Sposób na upały

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Sposób na upały

#1

Post autor: Christo »

Witam.

Wyciągnąłem wnioski z zeszłorocznej katastrofy, kiedy to wskutek upałów straciłem znaczną część obsady i tym razem już się zabezpieczyłem. Początkowo myślałem nad wentylatorami komputerowymi lub łazienkowymi. Większość właśnie takie stosuje.

http://forum.klub-malawi.pl/chlodzenie-t23726.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ostatecznie postawiłem na najzwyklejsze, gotowe biurkowe o mocy 15 W z OBI i wtłaczanie powietrza do akwarium, a nie jego odsysanie. Mają nawet prawie akwarystycznego klipsa, który przydaje się do instalacji.

Obrazek

Powyżej zbiornik ("Forgotten pool") 175l (wody netto 150), udało mi się zejść z 29 do 25*C.


Obrazek

To czy wtłaczamy czy odsysamy nie ma chyba większego znaczenia (chyba że dla żywotności samego urządzenia). Wentylator wtłacza powietrze z prawej strony zbiornika, a wylatuje ono przez szparę z lewej. Pod ręką czuć wyraźny ruch powietrza.


Obrazek

Ten zbiornik ("Malezyjski czarny strumień") ma nominalnie 156l i zawiera 120l wody. Na razie udało mi się zejść z 29 do 26*C.


Wentylatory wyłączam na noc. Do rana temperatura rośnie o jeden stopień, więc można powiedzieć, że nie wykorzystuję jeszcze pełni ich możliwości. Robię tak ponieważ jestem zupełnie zadowolony z wyników, a nie chcę też dopuścić do zbytnich skoków temperatur (na razie nie zdecydowałem się jeszcze na zakup odwróconego termoregulatora). Jedynym minusem jest widoczny gołym okiem nawet dobowy ubytek wody. Najważniejsze że zabezpieczyłem dwa najbardziej zagrożone zbiorniki przed dzisiejszym i jutrzejszym piekłem.

Polecam każdemu takie proste, gotowe i niedrogie rozwiązanie. Choć może dla tych z firmowymi pokrywami może nie będzie zbyt wygodne, to z drugiej strony dla bezpieczeństwa ryb, chyba warto na parę dni zrezygnować z części estetyki. :wink:

pozdrawiam

P.S.
Zapomniałem dodać - koszt jednego takiego wentylatora to tylko 20-25 zł (nie pamiętam dokładnie teraz ile). :)
Ostatnio zmieniony śr cze 03, 2015 9:56 am przez Christo, łącznie zmieniany 1 raz.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Sposób na upały

#2

Post autor: Bohdan »

Dobrze, że to pokazałeś-kilka osób na pewno skorzysta. Dobra robota. Mnie ratuje otwarty zbiornik-temp ok 27 stopni.
WOT - 4BS, V-Twin Rider - Live to Ride

18L - najmniejsze w rodzinie:
viewtopic.php?f=15&t=4945" onclick="window.open(this.href);return false;
Biotop Gurami czekoladowego:
viewtopic.php?f=76&t=3895" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Sposób na upały

#3

Post autor: Christo »

Powinienem to już dawno wdrożyć, ale przyznam, że nie wierzyłem że się uda. Wszak na logikę, jest to wtłaczanie gorącego powietrza (30 parę stopni) do nieco chłodniejszej wody (29*C). "Doradca" w Obi także przekonywał mnie, że nie ma szans, zwłaszcza jak mu powiedziałem jaka jest wielkość zbiornika. "Doradzał" mi klimatyzator.:P Na szczęście warto słuchać mądrzejszych od siebie, i nie słuchać niemądrzejszych. Te dni według prognoz mają być podobno najgorsze, a już teraz gatunki w tych dwu zbiornikach były poza widełkami temperatury. Nie było sensu zwlekać...
Ostatnio zmieniony śr cze 03, 2015 10:08 am przez Christo, łącznie zmieniany 2 razy.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Sposób na upały

#4

Post autor: rhino »

W zeszłym roku stosowałem patent Christo, w tym zmieniłem nieco koncepcję. Regulowane obroty wentylatorów + automatyczne załączenie/wyłączenie , klapa tylko uchylona, dzięki temu ubytki wody są znacznie mniejsze i ryzyko opuszczenia akwarium przez ryby zostało zminimalizowane.
Na akceptowalnych pod względem hałasu obrotach spadek temperatury o ok. 2 st.C ,na wysokich ok. 3 st.C

Obrazek
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Sposób na upały

#5

Post autor: Christo »

rhino pisze:W zeszłym roku stosowałem patent Christo
Skoro stosowałeś to już w zeszłym roku, to nie mógł być mój patent.:wink: Rok temu byłem jeszcze zacofany i moczyłem w akwa wkłady z lodówki turystycznej. :P :oops:
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Sposób na upały

#6

Post autor: Alix »

Mam wiatraki (takie jak Rino) i regulator temperatury, jednak zdjęłam pokrywę i została sama belka oświetleniowa z moskitierą (co by rybom nie zachciało się wyjść na spacer). U mnie chłodzi po przekroczeniu temperatury krytycznej 28 stopni.
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Sposób na upały

#7

Post autor: Miro »

Ja mam akwa blisko okna i od str. nasłonecznionej więc z takim problemem borykam się co roku ! Postanowiłem iść na "łatwiznę"i wymieniłem ryby na takie, co kilku dniowe upały znoszą dobrze.
Christo,rchino i Alix za swe "patenty" powinni dostać + [plusika]

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Sposób na upały

#8

Post autor: shadowrider »

Christo pisze:Wszak na logikę, jest to wtłaczanie gorącego powietrza (30 parę stopni) do nieco chłodniejszej wody (29*C). "Doradca" w Obi także przekonywał mnie, że nie ma szans,
Przy szczelnie zamkniętym akwarium i nawiewie z zewnątrz to by nie miało sensu.
rhino pisze:klapa tylko uchylona, dzięki temu ubytki wody są znacznie mniejsze
Właśnie chodzi o wymuszenie parowania a skutkiem tego jest obniżenie temperatury. Na tej samej zasadzie ssaki regulują swoją temperaturę.
Jeśli zablokujesz parowanie całkowicie to w układzie zamkniętym [np.pokój] to temperatura wzrośnie, w tym również w akwarium. W końcu taki wiatrak to 15W grzałka :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Sposób na upały

#9

Post autor: rhino »

shadowrider pisze:Właśnie chodzi o wymuszenie parowania a skutkiem tego jest obniżenie temperatury.
zakładając że jakimś cudem, akwarium byłoby układem zamkniętym i podłączając chłodziarkę np. http://www.sklep.aquamedic.pl/chlodziarka-titan.html" onclick="window.open(this.href);return false; nie zaobserwujemy parowania ani ubytków wody, a woda ulegnie znacznemu ochłodzeniu.
Ratel

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Sposób na upały

#10

Post autor: shadowrider »

Ciekawa jest ta termodynamika:
Titan 250: pobór mocy 100W, moc chłodzenia 190W - perpetuum mobile :)
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Sposób na upały

#11

Post autor: rhino »

Shadowrider,

mylisz dwie rzeczy, moc chłodnicza (chłodzenia) to nie to samo co pobór mocy.
Tu masz klimatyzator o mocy chłodniczej 2638W a pobór to 920W, tak na przykład...
http://www.leroymerlin.pl/klimatyzacja- ... lsrc=aw.ds" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Sposób na upały

#12

Post autor: shadowrider »

No właśnie gdzieś tu ginie zasada zachowania energii.
Może wytłumacz na prostszym przykładzie - klimatyzator z funkcją grzania gdzie moc grzania jest większa od mocy pobieranej.
I porównanie z klasycznym grzejnikiem elektrycznym gdzie moc grzania jest równa mocy pobieranej.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Sposób na upały

#13

Post autor: rhino »

Nie chce mi się pisać o tym, wybacz...
Poszukaj w necie... jest masa informacji, więc po co się powtarzać ?

http://topklima.com.pl/faq-mainmenu-3" onclick="window.open(this.href);return false;
Ratel
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sposób na upały

#14

Post autor: Lech-u »

Mój sposób na wysoką temperaturę:
Akwarium stoi przy ścianie. Przebiłem się przez ścianę i poprowadziłem prostokątny kanał wentylacyjny (taki z Leroy Merlin lub Obi). Z jednej strony jest dość spory wiatrak "kanałowy" o dość dużej mocy (wentylacyjnej, a nie prądowej :) ).
A z drugiej strony kanał wentylacyjny wchodzi w "bok" pokrywy akwarium. Dzięki takiemu rozwiązaniu mam:
  1. bardzo wydajne chłodzenie pod pokrywą
  2. pompowane "chłodniejsze" powietrze niż w pomieszczeniu z akwarium
  3. ciszę w pokoju z akwarium, bo wiatrak jest w innym pomieszczeniu
  4. nawilżanie w pokoju z akwarium, bo tam ucieka parująca woda
  5. możliwość hodowania ryb labiryntowych, bo mają całkiem znośną temperaturę do oddychania
  6. możliwość zastosowania duuużego oświetlenia pod pokrywą, bo jest całkiem nieźle chłodzone
  7. wentylację w pomieszczeniu za ścianą
  8. estetyczny wygląd akwarium
  9. ograniczenie możliwości ucieczki ryb latających
  10. zadowoloną żonę (patrz punkt 3 i 4 i 8)
"Tylną" część mojego chłodzenia widać TU

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Sposób na upały

#15

Post autor: Zielony »

Moje chłodzenie wyglądało tak: na krótszym boku akwa dwa wentylatorki od zasilacza komputerowego a po przeciwnej stronie wycięta dziura na filtr FZN-3 sterował tym odwrotny termoregulator i w lato utrzymywałem temperaturę 24 stopnie.
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

Autor
Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Sposób na upały

#16

Post autor: Christo »

I ja w końcu pierwszy raz w tym roku musiałem dziś sięgnąć po wiatrak. W akwarium z neonami simulans temperatura doszła do 27*C.

Rybki się chłodzą, a ja idę się smażyć na ognisko. :-D
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ