Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

ODPOWIEDZ

Autor
Dominikakwarysta
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:35 am
Lokalizacja: Inowrocław
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#1

Post autor: Dominikakwarysta »

Witam
Tak jak w temacie mam teraz żwirek jako podłoże a mam plan zrobić na jednej połowie ten żwirek kwarcowy na drugiej połowie piasek kwarcowy czy to będzie ładnie wyglądać i będzie dobre dla roślin i ryb? Rybki to gupiki i mini razbory Galaxy rośliny anubias nurzaniec kryptokoryny i różne mchy między innymi Phoenix moss Taiwan moss akwarium 30 L

Rrrrogaty

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Piasek to kamienie, kamienie nie są podłożem pod rośliny, bo nie zawierają żadnych substancji odżywczych. Czy jak wyjmiesz kwiatek z doniczki, oczyścisz z ziemi i wsadzisz w piasek to ci coś bedzie rosło? Nie. I tak samo będzie w akwarium.

Jeśli chcesz, by rośłiny miały na czym rosnąć powinieneś zastosować substrat podżwirowy lub ziemie ogrodową.

Obsada roślinna, którą planujesz jest zbyt duża raczej na taką kostkę. Nurzaniec momentalnie dorośnie to fali wody i będzie się kładł na niej. Kryptkoryny to również dosyć duze rośliny.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#3

Post autor: ahr »

Pod nurzańca i kryptokoryny daj kulki gliniano-torfowe.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#4

Post autor: marcinzabki29 »

Nurzaniec - bardzo inwazyjna, rozrasta się bardzo szybko. Do tego rośnie bardzo wysoki.
Kryptokoryna - zależy którą masz na myśli, ale ciężko się jej pozbyć.
Tak jak napisał Kolega Rogatek - to raczej nie są roślinki do 30 litrów.
Pozdrawiam Marcin

Autor
Dominikakwarysta
Gość
Posty: 3
Rejestracja: sob sty 28, 2017 9:35 am
Lokalizacja: Inowrocław
Na imię mam: Dominik
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#5

Post autor: Dominikakwarysta »

Ale ja mam żwirek kwarcowy czyli drobne kamyszki i 5 miesięcy temu kupiłem tabletki firmy tetra do podłoża żeby roślinki lepiej rosły i rzeczywiście bdb się mają a nurzaniec szybko się rozrasta jak widzę że już jest go za dużo to wystawiam na Olx i po kłopocie. Mi ogólnie chodzi o to czy jak będę miał na jednej stronie żwirek czyli małe kamyszki a po drugiej piasek KWARCOWY a nie taki z piaskownicy czy jeziora czy to będzie ładnie wyglądać i mam ogólnie plan żeby na tym piasku nic nie sadzić żeby był jako plaża a na tym żwirku któreś z tych co mam a niektóre poprostu sprzedam
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#6

Post autor: ahr »

Piasek z jeziora czy piaskownicy jest KWARCOWY. ;)
A czy to będzie ładnie wyglądać? Cóż, kwestia gustu. Zależy też jaką granulację ma ten żwirek. Z reguły gruby żwir optycznie pomniejsza akwarium, zwłaszcza tak małe.

Rrrrogaty

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#7

Post autor: Rrrrogaty »

Pojęcie ładnie nieładnie ty sam definiujesz. Jeden lub Basie, a drugi Zosie (a trzeci Wojtka)...

Dein

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#8

Post autor: Dein »

ROGATEK pisze: Piasek to kamienie, kamienie nie są podłożem pod rośliny, bo nie zawierają żadnych substancji odżywczych. Czy jak wyjmiesz kwiatek z doniczki, oczyścisz z ziemi i wsadzisz w piasek to ci coś bedzie rosło? Nie. I tak samo będzie w akwarium.
W swoim pierwszym akwarium nie powiedziałem roślinom, że potrzebują czegoś więcej niż żwiru. Zrobiłem z nich tzw. tata-wariata. Nie powiedziałem, że nie będą rosły w żwirze, nie zorientowały się i rosły.
Może dlatego, że rośliny wodne są wodne, nie doniczkowe i przystosowały się do pobierania składników pokarmowych nie tylko z podłoża. O dziwo, dotyczyło to także roślin sadzonkowych - były fajne, zdrowe zwartki i lotos. Zawsze coś tam się do podłoża przedostaje i jest dostępne dla korzeni.
Łodygowce także teraz puszczam luzem bardzo często i raczej ich nie obchodzi rodzaj i żyzność podłoża.

Rrrrogaty

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#9

Post autor: Rrrrogaty »

Przy tym prostym założeniu, że rozmawiamy o ustabilizowanym i zarybionym zbiorniku w którym działa już jako taki obieg materii. Świeży zbiornik to trochę inna bajka, a potem jest płacz, że roślinki mi gnijom i nie rosnom, a w starym zbiorniku wszystko rosło. To pewnie woda zła, albo ledy złe co mi pan w sklepie sprzedał albo roślinki trefne.

Dein

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#10

Post autor: Dein »

Nie. Moje pierwsze akwarium było założone na samym żwirze. Nie narzekałem na roślinki. Chociaż to nie były roślinki z koszyczków. Poszedłem do sklepu i kupiłem tzw. zestaw dla początkujących. Pan kompletował zestaw na moich oczach, wyciągając zwartki z podłoża i tnąc nadwódki. Zaszalałem i kupiłem bulwkę lotosa, bo wydawała mi się zabawna.
Jedyne, co mi się wtedy nie przyjęło w zwykłym żwirze pod fabryczną świetlówką, to kabomba. Zresztą do tej pory nie mam do niej ręki.

Całą masa akwariów, z których brałem przykład, zaczynając się bawić w akwarystykę, to kwarcowy lub bazaltowy żwirek ze zwartkami, żabienicami, nadwódkami. Akwaria na ziemi/ substracie podżwirowym nie były popularne. Zaczynało się od żwiru i prostych roślin. Nic skomplikowanego. Rośliny rosły, a kiedy miały niedobory, dawało się kulkę czy tabletkę pod korzenie.

Nie wiem co takiego się stało, że teraz akwaria bez czegoś pod żwirem, najlepiej ziemi, nie mają racji bytu. Może zbyt duże oczekiwania, przemożna potrzeba zasilania CO2 i nawożenia niezależnie od tego, co się ma w akwarium, może niechęć do oklepanych, ale łatwych roślin. Wszystko musi startować z wysokiego C, zasuwając trawniczkami, które prędzej padną, niż się przyjmą i psują warunki. Na bogato, ale bez zrozumienia podstaw.
Oczywiście nie wszystko w skrajnie ubogich warunkach da radę. Ale był czas, że to co sobie wymyślił autor tematu, to był chleb powszedni i nie było więcej problemów z glonami, gniciem, katastrofami naturalnymi, niż dzisiaj.

Rrrrogaty

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Dein pisze: Nie wiem co takiego się stało, że teraz akwaria bez czegoś pod żwirem, najlepiej ziemi, nie mają racji bytu. Może zbyt duże oczekiwania,
Ano. Te roslinki są passe. Teraz mają być heńki strzyżone w klombik, kępki rotalek i piękniusie wybarwione alternaterki...
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#12

Post autor: sum »

Wszystko to prawda. Jednak moim zdaniem już tak łatwo nie jest na świeżym akwarium i piasku. Piasek niestety nie jest dobrym podłożem dla większości roślin. Jedną z nielicznych którym pasuje takie podłoże jest nurzaniec.
Ziemia czy substrat pod żwirem to jak dobry pokarm dla ryb. Można się bez niego obejść ale czy jest sens? Według mnie nie. No chyba, że planujemy w baniaku tylko rośliny o bardzo niskich wymaganiach.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Można nawtykać pałeczek nawozowych lub kulek gliniano torfowych.
Ale jestem też za "czymś" jako podłoże lub substrat.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#14

Post autor: ahr »

sum pisze: Piasek niestety nie jest dobrym podłożem dla większości roślin.
Od trzech lat sadzę rośliny w piachu. W żaden sposób nie mogę się zgodzić z tezą, że to złe podłoże dla roślin. Może i wybieram rośliny mało wymagające, ale i wspomniana wyżej alternanthera też dała radę.
Obrazek
Obrazek
Gdzieś w połowie stycznia pojawiły się tam tabletki ferro tabs i kulki g-t pod korzeniami, przedem czysty piach.

Piach i kuliki g-t.
Obrazek
Obrazek

Testowałem wcześniej aquabasis i ziemię pod żwirem. Równie skutecznie, a skoro nie widać różnicy to po co przepłacać. ;)
Tutaj z ziemią. Jak widać po jakimś czasie zaczęły się problemy z krasnorostami (finalnie "zeżarły" trawnik z pogestemona).
Obrazek
Ja podłoża aktywne, substraty i ziemię odradzam. Dużo łatwiej o katastrofę.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#15

Post autor: sum »

Zawsze znajdzie się wyjątek od reguły ;)
Ja zdecydowanie wolę podłoża które dają coś roślinom. Sam piach, żwir itp. to podłoża jałowe. Poza tym piasek jest moim zdaniem za drobny.
Każdy ma swoje doświadczenia.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#16

Post autor: ahr »

Oj tam od razu wyjątek... ;)
Absolutnie się z Kolegą zgadzam w kwestii jałowości takiego podłoża (pomijając słabo wypłukany piach, w którym coś tam zostanie, jakieś wapienie czy coś). To, że rośliny potrzebują jakiegoś "energetyka" to też niezaprzeczalny fakt. W przytoczonych wyżej akwariach wyciągałem rotalę z kulkami g-t pięknie owiniętymi korzeniami. Znaczy że rośliny z podłoża "żrą". Nawet łodygowce.
To czy piach jest za drobny to już kwestia dyskusyjna. ;) Jest na tyle drobny (mówię o tym najdrobniejszym - zdjęcie powyżej z ziemią zasypaną piachem 0,8-1,4 - to już za grube moim zdaniem), że nic nie wnika pomiędzy ziarna. Jeśli komuś pasuje to usuwa wszystkie osady z powierzchni, "wyciąganie" syfu spomiędzy żwiru moim zdaniem robi więcej szkody niż pożytku: te wszystkie mityczne strefy beztlenowe i gromadzący się tam siarkowodór (tak na marginesie to chyba częściej spotykany w gnijącej ziemi) wyciąga na powierzchnię. Więc jak komuś nie przeszkadza to warto ten "syfek" zostawić. Ja porzuciłem usuwanie go jakieś dwa lata temu, przy podmianach wodę zbieram z "góry". Tam to się musi toczyć życie...
Z drugiej strony, to taki aquabasis to co innego niż piach z gliną nafutrowany nawozami? A pozostałe aktywne podłoża, czy nie są to drobne kulki gliniano-torfowe z nawozami? Tak samo z czasem rozsypują się w błoto. Raczej nie jest to technologia nasa, no chyba że z mango gdynia. ;)
Uważam, że warto mierzyć siły na zamiary. Nie sztuką jest przekombinować i zrobić sobie krzywdę, w wyniku czego zamiast "łatwego i szybkiego" podwodnego ogrodu kończy się żałosnym glonarium.
Nie odmawiam braku skuteczności wszelkim Adom (;)) i innym o pokrętnych, ambitnych nazwach. Ze wszystkim, jak w życiu: ogarniesz jak trzeba to zagra, zaczniesz od d. strony to zonk... Tylko zazwyczaj wykłada się już na grze wstępnej.
Ja polecam piach, zwłaszcza z ziemią. A lepiej bez. Zwłaszcza początkującym podwodnym ogrodnikom, którzy gdzieś wyczytają (zazwyczaj nie do końca), że wystarczy dać ziemię i lampkę led zrobioną przez szwagra i będzie LT i wow. Niestety zazwyczaj nie będzie... Ale to już wiedzą ci co na glonach paznokcie z nerwów zjedli.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Czy może być takie podłoże pół żwirek kwarcowy pół piasek kwarcowy? Czy to będzie dobre dla roślin?

#17

Post autor: sum »

Piotrze, jak widać mamy trochę inne doświadczenia z podłożami. Ty uważasz, że sam piach jest optymalnym rozwiązaniem dla początkujących. Ja jestem zdania iż ten piach to "tylko piach" który sam z siebie nie posiada nic dla roślin. Gdybym miał doradzić podłoże pod rośliny, byłaby to ziemia i żwir, gradacji 2-3mm. Przy zachowaniu podstaw nie widzę problemów z takim podłożem a i roślinki nie powinny narzekać. Oczywiście lepiej jest dać tej ziemi mniej niż za dużo a żwiru odwrotnie. Rzecz jasna czy to będzie piach, ziemia, żwir, ada czy każde inne podłoże, czasami może się coś posypać. Toć nie samym podłożem człowiek żyje :wink:
A to czy Ada i jej podobne są z nasa tego nie wiem :evil: wiem natomiast, że jest to najlepsze podłoże dla roślin jakie używałem do tej pory.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólny - Roślinność”