Uwagi po upałach

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#1

Post autor: Miro »

Chyba można stwierdzić że upały się skończyły.Jaki wpływ miał upał na waszych akwariowych podopiecznych ? Czy są jakieś straty, czy zmieniło się zachowanie podopiecznych w czasie upałów, czy rzeczywiście trzeba inwestować w jakieś schładzacze wody ? itd.
Jakieś wnioski,uwagi dla potomnych ?!


U mnie wszystkie ryby przeżyły. W jednym zbiorniku z tęczankami które stoją przy oknie i gdzie na nie leciał bezpośrednio żar i promienie słoneczne z zewnątrz to ryby były jedynie spowolnione, pływały bo musiały :) . Natomiast teraz kiedy się ochłodziło mam wrażenie że co dziennie podchodzą do tarła :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Uwagi po upałach

#2

Post autor: saintpaulia »

Na ryby nie zauważyłam większego wpływu, nawet nie było różnicy w zachowaniu. W akwariach miałam około 29 C.

Niestety upały wytrzebiły mi obsadę roslinną i teraz akwaria wyglądają jak po kataklizmach. W tym gorącu dobrze rosły jedynie anubiasy i mikrosoria.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Uwagi po upałach

#3

Post autor: cinek1916 »

Moje krewetki piły więcej wody :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#4

Post autor: Miro »

saintpaulia pisze:Niestety upały wytrzebiły mi obsadę roslinną
A jakie konkretnie ? A czy według tego co piszą o nich powinny przeżyć ?
cinek1916 pisze:Moje krewetki piły więcej wody
No i bardzo ładnie ! Widocznie TV oglądały bo tam ciągle o tym mówili ! :D
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Uwagi po upałach

#5

Post autor: saintpaulia »

Szczerze to nie wiem, bo rosliny sadzę z przypadku, nie wczytuję się w wymagania i wszystko zawsze bardzo fajnie rosło.
Niestety teraz zostały mi pustki.
Poległy: marsylea, wąkrotka japonska, pelia, wywłuczniki, mikranthemum i wiele innych. Masakra.

I jeszcze krewetki zastopowały rozmnażanie.

Dein

Uwagi po upałach

#6

Post autor: Dein »

Nic złego się nie stało. Nie mogę żadnego zjawiska wytłumaczyć jednoznacznie upałami. martwiłem się tylko o zwierzęta przydenne, ale uraczyłem je wzmożonym napowietrzaniem i nie zaobserwowałem żadnych reakcji stresowych.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Uwagi po upałach

#7

Post autor: marcinzabki29 »

Mi zniknęły z pola widzenia dwie loricarie :-( - czyżby przez te upały.
Temperatura przekraczała czasami 29 stopni. :razz:
Co prawda chłodziłem w miarę możliwości dużym wentylatorem.
Akurat mam akwarium przy schodach, więc otwierałem część pokrywy
i kierowałem na tafle wody wentylator. Zdarzało się że tak się schłodziła, aż grzałka się włączała.
A to na pewno nie było dobre dla mieszkańców akwarium.
Pozdrawiam Marcin

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Uwagi po upałach

#8

Post autor: shadowrider »

U mnie padło ok.30-40szt krewetek CR. Na początku upałów nic się nie działo ale wyjechałem na tydzień i po powrocie z 10 leżało trupem i kolejne padały przez następny miesiąc. Myślę o restarcie ale jeszcze chyba za wcześnie - z kranu leci jakaś masakra - za filtrem RO mam 70uS gdzie na wiosnę miałem 20.
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Re: Uwagi po upałach

#9

Post autor: Winter »

Mnie padło kilka neonów czerwonych, kirysek i pielęgniczka ramireza. Ale podczas mojej nieobecności w baniaku temperatura dochodziła do 34 st.

Tapnięte
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Uwagi po upałach

#10

Post autor: MartaS »

W baniaku miałam przez 2 tygodnie 32 stopnie. Padły trzy gupiki, inne ryby zniosły to całkiem nieźle. Jeśli chodzi o rośliny to żabienice odchorowały tropiki. Anubiasy, rotale rosły normalnie a rogatek czuł się jak w niebie.

-- So wrz 12, 2015 10:04 pm --

O dziwo nie było żadnych strat w narybku.
Awatar użytkownika

bory
Maniak
Posty: 775
Rejestracja: pn mar 16, 2015 2:52 pm
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka
Na imię mam: Borys
Płeć:

Uwagi po upałach

#11

Post autor: bory »

U mnie rekordowo było ok 32-33 C w 200L. Wszystko przeżyło (glonojad, gurami, bojownik, molinezje). Temperatura taka utrzymywała się pewnie przez kilka dni - odkryłem to po powrocie z krótkiego urlopu. W krewetkarium niestety ubyło mi kika szt CR. Na roślinach nie zrobiło to większego wrażenia. Niestety chyba krasnorostom bardzo ta temperatura odpowiadała bo skolonizowały dosłownie wszystko :/
Moje 215L: viewtopic.php?f=15&t=28099&start=90#p248162" onclick="window.open(this.href);return false;
Moja robalownia: viewtopic.php?f=15&t=28627&start=30#p248522" onclick="window.open(this.href);return false;
Zagraj w moje warcaby na iOS: http://www.bfdraughts.com/" onclick="window.open(this.href);return false; :)
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Uwagi po upałach

#12

Post autor: Christo »

U mnie nawet z wentylatorami było ciężko - max dochodziło do 29*C, ale obyło się bez strat. Nie chcę nawet myśleć co by było bez wentylatorów.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Uwagi po upałach

#13

Post autor: cinek1916 »

U mnie obyło się bez strat dzięki chłodzeniu wiatrakami komputerowymi :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Uwagi po upałach

#14

Post autor: Witek »

Akwa w pracy, rano o 7 rano już 30 stopni w pokoju... Akwa małe bo kosteczka 20 litrów, przed upałami bez problemowa. W czasie upałów urlop, a w akwa pogrom padły praktycznie wszystkie RC (galaxy, erytromikron i pigmejek przeżyły). Co gorsza tak mi zagloniło wszystko, że chyba jednak będę musiał "szczątki" roślin wywalić, tracę cierpliwość, chyba restarcik...
Awatar użytkownika

Winter
Noble
Posty: 1455
Rejestracja: pt lut 27, 2009 11:38 am
Lokalizacja: Sadyba
Na imię mam: Magda
Płeć:

Uwagi po upałach

#15

Post autor: Winter »

Zauważyłam, że upały nie tylko zupełnie nie przeszkadzają glonom, ale jeszcze pobudzają ich wzrost. Po upałach zawsze mam pełno zielonych nitek. Teraz też z nimi walczę.
Magda
----------------------------------
200L - roślinne, neony czerwone, bystrzyki, błyszczyki brylantowe, kiryski i glonojad
topics15/6898.htm

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Uwagi po upałach

#16

Post autor: Witek »

W domowym 60 nie było tak źle ale walki z glonami po upałach nadal trwają, rośliny bardzo zwolniły przyrosty... chyba wpuszczę otosy, bo "czas" na razie mało daje efektów w walce z glonem (usuwam mechanicznie)... chyba muszę zrobić testy i może analiza parametrów coś ujawni... do awkarium jest lane RO więc braki na pewno są...
Może jest to i dobry czas na prezentacje zbiornika choć wygląda on dużo gorzej niż wyglądał...
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Uwagi po upałach

#17

Post autor: Conrad »

Ja mam dwa akwaria, jeden 72L i 30L. W małym krewetkowym domu miałem zamontowany system chłodzenia , wiatrak z kontrolerem. Utrzymywanie ciągłe 23 stopni, podczas upałów z dużym parowaniem. Żadnych strat, wręcz przeciwnie, obsada krewetek się podwoiła, jak nie potroiła :) Za to w baniaku 72L miałem więcej przygód. Brak chłodzenia, temperatura w upały dochodziła do 30 stopni. Odbiło się to na obsadzie krewetek, która została zdziesiątkowana, padały średnio 4-5 sztuk tygodniowo. Wcześniej były widoczne i podczas obiadu można było doliczyć spokojnie do 60-tu, teraz doliczyłem ledwie do 15-tu. Moim zdaniem winna była temperatura, gdyż pomiary wody nic nie wykazywały. Obsada ryb się nie zmieniła, wręcz rybek przybyło. W ostatni weekand jeszcze myślałem, że mam 1-2 kiryski, oraz 2 otoski. W sumie przez całe wakacje tak myślałem. W poniedziałek po pracy widziałem jednocześnie 5 kirysków i 3 otoski. Albo żyją one w alternatywnym świecie i się mi pojawiają raz na kilka miesięcy, albo mają dobry kamuflaż i ukrywają się przede mną. Co do roślin to przed upałami przyciąłem dość mocno mech, gdyż już syfu w nim się sporo zebrało. Wygoliłem prawie do zera, na max. 1cm długości. Wcześniej były 5-7 cm odcinki, pięknego zielonego mchu. Po tej całej operacji, gdzie po przycięciu, uwolnił mi się cały syf w nich zgromadzony, zaczęły się problemy. Ilość krasnorostów na korzeniach się zwiększyła, na tych przyciętych mchach zaczęły pojawiać się zielone nitki, prawdopodobnie zielenice. Temperatura robiła swoje i teraz zaczynam powolną walkę z pozbyciem się tego syfu. Gazuje CO2, wyciągam codziennie ile się da i większe podmiany wody robię, do tego więcej nawożenia daję, żeby rośliny nie miały braków. W przyszłym tygodniu jak będzie chłodniej zrobię 5 dniowe zaciemnienie akwarium z folii aluminiowej, żeby dobić całkowicie ten syf (już tak raz robiłem z dużym efektem). Oprócz tego jeszcze miałem podczas upałów przygodę z butlą, która mi się skończyła i nabijałem ją przez tydzień, z braku czasu, pewnie to też przyczyniło się do powstania tej plagi.

Wnioski:
- na pewno za rok zamontuję wiatraki z kontrolerem na dużym akwarium
- zaczynam myśleć nad drugą butlą CO2 (mam 2L) pod wymianę, żeby nie było sytuacji, że ją nabijam przez ponad tydzień
- mchy są ładne, ale pozwalanie im na zarastanie akwarium to szukanie w dłuższym czasie problemów z syfem, lepiej je przycinać regularnie.
- po zabawie z syfem częściej czyścić kubełek (ale mam już pompkę do zabawy z odławianiem mchów przy cięciu)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Uwagi po upałach

#18

Post autor: krasnal »

Jeżeli chodzi o upały i krewetki następny raz jestem odmieńcem
W wodzie 30 st. pływały po całej kostce.
Gdy wiatrak studził h2o przy szybie frontowej do 26 kresek
( b.mała cyrkulacja płynu )
robale dawały dyla w cieplejsze akweny
O co tu biega :?:
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#19

Post autor: Miro »

krasnal pisze:robale dawały dyla w cieplejsze akweny
O co tu biega
To rzeczywiście jest dziwne :shock:

Wynika z tego że najbardziej ucierpiały robale i niektóre roślinki .Jeżeli to prawda że takie upały mają być normalką to chyba czas pomyśleć nad zmianą wystroju akwa lub nad jakimś tanim sposobem chłodzenia wody. :razz:
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Uwagi po upałach

#20

Post autor: fivb77 »

A może termometr szwankuje?

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Re: Uwagi po upałach

#21

Post autor: cinek1916 »

Conrad, zawsze można przed przycinką mchu odessać cały syf za pomocą rurki. Ja swoje mchy odmulam podczas podmian.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Conrad
Gaduła
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 13, 2014 10:13 pm
Lokalizacja: Warszawa, Mokotów

Re: Uwagi po upałach

#22

Post autor: Conrad »

cinek1916 pisze:Conrad, zawsze można przed przycinką mchu odessać cały syf za pomocą rurki. Ja swoje mchy odmulam podczas podmian.
Też tak robiłem, ale zazwyczaj szybko wodę traciłem, a ciągle coś zalegało. Teraz mam pompkę Aquaela, filtr gąbkowy + wata i sobie przefiltrowuję ten syf i z powrotem wodę zwracam do akwarium. Mogę precyzyjnie i spokojnie to robić przez dłuższy czas.
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#23

Post autor: Miro »

Warto przypomnieć ten temat dla nowych akwarystów.
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Uwagi po upałach

#24

Post autor: PawelWaw »

U mnie wszystko w porządku. Temperatura w baniakach nigdy nie przekroczyła mi 24ºC , prócz morszczyzny (26ºC - grzałka dała radę) . Jednak inwestycja w klimę była warta :-)
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#25

Post autor: Miro »

Jutro ma być w wawie 34 st. :razz:
Zdjąłem pokrywy z akwariów nie włączam oświetlenia już dzisiaj w rano powkładam butelki z zamrożoną wodą.

Wojtekxxx9

Uwagi po upałach

#26

Post autor: Wojtekxxx9 »

Kto ma filtr narurowy przy kuble to zawsze może włożyć go do wiaderka, dopełnić lodem i da radę

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Uwagi po upałach

#27

Post autor: marcinzabki29 »

W trzech mniejszych mam wentylatorki, ale w dużych nie ma nic.
W ekstremalnych wypadkach używam dużych wentylatorów, tak chłodzą, że aż się grzałka załącza :)
Pozdrawiam Marcin

ArekRaszyn

Uwagi po upałach

#28

Post autor: ArekRaszyn »

miro pisze: Jutro ma być w wawie 34 st. :razz:
Zdjąłem pokrywy z akwariów nie włączam oświetlenia już dzisiaj w rano powkładam butelki z zamrożoną wodą.

Nie będzie to dla rybki szok jak podpłynie do takiej butelki ?
Awatar użytkownika

Autor
Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Uwagi po upałach

#29

Post autor: Miro »

ArekRaszyn pisze:
Nie będzie to dla rybki szok jak podpłynie do takiej butelki ?
Nie słyszałem, jest to stary sposób na ochłodzenie wody w akwarium.
Awatar użytkownika

rupert
Uzależniony
Posty: 630
Rejestracja: sob sty 17, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Na imię mam: Hubert
Płeć:

Uwagi po upałach

#30

Post autor: rupert »

Wojtekxxx9 pisze: Kto ma filtr narurowy przy kuble to zawsze może włożyć go do wiaderka, dopełnić lodem i da radę
Dobry pomysł :viva:
ODPOWIEDZ