Krzyżówka ryb

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#1

Post autor: MsNobody »

Dostałem dzisiaj od Karola ( za co bardzo dziękuję ) kilka limek nie mogłem się powstrzymać i jedną samice wpuściłem do małego akwarium. Gupiki po prostu oszalały. Wszystkie za nią latają i się zalecają. Zastanawiam się czy może z tego wyjść jakaś krzyżówka.
Awatar użytkownika

Rysiek
Moderator
Posty: 390
Rejestracja: czw maja 21, 2009 3:11 pm
Telefon: 601250868
Lokalizacja: 100Lica
Na imię mam: poprosturysiek
Płeć:

Krzyżówka ryb

#2

Post autor: Rysiek »

Może i tak być że limkę zamęczą.
"WARSZAWA" T.Love (A Grochów się budzi z przepicia)
"Na zawsze i na wieczność" Wilki (Był chyba maj, Park na Grochowie)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#3

Post autor: ziabak »

tak, może wyjść krzyżówka.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#4

Post autor: MsNobody »

To chyba nie zbyt mądre zostawic limke?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Krzyżówka ryb

#5

Post autor: czarteros »

ziabak pisze: tak, może wyjść krzyżówka.
Czy kojarzysz jakieś źródła tej informacji? Bo w ramach rodzaju poecilia gupiki się krzyżują, choć z molinezją jest już ciężko (w naturany sposób rzadko dochodzi do zapłodnienia i potomstwo ciężko utrzymać przy życiu). Ale nie znam doniesień o krzyżówkach spoza rodzaju. Chętnie bym się dowiedział.
czarteros
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#6

Post autor: ziabak »

Wiele o tym czytałam (a raczej może szperałam i szukałam przy okazji czego trafiałam na szczątkowe wzmianki w różnych wypowiedziach) - limia jest podobno tak podatna na krzyżówki międzygatunkowe. Nie wiem z czym to jest związane, ale zarówno krzyżówki z gupikami jak i z molinezjami widziałam (te ostatnie nawet na żywo w znanym warszawskim sklepie). Jak odnajdę jakieś foty to wstawię link.
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2017 11:40 am przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#7

Post autor: MsNobody »

Z informacji które ja wyszperałem wynika że zdarza się żeby samiec limki zapłodnił samicę z innego gatunku.( młode raczej mają małe szanse na przeżycie ). O sytuacji odwrotnej nic nie znalazłem.

A tak na marginesie Gupiką po jakiś 2h Limka się znudziła i wróciły do męczenia swojego gatunku.
Ostatnio zmieniony wt sty 31, 2017 12:02 pm przez MsNobody, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#8

Post autor: ziabak »

A ja jeszcze dodam, że te ryby, które widziałam w sklepie były naprawdę piękne - dlatego w ogóle zwróciły moją uwagę i zaczęłam drążyć temat, chyba nawet wtedy z właścicielem sklepu rozmawiałam (nie mam 100% pewności, że to ten Pan jest właścicielem, ale wiedział o co chodzi w tym konkretnym przypadku, bo sam w tym maczał palce ;)) Mam więc 100% pewności, że była to krzyżówka molinezji żaglopłetwej i limki garbatki.

Do takich krzyżówek najczęściej dochodzi w sytuacjach, gdy w akwarium nie ma partnerów z danego gatunku ryb - czyli są wpuszczone albo same samce gupika / molinezji i same samice limki, lub odwrotnie. Jeśli oba gatunki pływające razem mają partnerów swoich gatunków, to bardzo rzadko efektem tego jest hybryda, bo jednak wybór pada na osobników własnej grupy.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

czarteros
Gaduła
Posty: 185
Rejestracja: pt gru 31, 2010 11:13 am
Lokalizacja:
Płeć:

Krzyżówka ryb

#9

Post autor: czarteros »

czarteros

Karol
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd
Płeć:

Krzyżówka ryb

#10

Post autor: Karol »

Myślę, że takie krzyżówki się zdarzają i mogą żyć dosyć długo. Dowód na zdjęciu. Powstał z czerwonej samicy mieczyka i limki????????
Dodano po przerwie do tego postu:
Przepraszam do wypowiedzi zapomniałem dołączyć zdjęcie. Miałem parę szt. takich rybek dorosłych ale z czasem się wykruszały.
Dodano po przerwie do tego postu:
..
Karol W.

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

Krzyżówka ryb

#11

Post autor: revers »

Karol pisze:Myślę, że takie krzyżówki się zdarzają i mogą żyć dosyć długo. Dowód na zdjęciu. Powstał z czerwonej samicy mieczyka i limki????????
Dodano po przerwie do tego postu:
Przepraszam do wypowiedzi zapomniałem dołączyć zdjęcie. Miałem parę szt. takich rybek dorosłych ale z czasem się wykruszały.
Dodano po przerwie do tego postu:
..
Widziałem osobiście. Bardzo ładnie taka krzyżówka wygląda Obrazek

wytapnięte z dotykacza

Karol
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd
Płeć:

Krzyżówka ryb

#12

Post autor: Karol »

Obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
To ostatnia próba mojej męki z dołączeniem zdjęcia.Obrazek
Dodano po przerwie do tego postu:
Poddaję się. Jak ktoś ciekaw to mogę wysłać pocztą.
Karol W.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Krzyżówka ryb

#13

Post autor: Miro »

Ja poproszę
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#14

Post autor: marcinzabki29 »

Karol wyślij, a ja wstawię :)
Może na maila?
PW
Dodano po przerwie do tego postu:
Karol przesłał mi zdjęcie, więc wstawiam.
Jest to krzyżówka mieczyka z limką.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Pozdrawiam Marcin

Autor
MsNobody
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: wt gru 06, 2016 11:53 am
Lokalizacja: Warszawa,rembertów
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#15

Post autor: MsNobody »

revers pisze: Myślę, że takie krzyżówki się zdarzają i mogą żyć dosyć długo. Dowód na zdjęciu. Powstał z czerwonej samicy mieczyka i limki????????
Czyli samiec limki zapłodnił samicę. O takich zjawiskach czytałem. Ale jak jest w drugą stronę ?

Fajny taki cudak. Też chciałbym się takich dochować.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Krzyżówka ryb

#16

Post autor: marcinzabki29 »

Z tego co Karol pisał, nie wiadomo kto jest mamą, a kto ojcem.
Limek z mieczycą, czy limka z mieczykiem.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#17

Post autor: ziabak »

takie pytanko - po czym stwierdzasz Karolu, że to jest krzyżówka z limką? Jeśli masz na myśli pionowe ciemne pasy - to niestety nie ma to nic wspólnego z pasami u limki - moje wszystkie zielone mieczyki mają pasy - w zależności od nastroju - raz bardziej raz mniej widoczne - ale mają i jest to cecha swoista dla gatunku. Ten mieczyk jest solidnie zbudowany - moje przy nim to chudziaki jeśli chodzi o "szerokość ciała w kłębie" - i w sumie to dość subtelna cecha jeśli ma być wyznacznikiem tego czy to bastard czy czysty mieczyk.
Dodano po przerwie do tego postu:
przepraszam - zdjęcia mega słabizna cyknięta przed sekundą tylko po to by pokazać te pasy u moich:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Krzyżówka ryb

#18

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze: czy to bastard
Dla tych co nie znają języków obcych podaję znaczenie słowa "bastard" (za słownikiem internetowym):
bastard {rzecz.}PL
drań, bękart, sukinsyn, obszczymur
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#19

Post autor: ziabak »

chodziło mi raczej o punkt 2. z poniższego linku ;)

http://sjp.pwn.pl/sjp/bastard;2551807.html

swoją drogą ciekawe mamy tłumaczenie tego słowa, nawet nie przypuszczałam :D
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Krzyżówka ryb

#20

Post autor: Lech-u »

ziabak pisze: chodziło mi raczej o punkt 2. z poniższego linku
Ja wiem. Ale napisałem to tłumaczenie dla tych, którzy skłaniali się do znaczenia 1 lub 3 lub 4.

Karol
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd
Płeć:

Krzyżówka ryb

#21

Post autor: Karol »

Wracając do tematu, nie miałem mieczyków zielonych. Miałem mieczyki czerwone i limki więc skąd pojawiły się mieczyki zielone z pionowymi ciemnymi pręgami. Opis mieczyka zielonego i zdjęcia nie podają pionowych pasków jako cechy charakterystycznej dla tego gatunku dlatego twierdzę, że mam skundlonego mieczyka z limką.
Karol W.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#22

Post autor: ziabak »

Mieczyk zielony pojawił się bo te mieczyki, które są czerwone to forma wyselekcjonowana i wyhodowana przez lata selekcji, a protoplastą każdego kolorowego mieczyka jest mieczyk zielony - poza tym to, że w miotach czerwonych mieczyków może pojawić się zielony nie jest niczym nadzwyczajnym - to się zdarza, bo te ryby są w pokoleniach wstecznych niejednokrotnie krzyżowane, więc Twój mieczyk czerwony mógł mieć babkę, albo prababkę będącą mieczykiem zielonym.

Mieczyki zielone - z moich obserwacji wynika, że w momencie stresu całkowicie giną im czarne pasy, natomiast w momencie podniecenia / rywalizacji w dużej grupie / wyjątkowo dobrego samopoczucia - ciemnieją do postaci takiej jak widnieje na zdjęciu. Nie raz to obserwowałam. To że w żadnych opisach tej formy mieczyka nie ma mowy o pasach - no nie wiem dlaczego - wszystkie mieczyki zielone z jakimi miałam do czynienia albo które oglądałam miały pasy - w różnym stopniu widoczne, ale miały.

Z pierwszej mojej pary mieczyków zielonych urodził się mieczyk czerwony z czarnymi płetwami - sytuacja analogiczna jak u Ciebie tylko odwrotna - tez nigdy nie miałam czerwonych mieczyków, wyłącznie zielone - w dodatku ludzie od których je kupowałam zapewniali mnie, że nigdy nie krzyżowali ich z czerwonymi - a jednak jeden egzemplarz czerwony się urodził i żyje u mnie do dziś w osobnym zbiorniku.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

revers
Bywalec
Posty: 57
Rejestracja: czw gru 08, 2016 2:53 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Michał
Płeć:

Krzyżówka ryb

#23

Post autor: revers »

Najważniejsze,że Twój mieczyk Karolu dobrze się czuje
ziabak pisze:w momencie podniecenia [...] wyjątkowo dobrego samopoczucia -
Obrazek

wytapnięte z dotykacza
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#24

Post autor: ziabak »

Tak sobie jeszcze myślę, że efekt czarnych pasów może dotyczyć wyłącznie ryb hodowlanych - stąd opisy gatunku dzikiego nie mają o nich wzmianki, bo prawdopodobnie takie pasy są efektem tego, że ryby obecnie najczęściej pojawiające się w handlu nie pochodzą od czystych dzikusów z odłowu a z uwstecznionych form hodowlanych kolorowych - to jest bardzo prawdopodobne wytłumaczenie. Trzeba by mieć naprawdę dzikie odławiane mieczyki zielone by pasy się nie pojawiały - u tych hodowlanych we krwi jest zapewne cała gama wielokolorowych przodków a te nasze zielone mieczyki "komercyjne" to jest jakaś setna woda po kisielu tak naprawdę ;)
Dodano po przerwie do tego postu:
revers pisze: Najważniejsze,że Twój mieczyk Karolu dobrze się czuje
ziabak pisze:w momencie podniecenia [...] wyjątkowo dobrego samopoczucia -


wytapnięte z dotykacza
Tak - dokładnie :) Miałam przed chwilą test samopoczucia moich mieczyków - bo akurat rozpoczęłam odławianie przed restartem i jak jeden mąż wszystkie zbladły i ani jeden pas się nie ujawnił jak je ganiałam po akwarium. Potem im pasy powróciły, nawet tym w workach jak już odpoczęły ;)
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Karol
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: czw maja 27, 2010 9:40 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd
Płeć:

Krzyżówka ryb

#25

Post autor: Karol »

Ok. przyjmuję wyjaśnienia fachowców mimo, że przejrzałem jeszcze dwie publikacje akwarystyczne ( bardzo starą i nową) i w żadnej nie znalazłem w opisach mieczyków zielonych i zdjęciach śladów pionowych pręg. Natknąłem się też na informacje, że mieczyki często były używane do badań genetycznych co być może z czasem rozpowszechniło takie ich zmiany. Pozdrawiam :)
Karol W.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Krzyżówka ryb

#26

Post autor: ziabak »

:D nie jestem fachowcem a już na pewno nie od mieczyków - jedynie takimi spostrzeżeniami się dzielę, tym bardziej, że moje mieczyki (no już nie moje, bo wydałam) w życiu z limkami styczności nie miały a pasy mają :) No chyba, że doszło do "zapylenia" na odległość ;)
Ostatnio zmieniony sob lut 11, 2017 12:57 am przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Keysi
Uzależniony
Posty: 587
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 11:06 pm
Telefon: 695664059
Lokalizacja: Warszawa- Ursus
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Krzyżówka ryb

#27

Post autor: Keysi »

Wznowie temat;
czy molinezje czarne z żółtymi się krzyżują ?
mam samca żółtego i dwie samice żółtą i czarną.
Ostatnio zmieniony pt lut 01, 2019 5:31 pm przez Keysi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3144
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Krzyżówka ryb

#28

Post autor: Komarowa »

Owszem. Krzyżują się.
Dodano do tego postu po 3 minutach 55 sekundach
Obrazek

Potomek czarnego samca i żółtej samicy.
Dodano do tego postu po 2 minutach 4 sekundach
Obrazek

To także :mrgreen:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
Awatar użytkownika

Keysi
Uzależniony
Posty: 587
Rejestracja: ndz sty 17, 2016 11:06 pm
Telefon: 695664059
Lokalizacja: Warszawa- Ursus
Na imię mam: Katarzyna
Płeć:

Krzyżówka ryb

#29

Post autor: Keysi »

No to fajnie , zamieniłam się w diskusie jako ekipa przeciw glonom i sprawdza się znakomicie.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Krzyżówka ryb

#30

Post autor: Lech-u »

Krzyżują się namiętnie.
A co ciekawe nigdy nie wiadomo jakie wyjdą z tego maluchy.
I to jest fajne.
ODPOWIEDZ