Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#1

Post autor: silver007 »

1. Kiedy akwarium zostało zalane - 30.11.2014
2. Litraż i wymiary akwarium - 94.5l - 60x35x45
3. Jakie jest oświetlenie - 3x24W T5 z odbłyśnikami (2x6500k, 1x8500k)
4. Jak długo świecisz - światło zwiększane stopniowo od 4h dziennie. Obecnie 8h i planuję dać 9.
5. Podłoże - żwir 1-3mm, trochę wymieszanych substratów na spodzie z poprzednich akwariów (Aquabasis i Aquasubstrate - ilości myślę że pomijalne) oraz kulki gliniano - torfowe.
6. Filtracja - kubeł Eheim 2235 (założony dojrzały z poprzedniego akwa).
7. Typ zbiornika - ogólne z aspiracjami do trochę bujniejszej zieleniny
8. Rośliny - microsoria, trawnik z eleocharisa, trochę blyxy japonica, z tyłu pogostemon erectus, heterantera, alternanthera reinecki i coś jeszcze dojdzie.
9. Ryby - póki co czekają na wpuszczenie w drugim zbiorniku Neony Czerwone x 15 i 3 kolcobrzuchy karłowate. W akwa tylko 2 Helenki i zatoczki.
10. Podmianki - 20l raz w tygodniu.
11. Nawozy - opisane dalej
12. CO2 - z butli przez spiek ceramiczny (8h dziennie), sprawdzane testem stałym
13. Parametry wody - opisane dalej
14. Temperatura - 25.5st

A teraz do rzeczy. Nie jest to moje pierwsze akwarium, które nawożę, więc mam trochę własnych doświadczeń w tym zakresie i różnych wniosków, jednak testy są często okupione atakami glonów i tym podobnymi problemami, więc chciałbym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych.

Otóż akwarium zalałem wodą kranową na początku grudnia. Przez pierwsze 2.5 tygodnia lałem do wody tylko potas. Rośliny lekko ruszyły, pogostemon poszedł w górę i nawet nieźle się rozłożył, heterantera podobnie, z tym, że wybarwiła się na jasny zielony, jakby trochę brakowało jej żelaza. Eleocharis zaczął wypuszczać gdzieniegdzie nowe pędy i nieco żółknąć (jest z in vitro).
Tydzień temu zacząłem rozrabiać sole, tak by podnieść NO3 do poziomu około 15ppm, potas do 25-30, magnez z racji wysokich twardości zostawiłem na razie, to samo z PO4, którego jest sporo w kranówce.
Jej parametry badane w akwarium:
KH - 10
GH- 22
NO3 - 0
PO4 -0.6
pH -ok. 8 (niby za wysokie w stosunku do KH, ale test CO2 pokazuje kolor zielony).

Sole podzieliłem sobie na dawki dzienne i tak od półtora tygodnia dawkuję makro po połowie docelowych podanych wyżej.
To samo z mikro. Zrobiłem je z Intermagu wzbogaconego chelatem żelaza wg przepisu Łorena i podaję połowę tego, co powinienem (czyli żelazo na poziomie 0.6mg/l tygodniowo w rozbiciu na dawki codzienne i jeszcze podzielone na 2).

Co zaobserwowałem? No właśnie nic... :) Glonów nie ma (coś może lekko na szybach przyprószy, ale naprawdę delikatnie). Rośliny wyglądają dobrze, ale stoją w miejscu. Szczególnie martwi mnie eleocharis, który co prawda jakieś tam odnogi puszcza, ale gdy widzę u innych po miesiącu bujny trawnik z kilku sadzonek to zaczynam się martwić, bo u mnie ciągle widać tylko posadzone kępki :) Co więcej, alternathera ciągle stoi, pogostemon również już się nie pnie do góry jak na początku. Problem nie jest wielki, bo rośliny nie marnieją, ale coś jest nie tak.

Jak widać wyżej, twardość ogólna jest strasznie wysoka, co nie będzie podobać się rybom, więc zdecydowałem się na wymianę wody w 50% na RO (tyle zdołam przewieźć w baniaku, bo jeszcze filtra nie podpiąłem w miejscu gdzie stoi nowe akwa). Wtedy chciałbym ruszyć z nawożeniem na dobre. I tutaj moje pytania:
1. Jak dojść do docelowych dawek stężenia pierwiastków? Boję się że jednorazowe podanie nawozu, które ma spowodować podniesienie wartości do docelowych, spowoduje wysyp glonów... Może to głupie pytanie, ale czytałem masę artykułów o nawożeniu i wszędzie każdy pisze o utrzymywaniu poziomu. Ale jak dojść do tego poziomu?? Teraz podaję na starcie zbiornika makro codziennie (czyli tygodniową dawkę podzieloną na 7 dni i jeszcze na 2, żeby nie przesadzić).
2. Niektórzy liczą solę na ilość podmienianej wody, a nie na litraż akwarium. Jak rozumiem chodzi o to, żeby do podmienianej wody wprowadzić pierwiastki w odpowiednim stosunku, ale co z resztą, która jest w wodzie w akwa? Nawet jeśli podmieniamy 50%, to jeśli damy do podmienianej wody 10 ppm NO3 i 1 ppm PO4 to wtedy po wlaniu jej do akwa będziemy mieć stężenia o połowę mniejsze (o ile woda w akwarium jest w pełni "wyjałowiona"). W takim razie należałoby dawać stężenie 2 x większe, a to już taka sama opcja, jak liczenie do całej pojemności akwa. Ktoś wyjaśni o co w tym chodzi? :)
3. Planuję zejść z twardościami o połowę do wyżej wymienionych. O ile z ustaleniem NO3 i PO4 problemu być wielkiego nie powinno, to zastanawiam się, co z potasem i magnezem? Jak je dozować? Nie mam żadnych danych z wodociągów, bo ujęcie jest własne. Jakiś pomysł ile ppm powinienem podawać? A może po prostu wziąć próbkę wody i udać się do stacji badania wody? Tylko co przebadać? Mg? Ca? I czy warto się w ogóle tak w to zagłębiać?

Prosiłbym o pomoc, bo akwarium dopiero raczkuje, wygląda nieźle i nie chciałbym sobie napytać biedy, a na forum jest kilka osób które dobrze znają się na rzeczy :)

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#2

Post autor: Alix »

A czemu chcesz łączyć neony czerwone z kolcobrzuchami karłowatymi? one mają różne wymagania dot. ph i temp. Poza tym przy kolcach trzeba bardzo uważać z nawozami bo one są "wrażliwe"
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#3

Post autor: silver007 »

Człowiek o nawożeniu, a to o obsadzie :D Z tego co wiem dla kolcobrzuchów warunki będą ok., ale łączył ich z Neonami raczej nie będę. Mają za zadanie razem z Helenkami zrobić szybką czystkę ze ślimakami, które przywleczone z roślinami mnożą się na potęgę - ot co :)

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#4

Post autor: Alix »

W pkt 9 piszesz że neony i kolcobrzuchy :o napisałam że przy kolcach bardzo ostrożnie z nawozami więc masz nawiązanie do nawożenia
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#5

Post autor: mimag »

silver007 pisze:KH - 10
GH- 22
NO3 - 0
PO4 -0.6
pH -ok. 8 (niby za wysokie w stosunku do KH, ale test CO2 pokazuje kolor zielony).
KH 10 wysokie choc sa osoby na forum ktorym rosliny ladnie rosną przy takim poziomie. Ja bym sugerował 1:1 kran ro robic podmiany.
no3 0 to zdecydowanie błąd. Jesli rozrobiles sole podnies jego poziom do 10-15.
po4 bym nie ruszał. Sprawdzaj czy nie spadnie bo ponizej 0,4 moze byc słabo. Wtedy podniesiesz solami do 0,8.
Musisz zjechac z ph do 7. Przeczytaj dokladnie instrukcje obslugi testu co2. Poziom na skali zielony jest poprawny jesli masz kh w danym zakresie. Twoje kh z tego co pamietam jest poza zakresem wiec musisz inaczej odczytywac barwy, czyli dla Ciebie kolor zielony nie musi byc optymalny. Odsylam do instrukcji.
Spiek slabo rozpuszcza co2 i sa duze straty, pomysl nad reaktorem, naprawde warto.
silver007 pisze:Co zaobserwowałem? No właśnie nic..
za malo co2 w wodzie co pokazuje stan kh i ph.
silver007 pisze:Jak widać wyżej, twardość ogólna jest strasznie wysoka, co nie będzie podobać się rybom, więc zdecydowałem się na wymianę wody w 50% na RO
Jesli ryby sa w zbiorniku nie rob tak radykalnych zmian. Rosliny tez ich nie lubią. Podmien na raz 20L ro, a pozniej regularnie 1:1 standardowa podmianke rob. Wtedy Kh spadnie powoli do okolo 6.
silver007 pisze:1. Jak dojść do docelowych dawek stężenia pierwiastków? Boję się że jednorazowe podanie nawozu, które ma spowodować podniesienie wartości do docelowych, spowoduje wysyp glonów... Może to głupie pytanie, ale czytałem masę artykułów o nawożeniu i wszędzie każdy pisze o utrzymywaniu poziomu. Ale jak dojść do tego poziomu?? Teraz podaję na starcie zbiornika makro codziennie (czyli tygodniową dawkę podzieloną na 7 dni i jeszcze na 2, żeby nie przesadzić).
Załóż sobie jakie poziomy chcesz miec. Np no3 - 15 po4 0,8. Podawaj dawki soli rozlozone na dni, ale wyliczaj tak abys wiedzial ile dajesz tygodniowo. Podawaj na poczatek polowy dawek i sprawdzaj ile podniosl sie poziom danego pierwiastka. Lepiej lac mniej niz raz wlac za duzo bo pozniej ciezko bedzie Ci zjechac z danego poziomu a podmieniajac wode w celu zbicia jednego pierwiastka zbijasz tez inne. Podawaj tyle abys na koniec tygodniowego nawozenia miał założony poziom. Poniewaz nie chcesz na dzien dobry przesadzic, podawaj polowy dawek jak stwierdzisz ze sa za male stopniowo je zwiekszysz.
silver007 pisze:2. Niektórzy liczą solę na ilość podmienianej wody, a nie na litraż akwarium. Jak rozumiem chodzi o to, żeby do podmienianej wody wprowadzić pierwiastki w odpowiednim stosunku, ale co z resztą, która jest w wodzie w akwa? Nawet jeśli podmieniamy 50%, to jeśli damy do podmienianej wody 10 ppm NO3 i 1 ppm PO4 to wtedy po wlaniu jej do akwa będziemy mieć stężenia o połowę mniejsze (o ile woda w akwarium jest w pełni "wyjałowiona"). W takim razie należałoby dawać stężenie 2 x większe, a to już taka sama opcja, jak liczenie do całej pojemności akwa. Ktoś wyjaśni o co w tym chodzi? :)
chodzi o to ze jak liczysz sole na podmieniana wode wtedy podmianka musi byc duza np 50%. Wtedy zalozenie jest takie ze wymieniasz polowe wody a co za tym idzie wlewasz wode o parametrach ktore chcesz miec w akwa. Z kazda regularną podmianką zblizasz sie coraz bardziej do zalozonego (podawanego) stezenia. Nie wiem czy to napisalem zrozumiale?
Druga sprawa to nie liczy sie soli na litraz akwarium tylko na ilosc wody jaka w nim realnie jest. U mnie w 200L akwarium ja licze sole przyjmujac ze mam 150L wody. Robie mniejsze podmianki 25% wiec licze na ilosc wody w zbiorniku.
silver007 pisze:3. Planuję zejść z twardościami o połowę do wyżej wymienionych. O ile z ustaleniem NO3 i PO4 problemu być wielkiego nie powinno, to zastanawiam się, co z potasem i magnezem? Jak je dozować? Nie mam żadnych danych z wodociągów, bo ujęcie jest własne. Jakiś pomysł ile ppm powinienem podawać? A może po prostu wziąć próbkę wody i udać się do stacji badania wody? Tylko co przebadać? Mg? Ca? I czy warto się w ogóle tak w to zagłębiać?
warto. Podawaj Mg i K osobno. Zaloz sobie jakies dawki i zobacz jak reaguja rosliny. Modyfikuj je w zaleznosci od sytuacji.
Mozna przebadac wode jesli masz na to czas i pieniadze wtedy dokladniej sobie wyliczysz dawke. Na poczatek jednak sprobowal bym sam podawac dane dawki. Ja podaje podmieniajac 1:1 ro kran okolo 4ppm Mg i okolo 18ppm K.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#6

Post autor: silver007 »

Dzięki mimag za informacje.
Z tym testem CO2 to faktycznie trochę przegapiłem - powiesiłem na ścianie i niech wisi... Postaram się to skorygować.

Sole wyliczam tak jak piszesz, czyli na objętość netto akwarium.
Woda RO już czeka, więc liczę że zejdę z KH do 5-6.

Tak więc póki co postaram się skorygować poziom dwutlenku i zobaczę jaki to da efekt.

Dzięki raz jeszcze za wskazówki.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#7

Post autor: mimag »

Nie ma problemu.
Pamietaj ze K i Mg mozesz rozłożyc na kilka dawek lub podac jedną skumulowaną tygodniową na raz bezposrednio po podmianie.
Z mikro tez lepiej ostrożnie małe dawki dzienne, a pierwszym objawem przedawkowania bedzie pył na szybie.
100x40x50 JUWEL RIO 180
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#8

Post autor: silver007 »

No wlasnie z tym mikro to chyba bedzie problem... Wyjechalem teraz na kilka dni... Akwarium zostalo pod opieka tesciow... Mowilem - codziennie 2 strzaly makro, mikro 1 strzal co dwa dni... Lali codziennie 2 strzaly jednego i drugiego "bo im sie pomieszalo" i dzis mi mowia ze jakies dziwne farfocle powiewaja na szybie i korzeniach, dlugie na kilka centymetrow... Az sie boje co jutro zastane po powrocie... Wg obliczen nalali jakies 0,85 zelaza. Szykuje sie spora podmianka wody.

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#9

Post autor: pablo »

Tak to jest z teściami :)

To ja jeszcze dodam od siebie trzy grosze. Optymalnie byłoby (jeśli zdecydujesz się sam rozrabiać sole) podawać nawozy w formach, które są w całości przyswajane przez rośliny, tzn. zarówno kation jak i anion jest przyswajany przez rośliny. Często przy nieodpowiednim nawożeniu dochodzi do kumulacji siarczanów (lub chlorków), co bez zbytniego wdawania się w szczegóły nie jest korzystne. Jeśli już jest konieczność dołożyć coś spoza bezpiecznej puli soli, to ja dokładałbym chlorki, które są zdecydowanie bezpieczniejsze. Ma to sens oczywiście w przypadku, gdy zamierzasz nawozić na "akurat" i robić niewielkie podmianki. Ja tak staram się robić. Jest też inna metoda - lejesz dużo, robisz duże podmiany i nic się nie kumuluje, np. EI.

Do rzeczy... Poziomy poszczególnych pierwiastków reguluj w miarę możliwości poniższymi solami. To są te "bezpieczne sole":
Magnez - Mg(NO3)2
Potas - KNO3
Fosfor - KH2PO4 lub K2HPO4
Ca - w kranowicie jest wystarczająco. Jeśli będziesz 10% (ja czasem i 5% podmieniam:)) co tydzień wymieniał to Ca nie zabraknie (nie wspominając o większych podmiankach). Mg w kranie też jest, choć można jego poziom delikatnie podbić, bo zazwyczaj jest go trochę za mało - tym bardziej jak się rozcieńcza wodę z kranu wodą z RO.

Azot - Jeśli na koniec tygodnia wychodzi Ci go za mało, pomimo tego, że używasz wyłącznie soli z grupą azotanową, to masz 3 wyjścia:
1. dodać parę rybek = więcej pokarmu = więcej NO3
2. Podawać saletrę amonową (ostrożnie) - NH4NO3
3. Podawać amoniak - woda amoniakalna - też ostrożnie

Ja przez pewien czas podawałem amoniak 25% (2 kropelki rano, 2 wieczorem - na 280l netto u mnie) na wylot filtra. Poziomy z punktu widzenia ryb są zupełnie bezpieczne, a w przekroju tygodnia wychodziła całkiem miła ilość azotu i to w formie preferowanej przez rośliny. Na glony nie miało u mnie to wpływu. Amoniak tak podawany pozwolił mi również szybko odbudować florę bakteryjną filtra, którą udało mi się przetrzebić pewnym niefortunnym leczeniem. Ot taki jeszcze plus amoniaku. Ale to na inną opowieść historia... Obecnie nie podaję.

Inaczej się sprawy mają, gdy azotan masz wysoko (duża obsada). Wtedy musisz wyłączać sole zawierające azotan i tak stosujesz do:
magnezu - MgCl2 ew. MGSO4
potasu - KCl ew. K2SO4

Wszystko sprowadza się do odpowiedniego balansu ilości ryb w stosunku do zapotrzebowania akwarium na sole... Dopóki możesz nawozić "bezpiecznymi solami" jest w porządku, bo nic Ci się kumuluje. Podmianki w tym przypadku służą w zasadzie lekkiemu odświeżeniu wody i odbudowaniu poziomów Ca i Mg. Jak musisz lać siarczany i chlorki, bo azot masz z obsady rybiej, to jest to element do poprawy - trzeba zmniejszyć obsadę. Takie jest moje podejście i oczywiście nikt nie musi się z tym zgadzać. Ma ono minusy... Z dużą ilością ryb lub dużymi gatunkami nie poszalejesz.

Z drugiej strony widziałem akwaria roślinne robione na dużym przerybieniu (głównie przy pomocy żyworódek), które w zasadzie nie wymagają nawożenia. Poziomy azotu są wyższe niż książkowe, zapewne za wysokie, a może i szkodliwe, ale za to innych makroskładników nie brakuje. Roślinom tylko w to graj! :)
Trzecie podejście, to wspomniana wsześniej metoda EI, którą mówiąc w skrócie znam z teorii, ale nie z praktyki.
Są zapewne jeszcze inne metody, żeby nie powiedzieć - co akwarysta, to inna metoda :)

Jeśli chodzi o mikro, to doświadczenie mam jak dotąd tylko z Intermagiem Plus (kupiłem tyle, że chyba przez parę lat nie spróbuję innych:D). Problem pojawił się u mnie dopiero po jakimś czasie. Bez wdawania się w szczegóły - dla mnie sprawdza się obecnie super, ale trzeba było podbić poziom żelaza, bo jest go w tym nawozie po prostu za mało. Ja dodałem chelatu, tak aby 1/4 Fe pochodziła z Intermaga a 3/4 z chelatu. Nie wiem do końca, czy proporcja jest właściwa, ale efekt teraz jest dobry.

Radziłbym jeszcze sprawdzić, co składa się na twardość u Ciebie - ile wapnia, ile magnezu. Będzie wtedy wiadomo, czy w ogóle nawożenie magnezem jest konieczne. Być może jedną sól będziesz mógł wyeliminować z miejsca.

Mam nadzieję, że coś pomogłem albo chociaż dałem impuls do przemyśleń :)
Awatar użytkownika

Autor
silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#10

Post autor: silver007 »

pablo pisze:Jeśli już jest konieczność dołożyć coś spoza bezpiecznej puli soli, to ja dokładałbym chlorki, które są zdecydowanie bezpieczniejsze. Ma to sens oczywiście w przypadku, gdy zamierzasz nawozić na "akurat" i robić niewielkie podmianki. (...)
Do rzeczy... Poziomy poszczególnych pierwiastków reguluj w miarę możliwości poniższymi solami. To są te "bezpieczne sole":
Magnez - Mg(NO3)2
Potas - KNO3
Fosfor - KH2PO4 lub K2HPO4
To ciekawe co piszesz i całkiem rozsądne. O ile o wyższości chlorków nad siarczanami nie wiem nic (za wyjątkiem tego, że jakby z definicji siarczany bywają niebezpieczne), to ciekawe wydaje się nawożenie solami z azotem, czyli zamiana MgSO4 na Mg(NO3)2 i traktowanie KNO3 jako głównego źródła potasu. Tylko obawiam się czy w takiej konfiguracji i tak nie jest niezbędne jeszcze dodanie K2SO4. To już pewnie kwestia indywidualna. Jak by nie było taka opcja wydaje się również ciekawa i może kiedyś usiądę z excelem i postaram się to sobie poprzeliczać.

Póki co, akwarium zostało solidnie zaatakowane pod moją nieobecność przez rhizoclonium nitkowate (lub coś tego rodzaju). Na szczęście glon nie był trudny do usunięcia mechanicznie. Zobaczymy czy będzie powracał. Wydaje mi się, że winnym był poziom PO4. Jego pobór okazał się całkiem wysoki, a że nawożę nim osobno (tj. nie mam go w ogólnej butelce z resztą makro) to nie był podawany i spadł praktycznie do zera. W każdym razie akwarium znowu będzie starannie doglądane, więc zobaczę jak się będzie sprawa rozwijać.
pablo pisze:Jeśli chodzi o mikro, to doświadczenie mam jak dotąd tylko z Intermagiem Plus (kupiłem tyle, że chyba przez parę lat nie spróbuję innych:D). Problem pojawił się u mnie dopiero po jakimś czasie. Bez wdawania się w szczegóły - dla mnie sprawdza się obecnie super, ale trzeba było podbić poziom żelaza, bo jest go w tym nawozie po prostu za mało.
Mam podobnie. Już kilka mikro zdarzyło mi się testować i Intermag sprawiał najmniej problemów (ten zgodny z instrukcją Łorena, czyli ustalenie nawozu pod Mangan i podgonienie żelaza chelatem). Teraz planuję podawać około 0.4 ppm Fe tygodniowo. Zobaczymy co rośliny na to powiedzą.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#11

Post autor: mimag »

silver007 pisze:Teraz planuję podawać około 0.4 ppm Fe tygodniowo. Zobaczymy co rośliny na to powiedzą.
zawstydzą sie i zaczerwenią.
100x40x50 JUWEL RIO 180

pablo
Zapaleniec
Posty: 221
Rejestracja: czw cze 12, 2014 8:55 am
Lokalizacja: Warszawa, Gocław
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Nawożenie świeżego akwarium - pomoc w ustaleniu dawek nawozów

#12

Post autor: pablo »

Silver, dzięki za pochwałę. Niestety może być tak jak mówisz z K, chociaż ja swego czasu podawałem potas wyłącznie za pomocą KNO3... Do czasu gdy zapragnąłem mieć więcej ryb. Zatem wszystko zależy od tego ile NO3 produkuje Ci obsada i czy możesz sobie pozwolić na bezkarne podawanie KNO3. Na pewno znajdziesz złoty środek.

Powodzenia!
ODPOWIEDZ