Pytań kilka.

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#1

Post autor: Lena_Ned »

Skazecie mnie zapewne na banicje z tego forum, wlasnie za zadawanie mnostwa glupich pytan, nie podpartych zadnymi parametrami akwarystycznymi no ale ok.

Bardzo mi przeszkadza moje zle zaplanowane akwarium.
Zmiany typu restart chcialam odlozyc do czasu, az zmienie litraz na wiekszy, ale juz nie wytrzymuje, jedyne co robie to karmie ryby i podmieniam wode, bo na reszcie sie po prostu nie znam, tymczasem w zbiorniku panosza sie glony, rosliny marnieja, mam wrazenie ze ryby sa zestresowane bo nie maja odpowiednio rozplanowanej przestrzeni... Mam teraz skromny budzet 100 zl zeby cos moc nadgonic, ale nawet nie wiem co powinnam kupic i zmienic. Pomozcie, bardzo Was prosze.

Akwarium 30x30x50 45l.
Oświetlenie jedna świetlówka 14w glow power, zmieniana byla ok 3 mce temu, światło niebieskawe.
Filtr mam Diversa claro 300
Chodzi napowiwtrzacz ale mam mozliwosc podlaczenia takiej badziewnej deszczowniczki.
Grzalka Aquael comfort zone 25w. Z termostatem
Podłoże : drobny żwir z plaży a na górze kamienie. Bez substratu.
Jedyny nawoz ktory daje to od 3 tygodni dopiero ( dwie pompki przy cotygodniowej podmianie wody ok 20% )
Czyli trzy razy zaaplikowalam planta gainer clasic.
Zauwazylam ze rosliny po tym zaczely nieznacznie rosnac w gore (po kilku mc wegetacji) ale glon jak byl tak jest.
Obsada: 3 brzanki sumatrzańskie
4 brzanki mszyste
3 zbrojniki w tym jeden mlodzieniec
2 karliki

Teraz pytania do Was. Jak powinam Waszym zdaniem prowadzic ten zbiornik zeby bylo to prawidlowo wykonane?
Jakie nawozy, jakies zmiany, czytam wiele na tym forum ale przyznam sie ze nie potrafie do konca wykorzystac tej wiedzy, polaczyc tego i zrobic w swoim akwarium.
Piszecie ze czasem mozna zrezygnowac z grzalki.
Ze zamiast napowietrzania czasem lepsza jest deszczownica.
Ze glonojady potrzebuja drewna ale jak je wprowadzic bez robienia bledow ( brazowa woda zatapianie ).
Glupie pytanie : czym sie rozni substrat od nawozow?
Czy to to samo, czy powinnam miec jedno i drugie?
Jaki nawoz najbezpieczniej kupic?
W paleczkach czy taki jak leje do wody?
Czy powinnam kupic kolejne bakterie nitro jesli uwazam ze mimo uplywu 3 mcy moj zbiornik nadal jest niestabilny?
Czy warto zamiast zwyklej rurki kupic odmulacz i jaki jest najlepszy? Slyszalam o takim automacie co wypuszcza wode spowrotem do akwarium, hit czy kit?

Cieszy mnie moja przyroda za szklem, duzo czytam, martwie sie o podopiecznych i nie chce byc takim "gamoniem karmiącym rypki" ale musze sie przyznac ze to dla mnie zgubny temat. Chemia, parametry, dozowanie.
Czytam i mi z tym zle ze nie potrafie wziac dla siebie tej wiedzy ktora akurat mi jest potrzebna, bo przeciez nie kazdy zbiornik jest taki sam. I przepraszam ale naprawde nie wiem jakie mam rosliny. Chcialabym miec tak jak u Was - piekna symbioza wszelkich organizmow gotowych by wystawic sie na obserwacje ludzkiego oka :).
Przepraszam za bledy (pisane z telefonu) i za brak spojnosci w poscie, mam nadzieje mimo wszystko na jakies kolo ratunkowe, drogowskaz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Lena_Ned pisze: sob wrz 02, 2017 6:38 pmSkazecie mnie zapewne na banicje z tego forum, wlasnie za zadawanie mnostwa glupich pytan, nie podpartych zadnymi parametrami akwarystycznymi no ale ok
Spokojnie, nie będzie tak źle, po to jest forum. Każdy kiedyś zaczynał.
Z tego co piszesz, to podłoże raczej nie jest bogate w papu dla roślinek, więc nie ma się co dziwić, że nie bardzo chcą rosnąć.
Tak w ogóle, to przydałoby się zdjęcie akwarium.

Nie wiem, czy Chcesz robić teraz restart, czy mimo wszystko poczekać.
Z pewnością coś by się dla roślinek przydało, najprościej będzie zakupić pałeczki nawozowe i powtykać je w podłoże.
Przed włożeniem połam je na dwie / trzy części.
Co da nawożenia, nie wiem jakie Masz roślinki.
Jedne pobierają z podłoża, inne ze słupa wody.
No i co znaczy, że
Lena_Ned pisze: sob wrz 02, 2017 6:38 pmrosliny marnieja
Gdybyś się jednak Zdecydowała na restart, to proponuje zrobić na ziemi.
Lena_Ned pisze: sob wrz 02, 2017 6:38 pm czym sie rozni substrat od nawozow?
Substrat - jest to "podłoże' które daje się pod coś - piasek, żwirek.
Nawozy - to jest to co wlewamy do akwarium.
Lena_Ned pisze: sob wrz 02, 2017 6:38 pmJaki nawoz najbezpieczniej kupic?
W paleczkach czy taki jak leje do wody?
Można jedno i drugie.
Jedno już masz -
Lena_Ned pisze: sob wrz 02, 2017 6:38 pmplanta gainer clasic.
Tylko można to podawać częściej - codziennie.
Na opakowaniu masz na pewno napisane jakie ilości podawać.
Jeżeli są to ilości cotygodniowe, to rozbij to na dawki dzienne.

Głowa do góry, będzie dobrze.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pytań kilka.

#3

Post autor: Miro »

Już pisałem ;
Korzeń poszukaj na plaży,
nawóz w płynie to dla zaawansowanych, glon to też roślina
polecam kulki lub pałeczki pod korzenie lub ziemię do kwiatów
na początek , dopóki nie nauczysz się panować nad akwarium kup rośliny tzw proste.
Takie co " same rosną " a z czasem podnoś sobie poprzeczkę.
No i cierpliwość , cierpliwość ,cierpliwość :keep:
ps im więcej będziesz czytała tym mniej będziesz rozumiała. W Internecie jest też dużo bzdur.
każdy ma inne podejście do akwa Ty musisz do wielu rzeczy dojść sama.
Nie czytaj a rozmawiaj.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Zrób restart. Masz dojrzały filtr, dojrzała wodę. Za tydzień jest spotkanie forumowiczów Fawy, więc można by zebrać dla Ciebie prostych roślin w dużych ilościach i Ci przekazać. Jak już byś miała, to ryby i filtr do wiadra, baniak umyć, spód ziemię i czarny żwir kwarcowy na to. 50cm paska LED 8520 mogę przekazać jakbyś nowe światło chciała robić. Płytkę pod sterownik do światła też.
Jakbyś zrobiła typowego LT wg pani Walstad to Ci czyścik nie potrzebny
Koszt, to tylko żwirek ok 24zl i 6zl ziemia
Obudowa do sterownika też kilka złotych.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka



Ostatnio zmieniony ndz wrz 03, 2017 1:14 am przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#5

Post autor: Lena_Ned »

Jejku, nawet nie wiem od czego zacząć, bylam pewna ze dostane bury! :)
Wiec moze tak, klik:
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=35546

To jest link do mojego jakze obszernego postu w galerii.
Jak chcecie to sa tam zdjecia tylko aktualne to ten restart, pierwsze linki sa stare.

Co do korzenia z plazy - pamietam ze mi to podpowiedziales, niestety na mojej plazy jeszcze nie spotkalam sie z takim drewienkiem, a szkoda bo tez polowalam w tych miejscach i nic, serio.
Moze jak juz bedzie wolne od pracy, pojde na mokradla i jeszcze poszukam.
Co do restartu. Ja bym zrobila, ale mam jeszcze partnera ktory mowi ze to moje akwa ale przy okazji czesto lubi kontrolowac i czasem krytykowac. Wymyslil ze zamiast tego zwiru i kamieni chcialby zrobic cale dno z lupkow. Moze mozna z tym isc na jakis kompromis?
Powiem Wam szczerze ze nęci mnie ta ziemia ogrodowa w baniaczkach.
Moze napiszecie nieco wiecej?
Jak sprawa sie ma przy rybach ktore roboa harmider na dnie?
Czy jesli robie zbiornik z ziemia (to na to mowicie ziemniak?) to czy tez wkladam nawoz w palkach dodatkowo?
Jakies alternatywy dla wierzchu podloza procz czarnego?
Rosliny marnieją, chodziło mi o to ze tak wyglądają - pozwijane listki pokryte glonem. Zielonym i czarnym. Ale to wyglada jak sadza, zadne tam nitki. Wiecie co to jest?
Pociągne pytanie z substratem - czy jak go dodam uwzględniając restart to procz tego daje nawoz czy substrat jest jak nawoz?
Powiem tak: za pierwszym razem mialam za duzo substratu, nic poza tym i rosliny rosly jak szalone i w gore i w dol. Wiec moze to jakas podpowiedz bedzie.
Tylko zrezygnowalam z tego po restarcie, bo sie zrazilam i przestraszylam. To znaczy substrat zamiast pod zwir dac, to go wymieszalam ze zwirem i po zalaniu nie moglam tego przeciez naprawic jak nie restartem wlasnie. Uwalnial sie do wody i robil bagno.
Jeszcze co do aranzacji, skad mam wiedziec ile roslin moge dac do akwarium? Jakies fajne pomysly na schronienie dla zbrojnikow i zab?
Co do propozycji odn. roslinek itp, bardzo mi sie milo zrobilo, ale tak sie sklada ze ja jestem ze Świnoujścia :(.
Przemysle dzis ten restart, pogadam z moim.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#6

Post autor: Wojtekxxx9 »

Oczywiscie, że możecie iść na kompromis w sprawie łupków.
Weź żwirek w dwoch kolorach, białym i czarnym na przyklad. Łupkami spokojnie można oddzielić plaże od ciemnego podłoża, a nawet widziałem gdzieś ścieżkę zrobiona z takich łupków.
Polecam z tego powodu żwir kwarcowy, że jest w różnych gradacjach i możesz sobie dobrać jaki Ci podoba.
Ma też tego typu zaletę, że jest bezpieczny dla ryb, bo okrągły a nie ostry. Mam w 112 dwie gradację czarnego i jedna białego, oddzielonego właśnie łupkami.
Kiryski bardzo fajnie kopią w białym, jest frakcji 0.
I po oddzieleniu nawet bardzo nie nanoszą na czarny.
Na piasku też będą rośliny rosły. Tyle, że mi osobiście wydaje się, że dłużej się adaptują. Piach jest ciężkim podłożem fizycznie, bardziej zbitym. Ten żwirek jest lżejszy natomiast nie na tyle, żeby rośliny wypływały.
Zresztą występuje on w kilku kolorach, więc to już sprawa indywidualna jaki wybierzesz kolor. I właściwie drugorzędna.
Jeśli zdecydujesz się na ziemniaka to nie potrzebujesz żadnych substratów. Ja dodaję glinę żeby żelazo zwiększać ale to nie obowiązkowo.
Pod żabienice czy lotosa możesz pałeczki podać, na pewno nie zaszkodzi.
Całe dno z łupków to trochę problem. Bo ani ziemi czy substratu nie przykryje odpowiednio ani nie da oparcia korzeniom.
Jak już to ziemia/substrat, piach/żwir, na to łupki.
To czy później będziesz dawała nawozy to będzie od światła zależało. Jak będzie niedużo, to trochę się z podłoża uwolni, trochę korzenie pociągną, i rośliny dadzą radę. Jeżeli będzie dużo to niezbędne będzie nawożenie słupa wody.
A partnerem nie wiesz co zrobić? Albo zmienić albo strzelić w nocy focha że zamiast Cię wspierać to krytykuje.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#7

Post autor: Lena_Ned »

Tak, chciał dać łupki ale takie drobne po całości, bo znalazł gdzieś takie ładne ale odwiode go od tego pomyslu. Mi sie tez podobają z wyglądu ale na podloze wiem ze sie nie nadają. Chyba ze substrat- piach i wtedy juz po sadzeniu roslin przykryc sobie te warstwe lupkami. Po calosci. Ale jakos sie dogadamy. W moim zamysle - po lewej dac taki mniejszy konar na pleksie, ktory przechodzi przez 2/3 akwarium, przykleic na kropelke mech, z tylu gesto obsadzic roslinami, po prawej anubias i cos mniejszego. Tlo bym chciala zmienic na to biale matowe mist. Moze jakis wiekszy lupek wystajacy z podloza. Rozmarzylam sie :p. A z kupnych korzeni to tylko red moory czy cos jeszcze mozecie zasugerowac?
Co do ziemi, nie uwalnia sie do wody po byle jakim naruszeniu podloza? Jak zrobie to koniec ze zmianami, prawda? To swiatlo mowicie ze zle mam?
Chcielismy kupic swietlowke w sklepie typu Mrowka, ale nie bylo i Grzesiek poszedl mi pozniej do zoologicznego, przyniosl jakas zarowke za 6 dych i niby miala byc taka najlepsza. Myslalam ze padne od tej ceny, zwazajac na to ze tak naprawde ciagle cos, nawozy, zarowki to zmiana co pol roku chyba i wiadomo - na dzien dobry to ryby, rosliny, choroba, czysciki, pesetki, no i sie zbiera... :/. W ogole to moze na osobny temat ale jak to jest z akwarystyką, kiedy trzeba wydac kase a kiedy sie przeplaca? Bo nie zaluje na hobby, ale tez wiadomo ze nie tylko akwarium w domu istnieje, jak to jest?
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#8

Post autor: Lena_Ned »

I zasadnicze pytanie - jaka ziemia bedzie najlepsza.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Lena, korzenie znajdowałem zawsze sam i skręcałem żeby pożądany efekt uzyskać. Ostatnio tylko żona zakupila u Rogatka, bo jej się wizja pojawiła.
Z tym przesadzaniem to da rade. Rotale, bacope powoli wyciągniesz z podłoża. Coś tam się pewnie uwolni ale później i tak się podmianę robi po przecince i grzebaniu więc nie ma tragedii.
Ziemie jaka dasz taka będzie, to szczegół.
Lampki robię sam więc tyle mnie to kosztuje co materiał w 90% z Chin. 11$ kosztowało mnie 5m diodek, co do 180 użyłem raptem 3m więc świetlówka za 60zl to dla mnie abstrakcja.
Nie mówię że masz zle. Poprostu musi się dobierać w pod rośliny i w koncepcje zbiornika. Jak mam 4 stabilne baniaki, to koszty to praktycznie jedzenie dla ryb.
Przepłaca się jednak, jak idziesz do akwarystycznego i kupujesz to co sprzedawca poleca :-)
Z nielicznymi wyjątkami ale jednak.
Ja super korzenie kupiłem właśnie u Mateusza, napisz mu co byś chciala to może znajdzie chwile żeby Ci coś dobrać. Naprawdę ma duży wybór


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pytań kilka.

#10

Post autor: Lech-u »

Lena_Ned pisze: ndz wrz 03, 2017 6:39 pm jaka ziemia bedzie najlepsza.
Najlepsza jest taka, która przypomina ziemię, a nie mieszankę kory, torfu i innych nawozów.
Dość często na naszym forum jest polecana ziemia Athena z Leroy Merlin.
Ja też takiej używam i jestem zadowolony.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#11

Post autor: marcinzabki29 »

Co to za problem z tym światłem, ja tego nie rozumiem.
Równie dobrze można wsadzić zwykłą żarówkę czy świetlówkę z marketu, tak samo jak zwykłe ledy dadzą radę.
Nie musi być od razu jaki odlot.
Chcecie przykładu, proszę:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zero glonów, zero problemów, obsługa akwarium to karmienie rybek i podmiana wody co dwa tygodnie.
Tutaj akurat jest hamburg, więc do filtra się nie dotykam.
Już pisałem o tym nie raz - oświetlenie jest tak słabe, jak widać.
Kilka ledów.
Kup zwykłą ziemię do kwiatów - uniwersalną.
Najlepiej bez dodatków
Zasyp to warstwą piasku i na to wedle gustu, albo jeszcze piasek, albo żwirek.
Posadź duuużo roślinek i zostaw.
Jak to się wszystko rozrośnie, to wtedy będziesz przycinała to co uważasz.
I raczej roślin bym nie wyciągał z podłoża, po prostu przytnij przy samym podłożu.
W ten sposób prowadzę wszystkie akwaria, ale tylko trzy są na ziemi, dwa większe na substracie.
Ostatnio zmieniony ndz wrz 03, 2017 8:04 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#12

Post autor: marcinzabki29 »

małe sprostowanie - w dolnym nie ma hamburga, tylko kaskada.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Jeżeli przesadziłem z ilością zdjęć, to proszę napisać - usunę.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#14

Post autor: Wojtekxxx9 »

Widzisz sama, przedstawiliśmy z Marcinem różne koncepcje zbiornika, on mało oświetlony, ja mocmo oświetlony. Obie koncepcje są prawidłowe i obie działają. Inaczej, ale poprawnie. Więc to Ty musisz określić co chcesz żebyśmy mogli Cię naprowadzić.
Pisząc o piasku że jest trudniejszy to też właściwie półprawda. U roślin dużo zależy na czym rosły wcześniej. Podobno to.sie nazywa pamięć genetyczna.
Jeśli weźmiesz roślinkę która rosła pod dedykowana świetlówka i na podłożu aktywnym i przeniesiesz ja pod ledy na piach z ziemią to adaptacja może jej zejść naprawdę długo. Podam przykład z moją Macrandrą.
Była to jedna z pierwszych roślin w baniaku. Ale marniała. Była zielona, skręcane liście, gniły łodygi. Przez 3 miesiące przyciąłem ja 2 razy mając nadzieję, że nowe pędy będą lepsze. Niby coś się działo ale niemrawo. Następnie zmieniłem oświetlenie i zrobiłem jedno cięcie wszystkich pędów. Z ręką za sercu to odbiłem, bo pamiętałem ile się czasu aklimatyzować. Największy pęd miał 4cm. Było to tydzień temu. Dziś są piękne, czerwone a przez tydzień urosły 10cm. Więcej niż przez poprzednie 2 miesiące. Nawet wsadzenie ich w piach nie przeszkadzało. To samo miałem z Nasea. Wielkie grube łodygi gniły. Nowe pędy wsadzone obok rosną bez problemu.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#15

Post autor: Lena_Ned »

marcinzabki29, bujne masz te baniaczki, na drugim zdjeciu juz jakis obcy się wije :D.

Musze przyznac, ze klaruje mi sie wiedza w glowie po Waszych odpowiedziach. Chyba jednak proste rozwiązania są najlepsze.

Nie chcę kombinować ze światłem, to wiem na pewno. Następnym razem kupię świetlowkę z budowlanego tak, jak mialo byc.
W tworzenie ledow DIY nie bede sie bawic, bo nie potrafie, a przez brak czasu takie pomysly leza odlogiem, wiec lepiej praktycznie i porzadnie sie za to zabrac.
Powiem Wam ze gdzies niesmialo sie tworzy wizja, zeby po dokupieniu nowego zbiornika ten tez zostawic.
Grzesiek przebąkuje cos o kotniku i w razie zmian czy kwarantanny warto miec drugie miejsce dla ryb, czy roslin. Tylko to wszystko bez sensu, moze pomozecie mi te zamysly ogarnac? Nowy baniak moglby miec ok 112 do 120 l. Ten ma 45l. Chcielibysmy brzanki zamienic na parke czy tam harem gurami. No i teraz tak: gurami musi byc w wiekszym, no i wiadomo - wiekszy to czlek chce zrobic jako reprezentacyjny baniak salonu :p. Ale jesli sie gurami okoca.... czy 45l jako kotnik da rade? Chcialabym zobaczyc jak buduja gniazdo z piany i same mlode, ale nie chce tego robic kosztem komfortu samych ryb. Poza tym chcialabym jedno na ziemi i pelne roslin a drugie tak bardziej piach, kamienie i moze korzen z mchem, i pewnie wtedy padloby z drugą opcją na mniejszy zbiornik, ale ryby do tarla pomijając juz gurami czy nie gurami, potrzebuja jakis luzem plywajacych haszczy wiec tak nie wiem czy piach i mech beda mile widziane. Jest jeszcze jedna zagwostka odnosnie obsady, jeszcze nic nie jest przesadzone, ale to nie tylko moja decyzja bedzie. Co do gurami jestesmy zgodni, ale tez kusi mnie jakas drobna lawicowa rybka, bojownik, krewetki. Mam 2 karliki i 3 zbrojniki, ktore zostana. Krewetki super sprawa i dla mnie i dla dziecka ale jak to wszystko wybrac i pogodzic? Krewetki, ryby i narybek, chyba nie da sie tego rozdzielic na dwa akwaria tak, zeby sie nic nie pozjadalo.
Wytlumaczcie mi jaka jest roznica co do filtow, co to jest hamburg?
I czy lepiej sciezki i inne plaze z piasku robic w wiekszym, w mniejszym czy nie ma znaczenia... poza tym jesli dam ziemie i na to drobny piach kwarcowy to czy to sie latwiej nie rozwali?
Chyba ze miec jedno, a drugie niech stoi gdzies schowane puste, tak w razie co. I tylko sie ograniczyc do tych gurami i tyle.
Juz wiecej nie pytam, obiecuje :).
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Pytań kilka.

#16

Post autor: Miro »

Lena_Ned pisze: pn wrz 04, 2017 12:41 pmChyba ze miec jedno, a drugie niech stoi gdzies schowane puste, tak w razie co.
Jak będziesz panować nad jednym to wtedy i 5 możesz zakładać.
Lena_Ned pisze: pn wrz 04, 2017 12:41 pmAle jesli sie gurami okoca....
Gurami się nie kocą.
http://krewetkiwakwarium.pl/printview.php?t=45

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#17

Post autor: Wojtekxxx9 »

Napewno nie zmieniaj non stop świetlówek. One też różne pasma mają i jak się rośliny przyzwyczaja to zmiany nie najlepsze.
112 ma 80x35x40, nie lepiej 100x40x40?
Daj do większego Gurami i rybki lewicowe. Tylko weź jeden gatunek w większej ilości niż dwa w mniejszej.
W 45 zrób krewetki, one lubią pistie czy rzęsę. I wtedy możesz go trzymać też jako tarliskowy.
Do krewetek piach, kamienie mchy, bucki to idealna sprawa. Do tarła właśnie pistie czy rzęsę trzymaj. Zawsze możesz NBA tarło dorzucić rogatka czy Henia Dużego. Ich nie trzeba sadzic w podłożu więc włożenie i wyjęcie to szczegół.
Karlików nie znam ale zbrojniki z resztą powinny fajnie w większym funkcjonować.
Hamburg to taki super filtr który czyszczenia nie wymaga. W 45 śmiało możesz go nurzancem zakryć.
Plaże możesz zrobić gdzie chcesz i jak chcesz. To tylko kompozycja.
Co ma Ci się rozwalić z tego piachu?
A pytania zadawaj, nie stresuj się. Tłumaczyć wszystko osobie która słucha i chce z tego coś wyciągnąć to nie problem

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#18

Post autor: Lena_Ned »

miro, dziękuję za sprostowanie, co prawda wiem ale przejęzyczyłam się. I dzięki za link. Ten filtr to sprytna sprawa, tylko trzeba wiedzieć jak to ugryźć, takich technicznych kombinajcji to ja sie obawiam co juz napisalam odnosnie grzebania w oswietleniu. Pewnie Mój by potrafił ale nie chcę mu wynajdować nowych problemów.

Wojtekxxx9, dzięki za ogarnięcie tematu z tą obsadą i funkcją, jednak z doświadczeniem i spokojem łatwiej jest podejść do sprawy :). Postaram się zrobić restart na ziemi. Chciałam z tym poczekać, bo jak będę przenosić akwarium do drugiego pokoju to i tak trzeba wypompować do zera ale ważniejsze żeby rośliny odbiły.
Zanim przyjdzie okazja do nabycia czego innego jeszcze minie pewnie troche czasu, bo już sam remont pokoju sie przedluża.
Słuchajcie, a powinnam dokupić wiecej roslin teraz?
W sensie czy przypadkiem glony nie przejda i na nie masowo? Moze najpierw nawozic i czekac az te odbiją, a glony dadzą za wygraną i wtedy zrobić ziemniaka i dosadzić roślin? Co sądzicie? I zastanawiam się czy mimo wszystko nie oddac tych brzanek na juz teraz. Zamiast czekac na wiekszy litraz.
Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#19

Post autor: Lena_Ned »

Więc tak. Chcę zrobić listę zakupów.
Ziemia to na pewno.
Wtedy nie kupować substratu ani pałeczek
Nawóz do słupa wody mam.
Kwestia dna: czy mogę zrobić tak: gruba warstwa ziemi, oddzielić to kawałkoem pleksy tak jak mam teraz, na ziemię dać właśnie czarny kwarcowy lub ten żwir co mam teraz, za po drugiej stronie pleksę zakryć wystającymi łupkami i resztę zasypać piaskiem kwarcowym żeby była plaża. Bo teraz mam pleksę ale żwir i tak się obsypuje i trochę te pleksę odsłania.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#20

Post autor: marcinzabki29 »

Na ziemię daj warstwę piasku i dopiero żwirek.
2-3 cm ziemi, 1-1,5 cm piasku i żwirek 2-3 cm, wedle uznania.
Dobrze jak ziemia nie dotyka bocznych ścianek i przodu akwarium.
Chcesz oddzielić pleksą - sylikonem ją posmaruj, rozsyp żwirek i przyklej dotykając do pleksi. Jak się odsłoni, to będzie widać żwirek.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#21

Post autor: Wojtekxxx9 »

A właśnie. Jak już będziesz urządzać drugi baniak i będziesz planowała filtr, to pomysl o kubełku. I od niego zacznij zakupy. Możesz skręcony włożyć do 45 i dać mu czas około 2 tygodni żeby dojrzał. Zalewanie nowego akwa połącz z podmianą wody w starym. Będziesz mogła użyć starej wody i syfu z dna ze starego baniaka. Da Ci to możliwość praktycznie momentalnego dojrzewania nowego akwa.
Odradzam Ci używanie tych samych roślin w obu baniakach. Nie ze względu na glony tylko monotonię.


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#22

Post autor: Lena_Ned »

No i koniec. Przyszedl mój do mnie do pracy i powiedzialam o pomyśle z ziemią. Przypomniał mi jak miałam na początku jasny żwir zasypany ciemnym, jak kirys i zbrojniki go wymieszaly i ze to samo zrobi sie z ziemią. Stwierdził też ze takie pomysly tylko w duzych zbiornikach się sprawdzają, bo pewnie mozna przykryc grubą warstwą żwiru i wtedy jest ok.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#23

Post autor: Wojtekxxx9 »

Powiedz swojemu, ze jak się nie zna to niech się nie wp....a :-)
Albo niech Ci kupi podłoże CAL i nie będzie problemu. Jedyne 139zl/9l :-)

Tej plaży od zalania nie czyscilemObrazek

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#24

Post autor: Lena_Ned »

Ale akwarium, ile to litrów ma??
Pomysle na spokojnie. Dzis mam zly dzien tak swoją drogą.
Jak cos wymysle, zaplanuje i zrobie jakies postepy, to dam Wam znac.
Ale dziekuje wszystkim za wsparcie. Naprawde na tym forum jest duzo zyczliwosci, az sie dziwie.

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#25

Post autor: Wojtekxxx9 »

112 l. Ale tam tylko 8 czy 9 gatunków roślin. Plus mchy.
Akwa zrobione z założeniem, nr ma być mnóstwo zakamarków dla bojownika i zalobniczka. Pod korzeniami, za skałą. I nie robię w nim testów, nie nawoże, nie walczę z glonami (poza przednią szybą)
I powiem Ci, że daje radę

I jest na ziemi ogrodowej.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony pn wrz 04, 2017 6:59 pm przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#26

Post autor: marcinzabki29 »

Lena_Ned, mam dwie 30 na ziemi, więc Twój mężczyzna nie ma racji.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytań kilka.

#27

Post autor: ahr »

A ja bym odradził ziemię, jeszcze na jakieś dwa restarty. Koleżanka jeszcze sama do końca nie ma pomysłu na te akwa, więc kombinując, zmieniając, przesadzając wywlecze tą ziemię na wierzch i załatwi się glonami. I zacząłbym od wyboru roślin, bo może ta ziemia wcale nie potrzebna będzie.
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytań kilka.

#28

Post autor: marcinzabki29 »

Ale jakieś żyzne podłoże by się przydało.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Pytań kilka.

#29

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ahr, wbrew pozorom ziemia jest bardzo bezpieczna. Zawsze coś tam uwolni ale niewiele (zasada rzadkich podmian wg. Walstad) a jeśli będzie tam cokolwiek co ma korzenie to zawsze skorzysta. Zupełnie jałowe podłoże jest dużo gorsze. A nie wspomnę już o podłożach aktywnych z którymi nawet bardzo doświadczeni akwaryści przez kilka miesięcy potrafią mieć problemy zanim się ustabilizuje

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Autor
Lena_Ned
Zapaleniec
Posty: 256
Rejestracja: ndz sie 13, 2017 12:03 pm
Telefon: 533570669
Lokalizacja: Świnoujście
Na imię mam: Lena
Płeć:

Pytań kilka.

#30

Post autor: Lena_Ned »

Chopaki, podnoszę temat - podjęłam jakąś tam decyzję.
ahr, masz rację, na razie nie czuję się " na siłach " żeby kombinować, tym bardziej że to drugi raz jak zrobiłam podłoże i zrobiłam je źle.
Oczywiście, propozycje odn. ziemi ogrodowej kuszą, mam milion pomysłów i zachcianek odnośnie dna i co za tym idzie - również wystroju. Nie chcę jednak się zrazić na samym wstępie. Poczekam jeszcze trochę do restartu.

Rozmawiałam również ze swoim i wkurzył się, bo się wyrwałam z pomysłem że chcę robić rewolucję w zbiorniku przed przeniesieniem go po remoncie, wnerwił się strasznie, że podchodzę do tematu jak dziecko i ciągle chcę coś zmieniać, zamiast zacząć o to dbać. Coś w tym może i jest, bo robię wszystko na razie pod wpływem emocji i bez żadnej wiedzy.

Na razie złożyłam w końcu zamówienie na allegro - Easy Life Root sticks, oraz 500ml węgla w płynie - Aqua Art/ Planta Gainer.
Co do tego węgla - zauważyłam wiele kontrowersji krążących wkoło tego produktu, ale postanowiłam zaryzykować. Nie mam pojęcia co jaki czas powinnam to podawać? I wyczytałam że trzeba uważać, żeby nie przedobrzyć z tym węglem? Ktoś coś?
Prócz tego na razie przypominam że dodaję do słupa wody cały czas planta Gainer uniwersalny. Zaczęłam dodawać pompkę (1ml) codziennie.
Stwierdziłam po zastanowieniu, że na razie spróbuję odżywić rośliny bez restartowych rewolucji. Jak odbiją to fajnie - wtedy silniejsze doczekają się przeprowadzki :).
Wiem, że takie nawożenie na pałę nie jest dobre, ale na razie tylko tak mogę działać.
ODPOWIEDZ