Nowe początki .. kilka pytań.

Zaczynasz przygodę z akwarystyką? Koniecznie przeczytaj ten dział :!:
ODPOWIEDZ

Autor
Amfaell
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sty 12, 2016 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Maciej

Nowe początki .. kilka pytań.

#1

Post autor: Amfaell »

Dobry wieczór, witam wszystkich jako, że to mój pierwszy post/temat.

Potrzebuje kilku wskazówek, rad. Za dzieciaka miałem piękny 150L zbiornik ze skalarami, ale to było 10 lat temu. Teraz jestem na swoim, ale niestety moje mieszkanko pozwoliło mi jedynie na zbiornik mały. Mam pare pytań odnośnie roślinek, neonków, pH oraz oświetlenia.

1. roślinki - kupiłem Bacopa Caroliniana'e, Alternanthera Red oraz Eleocharis Acicularis. Początkowo zbiornik dojrzewał mi przy zwykłej biurkowej lampce z żarówką philipsa 44W odpowiednikiem 55W, ale z barwą ciepła, zółtwą, 2700k. Co prawda roślinki rosły mi o dziwo bardzo ładnie, bacopa na górnych listkach nawet brązowiała. Zmieniłem jednak oświetlenie na DIVERSA LED INTENSO 10.1W i mam wrażenie, że to źle wpłynęło na moje roślinki. Bacopa już straciła pare liści, zgniły, trawniczek również zaczyna siadać mimo nawożenia węglem, ale nie z butli. Czy zmiana oświetlenia mogła mieć na to wpływ? W sklepie raczej były trzymane w dość ciemnym zbiorniku..

2. neonki - neonki są jak na razie dość płolchliwe i się chowają, wypływają głównie na jedzenie oraz w nocy, chowają sie bardziej od zmiany oświetlenia. W sklepie również były trzymane w dość ciemnym zbiorniku i to chyba 70 szt. w max. 20L.

3. oświetlenie - czy moje oświetlenie wystarczy czy może muszę doświetlać chociażby tą lampką przy której dojrzewało mi akwarium?

4. pH - mam dość wysokie pH 7-8 mimo usilnych starań na 6,5, chemia w ogóle mi nie zbija poniżej 7..jedynie pomogła zbić z 8,5..

5. Jakie roślinki i ile mógłbym jeszcze dorzucic?

6. Może mi ktoś wytłumaczyć jak sie czyta testy ZOOLEK na twardość(proszę łopatologicznie) ?

7. jakiej firmy obecnie warto kupować testy na pH oraz twardość?

Dane zbiornika itp:
akwarium 40x25x30cm 30L
oświetlenie Diversa LED Intenso 10.1W naświetlam w godzinach 12-23/24
filtr Turbo 500 Aquael
grzałka z termostatem stała temperatura 26st.
podłoże AQUA FLORAN AQUAEL + żwirek 2-5mm czarny bazalt
roślinki Bacopa Caroliniana'e, Alternanthera Red, gałęzatka oraz Eleocharis Acicularis.
ryby: 7x Neon Innesa, 6xGupik Endlera, 5x Kirysek pigmej
nawozy aquabotanique planta activ standard oraz liquid carbo - dawkuje po 1ml dziennie przy tym zbiorniku
pH koło 7,5
twardość prawdopodobnie średnio twarda, ale to sprawdzę jak ktoś mi ładnie pomoże.
skałka scenery - tak opisywana w sklepie ;x

http://fotowrzut.pl/B6BY7HMHKO

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Podałem chyba już wszystkie ważniejsze dane,
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr sty 13, 2016 10:45 am przez Amfaell, łącznie zmieniany 1 raz.

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nowe początki .. kilka pytań.

#2

Post autor: Tadeus »

10W w LEDach powinno starczyć na 30 litrów. Raczej roślinki na początku ładnie rosły, bo korzystały ze zgromadzonych w hodowli zapasów, a teraz zaczęły głodować w twoim zbiorniku. Ewentualnie chodzi po prostu o zmianę spektrum światła, nie koniecznie na gorsze, ale na inne i rośliny muszą się przystosować. Stawiałbym raczej na to pierwsze.

Filtus floran jest jałowy, podobnie jak twój żwirek, brakuje ci nawozu pod korzeniami, który jest decydujący w fazie dojrzewania zbiornika, gdzie z zasady nie nawozi się za bardzo nawozami płynnymi (poza potasem i węglem).

Co do roślin to ogólnie jesteś na najlepszej drodze do wysypu glonów. Rośliny nie rosną, a ty lejesz im nawóz do słupa wody. Do tego wybrałeś dość ambitne roślinny które w ogóle niekoniecznie muszą się przyjąć przy takich warunkach. Ja bym na okres dojrzewania kupił cokolwiek prostego, co szybko rośnie - moczarkę albo rogatka na przykład.

Testy Zooleka na pH i twardości są ok. Inne już mniej. Twardości mierzy się łatwo. Leje się po kropelce wybranego roztworu (do KH albo GH) i liczba kropelek, po których zmieni się kolor jest twoją twardością. Nie ma tam instrukcji?

Ile dni miało akwarium gdy wpuściłeś ryby? Jeśli niewiele to mogą być płochliwe, bo pływają w toksycznym dla nich amoniaku i azotynach (akwarium niedojrzałe).

Autor
Amfaell
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sty 12, 2016 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Maciej

Nowe początki .. kilka pytań.

#3

Post autor: Amfaell »

Tadeus pisze:Raczej roślinki na początku ładnie rosły, bo korzystały ze zgromadzonych w hodowli zapasów, a teraz zaczęły głodować w twoim zbiorniku.
Przez miesiąc żywiły się zapasami? Dość długo.

Tadeus pisze:Filtus floran jest jałowy, podobnie jak twój żwirek, brakuje ci nawozu pod korzeniami, który jest decydujący w fazie dojrzewania zbiornika, gdzie z zasady nie nawozi się za bardzo nawozami płynnymi (poza potasem i węglem).
Nawożę jedynie standardem z potasem oraz płynnym węglem, niczym więcej. Bacopa ambitna? Wybrałem ją po przeszukaniu for oraz poradników, podobno dobra na początek.
Tadeus pisze:Nie ma tam instrukcji?
Jest, ale napewno nie łopatologiczna. Jeżeli woda przestaje mi zmieniać kolor po 10 kroplach to oznacza, że jest?


Liczę na odpowiedzi reszty pytań i wskazówki co i jak poprawić, samo wytknięcie błędów to troche mało.

Tadeus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 06, 2014 2:01 pm
Lokalizacja: Warszawa

Nowe początki .. kilka pytań.

#4

Post autor: Tadeus »

Hę? Jaka znowu krytyka? Odpowiedziałem bezpośrednio na na 6 z 7 twoich pytań i dokładnie w taki sposób, w jaki pytania były sformułowane. Niektórym to ciężko dogodzić :D Nie wiem co za chemię lejesz tam na obniżenie pH, ale pH 7 jest dobrą, uniwersalną wartością, jeśli udało ci się ją uzyskać jako stabilną, to dalej bym już nie cisnął. Trudność zbicia pH zależy między innymi od KH, która może być u ciebie wysoka.

Co do nawozu, to nie nawozisz potasem (a chodziło o nawożenie tylko potasem). Nawozisz absolutnie wszystkim. Kompleksowym nawozem z makro i mikro.

No ale teraz mamy kluczową informację, że akwarium ma miesiąc. Rośliny mają wszystkie możliwe nawozy w wodzie, mają wystarczająca ilość światła. Jedyne czego może im brakować, to nawozu pod korzeniami (rada> dokupić jeden z dziesiątek produktów nawozowych pod korzenie, tabletki, ampułki, pałeczki i wcisnąć je w żwir w okolicy korzeni). Albo aklimatyzują się do nowych warunków i im przejdzie.

Jeśli mimo niesatysfakcjonującego rozwoju roślin i lania im wszystkich możliwych pierwiastków do wody nadal nie ma glonów po miesiącu, to znaczy, że może nie jest źle, rośliny muszą jakoś tam rosnąć, bo coś wyciąga nadmiary z wody. Co ile robisz podmiany?

Edycja: A i dodatkowa "rada", widzę, że w filtrze masz podłączoną rurkę do napowietrzania. Nie jest potrzebna, starczy, by filtr wprowadzał w ruch powierzchnię wody. Za dużo bąbelków tylko wybija potrzebny roślinom CO2.

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Nowe początki .. kilka pytań.

#5

Post autor: Witek »

Co do podłoża "żwirek 2-5mm czarny bazalt" to chyba nie jest najlepsze podłoże dla kiryska Pigmej, choć pewnie i tak rzadko przebywa on na dnie. Twoja obsada raczej z dna jedzenie nie pobierze, pomyśl może o zrobieniu kawałka plaży z piasku i na tą plażę będziesz mógł karmić (przy wstrzymanym filtrze na 3 - 5 min).
Co do Lampek Diversa ja mam 5,7 Wata w krewetkarium i tam rosło przy niej ładnie ale rośliny też miałem mniej wymagające...
Rotalke, rogatka, ogólnie jakieś drobne roślinki dodaj (to co jest w dziale giełda do pozyskania :)

Autor
Amfaell
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt sty 12, 2016 3:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Na imię mam: Maciej

Nowe początki .. kilka pytań.

#6

Post autor: Amfaell »

Rurka jest, bo była w zestawie, ale nie używam napowietrzacza. To nie jest tak, że jestem kompletnie zielony z akwarystki, miałem po prostu 10-12 lat przerwy, a przez ten czas widze wiele nowości :)

Co do Bacopy, chodziło mi raczej o wskazówki, bo mimo gniciu paru liści dalej sie rozwija.

Co do tych pałeczek, itp też sprawdze, a jak nie to postawie na nowo, tylko jakie podłoże pod żwirek/piasek byście proponowali?
Witek pisze:Co do podłoża "żwirek 2-5mm czarny bazalt" to chyba nie jest najlepsze podłoże dla kiryska Pigmej, choć pewnie i tak rzadko przebywa on na dnie. Twoja obsada raczej z dna jedzenie nie pobierze, pomyśl może o zrobieniu kawałka plaży z piasku i na tą plażę będziesz mógł karmić (przy wstrzymanym filtrze na 3 - 5 min).
Pomyślę, aczkolwiek kirysek jak to irysek szaleje wszędzie, z dna również je

MartaS
Bywalec
Posty: 64
Rejestracja: wt gru 16, 2014 4:04 pm
Telefon: 504 758 272
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Marta
Płeć:

Nowe początki .. kilka pytań.

#7

Post autor: MartaS »

Po pobraniu 5ml wody z akwarium wpuszczasz pierwszą kroplę np gh. Próbka uzyskuje wtedy barwę czerwoną. Dodajesz następną kroplę, mieszasz i patrzysz czy nadal jest czerwona. Dodajesz kolejne itd... Kiedy próbka zmieni kolor na zielony przestajesz zakraplać. Ilość kropli potrzebnych do uzyskania koloru zielonego oznacza twardość ogólną. Analogicznie przy kh, tylko pierwsza kropla barwi na niebiesko, a ilość kropli potrzebnych by próbka zmieniła się na żółtą daje wartość kh.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kącik Początkującego Akwarysty”