Tanganika - muszlowce

ODPOWIEDZ

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#1

Post autor: piotrek1996 »

Witam

Prosił bym o pomoc w zrobieniu tanganiki.

Akwa 180 l
Oświetlenie 10 x led
Filtr UNIFILTER 1000

Mam kilka pytań
1. Czy ten filtr da radę?
2. Czy oświetlenie jest dobre?
3. Jak zrobic żeby woda wciąż była czysta i przejrzysta?
4. Jaki piasek byłby dobry?
5. Skąd wziąć sporą ilość muszli?
6. Jakie rośliny nadaja się?
7. Gdzie dostanę ładne kamyki i piasek?

Z góry dziękuje
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#2

Post autor: jpkabaty »

Dla muszlowców istotna jest powierzchnia dna - wysokość to 30-40 z powodzeniem wystarczy im. Cała aranżacja to drobnoziarnisty piach i muszle - tyle potrzebują ryby. A jak chcesz coś dla swojego oka to możesz dodać jakieś kamienie - jak w biotopie tanganiki dla innych ryb. Zresztą jeśli nie będzie dużo muszlowców to możesz spróbować połączyć je z księżniczką z burgundii - tylko wtedy bym sugerował w jednej części dać muszle a w drugiej kamienie to wtedy ryby się odpowiednio podzielą zbiornikiem. Rośliny w tanganice właściwie odpadają. Na pewno jeśli same muszlowce. Jeśli byś dawał wspomnianą księżniczkę to ewentualnie możesz na siłę przyczepić do kamieni anubiasa ale raczej nana (drobna odmiana) czy bolbitis. Ale nie licz, że będzie łądnie rósł w tak twardej wodzie jak potrzebna dla tanganiki. Ale zasadniczo tanganika tak jak malawi raczej bez roślin w ogóle. Na pewno do muszlowców to nie. Jak wspomniałem same muszlowce zamiast kamieni będą wolały więcej muszli. Jakość wody to filtracja i podmiany. Filtracja przede wszystkim biologiczna czyli kubełek zewnętrzny. Zresztą w ogóle przy takim litrażu to sam wewnętrzny to kiepsko. Wewnętrzny stosuje się jako mechanik - wtedy rzadziej się czyści kubeł zachowując florę bakteryjną. I płucz w wodzie z akwa. Bakterie nitryfikacyjne w filtrze biologicznym przerobią amoniak (z odchodów ryb i resztek pożywienia) na azotyny a nastepnie azotany - czyli mniej trujące związki azotu. Ale nadal zbyt wysokie stężenie jest szkodliwe a nawet zabójcze dla ryb. W akwa roślinnym znaczną część przerabiają rośliny. W tanganice musisz to ty zrobić. Możesz zaszaleć z denitryfikatorem ale to wyższa szkoła jazdy. Pomocny może być filtr hydroponiczny czyli uprawa roślin poza akwa w obiegu wody z akwa. Ale najłatwiej odpowiednio częstymi podmianami wody. Żeby nie robić zbyt dużych skoków parametrów lepiej częściej po mniej. No i oczywiście nie zupa rybna bo nie dość że będą w ścisku to byś miał problemy też z parametrami wody. Oświetlenie w tanganice nie jest potrzebne właściwie dla ryb jak nie masz roślin. Dzienne jakie jest w pokoju im wystarczy. Tak więc te ledy traktuj jak oświetlenie dla siebie i dekoracyjne. Odpowiedni piach dostaniesz w markecie budowlanym tylko dokładnie wypłucz. Zwróć uwagę by był to piach kwarcowy a nie dolomitowy bo byś miał zupę mleczną. Możesz też kupić "profesjonalne" podłoże akwarystyczne ale zdecydowanie szkoda kasy - lepiej przeznacz na media filtracyjne. A muszle to nie wiem skąd. Albo z wakacji albo po winniczkach. Producenci winniczków na francuskie stoły czasem sprzedają same muszle - widziałem na allegro. Albo zrób kila przyjęć z winniczkami w menu ;D

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#3

Post autor: piotrek1996 »

Mam do dyspozycji dwa filtry wewnętrzne.
Ten o którym mówilem poprzednio UNIFILTER 1000 oraz taki mały Aquael FAN Mini Plus
tylko niewiem czy to coś zmieni. Teraz używam go do tego, żeby pchał wodę z po przeciwnej stronie akwarium żeby był większy obieg wody.

Koziol
Bywalec
Posty: 96
Rejestracja: wt wrz 30, 2014 6:19 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Rafal

Tanganika - muszlowce

#4

Post autor: Koziol »

Fan mini niewiele ci poprawki. Zastanowił bym się na twoim miejscu nad kubłem nawet używanym... Jpkabaty wszystko fajnie opisał ale wkradł mu się jeden mały błąd... Książka nie jest z Burgundii tylko z Burundi !
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#5

Post autor: Limak86 »

piotrek1996 pisze:Witam

Prosił bym o pomoc w zrobieniu tanganiki.

Akwa 180 l
Oświetlenie 10 x led
Filtr UNIFILTER 1000

Mam kilka pytań
1. Czy ten filtr da radę?
2. Czy oświetlenie jest dobre?
3. Jak zrobic żeby woda wciąż była czysta i przejrzysta?
4. Jaki piasek byłby dobry?
5. Skąd wziąć sporą ilość muszli?
6. Jakie rośliny nadaja się?
7. Gdzie dostanę ładne kamyki i piasek?

Z góry dziękuje
Cześć :)
Fajnie, że zdecydowałeś się na tanganikę bo to rewelacyjny biotop dający dużo ciekawych obserwacji :)
Co do Twoich pytań postaram się też odpowiedzieć wg swojej wiedzy:
1) Jak już radzili powyżsi koledzy w tanganice bez filtra kubełkowego i to wydajnego będzie ciężko.
2) Oświetlenie może być jeśli nie chcesz roślin, jeśli jednak chcesz rośliny to może być za mało watów. Ja mam w 160L świetlówki tak pozakrywane folią że mam dwa punkty świecenia - w sumie ok 20W max.
3) Będzie taka jeśli kupisz dobry filtr kubełkowy ;)
4) Wiele osób kupuje piasek z marketów budowlanych, tzw. "piasek do piaskownic".
5) Muszle można kupić na allegro, olx itp. portale.
6) Generalnie w tanganice mogą się utrzymać: nurzaniec, rogatek, microsorium, anubiasy. Ja mam takie i wyraźnie się nadają do tak spartańskich warunków.
7) Kamienie można kupić w składzie kamienia za grosze. Lepiej nie kupować w akwarystycznych sklepach bo tam jest wielokrotnie drożej.

Co do obsady to musisz ją dobrze przemyśleć, bo ryby tanganickie są bardzo charakterne i bywają agresywne.
Księżniczki absolutnie nie powinny być trzymane z innymi gatunkami, zwłaszcza w mniejszych zbiornikach (księżniczki są bardzo agresywne zwłaszcza w czasie tarła mogą zabić wszystko co im wtargnie na terytorium).
Do 180L nadają się ze 2 gatunki muszlowców plus naskalniki na przykład. Jak już przyjdzie czas to załóż temat w dziale obsad, to forumowicze Ci dobiorą coś :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#6

Post autor: piotrek1996 »

Może będe miał filtr zewnętrzny FLUVAL 304.
Czy on się spisze?

Nad rybkami jeszcze tak konkretnie nie myślałem ale raczej będzie to zbiornik jedno-gatunkowy.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Ile muszli będę około potrzebował na dno żeby było nie za dużo nie za mało?
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#7

Post autor: jpkabaty »

Koziol pisze:Jpkabaty wszystko fajnie opisał ale wkradł mu się jeden mały błąd... Książka nie jest z Burgundii tylko z Burundi !
no oczywiście - Burgundia to Francja a nie Afryka :shock: To pewnie przez to że lubię bardzo Francję, wina a także kolor burgund. I tak też się nawet składa, że akwa z muszlowcami u mnie nie ma tła na tylnej szybie i stoi przy ścianie w kolorze burgund. Bardzo fajnie prezentują się na tym tle jasne muszle na piachu a także dekoracja z koralowców do których przyczepiłem też różne morskie muszle. Fakt że to nie purystycznie tanganika ale rybkom to z pewnością nie przeszkadza a dzięki temu powiększyłem im rezydencjalna dla nich powierzchnię dna bo zajęły też muszle zaczepione na koralowcach a nie tylko te na dnie.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#8

Post autor: Miro »

jpkabaty pisze:Bardzo fajnie prezentują się na tym tle jasne muszle na piachu a także dekoracja z koralowców do których przyczepiłem też różne morskie muszle.
Możesz zrobić foto tego cuda ?!

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#9

Post autor: piotrek1996 »

Też chętnie bym to zobaczył :-)
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#10

Post autor: jpkabaty »

Jak dorwe jakis aparat i naucze sie go obslugiwac :shock:
ale nie jest to zadne cudo. bardzo proste akwa. a;e mi sie podoba

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#11

Post autor: piotrek1996 »

Cierpliwie czekam :-) :-) :-) :-)

-- Pn maja 04, 2015 3:34 pm --

Podobno muszlowce bardzo kopią i kamienie mogą się poosuwać czy nawet poprzewracać.
Czytałem że warto zabezpieczyć dno. Czy 2 cm styropian może być?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#12

Post autor: Lech-u »

piotrek1996 pisze:Czy 2 cm styropian może być?
Nie wiem czy nie za gruby. Ja bym dał max 1 cm.
Ale to na pewno zależy od kamieni, które mogą spaść w wyniku podkopu.

Dużych kamieni nie warto stawiać na podłożu (typu piasek lub żwirek) tylko bezpośrednio na tym styropianie. Wtedy na pewno nic się nie stanie w czasie podkopów.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#13

Post autor: jpkabaty »

piotrek1996 pisze:Podobno muszlowce bardzo kopią i kamienie mogą się poosuwać czy nawet poprzewracać.
Czytałem że warto zabezpieczyć dno. Czy 2 cm styropian może być?
Zależy jak duże chcesz dać te kamienie i czy będziesz je układał piętrowo. Ja pod małe nic nie daję, bo nawet jak ryby przesuną to nic się nie stanie. A pod duże daję tylko "punktowo" pod każdy kamień który stoi na dnie - przyklejam kamień na silikon na małym kawałku styro a potem odcinam nadmiar i obsypuję "skarpę" drobnymi kamyczkami/żwirkiem. Wtedy jak ryby odsłoną to miejsce to nie widać styropianu. Jak dasz na całe dno to niestety jak się dokopią będzie widać. Patent powyższy zastosowałem też do malawi do dużych kamieni. U muszlowców na takich podstawkach ze styro stoją koralowce. Sprawdza się to bardzo dobrze. Dodatkową zaletą jest to, że w razie potrzeby możesz wyciągnąć dowolny kamień z doklejoną do niego podstawką ze styro bez obawy, że płachta styropianu wyskoczy wypierana przez wodę gdy uniesiesz obciążenie.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#14

Post autor: piotrek1996 »

Myślałem żeby dać styropian na całe akwa ten 1 cm (zostawiając po kilka cm od ścian żeby tego bezpośrednio nie było widać) na tym poukładać kamienie (niczym nie przyklejając) całyn styropian dokładnie obsypać piaskiem.
Jest to dobry pomysł czy raczej każdy kamień jednak poprzyklejać osobno?
Kamienie będą poukładane w takie "górki" i posklejane ze sobą. Będę się starał układać je stabilnie żeby jednak nic się nie przewróciło (raczej niepowinno ale lepiej dmuchać na zimne).
Czy miał już ktoś taki nieszczęśliwy wypadek?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#15

Post autor: Lech-u »

piotrek1996 pisze:Jest to dobry pomysł czy raczej każdy kamień jednak poprzyklejać osobno?
W jednym akwarium mam pojedynczą płytę. W drugim dwa osobne kawałki (pomiędzy nimi jest "rzeczka" z piasku - plaża. Tam nie ma ozdób).

Spadały mi kamienie (mam kopiące pielęgnice) ale nigdy się nic nie stało.

Według mnie większym zagrożeniem jest spadający kamień na boczną szybę, niż na dno. Bo na dnie coś zawsze leży i może jakoś zamortyzować. A na bocznej szybie nie ma nic.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#16

Post autor: piotrek1996 »

Czyli lepiej jednak przykleić do styropianu bo na styropianie coś zawsze będzie dociążało więc będzie mniejsze prawdopodobieństwo że takowy kamień się przewróci.
A pękło komuś akwa tak że woda wyleciała?
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#17

Post autor: jpkabaty »

Te moje "podstawki" ze styro pod pojedyńcze kamienie dotyczy tylko dużych. W malawi na takich podklejonych kamieniach ułożyłem nawet 2 dodatkowe warstwy. dzięki temu że każdy dolny kamień był niezależny na własnej podstawce to mogłem je przesuwać dowolnie po dnie tak aby układane wyżej się zakleszczały aby nie miały jak spaść (to wapień filipiński więc jest taka możliwość). Dzięki temu uzyskałem liczne tunele pomiędzy i pyszczaki mają niemałą frajdę i pływają na całej wysokości a nie tylko przy dnie co by miało miejsce gdyby skałki były tylko nisko. Dla muszlowców jednak nie potrzebujesz aż tak wysoko kamieni bo one i tak wyżej nie będą pływać. Muszlowce trzymają się dna. No i moim zdaniem jak będą same muszlowce to szkoda miejsca na dużo kamieni - lepiej dać więcej muszli. A kilka kamieni nie jest złym pomysłem bo one rozdzielą rewiry poszczególnych rodzinek.
Wracając do styropianu - to że ładnie zasypiesz cały piachem nic nie da bo muszlowce lubią aranżować po swojemu i mogą odkryć styropian. Poza tym nie ma potrzeby dawać styropianu pod całość skoro wystarczy pod pojedyńcze kamienie - o ile są duże - po to żeby nie przewracały się gdy zostaną podkopane, w szczególności gdybyś na nich układał kolejne. Tych wyżej nie ma potrzeby sklejać. Takie małe ryby ich nie pozrzucają przecież. U mnie nie zrzucają nawet muszli ułożonych na koralowcach. Dolne mogłyby się przewracać jedynie z powodu podkopania gdyby stały na piachu. Jeśli nie chcesz więć naklejać na styropian to ułóż najpierw kamienie na samym dnie a potem nasyp piach to też podkopanie nie spowoduje przewrócenia - to następuje gdy kamienie są ułożone na piachu a ryby podkopią piach.
Jeśli byś podklejał podstawki pod pojedyńcze większe kamienie to oczywiście też je ustaw bezpośrednio na szybie a potem wokól nasyp piach.
I zostaw chociaż tyle miejsca od wszystkich szyb żebyś mógł swobodnie je myć bez wyciagania kamieni. Przy myciu uważaj blisko dna żebyś nie załapał pod gąbkę piachu bo wtedy porysujesz szybę.

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#18

Post autor: piotrek1996 »

Chyba zrobię tak ja mówisz. Popodklejam każdy duży kamień styropianem i będzie git.
Dzięki za rade jak będę miał jeszcze jakieś pytania to napisze bo na ten momęt chyba wszystko wiem (tak mi się wydaje) jakby coś to będę śmiało pytał. :-)

-- Pn cze 08, 2015 10:27 pm --

Witam to znowu ja.
Przedstawiam moje akwa zalane 26 maja.
Prezentuje się tak. Obrazek Obrazek Obrazek

-- Pn cze 08, 2015 10:39 pm --

I jeszcze jedno Obrazek
Na dno dojdą muszle bo się jeszcze nie zrobiły a z lewej strony nurzaniec gigantea za piaskowcem.
I teraz mam takie pytanko parka naskalników teoretycznie powinna zadomowoć się na tym tarasie więc zostaje dno dla muszlowców. Mam możliwość zakupienia rybek z rozróżnioną płcią. Ale do sedna. Chodzi mi o to, że niewiem ile i jakiej płci rybek mogę mieć.
Dwie pary a może tylko jedna chyba że jakiś harem 1 samiec 2/3 samice. Co będzie lepsze? Proszę o pomoc bo by trzeba zamówić w końcu rybki.
Ostatnio zmieniony wt cze 09, 2015 7:49 am przez piotrek1996, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#19

Post autor: jpkabaty »

Mi się bardzo podoba ta kompozycja ze skalek. gratuluje
szkoda tylko ze te ukosne sciani psuja widocznosc. kurde ja to chyba bym takie akwa posatwil odwrotnie w rogu zeby patrzec przez te najszersza szybe

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#20

Post autor: piotrek1996 »

Był już taki zamysł ale pod spodem jest szafka więc szyflady były by zablokowane a z przodu był by brzydki tył szafki.
Niestety nie idzie. No ale jak już mam akwa to niebędę likwidował.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#21

Post autor: Limak86 »

No akwa bardzo fajnie wyszło, super skałki i intrygujące oświetlenie punktowe :) Ten nurzaniec na pewno dopełni całości i będzie cud... aż zazdroszczę, bo moja 160tka tak ładnie nie wygląda.
Co do obsady to napisz proszę jeszcze raz jakie masz założenia co do obsady - jakie gatunki bierzesz pod uwagę itd., to zaraz coś doradzimy :)
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
Awatar użytkownika

jpkabaty
Uzależniony
Posty: 568
Rejestracja: czw lis 27, 2014 2:54 am
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#22

Post autor: jpkabaty »

piotrek1996 pisze:Był już taki zamysł ale pod spodem jest szafka więc szyflady były by zablokowane a z przodu był by brzydki tył szafki.
Niestety nie idzie. No ale jak już mam akwa to niebędę likwidował.
No tak, miejsce i szafka determinują tez ustawienie. Ale może rozwiązaniem byłby na wierzch dodatkowy większy blat. Nie wiem jak to tam u ciebie jest więc się nie wymądrzam. Ale jakby się dało to warto by zawalczyć nawet teraz. Na razie masz bez rybek to teoretycznie byś mógł zlać wodę, to może dałoby się we 2 unieść baniak wraz z podłożem i kamieniami.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#23

Post autor: marcinzabki29 »

A ta szafka ma też blat w kształcie dna akwarium :?:
jeżeli tak to pomysł jpkabaty jest dobry.
Prosty blat, oklejona krawędź i już.
No bo gdy zrobisz drugi w kształcie akwarium to może trochę głupio wyglądać :razz:
Pozdrawiam Marcin

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#24

Post autor: piotrek1996 »

Blat jest zrobiony właśnie w kształt akwa i może pomysł z 2 blatem był by dobry ale niewiem czy chcę się jeszcze raz w to bawić.
Rybki to naskalnik wężogłowy (para) i muszlowiec wielkooki (i tutaj proszę o pomoc). Z góry dziękuję. :-) :-) :-) :-)
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#25

Post autor: Limak86 »

piotrek1996 pisze:Rybki to naskalnik wężogłowy (para) i muszlowiec wielkooki (i tutaj proszę o pomoc). Z góry dziękuję. :-) :-) :-) :-)
Naskalników musisz wstępnie kupić ze 4 sztuki żeby mieć realne szanse na dobranie się pary. Jeśli jest jak piszesz, że możesz kupić rozróżnioną płeć (btw. trochę szkoda, bo to znaczy że ryby są już starsze, a starsze mogą mieć trudniej się dobrać), to weź 2+2 to będzie największe prawdopodobieństwo że któreś się sparują :)
Muszlowca wielkookiego w tym litrażu dałbym docelowo 2 pary (chociaż to nie jest typowy monogamista, więc można dać niewielką przewagę samic), czyli na początek też musisz zakupić z 6-7 sztuk.
Rzecz jasna jak już Ci się dobierze docelowy układ to resztę należałoby odłowić i oddać/odsprzedać (zwłaszcza naskalniki).
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#26

Post autor: piotrek1996 »

Tylko że te rybki są trochę drogie więc na kupienie 10 to trochę dużo kaski potrzeba.
A jak bym kupił 2 naskalniki się akurat udało że się sparowały.
I np jak bym kupił 4 muszlowce to lepiej by było 2 pary czy raczej 1 samiec 2-3 samic
a moze tylko para.
Awatar użytkownika

Limak86
Zapaleniec
Posty: 490
Rejestracja: śr paź 30, 2013 7:37 am
Lokalizacja: Pruszków/Warszawa
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Tanganika - muszlowce

#27

Post autor: Limak86 »

piotrek1996 pisze:Tylko że te rybki są trochę drogie więc na kupienie 10 to trochę dużo kaski potrzeba.
A jak bym kupił 2 naskalniki się akurat udało że się sparowały.
I np jak bym kupił 4 muszlowce to lepiej by było 2 pary czy raczej 1 samiec 2-3 samic
a moze tylko para.
Nikt nie mówił, że akwarystyka jest tania ;)
Napisałem Ci jaki układ docelowy możesz mieć spokojnie w tym baniaku, czyli 1+1 naskalniki oraz 2+2 m. wielkooki.
Jak kupisz 2 naskalniki (nawet zakładając że faktycznie trafisz w układ 1+1) to mogą się dobrać w parę albo tłuc, tego nikt nie przewidzi.
Jak chcesz kupić tylko 4 muszlaki, to ja bym brał 1+2/3 ale lepiej by było chociaż 2+3, wtedy będzie jakaś para przy 1+2 (albo dwie przy 2+3) na pewno (tzn prawie na pewno :P ) z tego... bo jak kupisz 2+2 to i tak mała szansa że z tego się dobiorą akurat 2 pary.
Kamil.
[650L] Labirynty Azji Południowej...
[160L] Szybciej płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...

Autor
piotrek1996
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: pt sty 03, 2014 6:06 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Tanganika - muszlowce

#28

Post autor: piotrek1996 »

Ok. Ale na ten momęt niemam tyle kasy jak już to trochę puźniej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Afryka - Malawi. Tanganika i Wiktoria”