Terminy ważności karm suchych

Wszystkie sprawy dotyczące żywienia, sposobu przyrządzania pokarmu, własne oryginalne przepisy.
ODPOWIEDZ

Autor
Medalik

Terminy ważności karm suchych

#1

Post autor: Medalik »

Cześć,
Z okazji wprowadzenia do sklepu, w którym pracuję skromnej ( póki co ) linii akwarystycznej, powiedzcie proszę jakie terminy ważności mają suche pokarmy. Nie chcemy dać sobie wcisnąć kitu więc szukamy odpowiedzi na wszystkie pytania.

W tej chwili nie ma sensu pisać co to za sklep, gdzie itd. bo temat akwarystyki jest w powijakach i jedyne artykuły jakie są to pies i kot. Poza tym od reklam są inne działy.

Na zachętę mogę dać od siebie rabat na pierwsze zakupy, jak tylko wjadą akcesoria "rybkowe", żeby nie było zbyt różowo wprowadzam zasadę kto pierwszy ten lepszy.

Dla pierwszych trzech osób, które udzielą wskazówek godnych uwagi gwarantuję upust na wszystkie towary. Szczegóły będą wysyłane w wiadomościach prywatnych.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#2

Post autor: rudy1986 »

Tropical, Tetra i Sera maja terminy na 3-4 lata w przod. Zalezy tez jaki rodzaj zarelka tzn robaki suszone/lifilizowane moga miec u niektorych 6-12 miesiecy

telefonotapatalkniete

pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Terminy ważności karm suchych

#3

Post autor: pebepe »

Nie wiem czy o to ci chodziło, ale z punktu widzenia techniki żywienia poprawnie przechowywane pokarmy suche (w szczególności niska wilgotność, hermetycznie zamknięte) nadają się do spożycia dużo dłużej niż wszelkie sugerowane przez producentów terminy ważności - zwłaszcza pokarmy roślinne. To co się psuje pierwsze to tłuszcze (do zjełczenia wystarczy im tlen, ale na szczęście mało ich w planach rybich) oraz białka (w obecności wody).

-- Cz kwi 07, 2016 8:28 pm --
Ostatnio zmieniony czw kwie 07, 2016 8:28 pm przez pebepe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#4

Post autor: rudy1986 »

No tak ale przeterminowanej karmy nie mozna sprzedawax w swietle prawa:)

telefonotapatalkniete

pebepe
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: pn lis 16, 2015 3:21 pm
Lokalizacja: Mokotów

Re: Terminy ważności karm suchych

#5

Post autor: pebepe »

rudy1986 pisze:No tak ale przeterminowanej karmy nie mozna sprzedawax w swietle prawa:)
Stąd zastrzeżenie o tym iż nie wiem czy komentarz będzie pomocny :-)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#6

Post autor: Lech-u »

rudy1986 pisze:No tak ale przeterminowanej karmy nie mozna sprzedawax w swietle prawa:)
Ale można podawać rybom, jeśli ktoś chce.

Kupowałem już pokarmy, które miały rok przydatności. U mnie idzie sporo pokarmów (ma kto je jeść), więc czasami kupuję "ze słabszą datą". Ale tak można tylko w mniejszych, zaprzyjaźnionych sklepach.

Kiedyś (na studiach) kupowaliśmy w Cukierni pod Trumienką "wczorajsze pączki" w cenie 1/2 tej co normalnie. Nadawały się do spożycia, ale były duuuużo tańsze.

Był technik żywienia, to może powiem też coś z puntu widzenia farmacji: uznaje się, że lek (ludzki), który ma dwa lata ważności (od nowości) można użyć jeśli jest przeterminowany max. 6 miesięcy. A jeśli ma 3 lata ważności to 9 miesięcy. Oczywiście mówimy o stabilności produktu, a nie tym czy tak się zaleca, czy nie. No i za każdym razem robi się to na własną odpowiedzialność.

PS. Jakie ma znaczenie dla Ciebie jaka jest data ważności??? Przecież chyba nie musisz kupić od razu całego kontenera pokarmu. Kup mniej i zobacz jak szybko schodzi z półki. Domówić zawsze możesz.
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#7

Post autor: rhino »

Reguła jest raczej prosta.
Im bardziej naturalny konserwant, tym okres przydatności do spożycia krótszy.
pebepe pisze:To co się psuje pierwsze to tłuszcze (do zjełczenia wystarczy im tlen, ale na szczęście mało ich w planach rybich)
Co nie zmienia faktu, że nawet w markowych karmach jest używany konserwant E324 (ethoxyquin) mający chronić tłuszcze przed zjełczeniem.


pogrubienie moje


Tak przy okazji.
Po co w rybiej karmie czołowego producenta sześć (6!) barwników?! Dla ryb? Wątpię. Raczej dla kupujących...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#8

Post autor: sum »

rudy1986 pisze:No tak ale przeterminowanej karmy nie mozna sprzedawax w swietle prawa:)
E tam.Można,tylko wtedy luzem na wagę :wink:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#9

Post autor: Lech-u »

rhino pisze:Raczej dla kupujących...
Jakby ryby kupowały pokarm dla siebie, to raczej by przypominał gó...o, niż kolorowe płatki.
Kolorowe płatki, dwufazowe tabletki i inne są dla kupującego, a nie dla ryb.

Marketing.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#10

Post autor: Miro »

sum pisze:E tam.Można,tylko wtedy luzem na wagę
i w promocji :viva:
I wtedy klient i sprzedawca są hepi !
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#11

Post autor: Tygrys »

Ja parę lat temu dostałem nauczkę,i od tamtej pory zawsze dokładnie patrze na datę ważności .Czy data jest dobra,tzn nie jest przebijana lub karma nie przeterminowana.BO wtedy nie zwracałem na to uwagi,i kupiłem karmę płatki których były robaki białe.
zawieszony profil

_paukasz_
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: śr lut 24, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Warszawa SnD

Re: Terminy ważności karm suchych

#12

Post autor: _paukasz_ »

TYGRYS pisze:Ja parę lat temu dostałem nauczkę,i od tamtej pory zawsze dokładnie patrze na datę ważności .Czy data jest dobra,tzn nie jest przebijana lub karma nie przeterminowana.BO wtedy nie zwracałem na to uwagi,i kupiłem karmę płatki których były robaki białe.
Robaki w karmie nie lęgną się z powodu przeterminowania, tylko skażenia jajami. No chyba, że te jaja to właściwa karma...

Sent from a touchscreen device.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#13

Post autor: Tygrys »

_paukasz_ pisze:Robaki w karmie nie lęgną się z powodu przeterminowania, tylko skażenia jajami. No chyba, że te jaja to właściwa karma...
Sent from a touchscreen device.
Zgadza się,ale serio taki przypadek miałem,i od tamtej pory kupuje tylko markowe jedzenie i sprawdzam zawsze datę ważność i.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#14

Post autor: rudy1986 »

Peszek. Mogla byc zle

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#15

Post autor: rudy1986 »

Przechowywane

telefonotapatalkniete
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#16

Post autor: Miro »

TYGRYS pisze:kupiłem karmę płatki których były robaki białe.
Kupiłeś, zapłaciłeś za płatki a dostałeś płatki i żywe i jeszcze ci zile ?
Ja na Twoim miejscu wrócił bym do sklepu i przeprosił sprzedawcę za to że zapłaciłeś za jedno a wziąłeś dwa.
Tygrysek,tak się nie robi. :keep:
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Re: Terminy ważności karm suchych

#17

Post autor: Tygrys »

Miro do było dobre 10 lat temu ,a płatki wrzuciłem do stawu karpiami i wszystko zjadły ze smakiem :viva:
A co do sklepu,w którym je kupiłem nie chodzę tam już dobre 6 lata i cholera wie czy sklep jeszcze istnieje :viva:
zawieszony profil

Autor
Medalik

Terminy ważności karm suchych

#18

Post autor: Medalik »

Odwlekałem odpowiedź do granic możliwości licząc na choćby jeszcze jeden komentarz związany z moim pytaniem, niestety się nie doczekałem. Jedynie rudy1986 stanął na wysokości zadania. Temat uważam za wyczerpany.

Co do karm na wagę to nie jestem do nich przekonany i raczej bym nie kupił. Kto wie co znajdziesz w środku ? Może wychodzi tu moja przebiegła natura ale jaki problem by sprzedawać karmę najtańszą, zmieszaną z kurzem w cenie karmy z najwyższej półki ?

Autor
Rrrrogaty

Terminy ważności karm suchych

#19

Post autor: Rrrrogaty »

Medalik ale czego ty tak naprawdę tutaj oczekujesz? Chcesz wiedzieć, jakie terminy mają pokarmy? To napisz do producentów, dystrybutorów i hurtowni, każdy Ci udzieli na to odpowiedzi bez żadnego problemu. Każde opakowanie ma podany termin, więc nie ma możliwości, by były tu przekłamania. Jaki jest sens pytania o to akwarystów? Jeden kupił w sklepie puche lezącą już 2 lata na półce, która ma jeszcze pół roku ważności, a drugi kupił ze świeżej dostawy i termin będzie miał 3 letni. Co to za miara?
Medalik pisze:Co do karm na wagę to nie jestem do nich przekonany i raczej bym nie kupił. Kto wie co znajdziesz w środku ? Może wychodzi tu moja przebiegła natura ale jaki problem by sprzedawać karmę najtańszą, zmieszaną z kurzem w cenie karmy z najwyższej półki ?
Ty byś nie kupił, a setki ludzi na allegro kupuje tylko tak. Dla jednych liczy się tylko cena, dla innych jakość, a inni chcą mieć ładną puszkę na półce. A tworzyć teorii spiskowych o złych sprzedawcach nie ma co, podrabianie karmy to jednak trudny temat, a ewentualne konsekwencje spore i jest to łatwe do wykrycia.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#20

Post autor: Miro »

Medalik pisze:Dla pierwszych trzech osób, które udzielą wskazówek godnych uwagi gwarantuję upust na wszystkie towary
ROGATEK pisze:Chcesz wiedzieć, jakie terminy mają pokarmy? To napisz do producentów, dystrybutorów i hurtowni, każdy Ci udzieli na to odpowiedzi bez żadnego problemu
No i Rogatek załapał się na upust ! :viva:
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Terminy ważności karm suchych

#21

Post autor: rudy1986 »

Jezeli chodzi o pokarmy na wage to proponuje porownac ile kosztuje 1L (puszka) Spiruliny Super Forte Tropicala i 1L odwazanej z duzego wiadra. Nikt nie patrzy na date waznosci a cena robi roznice
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pokarmy/Żywienie/Przepisy”