Jak się pozbyć nitek?

Identyfikacja. Profilaktyka. Zwalczanie. Porady.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak się pozbyć nitek?

#1

Post autor: MarioM »

Witam
Od dwóch tygodni walczę, na razie bezskutecznie, z glonem. Podejrzewam że to Spirogyra lub jakiś inny nitkowaty. Glon się dość szybko rozrasta, ciężko usunąć z liści, jest klejący, gdy się go wyjmie z wody. Zdjęcia glonów poniżej.
Do akwarium dolewaj EasyLife Carbo w dawce powyżej 3x, ale na razie zero efektów.
Mam wrażenie (może mylne i to kwestia przypadku), że glony zaczęły pojawiać się po zmianie wody na RO.

Zbiornik to 160L, 100x40x40, zalany w lipcu tego roku.
Oświetlenie to 90W, 9000K, 0,56W/L - świeci się 10h
Podłoże: JBL AquaBasis + żwir
Filtr: JBL e901+skimmer

Parametry wody to:
(testy JBL)
PH ok.7
NO2 - 0ppm
NO3 - między 1 a 5ppm
PO4 - 0,4ppm
(testy Zoolek)
GH - 9
KH - 10

Woda jest podmieniana raz na tydzień, ok. 20L. Wcześniej była to kranówka+uzdatniacz, od miesiąca RO. Najpierw czyste, obecnie z mineralizatorem z akwanawozy.pl (pakiet pomarańczowy) - 20ml na 20L wody, wg instrukcji.

W ostatnim czasie nie używałem żadnej chemii. Nie ma lampy UV. Grzebanie w akwa raz na tydzień, przy podmianie. Było trochę przesadzania roślin (kryptokoryn), ale od 2 tygodni już nie. Od razu po przesadzaniu odmulałem i podmieniałem wodę mając świadomość, że coś się z podłoża może wydostać do słupa wody.
Nawożenie linią EasyLife: Nitro 8,75ppm/tydzień, Fosfo 0,66ppm/tydzień, podawane codziennie. Profito po 2ml dziennie. Dodatkowo w ramach walki z glonej Carbo 20ml dziennie, czyli powyżej 3xdawka standardowa.
Dozuję CO2 z butli, 10h dziennie.

Ryby: 35 rasborek, 9 otosków, 9 krewetek Amano, kilka ślimaków Helenek. Fauna jest zdrowia, nie chorowała.
Ryby są karmione 3x dziennie, małymi dawkami. Pokarm sypki JBL.

Rośliny: valisineria nana, blyxa japonica, microsorium narrow, cryptocoryne becketti i wendtii.
Ogólnie rośliny rosną jak na drożdżach, są zieloniutkie i zdrowe... gdyby nie te nitki.
glon1.jpg
Z góry dzięki za pomoc
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

wycz
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 11:14 pm
Telefon: 508109477
Lokalizacja:
Płeć:

Jak się pozbyć nitek?

#2

Post autor: wycz »

Hej, ja właśnie się uporałem:) W końcowej fazie skuteczna była podmiana wody w jakieś 60-70%(ale to może już końcówka problemu), bynajmniej krócej ze świeciłem nie wlewałem mikro no i małe podmiany ale nie wiem czy to pomaga.
Generalnie ostatnia podmiana rozwiązała sprawę woda jest przejrzysta i nie ma tych drobinek łączący się w nitki i nie osadza się na liściach. Mam nadzieję że stan się utrzyma na dłużej:)
Wczoraj było suuuepr, i mam nadzieję że dzisiaj również tak będzie
Awatar użytkownika

Autor
MarioM
Zapaleniec
Posty: 301
Rejestracja: czw mar 29, 2012 9:17 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Płeć:

Jak się pozbyć nitek?

#3

Post autor: MarioM »

Od wczoraj zaprzestałem podawania mikro, bo może przenawoziłem. Zastanawiam się nad skróceniem czasu świecenia do 5h.
---------------------------
pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

wycz
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 11:14 pm
Telefon: 508109477
Lokalizacja:
Płeć:

Jak się pozbyć nitek?

#4

Post autor: wycz »

Według mnie skrócony czas może pomóc, ale jak już mówiłem długo walczyłem w związku z czym nie wiadomo tak do końca co pomogło 8)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Jak się pozbyć nitek?

#5

Post autor: Drottnar »

Dobra droga. Wycz dobrze podszedł do tematu i stąd sukces. Skoro przenawoziłeś, zrób dużą podmianę żeby usunąć nadmiar substancji ze zbiornika. Skrócenie świecenia też sposób, tylko nie przesadź, żeby roślin nie osłabić za bardzo. Glony chętnie z tego skorzystają ;)
ODPOWIEDZ