Moje subiektywne spojrzenie na FAWE


Autor
Rrrrogaty

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Z góry przepraszam wszystkich, którzy liczyli, ze nie będą musieli mnie czytać przez najbliższe dni. Obiecuje już, że to ostatni post, a potem się grzecznie zamykam do kolejnej większej dostawy w sklepie.

Do napisania tego wątku pchnęło mnie kilka rzeczy. Nie ukrywam oczywiście, ze wczorajsza nieprzyjemna awantura ma z tym sporo wspólnego, ale nie tylko... Ale po kolei. FAWA. Forum Akwarystyczne Warszawy to brzmi dumnie, prawda? Forum, które zgodnie z nazwą powinno zrzeszać akwarystów z jednej z największych aglomeracji w tym kraju. W moim mniemaniu, może błędnym, powinno być NAJ (większe, lepsze, fajniejsze). Tylko dlaczego po pół rocznym pobycie mam jakiś niedosyt i przeświadczenie, że mogło by być lepiej i fajniej?

Zanim przejdę do konkretów muszę wyjaśnić jeszcze jedną rzecz. Uwaga, będę się chwalił, więc jeśli ktoś nie może tego znieść niech przejdzie do następnego akapitu. Zanim ktoś mi zarzuci: "a co ty wiesz i co się mądrzysz leszczu?" to napiszę to co pisałem już parę razy tu i ówdzie. "Byłem tam i robiłem to" - parafrazując trochę. Parę lat temu na jednym z for przeszedłem drogę od zwykłego użytkownika nie wiedzącego w sumie nic o dyskusji w Internecie do moderatora, moderatora globalnego, a na szarej eminencji z zakresem uprawnień administratora kończąc. W tym czasie mogę śmiało napisać, że wyprowadziłem forum na prostą, ściągnąłem dużo nowych użytkowników, przyczyniłem się do powstania zgranego zespołu moderatorsko-redakcyjnego i miałem wpływ na praktycznie każdy aspekt funkcjonowania forum jak i zrzeszonego portalu, łącznie z kwestiami graficznymi, technicznymi czy pozyskiwaniem sponsorów na potrzeby konkursów. I zanim ktoś wyciągnie pochopne wnioski, nie, nie szukam takiej pozycji na FAWIe, broń boże... Wbrew temu co poniektórzy myślą miły i pomocny ze mnie facet, a problemy uważam, że powinno się rozwiązywać, kiedy się pojawiają. Po prostu.

Przejdźmy do konkretów. Zastrzegam, że pisać będę chaotycznie i mieszać sprawy ważne z błahymi i na odwrót.

1. Na forum brakuje przewodnictwa. Admin na ile się zorientowałem pojawia się niczym kometa Halleya i zajmuje chyba głównie sprawami technicznymi i utrzymaniem serwera. Ok, przerabiałem to i jest to dobry układ pod warunkiem, ze na forum jest drugi administrator (nazwijmy go miękkim), który jest najwyższą instancją forumową i naprawdę łebskim gościem, który ma wizję tego wszystkiego i chęć działania.

2. Na forum brakuje zgranej ekipy za nie odpowiedzialnej. Forum takiej wielkości powinno być prowadzone przez ok. 10-12 moderatorów porozdzielanych na konkretne działy, 2-3 global moderatorów oraz wyżej wspomnianego admina albo dwóch. Po pierwsze w ten sposób powstaje tzw. łańcuch odpowiedzialności, moderatorzy doglądają userów i wątki, gmodzi doglądają modów, a admini z góry kontrolują tych niżej. Taka ilość moderatorów reaguje szybciej na problemy na forum, jest bliżej użytkowników i co najważniejsze nie jest tak obciążona jak w obecnej sytuacji, kiedy jest Was czterech. Poza tym wiadomo kto za co odpowiada. Ekipa ta powinna stanowić rdzeń forum, który dba o porządek na forum i dobre relacje między użytkownikami. Jednocześnie jako ludzie wyłonieni z pośród najaktywniejszych użytkowników i obdarzeni pewnymi przywilejami i obowiązkami zaczynają w swoich głowach kombinować nad całym forum. Pojawia się ten ważny element przywiązania i odpowiedzialności, a jak wiadomo pańskie oko konia tuczy. Moderator wodzirej jest faktem ;).

Tak wiem, ze wyłanianie moderacji nie jest łatwe. Zawsze się trafiają tacy, którzy siedzą i nic nie robią, ale od tego właśnie mają 'zwierzchników', którzy powinni ich pilnować.

3. Regulamin w takiej formie w jakiej jest teraz mógłby równie dobrze nie istnieć, bo i tak się sprowadza do ostatniego punktu, że moderator ma głos ostateczny. Powinny się tam znaleźć bardziej rozbudowane zapisy odnośnie miru forumowego, uprawnień moderatorskich czy procedury odwoławczej od niesprawiedliwej decyzji.

Rzeczą, której brakuje jest chociażby taryfikator kar i ostrzeżeń. Na jakiej zasadzie i za co są przyznawane? Na jaki okres czasu? Ja do tej pory nie wiem dlaczego jedna z użytkowniczek dostała żółtą kartkę i co to tak naprawdę oznacza. I co takiego musiała zrobić skoro parę innych osób jej nie dostało. Czy jak dostanie drugą to będzie już ban? Jeśli tak to macie tu bardzo ostry system - zazwyczaj spotkałem się ze skalą 0-6 lub 0-10 + różnej maści upomnienia czy blokady. Czy mogła się jakoś odwołać od tego?

4. Z tego co widzę forum pracuje na silniku PHP. Nie myśleliście, by przesiąść się na coś nowocześniejszego? Jestem oczywiście pewien, ze jest to silnik dopieszczony, z kupą dodatków co z resztą widać, ale jednak momentami czegoś brakuje. Ot taka, prosta funkcja jak 'ukryj posty danego użytkownika', jak to potrafi poprawić humor ;). Jesli jest to niestety nie udało mi się znaleźć.

5. Fajnie, że wprowadziliście typ użytkowników zasłużonych i customowe rangi. Elementy grywalizacji (tak, to nie jest literówka) na forum są zawsze mile widziane tylko czemu nie pójść dalej i tego nie rozszerzyć? To jest bardzo dobre narzędzie do mobilizacji użytkowników i budowania merytorycznej strony forum. I ponownie: jak je można zdobyć, na jakich zasadach i kto je przyznaje? Jak ludzie zobaczą, że to jest coś co można realnie osiągnąć zaczyna się bardziej starać.

6. Oprawa graficzna trąci myszką trochę. Portal fawowy to w ogóle trochę skansen w dzisiejszych czasach. Zmiana silnika pozwoliła, by dodać nowe bajeranckie ficzery i odświeżyć graficznie forum, by było po prostu ładniejsze. Ja wiem, ze to kosztuje, ale z drugiej strony takie forum z taką ilością dorosłych ludzi nie powinno mieć problemów ze zrobieniem zrzutki.

7. Ja osobiście nie widzę, by ktoś na forum miał na nie pomysł. W sumie to nie wiadomo czy FAWA ma być giełdą akwarystyczna, bazą rzetelnej wiedzy akwarystycznej czy portalem społecznościowym dla akwarystów. Wszystkie trzy aspekty niby są ciągnięte na raz, ale w praktyce żaden nie jest odpowiednio rozwijany.

Jeśli ma być giełdą czyli platformą zrzeszającą klientów i sprzedawców to powinno się pewne mechanizmy uprościć i jednocześnie rozbudować.

Jeśli ma być bazą wiedzy to powinno się zrobić tu gruntowne porządki, usystematyzować to co już jest i dalej ją regularnie poszerzać.

Jeśli ma być portalem społecznościowym to naprawdę warto pomyśleć o nowym silniku, one mają trochę fajnych bajerów pod tym kątem - prywatne galerie użytkowników, możliwość oceniania fotek, budowanie sieci kontaktów, blogi i inne takie głupotki, o które ludzie potrafią się pozabijać w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

8. Projekty, projekty i jeszcze raz projekty. Jak powstanie tu żyjąca społeczność, która będzie miała jakiś kierunek to nowe pomysły zaczną się pojawiać jak grzyby po deszczu. Ja jestem fantastą, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, ze za jakiś czas sklepy, by mogły zabiegać o znak jakości "FAWA approves", albo że powstanie akwarystyczny e-zin FAWY, albo że wyłonią się tu autorytety takiego pokroju, że będzie można o nich przeczytać w prasie akwarystycznej, jestem sobie też w stanie wyobrazić ekipę w koszulkach FAWY startującą w najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce i na świecie, a nie tylko sączącą piwo w pubie raz w miesiącu. A potem powoli, powolutku zaczną Was kopiować i w 2025r na ogólnopolskim zjeździe for akwarystycznych pod patronatem FAWY będzie 1000 osób, mistrzostwa aquascapingu, sponsorzy i jakiś gostek opowiadający jak to polska akwarystyka weszła w końcu w nową erę. A moze po prostu powstało, by tu pierwsze opensourcowe darmowe i dostępne dlakażdego kompedium wiedzy akwarystycznej, wydane w estetycznej formie PDF'a mobika, a może i w druku? Ale ja jestem fantastą i to się nie może przecież udać ;).

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam. I z góry przepraszam, że nie będę uczestniczył w ewentualnej dyskusji. Napsułem sobie wczoraj krwi i poczułem się zniesmaczony po raz kolejny i chciałbym dzisiaj się zająć tym co naprawdę ważne, a nie forumowymi potyczkami.
Awatar użytkownika

piterpan_tm
Gaduła
Posty: 168
Rejestracja: pt lip 08, 2011 6:18 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga PŁD
Na imię mam: Piotrek
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#2

Post autor: piterpan_tm »

Zgodzę się z kolegą tylko co do opieki na forum, rzeczywiście coś ostatnio tu nie gra. Technicznie jest bardzo dobrze, tyle że ja jestem minimalistą i mnie odpowiada, prosto i czytelnie. Forum powinno pozostać forum. Społecznościówki zostawmy lanserom a platformy sprzedażowe innym, transakcje zawierane tutaj są bezkonkurencyjne i nigdzie indziej się nie zdarzają.
viewtopic.php?f=15&t=11339 102 Litry ziela + Furkatusy
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
viewtopic.php?f=15&t=30267 Słone wiadro 112L, przechowalnia :)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#3

Post autor: pkucaba »

Przeczytałem, dziękuję za sugestie.

Zapraszam innych do dyskusji nad wizjami i przyszłością fawy. Napiszcie najlepiej w punktach swoją wizję.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#4

Post autor: sylwekw »

A ja coś od siebie dorzucę.
Przez przypadek trafiłem na tą wspomnianą przez Ciebie "...wczorajszą awanturę..." i chyba tylko "dzięki" niej trafiłem na ten wpis.
Fajne te idealistyczne wizje ale ja prywatnie mimo, że jestem zarejestrowany na kilku innych forach akwarystycznych najchętniej wracam właśnie na Fawę aby coś napisać albo coś poczytać. I do końca nie jestem pewien dlaczego - czy ze względu na życzliwość ludzi, czy lokalny "patriotyzm" czy dlatego, że jest właśnie taka jaka jest, czyli po trochu wszystkiego - ale taki jest fakt.
Pewnie jakieś drobne zmiany coś by mogły ożywić, ale z drugiej strony, mimo, że świat informatyki nie jest mi obcy to zasypujące nas z wszystkich stron, like'i - hate-y, sweetfocie i inne wodotryski są już trochę męczące i może właśnie to jest fajne w FAWie, że jest taka zwyczajna.
Doświadczenia od użytkownika po moderatora na innych tematycznie forach też mam, więc również znam sprawy z obu stron barykady i powiem, że tu na FAWA w moim odczuciu jakoś nie dostrzegam problemów w kwestiach moderowania - może nie są zbyt czujni :-) :-) ale też nie "wpierniczają się z butami" wszędzie.

To tak tylko chciałem swoje zdanie wyrazić, bo FAWA nadal jest forum dyskusyjnym i jeśli temat publiczny powstał to można się w nim wypowiadać - przynajmniej ja tak to rozumiem.

I żeby było jasno (dużo ostatnio niedomówień i opacznych interpretacji więc wolę to jasno napisać) - moja wypowiedź nie jest ani atakiem na nikogo, ani bałwochwalczym wystąpieniem - zwyczajne przedstawienie swojego punktu widzenia w temacie, który może dać początek jakiejś dyskusji.

Edit:

Jak zaczynałem pisać ten post to był tylko wpis Rogatka, zanim skończyłem to już są dwa kolejne :-)

Autor
Dein

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#5

Post autor: Dein »

Mnie się podoba jak jest (dlatego jestem tyle czasu tu, a nie gdzie indziej, chociaż mam wybór) i nie chcę "ulepszeń". Podoba mi się ze względu na prostotę podejścia do tematu. Forum to forum. Rodzaj komunikatora do prowadzenia dyskusji, nie portal społecznościowy, nie wylęgarnia gwiazd, nie instytucja, która będzie kogoś z zewnątrz jednomyślnie wyróżniać uznaniem, nie katalog informacji, do których nic nie można dopisać, bo autor będzie urażony, że ktoś mu się wtrynia z komentarzem.

Dziękuję za uwagę.

P.S. Moderatorów jest dość na taką niewielką "przestrzeń", ostatnio są widoczni, ale muszą ustalić jednolitą politykę.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#6

Post autor: rudykot »

Zdublowane...'
Ostatnio zmieniony czw lut 26, 2015 9:15 am przez rudykot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

tzw79
Zapaleniec
Posty: 339
Rejestracja: wt maja 21, 2013 8:26 pm
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Maciek
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#7

Post autor: tzw79 »

Forum spełnia wszelkie moje oczekiwania. Jeśli chcę o czymś interesującym poczytać, to czytam, jeśli mam coś do powiedzenia w jakiejs kwesti to mam taką możliwość, a jeśli czegoś potrzebuję - przeglądam giełdę. Nie są mi potrzebne żadne wybitne funkcje, z których chciałbym korzystać. Co do moderacji, też nie widzę potrzeby żeby co kolwiek zmieniać. Myślę, że tematy są uporządkowane, a patronat nad kulturą wypowiedzi sprawowany na bieżąco.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#8

Post autor: rudykot »

Czuję, że jeden z akapitów jest o mnie. Pozwolę sobie więc zabrać głos. Jako, że już zostałam wywołana z lasu. Dostalam ostrzeżenie za niestosowne zachowanie w swoim wpisie. Mieli rację... dostalam info, że jest to czasowe. Jednak o czasie jego trwania już ani słowa. Domyślam się, że jest to tylko uzaleznione od widzi mi się moderatora. Utwierdza mnie w tym to, że dostalam na priv propozycje zdjęcia ostrzeżenia po jednym dniu. Propozycja ta została dana przez innego moda. Poza tym nigdzie nie ma uregulowanego czasu trwania takiej karnej kartki. Jesteś tutaj traktowany tym lepiej im bliżej jesteś z moda mi. Wtedy możesz sobie robić personalne wycieczki wobec innych użytkowników i nikt się nawet nie odezwie, że za to można dostać ostrzezenie.


Pokaż Uwagi moderatora

Szkoda, że nie ma na ten temat żadnej info w ogólno dostępnym miejscu....
Ostatnio zmieniony czw lut 26, 2015 9:35 am przez rudykot, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

zorbek
Zapaleniec
Posty: 448
Rejestracja: pt gru 07, 2012 11:21 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#9

Post autor: zorbek »

Witam.
Moje kilka ale:
- moderacja działa tylko w dziale giełda.(czasem jak ilość offtopów przerasta ilość watku głownego zostaje wydzielona)
- dość wydajni offtopowcy powinni być nagradzani.( bo powstała loża szyderców która potrafi położyć każdy wątek.
- wtrącanie problemów swoich w wątki innych.

Co do wygladu:
Prosto, bez nadmiaru grafik no i migających banerów.
----------------------------
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#10

Post autor: silver007 »

To nie jest jedyne forum na jakim jestem zalogowany, ale zdecydowanie najprzyjemniejsze, bo po prostu jest tu bardzo wielu doświadczonych i pomocnych użytkowników, a to duży plus i wg mnie istota forum. Można wprowadzać nowe szaty graficzne i inne fajerwerki, bo wiadomo, nie można stać w miejscu, ale z drugiej strony ta szata zła nie jest. Co więcej forum działa bardzo stabilnie i szybko. Ja póki co więcej nie potrzebuję do szczęścia, ale też nie jestem anty na techniczną ewolucję.

Moderacja? Ja nie ma żadnych zastrzeżeń. Porównując do innych for które widziałem, w tematach jest naprawdę mega porządek. A to że ktoś czasami robi wycieczki z off topami... No nie demonizujmy - to też robi klimat i to jakby naturalne zachowanie. Jeśli z kimś rozmawiasz na żywo o zakupie soli do nawożenia, a nagle ktoś wyskoczy, że on używa gotowców Aqua Artu i jest zadowolony to nie wypalasz od razu z tekstem, żeby był cicho, bo to nie temat o Aqua-Arcie. Reżimy moderatorskie może i poprawiają przejrzystość tematu, ale zabijają ducha wspólnej rozmowy. To wszystko jednak oczywiście w granicach rozsądku, bo jeśli ktoś pod czyjąś galerią pyta o dobór obsady, to faktycznie nieco razi. Ale takie pytania są prawie zawsze wydzielane. Prawie, bo moderatorzy to też ludzie i nie wszystko wychwycą. Natomiast tworzenie hierarchii, awansów i ocen jest ok., ale w pracy zarobkowej. Jeśli ktoś moderuje tutaj z dobrej woli i pro publico bono, to nie ma co też wymagać, że będzie siedział po kilka godzin dziennie i monitorował każdy wątek. Mamy też przecież opcję zgłoszenia postu do moderacji. Nie zdarzyło mi się, żeby zgłoszenie zostało zignorowane.
Tak więc podsumowując - zmiany mogą być, ale wg mnie to raczej kosmetyka jest potrzebna niż kuchenne rewolucje.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#11

Post autor: Lech-u »

Znalazłem ciekawy artykuł o pracy Moderatorów.
http://gazetadom.pl/dom/1,104046,698504 ... llami.html

Na naszym forum nie jest to "praca" bo nikt za moderowanie nikomu nie płaci. Każdy z moderatorów "pracuje" za darmo.
Ale pozostałe opisane akapity, w mniejszym lub większym stopniu się zgadzają z naszą "pracą".

Czy są chętni do zostania moderatorem?
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#12

Post autor: rudy1986 »

Ja nie zglaszam nic do modko, tyle postow mam, nie raz byly sprzeczki itp i w damym momencie sie uspakajalo. Forum uwazam ze powinno zostac w takiej formie jakiej jest, jedyna rzecz krora powinna sie zmienic to "Marketing zewnetrzny" czyli promocja

wyslane prawdopodobnie z pracy:D przy czyszczeniu zbiornikow
tapatalkniete
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#13

Post autor: sylwekw »

Lechu .. trochę to nie ta liga ... :-) ale i prawdy w tym jest trochę .....
Lech-u pisze:
Czy są chętni do zostania moderatorem?
Ja chcę ....ja chcę !! :-) :-) a tak poważnie, pytanie jest nie kto chce tylko kto się nadaje :-)

Hergar
Gaduła
Posty: 140
Rejestracja: wt lip 08, 2014 2:46 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Płeć:

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#14

Post autor: Hergar »

A co też sobie cos napiszę :). Fawa jest jak dla mnie bardzo przyjazna. Odwiedzam różne fora akwarystyczne ale tylko o tym mogę powiedzieć, że czuję się u siebie. Może chodzi o to, że poczucie humoru stałych bywalców odpowiada mi, może chodzi o to, że piłem z nimi piwo i uważam "za swoich". Pewnie po trochu i jedno i drugie.
Moderowanie hmmm nie jest źle zawsze może być gorzej. tylko należy pamiętać, że bardzo łatwo może się ono przerodzić w faszystowskie kasowanie wątków, postów itd. bo akurat moderator ma taki kaprys, albo post odbiega od jego postrzegania danego problemu (dajmy na to przerybienia w akwarium). Spotkałem takie przypadki i naprawdę nie są fajne i nie powodują, że z przyjemnością się wraca do takiej społeczności.
Tak fawa jest społecznością i jak w każdej zdarzają się jednostki, które nie będą pasowały jedne do drugich. Rolą moderatorów nie jest kasowanie postów jednej ze stron, a próba pokojowego załatwienia problemu. Jak to nie zda rezultatu to dopiero powinny iść kary, rozstrzeliwanie na placu przy ogólnej uciesze gawiedzi :)))).

Tak czy siak podoba mi się tutaj i mam nadzieję, że się nic nie zmieni:).

A tak na koniec to cała ta drama bardzo mnie rozśmieszyła.
Rogatek strzelił focha i nagle przestało mu się podobać forum, na którym, w mojej ocenie był tylko i wyłącznie w celu zdobycia klientów. Oczywiście mogę się mylić, bo na pewno nie przeczytałem wszystkich wątków i postów.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#15

Post autor: Lech-u »

sylwekw pisze:pytanie jest nie kto chce tylko kto się nadaje
Ktoś, kto ma ochotę, w ramach wolontariatu, poświęcić kilka godzin dziennie ze swojego czasu na to, żeby przeglądać wątki, wyłapywać nieprawidłowości, robić porządki, przenosić wątki i posty, dbać o dobre obyczaje, odpisywać na wiele pytań na PW, reagować na różne nieprzewidziane sytuacje, pomóc komu trzeba, skarcić jeśli trzeba, załatwić sprawy techniczne forum, przeredagować jakiś regulamin, zrobić porządek tu i tam, potrafić się poruszać w panelu administratora, dbać o prawidłowy język na forum (zarówno poprawną polszczyznę jak i kulturę wypowiedzi), odpisywać na zgłoszenia użytkowników, wyłapywać spam i pseudoreklamy no i jeszcze w tym wszystkim jest na tyle odpornym psychicznie, że nie zwariuje w czasie tych wszystkich czynności.

To w skrócie...

Jeśli ktoś spełnia więcej niż połowę wspomnianych kryteriów, to może się zgłosić do procesu rekrutacyjnego...

Autor
Kiperka

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#16

Post autor: Kiperka »

ROGATEK pisze:Jak powstanie tu żyjąca społeczność
Ja na forum widzę bardzo aktywną społeczność, ale co się dziwić opini skoro:
ROGATEK pisze:A potem powoli, powolutku zaczną Was kopiować
To w końcu należysz do społeczności FAWA czy nie?


Nie widzę potrzeby zmian w moderowaniu. Im więcej przepisów i obostrzeń nałożysz na użytkowników tym bardziej będziemy się tu czuć jak w więzieniu. Moderatorzy reagują tylko kiedy muszą, dlatego są postrzegani jako użytkownicy a nie Ci, którzy mają "bata".
ROGATEK pisze:A moze po prostu powstało, by tu pierwsze opensourcowe darmowe i dostępne dlakażdego kompedium wiedzy akwarystycznej, wydane w estetycznej formie PDF'a mobika, a może i w druku?
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=270 ... cyklopedia" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#17

Post autor: rudy1986 »

Hergar pisze:.

A tak na koniec to cała ta drama bardzo mnie rozśmieszyła.
Rogatek strzelił focha i nagle przestało mu się podobać forum, na którym, w mojej ocenie był tylko i wyłącznie w celu zdobycia klientów.
Powiem Ci ze przez chwile tez to odczulem, zeby tylko sie zareklamowac i sprzedac.

wyslane prawdopodobnie z pracy:D przy czyszczeniu zbiornikow
tapatalkniete

Autor
Dein

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#18

Post autor: Dein »

Hergar pisze:tylko należy pamiętać, że bardzo łatwo może się ono przerodzić w faszystowskie kasowanie wątków, postów itd. bo akurat moderator ma taki kaprys

No u nas to w drugą stronę. Widać w ostatniej sytuacji.
Jak już któryś uczynił konkret i coś zdecydował, żeby skończyć kwasy, pozostali bawią się w dobrego policjanta, niwecząc gest, przecież wcale nie radykalny, tego pierwszego. Zamykając i otwierając wątki, pozwalając w drodze wyjątku jeszcze komuś coś napisać, a potem już nie wypada nie pozwolić innym i jedzie dalej walec.

Nikomu nie stanie się krzywda, jeśli najpóźniej po prośbie moda zamknie dziób (z własnej inicjatywy to wysiłek ponad miarę dla przeciętnego uczestnika gorącej dyskusji), żeby ostudzić emocje. I kiedy sobie odejdzie do kącika, żeby policzyć do 10.
A moderatorzy powinni chociaż próbować przyjąć wspólny front, zamiast publicznie testować, kto ma większy autorytet.

Przepychanki nigdy nie są tylko i wyłącznie świadectwem nieudolności modów.

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#19

Post autor: rudykot »

rudy1986 pisze:
Hergar pisze:.

A tak na koniec to cała ta drama bardzo mnie rozśmieszyła.
Rogatek strzelił focha i nagle przestało mu się podobać forum, na którym, w mojej ocenie był tylko i wyłącznie w celu zdobycia klientów.
Powiem Ci ze przez chwile tez to odczulem, zeby tylko sie zareklamowac i sprzedac.

wyslane prawdopodobnie z pracy:D przy czyszczeniu zbiornikow
tapatalkniete


Już nie gadajcie... pisał też całkiem sporo ciekawych postów. Był pomocny np. W rozpoznawaniu roślin chociażby. Był normalnym uczestnikiem forum tak jak ja i Ty. Fawa daje możliwość autoreklamy sklepom akwa, już za0omnieliscie jak prosiliscie go o ściągnięcie z giełdy jakichś ryb? Wtedy to rogatek wielce cacy. A teraz jak można sobie odtanczyc poleczke na nim to heja i wszyscy w najlepsze tańczą. Uwierz gdybyś sam posiadał sklep to też byś się tutaj oglaszal ...

-- Cz lut 26, 2015 12:35 pm --

Sama mialam/mam (?) Ochote zareklamowac swoja szkolke wędkarską i ogolnie dzialalnosc kola. Tylko po niektórych waszych wpisach oddchciewa mi sie. Po co mam po jakimś czasie czytać, ze jestem tu tylko by zbierać np. nowych członków do kola...

-- Cz lut 26, 2015 12:35 pm --

Sama mialam/mam (?) Ochote zareklamowac swoja szkolke wędkarską i ogolnie dzialalnosc kola. Tylko po niektórych waszych wpisach oddchciewa mi sie. Po co mam po jakimś czasie czytać, ze jestem tu tylko by zbierać np. nowych członków do kola...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#20

Post autor: Miro »

rudykot pisze:i nikt się nawet nie odezwie, że za to można dostać ostrzezenie.
W regulaminie powinien być wpis informujący o np żółtej kartce - za co i na ile bo tak wygląda że to zależy tylko od dobrego humoru moda.
rudykot pisze:Uwierz gdybyś sam posiadał sklep to też byś się tutaj oglaszal ...
To racja !
A moderator Lech powinien zostać moderatorem kulturalno-oświatowym [ KO ] ponieważ integruje nas i powinien mieć jeszcze wypożyczalnie z warcabami i szachami ! :D

TeeS
Gaduła
Posty: 102
Rejestracja: wt sty 06, 2015 2:04 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Tomasz

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#21

Post autor: TeeS »

Ejjj a czy to nie temat o ewentualnych zmianach na forum? A nie o tym jakie miał intencje ROGATEK w przebywaniu na FAWA

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#22

Post autor: rudykot »

Miro, dokładnie o to mi chodzi. Ja nie polemizuje z tym czy moja karteczkę była dana słusznie czy nie, czy mogło się obyć bez czy nie. Dostałam, według mnie słusznie... Jednak czytając, ze kartka jest czasową chciałabym od razu być poinformowana o tym na jaki czas. Mam dużą pewność, ze jej długość jest uzależniona tylko od dobrej/złej woli moderatora.
zwłaszcza jeśli dostajesz propozycje cofnięcia kartki po jednym dniu. Troszkę to kiepsko wygląda. Moderatorzy powinni stać za sobą murem i mówić jednym głosem. A nie jeden daje na "pewien czas" a drugi po kilku h. daje propozycje jej zniesienia. Jak to mawiała moja mama "albo rybki albo akwarium".

-- Cz lut 26, 2015 1:03 pm --

TeeS, jest :) wszystko się zgadza ...
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#23

Post autor: Miro »

TeeS pisze:Ejjj a czy to nie temat o ewentualnych zmianach na forum?
Słuszna uwaga , zaproponuj coś !

Ponieważ takie forum ma za zadanie min. zachęcać do trzymania w humanitarnych warunkach ryb { i nie tylko ] to w regulaminie działu "sprzedam " powinien być punkt o zakazie sprzedaży przedmiotów powszechnie uważanych za szkodliwe dla zdrowia zwierząt - ryb np. kul zwanych akwariami !

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#24

Post autor: rudykot »

Hahaha... oj Mireczku. Mam wrażenie, ze Ci się te kule nocami snia:)
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#25

Post autor: Miro »

rudykot pisze: oj Mireczku. Mam wrażenie, ze Ci się te kule nocami snia:
Masz rację,śnisz mi się z kulą w ręku ! :D
Ale sory Vinetu ,to nie temat o nas ! :D

Pokaż Uwagi moderatora

rudykot
Maniak
Posty: 703
Rejestracja: sob gru 27, 2014 11:00 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Klaudia
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#26

Post autor: rudykot »

Szklana kula i z kurzajka na garbatym nosie...

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#27

Post autor: pkucaba »

Dobrze dobrze...
Piszcie... Każda sugestia jest ważna.

Zapewniam wszystkich, że moderatorzy współpracują.
Wszyscy staramy się reagować.
Ale czasem jedyną opcją jest tupnąć ;)
Bo niektórzy czasem nie potrafią się opanować.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#28

Post autor: jpkabaty »

W najlepszych międzynarodowych koncernach są 2 proste zasady, które pozwalają zarządzać personelem i to wielokulturowym
1. możesz skrytykować wszystko i pomysły czy pracę każdego ale nie osobę
2. jak coś krytykujesz to zaproponuj lepsze rozwiązanie (twoim zdaniem) - konkretnie nie ogólnikowo oraz zaoferuj swoją pomoc lub całkowite wykonanie

Forum też gromadzi różnych ludzi, stąd różne spojrzenia, hierarcha wartości, priorytetów Nie starajmy się wdrażać "urowniłowki". Wdrożmy lepiej narzędzia ułatwiające współistnienie różności. To właśnie dzięki różnorodności i wymianie "genów" następuje rozwój.

Może warto więc na początek przyjąć powyższe zasady choćby w ramach tej debaty.

Poczynając już od wpisu inicjującego ten wątek - krytyki dużo, wręcz czepiania się (w moim subiektywnym odczuciu i proszę go nie oceniać - każdy ma prawo do swojego więc niech napisze swoje jak potrzebuje a nie ocenia mojego). Więc może jakieś konkretne propozycje i rozwiązania by autor dopisał?

A moje spostrzeżenie co do funkcjonowania forum jest takie, że albo bronimy charakteru koleżeńskiego albo przekształcamy w tablicę ogłoszeń handlowych. Gdzie jest biznes nie ma sentymentów.

Nie mam na myśli likwidowania działu giełda bo jest bardzo potrzebny. Ale co innego jak hobbyści chcą się wymienić, oddać czy odsprzedać a co innego jak do gry wkracza biznes czyli działalność zarobkowa. I nie ma znaczenia czy dany sklep prowadzi akwarysta z zamiłowania czy ktoś dla kogo to jest tylko biznesem. Sam fakt że jest to działalność zarobkowa całkowicie zmienia relacje. I wtedy trudno jest oddzielić zagadnienia koleżeńskie od biznesowych. I narastają emocje. Inne normy regulują stosunki koleżeńskie a inne stosunki biznesowe.

Obecny regulamin zachęca do oceniania transakcji:
We wspólnym interesie wszystkich użytkowników prosimy również, aby po zakończeniu transakcji zainteresowani dokonywali na forum krótkiej wzajemnej oceny. '
Bardzo słusznie. Tylko ocena transakcji a nie siebie czy poglądów, postaw, języka itd. I jeszcze warto zauważyć sowo "wzajemnej". Znaczy że ocenić transakcję maja jej strony a nie osoby postronne! Te oceny w ogóle nie powinny być przedmiotem dyskusji. Każdy ma prawo do własnej oceny i nie ma co z nią dyskutować. Można jedynie w komentarzu wpisać swoją ocenę swoich transakcji danego kontrahenta. I nie ma co wtrącać się do sporów między stronami bo to ich problem a nie innych. Takie spory nie są na forum po to by inni wcielali się w sędziów czy mediatorów a jedynie po to by wiedzieli coś więcej o kontrahentach. Przynajmniej ja tak to widzę.

Wg mnie ważne aby to oddzielić strefę "koleżeńską" od biznesowej. W jaki sposób: po prostu zarezerwować dział giełda dla osób fizycznych. Sklepy natomiast by nie miały możliwości handlować na forum. Oczywiście mogą w dziale autoreklama sklepów zamieścić ogłoszenie, że fawowiczom oferują jakieś przywileje, np. rabat, ale nie zamieszczać oferty. Od tego są inne platformy, na których poza tym są odpowiednie narzędzia do kontrolowania transakcji pod względem merytorycznym, natomiast nie podlegają ocenom moralnym. A tutaj z powodu pomieszania obydwu sfer nabrzmiewają emocje bo zaczynamy transakcje oceniać moralnie.
Osoby postronne też oceniać zasadność roszczeń stron nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji ani też umocowania i gdy przedmiot sporu wcale nas nie dotyczy bo nie jesteśmy stroną.

Niech więc sklepy zaproszą jedynie na forum do siebie na platformy służące do dokonywania transakcji handlowych a forum fawa pozostawmy na relacje koleżeńskie.

Myślałem wcześniej też o opcji żeby sklepy zamieszczały konkretne oferty sprzedaży na forum w oddzielnym dziale (nie giełda) ale po przeczytaniu powyższych wpisów o moderacji sam odrzucam ten swój pomysł. To dlatego że trudno byłoby poradzić sobie z moderacją takiego działu a poza tym po co dublować istniejące i dobrze działające platformy handlowe.

I na koniec jeszcze na temat moderacji.
Pamiętajmy, że dzięki tym ludziom i ich zaangażowaniu bez wynagrodzenia to forum w ogóle funkcjonuje. Jeśli mamy jakieś uwagi lub pomysły to warto je przekazać a narzekanie i krytykowanie niczemu nie służy. Tu jak najbardziej potrzebne są wspomniane na wstępie zasady korporacyjne.

Autor
Dein

Re: Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#29

Post autor: Dein »

Na Fawie zawsze było miejsce i dla ludzi posiadających sklepy.
Pokaż Uwagi moderatora
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Moje subiektywne spojrzenie na FAWE

#30

Post autor: Miro »

jpkabaty pisze:I nie ma co wtrącać się do sporów między stronami bo to ich problem
Może tak , może nie .Jak ktoś wypisuje bzdury to trudno nie zareagować !
jpkabaty pisze:Sklepy natomiast by nie miały możliwości handlować na forum.
A to niby dlaczego ?! :shock: Mnie nie interesuje kto sprzedaje mnie interesuje co sprzedaje !
jpkabaty pisze:a narzekanie i krytykowanie niczemu nie służy.
No właśnie !
ODPOWIEDZ