Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

Wszystko dotyczące techniki w akwarium a czego nie można umieścic w innym podforum
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Magia
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 4:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#1

Post autor: Magia »

Cześć,
mam 200l z filtrem JBL e901 greenline.
Akwa leci 4 tydzień, więc jeszcze mieszkańcami są przypadkowe ślimaki i 2 nieprzypadkowe helenki. Podłoże manado+aqua art II i ryzykownie w nim uniwersalne pałeczki nawozowe. Chciałam to mam - sporo azotu idzie z podłoża, więc walczę sobie z parametrami częstymi podmiankami...
Ale do tematu. Mimo braku mieszkańców woda nie jest kryształowa. Wlot filtra z jednej strony, wylot z drugiej strony na tyle zbiornika. Spodziewam się, że jednak, gdy dojdzie życie trzeba będzie dołożyć jeszcze jeden filtr. Jakie macie doświadczenia w tym względzie - czy lepiej 2 zewnętrzne - jeśli tak, jak najbardziej optymalnie ułożyć końcówki ;] A może jakiś wewnętrzny?
(szukałam na zdjęciach w galerii, ale macie te baniaki tak zarośnięte, że nic nie widać... )
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli chcesz zainstalować dwa zewnętrzne, to obie deszczownice ustaw z jednej strony (na bocznej szybie)
wloty (zasys) ustaw z dwóch stron na tyle w rogach.
Przy krótszym akwarium niż 1,5 m ustawia się deszczownice z jednej strony
(Tak mi kiedyś sugerowano na forum).
Takie ustawienie powinno Ci ładnie poruszać wodą i ułatwić wyłapywanie syfków z wody.
Aha i jeszcze jedno, ustawiając deszczownice pod kątem do góry tak żeby lustro wody się poruszało
od razu będziesz natleniała wodę w akwarium.
Sugeruję z własnego doświadczenia, ale pewnie można inaczej.
Akwarium masz prawdopodobnie metrowej szerokości. Więc możesz też zastosować długie deszczownice
i ustawić po całej szerokości akwarium na tyle oczywiście.
Można oczywiście dołożyć wewnętrzny, zainstaluj go wtedy po drugiej stronie niż wylot z zewnętrznego.
Pewnie za bardzo nie pomogłem ;]

podsumowując: jestem za drugim zewnętrznym i ustawieniem deszczownic na jednym boku :)

-- Wt lis 03, 2015 9:23 pm --

I jeszcze jedno, proponuję prefiltry zamiast koszyczków na rurkach wlotowych.
Wtedy mniej brudzi się filtr, prefiltr wyłapie Ci większe syfki, łatwiej go
czyścić, niż kubły.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Magia
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 4:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#3

Post autor: Magia »

Deszczownic jako takich nie planuje, jedynie te zwykłe wyloty na wysokości tafli. Gdzieś spotkałam się z opinią, że zewnętrzne nie wyklarują tak wody jak wewnętrzne. W sumie nie wiem dlaczego - większa powierzchnia zasysa? Ze względu na CO2 nie chcę napowietrzać dodatkowo poza ruchem tafli.
Ok. Zatem radzisz wloty i wyloty obok siebie na przeciwległych rogach? I tu pytanie - bo zwłaszcza części zasysające są wśród zieleni - czy to jakoś znacznie nie obniża ich wydajności? Z drugiej strony chyba każdy stara się zasłonić roślinnością sprzęt - więc jak to jest.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Magia pisze:Gdzieś spotkałam się z opinią, że zewnętrzne nie wyklarują tak wody jak wewnętrzne
Myślę, że się mylisz.
Magia pisze:Ze względu na CO2 nie chcę napowietrzać dodatkowo poza ruchem tafli.
O tym właśnie pisałem
Magia pisze:Zatem radzisz wloty i wyloty obok siebie na przeciwległych rogach
Wloty na przeciwległych rogach, wyloty z jednej strony.
Magia pisze:części zasysające są wśród zieleni - czy to jakoś znacznie nie obniża ich wydajności? Z drugiej strony chyba każdy stara się zasłonić roślinnością sprzęt - więc jak to jest.
Może tak być, byle zostawić trochę przestrzeni przy wlotach, tak żeby nie zasysały liści.
Nie powinno wtedy obniżyć nie tyle wydajności, co oczyszczania wody.
Magia pisze:Deszczownic jako takich nie planuje, jedynie te zwykłe wyloty na wysokości tafli.
Mogą być same wyloty, ustawienie jest OK
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
Magia
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: sob kwie 09, 2011 4:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#5

Post autor: Magia »

Ok. Dzięki bardzo. Wewnętrzny mi się nie uśmiechał, bo jednak zajmuje nieco miejsca.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Ułożenie wlotu/wylotu filtra w akwa

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Magia pisze:Wewnętrzny mi się nie uśmiechał, bo jednak zajmuje nieco miejsca.
Co racja, to racja
Mam nadzieję, że będziesz zadowolona :)
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ