TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#1

Post autor: Filippoinzagi »

Drodzy,


zgodnie z wcześniejszymi planami co do zakupu rzeczonego testu na potas zoolek-a, uskuteczniłem je i wspomniany otrzymałem.
Dzisiaj, z racji wcześniejszej podmiany przez wzgląd na zbliżające się święta, zrobiłem wszystkie testy, w tym nowość-test na określenie stężenia K w zbiorniku.
Spotkałem się z wieloma opiniami na temat tego produktu. Były to opinie zarówno pozytywne jak i te niekoniecznie zbyt pochlebne.
Ja podpisuję się na liście osób, które mówią TAK dla testu na K zooleka. Być może zbyt pochopnie, gdyż zrobiłem dopiero pierwszy test, ale uważam, iż prostota wykonania testu oraz jego precyzyjność, w moim osobistym mniemaniu, pozwalają na wyrażenie takiej a nie innej opinii.
Postaram się teraz napisać coś więcej na temat tego co wchodzi w skład samego testu:
Otóż skład zestawu Zoolek Aquatest K stanowią:

- dwie plastikowe probówki z naniesionymi dwoma skalami. Skala od 1 do 10 ml służy do odmierzania objętości próbki wody i ewentualnego jej rozcieńczania, natomiast skala w zakresie od 3 do 25 ppm (mg/l) służy do odczytania wyniku pomiaru.
- strzykawka
- łyżeczka
- instrukcja
- pojemniczek z odczynnikiem
- butelka z wodą demineralizowaną
- wzorzec z obrazkową instrukcją postępowania

Ja za swój test zapłaciłem około 30 PLN. Wedle tego co podpowiada producent, zawarte w teście odczynniki pozwalają na wykonanie około 25 pomiarów.
Z jednej strony to niewiele, z drugiej można by rzec, iż koszt wykonania jednego testu to raptem 1,20 PLN zatem każdy sam może sobie odpowiedzieć co uważa na ten temat.
Ja jestem zadowolony z łatwości wykonywania pomiaru oraz z ceny. W moim przypadku kiedy akwarium jeszcze dojrzewa, istnieje wysoka konieczność częstego dokonywania pomiarów zaś w przypadku osób, których zbiornik jest już dojrzały zaś parametry stabilne, taki test sądzę można wykonywać sporadycznie żeby dokonać ewentualnej korekty.

Tyle w temacie z mojej strony.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#2

Post autor: tzw79 »

Niestety brak jakichkolwiek danych co do dokładności wskazań testu.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#3

Post autor: Filippoinzagi »

To fakt.Nie ma innego testu na K na rynku z którym można by zestawić otrzymany wynik z testu zooleka ale na to poki co nic nie poradzimy.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#4

Post autor: sum »

Można przeprowadzić kalibracje i wszystko okaże się jasne :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#5

Post autor: Filippoinzagi »

Sum,kalibrację czyli dwie próbowki,pierwsza z RO a druga z RO + odmierzona kalkulatorem chem.ilość K (np.zeby mieć te 15mg/l) tak?i potem test na K jednej i drugiej?
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#6

Post autor: sum »

Dokładnie :)
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
Filippoinzagi
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 9:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Filip
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#7

Post autor: Filippoinzagi »

No to fajnie :)
Spróbuję dzisiaj znaleźć czas i ogarnąć taką kalibrację.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#8

Post autor: sylwekw »

I jak wypadły wyniki tej kalibracji?
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#9

Post autor: adams750 »

Jest również test na potas firmy JBL o nazwie K Kalium Potassium Test - set JBL tylko jak na razie nie widziałem go w sklepach w Polsce
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#10

Post autor: sylwekw »

No dobrze wyników kalibracji od autora wątku nie ma to ja powiem o swoich wrażeniach bo właśnie wykonałem pierwszy test tym zestawem (w ramach kontynuacji dochodzenia do powodów słabej kondycji moich roślin).

No niestety ja nie podzielam tak pozytywnej opinii jak autor tego wątku.

Po pierwsze dla tych którzy nie znają tego testu w opisie podano "Umieścić probówkę nad czarnym punktem" .... ale nie zaznaczono czy "umieścić nad" to oznacza postawić na wzorcu czy trzymać próbówkę 1cm nad nim a może 3cm. A zaznaczam, że w mojej ocenie wynik bardzo różni się od tego czy probówka stoi na wzorcu czy jest 1cm nad nim.

Po drugie ... napisano na opakowaniu, że starcza na około 25testów a oceniając ilość odczynnika coś mi się wydaje że starczy na mniej ale to tylko subiektywna ocena "na oko".

Po trzecie wynik wyszedł mi ponad 100ppm (po pierwszym standardowym teście zrobiłem drugi wariant: "dla wysokich stężeń" i też tak mi wychodzi). Więc albo faktycznie mam takie wysokie stężenie K (o ile to w ogóle możliwe przy podawaniu 5ml/dzień Aquapotasu z Aqubotanique w akwarium 240 litrowym) - albo test jest bardzo niedokładny, albo faktycznie trzeba trzymać probówkę 1-2cm nad wzornikiem.
Wypadałoby zatem zrobić taką kalibrację jak wspomniana wyżej ale niestety nie posiadam soli aby to zrobić - jak ktoś ma sole i ochotę to możemy jakoś wspólnie taką kalibrację zrobić.

I ostatnia uwaga ... określenie wartości stężenia na podstawie "czy widać jeszcze przez roztwór czarną kropkę z wzornika czy już nie widać" jest raczej mało jednoznaczne i precyzyjne.

Tak więc ja osobiście - przynajmniej po pierwszym teście - jestem raczej na NIE i raczej zawiedziony bo wynik testu nie pomoże mi w tym w czym miał mi pomóc.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#11

Post autor: sum »

Jest nowy test :arrow:
Easy-Life Kalium-Potassium test
[youtube][/youtube]
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#12

Post autor: sylwekw »

No ten wydaje się znacznie bardziej praktyczny: po pierwsze dawkowanie kropli reagentu zamiast sypania "łyżeczki proszku" jest bardziej precyzyjne i chyba ocena na podstawie koloru zamiast "znikającej" kropki też jest lepsza.
No i niewiele jest droższy od Zooleka :-(

-- N lis 23, 2014 3:07 pm --

Przeprowadziłem próbę "wiarygodności" tego testu.
Przygotowałem z soli roztwór, który ostatecznie po dodaniu 1ml do 1 litra wody miał dać stężenie 3,6 mg/l.
Test wskazał mi wynik około 15 mg/l. Totalna porażka. Żeby wykluczyć, że może źle rozrobiłem, albo za krótko poczekałem aby się potas dokładnie rozpuścił itd itp powtórzę test za jakiś czas.
Na chwilę obecną test jest do wywalenia. Fajnie by było gdybym jeszcze mógł to z kimś albo u kogoś skonfrontować z roztworem o stężeniu pewnym na 200% :-) albo gdybym mógł zmierzyć wodę którą ktoś mierzył np testem Easy-Life.
Awatar użytkownika

adams750
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: czw wrz 25, 2014 5:51 pm
Lokalizacja: Białystok
Na imię mam: Tomasz
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#13

Post autor: adams750 »

Odpowiedziałem w jednym wątku więc nie będę powtarzał się ponownie. Trzy watki i te same posty?? trochę za dużo :wink:
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

TEST NA POTAS(K) ZOOLEK-a-recenzja

#14

Post autor: sylwekw »

No trochę masz racji z tym potrojonym wpisem, przepraszam, ale wstawiłem tak bo ktoś może trafić tylko do jednego z wątków opisujących test na Potas.
A tamten trzeci to miał być trochę o czym innym a jakoś tak zeszło na test.

Może ktoś z moderatorów scaliłby te dwa wątki dotyczące recenzji testu na Potas??
ODPOWIEDZ