Micropoecilia picta

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ

Autor
Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Micropoecilia picta

#1

Post autor: Akwariusz »

Udało mi się zdobyć i widzę już kilka maluchów - więc nie wstyd pokazać :)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

bezproblemowe ryby, lubią ciepło, jedzą wszystko - niestety włącznie z potomstwem. gęsta roślinność powinna zapewnić podtrzymanie populacji. genialna ryba do kostki, choć samice są dość duże, o czym trzeba pamiętać.
niewiele znalazłem o nich informacji, trzymam 2 samce i 6 samic w długim zbiorniku około 30L. trochę sobie czasem poimponują, ale do płetwoczynów nie dochodzi.

wśród młodych powinny być "standardowe", takie jak te tutaj: http://old.britishlivebearerassociation ... 0picta.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
wersja czerwona jest podobno w naturze unikatem, ale hobbystom oczywiście podoba się bardziej i selekcja idzie w tym kierunku.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Micropoecilia picta

#2

Post autor: saintpaulia »

Piękna ryba. Powodzenia w hodowli.
Awatar użytkownika

tkmsledz
Maniak
Posty: 915
Rejestracja: pn cze 11, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Warszaw,Mokotów
Na imię mam: Grzesiek
Płeć:

Micropoecilia picta

#3

Post autor: tkmsledz »

Faktycznie ładne rybcie
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Micropoecilia picta

#4

Post autor: fivb77 »

Skoro są to ryby nie sprawiające wielu problemów, co sprawia, że te piekne ryby są mało popularne?
Dzika forma obłędna!

Autor
Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Micropoecilia picta

#5

Post autor: Akwariusz »

Sam się dziwię.
być może agresywna postawa względem innych ryb? nie sprawdzałem tego, trzymam je jak dotąd oddzielnie, ale gdzieś czytałem, że potrafią dać się we znaki rybom o podobnych gabarytach.
a może ten kanibalizm i niewielka ilość potomstwa? bo zakładam, że z tego wynika cena - w Niemczech jakieś 7-8 EUR za sztukę.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Micropoecilia picta

#6

Post autor: fivb77 »

A ilu sztuk w miocie się można spodziewać?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Micropoecilia picta

#7

Post autor: ziabak »

Ja przypuszczam, że ma to związek z odchowem młodych. Kilka lat temu miałam micropoecilia parae red melanzona i nie poradziłam sobie z niewiadomych mi przyczyn z doprowadzeniem do normalnego rozwoju narybku. Młode źle rosły, wyglądały jak niedożywione - choć karmione urozmaicenie na ile mogłam. Nawet wtedy non stop jeździłam po żywy pokarm... Szczególnie samice wskazywały cechy jakiegoś niedorozwoju - były małe, chude, nigdy mi nie dorosły do pełnych rozmiarów tych ryb które kupiłam. Nie doszłam z czym to się wiązało, może z temperaturą?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Micropoecilia picta

#8

Post autor: Akwariusz »

Ponoć trafiają się mioty ok 20 sztuk. ja po miesiącu widzę 4 (słownie cztery) młode od sześciu dorosłych samic...w akwarium z rogatkiem, wgłębką, pelią i mchem tworzącymi kilkucentymetrową warstwę ochronną dla narybku. gupików by było ze 300 :)

a z parae podobno trudniejsza historia. jakichś specjalnych zabiegów wymagają, a najlepiej im podobno w mocno nasłonecznionych akwariach. może światła UV wymagają...?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Micropoecilia picta

#9

Post autor: ziabak »

I jak się hodują picty?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Micropoecilia picta

#10

Post autor: Akwariusz »

Nie sprawiają kłopotów :) jest kilka młodych, ze trzy samce już zaczynają się wybarwiać, samice też rozpoznawalne. mało czasu mam ostatnio i nie mogę dokończyć restrukturyzacji, więc siedzą całą kolonią w niedużym, zarośniętym zbiorniku. może po nowym roku będę już miał jak je rozdzielić.

-- 13 lis 2015, o 10:42 --

Przeniosłem pikty do dużego zbiornika z roślinami i z dostępem do naturalnego światła i chyba im to pasuje. przybywa ich regularnie, mam teraz, na oko, 60-70 sztuk, głównie podrostków i maluchów. dzielą akwarium z krewetkami Red Cherry.
niestety, przy ich szybkości, mam teraz niewielkie szanse na odłowienie wybranego osobnika i zrobienie mu lepszych zdjęć. samce są wyjątkowo mobilne, a podczas zalotów (czyli właściwie cały czas, nawet przy karmieniu) ciężko za nimi nadążyć wzrokiem, nie wspominając o aparacie.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Micropoecilia picta

#11

Post autor: ziabak »

Są śliczne, powiedz - czy te samice można określić jako złote?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Micropoecilia picta

#12

Post autor: Akwariusz »

Wydaje mi się, że to inne geny niż u gupików. u nich barwa nie wynika z hipermelanizmu i upośledzenia guaniny. ubarwienie samic jest bardziej intensywne od góry, tam też jest więcej czarnego barwnika. czerwone pikty zdarzają się w naturze, gdzieniegdzie nawet w sporym procencie populacji. złoty gupik pewnie też się zdarza, ale może jeden na tysiące - i szybko staje się ofiarą drapieżnika, a jeśli go uniknie - to choroby czy pasożytów - właśnie ze względu na brak guaniny i melaniny. te tak nie mają.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Micropoecilia picta

#13

Post autor: saintpaulia »

Piękne ryby. Te samice ze zdjęć wydają się bardzo "dekoracyjne", to fajne, w odniesieniu do samic endlerowych spora różnica.

Szczuply93
Gość
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 04, 2017 4:50 pm
Telefon: 888531744
Lokalizacja: Jasło
Na imię mam: Paweł
Płeć:

Micropoecilia picta

#14

Post autor: Szczuply93 »

Witam czy ktos ma na sprzedaż ryby tego gatunku? najlepiej wysyłkowo
ODPOWIEDZ