filtr do 112

Sposoby na filtrację akwarium.

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#1

Post autor: angela22 »

Witam. Potrzebuję pomocy w wyborze filtra do mojego akwarium. Wymiary 80/35/40. W tej chwili mam filtr aquael unifilter 1000. obsada 13 neonów, 3 gurami niebieskie, 2 kosiarki, 5 kirysów (pstre i spiżowe), para pielęgnic ramireza, 5 żałobniczek, które zamierzam oddać w najbliższym czasie i około 10 krewetek red cherry. Posiadam kilka żywych roślin m.in. anubiasa nana, żabienicę ocelota, gałęzatkę i ze 3 inne, których nazw nie pamiętam. Do tej pory filtrowałam jakąś kaskadą aquaela ale ze względu na zmianę miejsca na akwarium musiałam zmienić filtr na wewnętrzny, gdyż nie mam miejsca na kaskadę. I tu pojawia się pytanie: czy obecny filtr sobie poradzi, a jeśli nie to na co go wymienić? Dodam, że akwarium mam już ponad 1,5 roku, więc nie jest to świeży zbiornik. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

filtr do 112

#2

Post autor: marcinzabki29 »

Standardowo polecam Eheima.
Przy Twojej pojemności to 2224 powinien wystarczyć.
Oczywiście może być model większy - 2226.
Albo Classic 2215.
Śmiało kupuj używki, ale dobrze jest go po prostu sprawdzić.
Na rurkę zasysową prefiltr Eheima i będzie dobrze.
Pozdrawiam Marcin

boro1

filtr do 112

#3

Post autor: boro1 »

ale angela22 nie chce zewnętrznego o ile dobrze zrozumiałem
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#4

Post autor: adi14 »

angela22 pisze: śr paź 11, 2017 1:37 pmzy obecny filtr sobie poradzi, a jeśli nie to na co go wymienić?
Nikt tak naprawdę nie powie Ci na pewno, co będzie (pewnie każdy będzie polecał filtr, który lubi i zna). Poczekaj parę tygodni i sama zobacz. To w końcu największy z linii tych filtrów. Pewnie dobrze byłoby go przeczyścić raz na dwa tygodnie do miesiąca. Pieniądze na filtr zewnętrzny zawsze zdążysz wydać. Nie zabraknie ich w handlu ;)

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#5

Post autor: angela22 »

adi14 w sumie chyba masz rację. Tyle tylko, że naczytałam się strasznie dużo już na różnych forach i zdecydowana większość twierdzi, że wewnętrzne są ok, ale jako drugi filtr pomocniczy a nie jako główny :-| Z kubełkami nigdy do czynienia nie miałam, więc absolutnie nie mam pojęcia co o nich sądzić i jak ich użytkować. Nie wykluczam zakupu zewnętrznego, głównie chodzi o to, że nie mam miejsca do powieszenia owego filtra na szybie (akwarium jest we wnęce i nie ma możliwości wciśnięcia niczego większego, ledwie czyścik się mieści). Więc w grę wchodzi albo wewnętrzny albo taki, który umieszczę pod akwarium, bo tam już mam sporo miejsca. :-)

ArekRaszyn

filtr do 112

#6

Post autor: ArekRaszyn »

mam JBL e-900 z nową głowicą 150 zł chcę, kupiłem jako zapasowy w razie "W" ale inaczej się zabezpieczyłem.
w moim 112 L mam praktycznie identyczny daje rade :)
Ostatnio zmieniony czw paź 12, 2017 3:04 pm przez ArekRaszyn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

filtr do 112

#7

Post autor: Tygrys »

marcinzabki29 pisze: śr paź 11, 2017 3:27 pmStandardowo polecam Eheima.
Przy Twojej pojemności to 2224 powinien wystarczyć.
Oczywiście może być model większy - 2226.
Albo Classic 2215.
Śmiało kupuj używki, ale dobrze jest go po prostu sprawdzić.
Na rurkę zasysową prefiltr Eheima i będzie dobrze.
Też polecam ehaima ale nówkę, jak chcesz wewnętrzny to weź ehaim biopower ,to turbina biologiczno mechaniczna.Tez nówke
zawieszony profil
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#8

Post autor: adi14 »

angela22 pisze: czw paź 12, 2017 2:51 pm Tyle tylko, że naczytałam się strasznie dużo już na różnych forach i zdecydowana większość twierdzi, że wewnętrzne są ok, ale jako drugi filtr pomocniczy a nie jako główny
To niekoniecznie musi być prawda. Spokojnie można używać w takich akwariach jak 112 l. filtrów wewnętrznych. Nie dajmy się zwariować. Filtrów zewnętrznych można użyć, ale nie trzeba. Filtr zewnętrzny ma też swoje wady - 1) wyprowadza wodę poza akwarium - co zawsze jest odrobinę ryzykowne (choć wielu ludziom przez lata taki filtr działa bez zarzutu) 2) Jest drogi. Jeszcze nie wiesz, czy u Ciebie jest konieczny, wyluzuj, poczekaj.
Ostatnio zmieniony czw paź 12, 2017 7:09 pm przez adi14, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

filtr do 112

#9

Post autor: Miro »

adi14 pisze: czw paź 12, 2017 7:08 pmNie dajmy się zwariować.
W 100% popieram !
W jednym zbiorniku z żyworodnymi 200l jako podłoże na wierzchu mam żwir.
Większe, grubsze sprawy wpadają w niego a mniejsze są wyłapywane przez filtr wewnętrzny FLUVAL 3 PLUS o wydajności 700 l .
Woda jest czysta. Nie ma żadnych paprochów w toni
Kubły są dobre dla leniuchów , osób którym nie chce się czyścić filtra często. ;]

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#10

Post autor: angela22 »

W takim razie poczekam, zobaczę co się będzie działo i w razie problemów pokuszę się o zakup kubełka 🙂 być może nie będzie to konieczny wydatek, a kasę zawsze można przeznaczyć na coś innego 🙂 mam tylko jeszcze jedno pytanko: czy standardowe światło w pokrywie tj. dwie świetlówki po 18W każda dadzą radę jeśli chcę utrzymać ładne rośliny? Bo do tej pory raczej ciężko mi idzie z żywymi. Co prawda jakiś czas się trzymają ale później niestety robią się żółte i padają. Czy to wina zbyt małej ilości światła czy może braku nawożenia? Dodam że staram się kupować naprawdę mało wymagające roślinki. Chciałam nawet pokusić się o mchy, ale prawdopodobnie zostaną zjedzone przez kosiarki :-/
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

filtr do 112

#11

Post autor: marcinzabki29 »

angela22 pisze: czw paź 12, 2017 8:39 pmhciałam nawet pokusić się o mchy, ale prawdopodobnie zostaną zjedzone przez kosiarki :-/
Kosiarki mchu nie zjedzą.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

filtr do 112

#12

Post autor: Wojtekxxx9 »

36W/112l to 0,32W/l
Niby cos tam powinno rosnąć ale na pewno bez szaleństw. I to zakładając ze dobre świetlówki.
Możesz spróbować przejść na świetlówki LED. Sa ciekawe na chipach 8520 a nawet 5630.
Jesli w podłożu mic nie masz i nie nawozisz to może byc problem tez w tym
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#13

Post autor: adi14 »

Całkiem dobrze rosną mi różne roślinki w 72 l przy 1 świetlówce 24w. Fakt, ze akwarium na ziemi i wpada trochę światła dziennego (nie południe). Jako nawóz wsadziłem tylko kulki gliniane jbl, które mogę polecić - może ich wsadzenie u Ciebie by poprawiło sytuację? Starczają na długie miesiące, a wydatek nie jest aż tak duży (no i nie lejesz nawozów do wody, co zawsze jest ryzykowne, może zaowocować glonem). Chyba, ze roślinom nie odpowiadają parametry wody? Nie chce rosnąć nawet trawka, rogatek czy moczarka, ew. żabienica lub zwartka?

Pamiętaj, że im więcej światła, tym więcej zachodu z roślinami (tzn. ich nawożeniem), rośnie też szansa na rozmaite glony. A problemy z nawożeniem - swoją drogą - wypełniają niejedno forum i przynoszą mnóstwo frustracji akwarystom.

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#14

Post autor: angela22 »

Moczarka coś tam jeszcze rośnie choć jakoś bez szaleństw. Żabienica raczej wegetuje, liście żółkną i są bardzo słabe. Trawka rosła jak szalona jednak po pewnym czasie przestała i niestety musiałam usunąć, gdyż zaczęła gnić :cry: Z rogatkiem do czynienia jeszcze nie miałam, miałam kabombę która również szybko padła. Fakt jest taki, że jakoś szczególnie o rośliny nie dbałam, dlatego teraz próbuję coś z tym zrobić. Kulki zamówione, mam nadzieję, że niedługo dotrą. Zaczęłam podawać mikroelmenty. makro nie podaję, gdyż rzekomo w przerybionych akwa niepotrzebne. Jak na razie najlepiej radzi sobie anubias, któremu z dnia na dzień przybywa liści. Jednak jest to roślina potrzebująca mało światła, stąd też szukam problemu w oświetleniu.
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#15

Post autor: adi14 »

No to rzeczywiście wygląda na nie za mocne światło ale i tak najpierw warto by było sprawdzić jak będzie z kulkami. Świetlówki tez można octem przetrzeć z kamienia, może będą jaśniej świecić, albo i szarpnąć się na nowe (jeśli masz tradycyjny system włączania ze starterem, a działają od nowości te same...) Zdaje się że wypalanie takich świetlówek może odjąć ze 20% światła. Ta uwaga Ciebie nie dotyczy, jeśli twoje świetlówki są włączane elektronicznie - bez startera.

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#16

Post autor: angela22 »

Szczerze mówiąc pojęcia nie mam jak są włączane. W każdym razie wymieniałam jakieś 2 miesiące temu :/ Na razie pozostaje mi chyba tylko czekać i sprawdzać co się będzie działo, bo nawet gdybym światła chciała dołożyć, to sama sobie raczej nie poradzę (czytając te wszystkie porady już mi mózg posłuszeństwa odmawia :shock: ) . Tyle, że nawet jak oglądam zdjęcia akwariów, to tam gdzie ładne roślinki, to i jaśniej jest. A jak patrzę na swoje to wydaje mi się, że ciemno jest. Chyba, że to tylko złudzenie...
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#17

Post autor: adi14 »

No to wsadź kulki, poczekaj - i może potem się zobaczy. A zdjęcia akwariów mogą przekłamywać rzeczywistość.

Wojtekxxx9

filtr do 112

#18

Post autor: Wojtekxxx9 »

Żabienica jak marnieje to raczej ubogie podłoże. W przerybionym baniaki powinien byc azot i fosfor. Nie koniecznie potas
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

filtr do 112

#19

Post autor: Lech-u »

Pokaż zdjęcie akwarium.

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#20

Post autor: angela22 »

Potas zaczęłam podawać niedawno. Zaraz postaram się wrzucić jakieś zdjęcia.
Dodano do tego postu po 10 minutach 21 sekundach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt paź 13, 2017 8:56 am przez angela22, łącznie zmieniany 1 raz.

ArekRaszyn

filtr do 112

#21

Post autor: ArekRaszyn »

jeśli masz testy to polecam sprawdzić zawartość potasu w wodzie.
Dodano do tego postu po 38 sekundach
Moim skromnym zdaniem możesz mieć go za mało.

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#22

Post autor: angela22 »

Hmm... testów nie posiadam na tę chwilę ale postaram się kupić :)
Awatar użytkownika

adi14
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: pt sty 02, 2015 6:57 pm
Lokalizacja: Warszawa Marymont

filtr do 112

#23

Post autor: adi14 »

Rośliny które masz, w większości zdaje się bardziej korzystają z nawozów w podłożu niż w słupie wody (wyjąwszy anubias).

ArekRaszyn

filtr do 112

#24

Post autor: ArekRaszyn »

mogę się mylić ale te ciemne plamy na liściach to z niedoboru potasu chyba, lub jest jakiś problem z przyswajaniem go przez roślinki.

Wojtekxxx9

filtr do 112

#25

Post autor: Wojtekxxx9 »

adi14, ma racje. Daj kulki gt lub pałeczki nawozowe. Z potasem tez nie powinno sie przesadzać. A testy odpuść

ArekRaszyn

filtr do 112

#26

Post autor: ArekRaszyn »

o przesadzaniu nikt nie mówi.
czego powodem są te niedoskonałości na liściach ?
Dodano do tego postu po 5 minutach 16 sekundach
A posiadanie testów nie jest wcale takie złe. Szczególnie jak się nie ma dużego doświadczenia.

Wojtekxxx9

filtr do 112

#27

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie wiem bo mi sie zdjęcia nie wyświetlają :-)

ArekRaszyn

filtr do 112

#28

Post autor: ArekRaszyn »

Wojtekxxx9 pisze: pt paź 13, 2017 9:34 amadi14, ma racje.
w ciemno przyznałeś rację :P

Autor
angela22
Gość
Posty: 9
Rejestracja: śr paź 11, 2017 1:06 pm
Lokalizacja: Goszczanów
Na imię mam: Angelika
Płeć:

filtr do 112

#29

Post autor: angela22 »

adi14 pisze: pt paź 13, 2017 9:30 amRośliny które masz, w większości zdaje się bardziej korzystają z nawozów w podłożu niż w słupie wody (wyjąwszy anubias).
I właśnie anubias radzi sobie jak na razie najlepiej. Widocznie faktycznie wina leży między innymi w podłożu. Jak tylko dotrą kulki to zaraz je tam wkładam i zobaczę czy będą efekty. Na chwilę obecną temat chyba do zamknięcia. Poczekam, zobaczę czy coś się zmieni i wtedy ewentualnie będę szukać problemu gdzieś indziej. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Wojtekxxx9

filtr do 112

#30

Post autor: Wojtekxxx9 »

Nie do konca Arku. Czytałem opis :-)
I po zdjęciach nie dadze żeby to byla kwestia braku potasu. Inaczej sie liście dziurawią. I jeszcze brzegi die zawijają.
ODPOWIEDZ