Coś się dzieje z mchem jawajskim

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#1

Post autor: pauladrift »

Witajcie.
Mam problem z mchem jawajskim w akwarium 25l z oświetleniem 15W żarówka energooszczędna, wkręcona w pokrywę. akwarium stoi co najmniej miesiąc, i 2 tygodnie nie było w nim nic oprócz podłoża, najprawdopodobniej przez torf mam problem z garbnikami, ponieważ woda jest ciągle koloru herbacianego, aczkolwiek wyklarowała się trochę po kilku podmianach.
Mech wygląda dziwnie, jakby się skleił(?), rozpłynął(?), nie potrafię tego opisać, wygląda bardzo dziwnie. Przeszperałam internet i nie spotkałam się z podobnym problemem.

zdjęcia (mech jest na korzeniu):
http://ifotos.pl/z/sxxxhxs" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ifotos.pl/z/sxxxhnr" onclick="window.open(this.href);return false;

czy ktoś wie co może dziać się z mchem? akwarium jest na ziemi ogrodowej, i rzęsa wodna też nie trzyma się najlepiej. mam też wrażenie, że rośliny nie rosną a przygniwają.


P.S. mech był wzięty z mojego akwarium 240 l i przesadzony to tego mniejszego. w głównym zbiorniku nic się z nim nie dzieje, ani nie działo, wygląda bardzo ładnie, a jeszcze tego samego dnia pod wieczór w małym akwarium zaczął wyglądać na sklejony..

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Coś się dzieje z mchem jawajskim

#2

Post autor: inerkoma »

Wygląda trochę jak sinice....
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#3

Post autor: pauladrift »

Http://ifotos.pl/z/sxxxrwp" onclick="window.open(this.href);return false; wyraźniejsze zdjęcie po podmiance (bez herbacianej wody)

-- Pn lis 30, 2015 8:05 pm --

Wiem, że sinice są w miejscach przecięcia korzenia, ale na mchu? :-(

inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#4

Post autor: inerkoma »

No ja bym obstawiał, że to sinice ale może niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie. Generalnie sinice mogą Ci pokryć cały baniak tak BTW....
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#5

Post autor: pauladrift »

To wiem, ale na roślinach też się osadza? mam krewetke (ciążową) i jedną rybkę bez ogonka, i trzymają się dobrze, a z tego co wiem to krewetki nie żyją w jakiejś niedobrej wodzie. czy sinice wpływają na parametry wody? jak tak to czy bardzo?

-- Pn lis 30, 2015 9:19 pm --

I w takim razie czekam na odpowiedzi bardziej doświadczonych :) i dziękuję Ci za pomoc 8)

-- Pn lis 30, 2015 9:23 pm --

I jeszcze jedno pytanie (jeśli to rzeczywiście sinice) jak skutecznie się tego pozbyć (bez chemii)? :( miałam zamiar w tym tygodniu kupić dużo krewetek, ale widzę, że będzie musiało to poczekać. (z tego akwarium miało być krewetkarium)

-- Pn lis 30, 2015 10:12 pm --

I najważniejsze pytanie: czy mech wróci do swojej normalnej formy i czy da się jakoś przyśpieszyć powrót do dawnego wyglądu?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#6

Post autor: fivb77 »

Sinice wybieraj, wycinaj itp.
Pojawiają się z reguły przy zachwianych stosunkach NO3 do PO4. Znasz ich wartości w swojej wodzie? Podstawowa reguła to 10:1 NO3 do PO4.
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#7

Post autor: pauladrift »

Da się wybrać/wyciąć sinice z mchu?
nie, niestety nie znam ich wartości.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#8

Post autor: ziabak »

Tak, 100% sinice - weź cienki wężyk i zassaj je z mchów wężykiem ile się da, palcami też można ale z mchów to cięźko idzie, wg mnie wężykiem sprawniej. i tak co dzień... pewnie będą się odnawiać przez jakiś czas, ale z doświadczenia wiem, że w końcu zanikną, ważne żeby nie pozwolić im się panoszyć.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
pauladrift
Uczestnik
Posty: 47
Rejestracja: wt lis 10, 2015 4:19 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursus
Na imię mam: Paulina
Płeć:

Coś się dzieje z mchem jawajskim

#9

Post autor: pauladrift »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, biorę się do dzieła :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”