Oświetlenie LED

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
cober
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: śr sie 24, 2011 4:35 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED

#1

Post autor: cober »

Http://allegro.pl/oswietlenie-led-dzien ... 73933.html" onclick="window.open(this.href);return false;

co sądzicie czy 720 lumenów da rade w 240 l ?
czy raczej to jako doświetlenie ?
wysłane z windy z 10 piętra:)
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED

#2

Post autor: ORZECHOPCJA »

To jakaś mine,,,ta i wyżaut kaski, popatrz tu jak chcesz mieś LEDy w akwa poczytaj troszku oczywiście odpowiednio trzeba dobrać barwę LEDów do słodkiego http://nano-reef.pl/topic/26852-lampa-l ... d-by-cree/" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu sklep co można zamówić odpowiednie Ledy mocy 3W nie taśmy badziewne http://www.maritex.com.pl/pl/shop/index/ggid/15212" onclick="window.open(this.href);return false;
(wielokąty lub prostokąty)
I poszukaj drajwerów na allegro
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie LED

#3

Post autor: mimag »

W aukcji masz kilka zdjec pokazujacych jak swieci ta listwa, obstawiam choc to tylko moj domysł ze foto z zamkiem najlepiej odzwierciedla oswietlenie zbiornika a przy takim swietle to moze anubias sobie poradzi. 90% roslin nie da rady. Chyba ze nie bedziesz miał roslin w zbiorniku.
100x40x50 JUWEL RIO 180

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Oświetlenie LED

#4

Post autor: don_Vall »

Do takiego akwarium to strumień świetlny powinien być chyba ze 5000 lumenów a nie 700 (świetlówka T5 28 W ma prawie 3 tys lumenów)
Taka listwa do Malawi albo bez-roślinnego BW może się nadawać.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Zoe
Zapaleniec
Posty: 497
Rejestracja: pt wrz 03, 2010 4:14 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Dorota
Płeć:

Oświetlenie LED

#5

Post autor: Zoe »

To ja się podłączę do tematu. Czy spotkaliście na rynku coś ledowego, co byłoby godne uwagi? Chodzi mi o doświetlenie akwa 240l. Teraz mam światełko rzędu 0.43W/l więc z roślinami nie przyszaleję. Nie zależy mi na typowym roślinniaku ale trochę światła chętnie dołożę. Od razu przyznaję, że na barwach, pasmach światła itd. w ogóle się nie znam :oops:
240l w stronę BW

Jargos
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: wt gru 16, 2008 9:25 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED

#6

Post autor: Jargos »

Ja zrobiłem sobie oświetlenie led do mojej kostki 50x50x35 łaczny koszt lampy wyszedł mnie 60zl przy 2m taśmy, a nie jak w aukcji 180 :| dodam, że parametry mojej taśmy led są takie same. Po pierwsze Lampa sprawdza się i jestem z niej zadowolony, ale w przedszkolu malawi w którym jest zainstalowana, anubiasy dają radę :) . Po drugie gdy lampe włozyłem do swoich 330l = 55h swiatło ledwo dochodziło do dna :P a po trzecie jeśli bardzo byś chciał swiatło ledowe to musiałyby to byc powerledy, które niestety kosztują, możesz poczytać sobie na forum morszczaków. Zwykłe ledy do roślin muszą mieć barwę ciepłą, która to daję żółte swiatło. Podsumowując na małej wysokości, bez roślin, barwa zimna = spoko, wysokość powyżej 40cm porażka. Mam nadzieję, że pomogłem.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Oświetlenie LED

#7

Post autor: don_Vall »

Jargos, I do 55 cm LEDy można stosować tylko kąt rozsyłu musi być węższy a co za tym idzie więcej diod i kasy.
Zoe, Najprościej dołożyć świetlówki LED o barwie 6500K - sam mam takie i ostatnio nie używam bo glony się rozpanoszyły.

NA roslinyakwariowe.pl jest temat o LED chyba o tytule oświetlenie dzienne LED. Jest tam szczegółowo wyłuszczone co zrobić by LED działało w roślinniaki.
Wniosek jest taki, że LED się nadają lecz nie przynoszą oszczędności energii lub ta oszczędność jest mała. Korzyścią jest natomiast to, że nie trzeba wymieniać świetlówek - długa żywotność LED.
Niestety koszt początkowy jest zaporowy dla większości - np świetlówka (długość i trzonek jak w T5 18W) ma moc 13,6 W i kosztuje zdrowo ponad stówę.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ORZECHOPCJA
Uzależniony
Posty: 513
Rejestracja: wt mar 09, 2010 8:00 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED

#8

Post autor: ORZECHOPCJA »

Ledy z taśmy to nieporozumienie (pisałem wcześniej) w akwa, może i światło jest oki ale odpowiadają jeszcze inne czynniki takie jak Pik światła i jego natężenie i moc i oczywiście czy doświetlą dolne partie zbiornika odpowiedni i czy to wystarczy dla roślin dennych
Ledy do akwarium nie są pierwszymi lepszymi ledami kupnymi na giełdzie czy w necie wyrzucenie 100-200 zł w błoto jest dość proste i wtedy na własnej skrze człowiek się przekonuje ze ktoś miał jednak racje.
Takimi taśmami pozna sobie oświetlać akwa z chomikiem lub innym zwierzakiem albo szafki w kuchni

Ledy mocy CREE 3W Białe ciepłe 4800-6000K około 36szt do tego 3 drajwery i 2-3 24V zasilacze koszt około 1000zł oraz 1 lub 2 Radiatory po 1M około 250zł i twoje zdolności manualne

Moim skromnym zdaniem bardziej opłaca się kupić 5x39W T5 wyjdzie o połowę taniej no chyba że masz potrzeba oglądać tzn, BLIKI na dnie które to widuje się w akwa z HQI i LED CREE ale nie wiem czy te zwykłe diody to pokażą i czy maja taka zdolność przenikania wody a w twoim przypadku 50cm

PS. Przerobiłem już taśmy i inne podobne
430L + Sump 110L
"Nawet bestia zna nieco litości. Ale ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"
http://www.youtube.com/watch?v=ZVa1iAXe ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
ODPOWIEDZ