Obsada

ODPOWIEDZ

Autor
d3sign
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 08, 2015 11:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Obsada

#1

Post autor: d3sign »

Witam,

Wczoraj uruchomiłam akwarium, poniżej jego parametry:

Pojemność: 112 L
Podłoże: substrat + bazalt czarny 5-10 mm
Roślinność: sporo roślin, póki co czekam aż się przyjmą i zaczną rosnąć
Elementy wystroju: jeden kamień i jeden korzeń
Oświetlenie: 2 świetlówki 18 i 17 W + led 20 W

Obecnie co do obsady moim typem są neonki czerwone + 1-2 zbrojniki niebieskie.

I tu mam kilka pytań do Was Drodzy Forumowicze:

- Czy Neonki czerwone i zbrojniki niebieskie będą żyły ze sobą w zgodzie? Nie znalazłam nigdzie przeciwwskazań ale wolę się upewnić.
- Ile neonków powininnam mieć? około 20 to będzie w sam raz czy powinno być ich więcej / mniej?
- Ewentualnie jeżeli chciałbym dobrać jeszcze inne gatunki ryb to jakie są Wasze rekomendacje?
- Czy w takim akwarium i w połączeniu z neonkami + zaproponowaną przez Was obsadą można dodać jeszcze krewetki czy to już przesada?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sob mar 21, 2015 9:28 pm przez d3sign, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Obsada

#2

Post autor: silver007 »

Cześć,

witaj na forum! :)
Byłoby dobrze gdybyś wrzucił fotkę swojego akwa i powiedział coś jeszcze o filtracji.
Co do obsady - przede wszystkim radziłbym zapomnieć o zbrojnikach. Obecnie pod nazwą "zbrojnik niebieski" często sprzedaje się jakiekolwiek zbrojniki, a większość z nich rośnie naprawdę spora (10-20cm) . To za dużo na akwarium 112l. Już pomijając fakt humanitarny, że ryba będzie miała ciasno, to weź pod uwagę że takie rybsko potrafi konkretnie pozamiatać małe akwarium jak zostanie czymś spłoszone. Poza tym zbrojniki wymagają wielu kryjówek i często oddzielnego karmienia niż reszta obsady. Ja bym od nich nie zaczynał ;)

Co do neonów czerwonych to 20 sztuk byłoby w sam raz. Nie piszesz nic o grzaniu, więc pamiętaj, że neony są ciepłolubne i przydałoby się utrzymać 25-26 stopni. Poza tym lubią miękką wodę, więc dobrze byłoby znać parametry swojej kranówki (poziom twardości).

Reszta obsady? Wiele zależy od tego jakie masz parametry wody i jaką planujesz utrzymać temperaturę. Nikt tego nie wybierze za Ciebie :) Najlepiej znaleźć gatunek ryby który najbardziej chcesz mieć (odpowiedni do litrażu oczywiście), a potem resztę dopasować.

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

Obsada

#3

Post autor: Koziol »

Zbrojniki z neonkami żyją w zgodzie :) 20 sztuk na ten zbiornik będzie ok. Do obsady można dołączyć np parę Ramirezek... To jest twój zbiornik i Ty decydujesz. Co do krewetek to nie ma przeciwwskazań(oczywiście odpowiednie do parametrów)...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Obsada

#4

Post autor: rudy1986 »

d3sign pisze:Witam,

Wczoraj uruchomiłem akwarium, poniżej jego parametry:
i juz wrzuciles ryby?? zamiast zwiekszania obsady proponuje Ci zakup jakis bakterii (nie pozywki) zeby ruszyl cykl azotowy.
No i karm naprawde bardzo oszczednie bo ryby zaczna Ci chorowac

Autor
d3sign
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 08, 2015 11:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obsada

#5

Post autor: d3sign »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Co do filtracji to posiadam filtr Aquael Turbo Filter 1000. Pracuje bez dodatkowego napowietrzania, mam nadzieję że ruch taflą wody wystarczy.

Temperaturę obecnie utrzymuję na 25 C.

Skoro niektórzy z Was odradzają zbrojniki to co innego polecacie do walki z glonami? Bardzo się ich obawiam, ostatnio widziałam akwarium z roślinami brunatnymi od glonów. Wyglądało okropnie. Otoski będą OK? Jeśli tak to ile sztuk będzie optymalną ilością?
rudy1986 pisze:
d3sign pisze:Witam,

Wczoraj uruchomiłam akwarium, poniżej jego parametry:
i juz wrzuciles ryby?? zamiast zwiekszania obsady proponuje Ci zakup jakis bakterii (nie pozywki) zeby ruszyl cykl azotowy.
No i karm naprawde bardzo oszczednie bo ryby zaczna Ci chorowac
Nie wrzuciłam jeszcze żadnych ryb, myślę ze poczekam jeszcze z miesiąc.
Wczoraj i dziś dodałam bakterie nitryfikacyjne. Dziś dodatkowo dodałam szczyptę pokarmu (suche płatki) aby rozpocząć cykl azotowy.

Co do naświetlania jestem zmuszona zostawiać je na 10-12 h, wychodzę do pracy rano a wracam wieczorem. Czy na początek nie jest to za dużo?
Ostatnio zmieniony sob mar 21, 2015 9:34 pm przez d3sign, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Obsada

#6

Post autor: rudy1986 »

A to luz.......


a co do swiatla. Kup sobie wlacznik automatyczny i ustaw. Na poczatek lepiej swiecic mamx 6h bo glon wysypie.

CO do walki z glonem Otosy, Slimak Helmet, krewety. Glonojad tez moze byc, tylko nie zaden Gibiceps, Pleco, Adonis i nic co rosnie duze

Psyho

Obsada

#7

Post autor: Psyho »

d3sign pisze:Co do naświetlania jestem zmuszony zostawiać je na 10-12 h, wychodzę do pracy rano a wracam wieczorem.
Lepiej zastosuj wyłącznik czasowy . Światło będzie się samo wyłączać i włączać.Za dużo świecisz na początek.

Autor
d3sign
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 08, 2015 11:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Obsada

#8

Post autor: d3sign »

Ile kosztuje taki wyłącznik? Dostanę go w sklepie akwarystycznym czy może w jakimś elektronicznym powinnam szukać?

Możecie mi proszę rozpisać jak to powinno być ze świeceniem? Na początku 6 h a potem? Co ile i o ile zwiększać czas?
Ostatnio zmieniony sob mar 21, 2015 9:34 pm przez d3sign, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Obsada

#9

Post autor: rudy1986 »

OBI itp od 10 zl sie zaczynaja, w zoologu kupisz za ok 25min. Zaczynasz od swiecenia 6h i po tygodniu zwiekszasz co godzine albo codziennie po jednym "kliku" na wlaczniku zalezy jaki masz stopien regulacji.

Autor
d3sign
Gość
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 08, 2015 11:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Obsada

#10

Post autor: d3sign »

I docelowo do jakiego czasu należy dojść?

A wracając do obsady co polecacie o dobraniu do neonków:

- Parki barwników szmaragdowych?

LUB

- Parki pielęgniczek boliwijskich
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Obsada

#11

Post autor: silver007 »

Włącznik to coś takiego:
http://www.allegromat.pl/aukcja171012" onclick="window.open(this.href);return false;

Kupisz w każdym budowlanym.

Natomiast glonojady nie pomogą Ci w walce z glonami. To mit. Bardziej pomoże odpowiednie świecenie (o tym już padło wyżej).

Pielęgniczki boliwijskie są lepszą opcją od barwniaków, bo te są bardzo agresywne w stosunku do siebie i innych ryb.
Jednak zanim wybierzesz pielęgniczki to sprawdź twardość wody. Jeśli jest bardzo twardo to nie ma ich co na siłę pchać.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Obsada

#12

Post autor: Miro »

Co do świecenia to zależy od tego gdzie zbiornik stoi. Teraz jest dzień coraz dłuższy to i światła naturalnego jest więcej,no i zależy jakie masz rośliny. Glonów się nie bój są do opanowania tylko trzeba przestrzegać pewnych zasad.
ODPOWIEDZ