 at 2012-03-04

Obrazek
By jacek32810 at 2012-03-04

havran
Bywalec
Posty: 74
Rejestracja: śr lut 22, 2012 9:36 pm
Lokalizacja:
Płeć:

190l Pierwsze akwarium

#9

Post autor: havran »

Ładnie obrasta :)
Zmieniła się jakoś Twoja obsada rybia?
...czekając na dzień w którym spełnią się marzenia...
Awatar użytkownika

Autor
Jacek3281
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt lut 14, 2012 2:51 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 190l Pierwsze akwarium

#10

Post autor: Jacek3281 »

havran pisze: Zmieniła się jakoś Twoja obsada rybia?
Tak,właśnie dziś. Teraz jest:
40 Neonków
15 Razborek
5 Otosków
5 Danio Czerwone
1 Zbrojnik niebieski
oraz 2 krewetki Amano na próbę żeby zobaczyć jak się będą czuły jeżeli wszystko będzie ok to będzie ich więcej


Doszło CO2 z butli i ciemniejszy żwirek na wierzch.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”