Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

Jeśli chcesz porozmawiać o akwarium i jego mieszkańcach, powymieniać się doświadczeniami, opisać swoje przygody, PISZ! Wszystko o akwarystyce.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#1

Post autor: marcinzabki29 »

Hej.
Za jakiś czas będę zmieniał 240 na 360 litrów.
W zasadzie szerokość i wysokość pozostanie taka sama, tylko głębokość się zmieni. Póki co mam pływa taki trochę mix, Brzanki które ze starości kończą żywot, Molinezje niektóre uratowane przed - wiadomo :razz: ,
Trzy parki Barwniaków Czerwonobrzuchych - dodatkowo sporo maluszków i jeden podrostek (one na pewno będą do oddania) i parka Szmaragdowych - co prawda samiec jeszcze młody. O obsadzie dennej nie będę się rozpisywał, ponieważ nie ma ona chyba większego znaczenia, tak samo jak kilka Otosków. Kilka Neonków które nie dały się złapać jak i Rodostomusów. Aha, bym zapomniał, są jeszcze dwie Pielęgnice Miodowe - tylko czy to jest parka? Tak mi się wydaje.
No dobra, ale do rzeczy.
Po restarcie chciałbym jakoś to uporządkować.
Takie pytanie do posiadaczy Pielęgnic - Co z obsady tych ryb zostawić?
W chwili obecnej dobrały mi się dwie pary Barwniaków Czerwononrzuchych, jedna już trzy razy miała młode i zajęła tak mniej więcej 1/3 akwarium. Druga para obrała rewir pod miejscem karmienia, wszystkie gania, ale to walka z wiatrakami - kto przegoni głodne rybki ;]
Żyworódki z pewnością oddam, ale jak z tymi Pielęgnicami?
Poprosiłbym o wypowiedź osoby które mają do czynienia z tymi rybkami.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#2

Post autor: Tygrys »

To zależy czy chcesz mieć akwarium pielęgnicami biotop-owe,np Tanganika SA czy ca.I jakie pielegnice chcesz mieć :?:
Osobiscie ci proponuje harem p borelka wf ,bystrzyk amadny glusie l104 lub zwykłe,kirysek pstry.To amazonka ameryka południowa.
Jesli afryka to tanganika,np ksieznika burndi,szczelinowiec lelelupa
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#3

Post autor: marcinzabki29 »

Tygrys, fajnie, że Chcesz pomóc, tylko szkoda, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem.
Chcę zostawić coś z obecnej obsady.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#4

Post autor: Tygrys »

Czytałem i barwniaki to afryka,ewentualnie możesz do nich dac p.elljota lub mekke.Mają podobne wymagania co do wody i podłoża.Skoro miodowe żyją barwniakami zgodzie to jej zostaw.A najlepiej spytaj lecha on sie zajmuje pielegnicami
Ostatnio zmieniony pn kwie 02, 2018 4:22 pm przez Tygrys, łącznie zmieniany 1 raz.
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#5

Post autor: DanielP »

Tygrys nie ma takich pielęgnic jak mekki, są meeki:) Na początek Marcin wybierz które pielęgnice wolisz zostawić: barwniaki czy miodowe? Osobiście wybrałbym CA:)Jak się zdecydujesz to wtedy będzie łatwiej coś do nich dobrać. Jakie wymiary ma mieć dno w tych 360l?
Ostatnio zmieniony pn kwie 02, 2018 6:03 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Dno to 120x60.
Czyżby było za małe dla Barwniaków i Miodowych?
CA to jak się domyślam chodzi o Miodowe?
Ostatnio zmieniony pn kwie 02, 2018 6:10 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#7

Post autor: Tygrys »

Ja proponuje para pielgnica miodowa i pielegnica-sajica para lub barwniaki para i para miodowa lub sajica
zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#8

Post autor: DanielP »

To dno wystarczy spokojnie dla barwników i miodowych ale skoro chciałbyś coś "uporządkować" w obsadzie to proponuję zdecydować się na jeden "biotop" (Afryka-barwniaki lub Ameryka centralna-CA -miodowe). Osobiście wybrałbym CA i umieścił w nim dwa gatunki pielęgnic plus rozpraszacze (harem mieczyków w formie barwnej zbliżonej do dzikich)np:
1. Miodowe i nikaraguańskie.
2. Miodowe i myrnae.
Musiałbyś wtedy dokupić miodowych gdyż są one spokojne i niekiedy płochliwe toteż docelowo mógłbyś ich zostawić nawet trzy parki oraz grupkę młodych nikaraguańskich i docelowo zostawić parkę. Nie będzie tu 100% biotopu ale miejsce występowania tych gatunków pokrywa się ze sobą i co za tym idzie parametry wody będą optymalne dla każdego z mieszkańców. Taki dobór obsady zapewni Ci wielu przyjemnych obserwacji:-)
Ostatnio zmieniony pn kwie 02, 2018 11:46 pm przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.

Psyho

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#9

Post autor: Psyho »

DanielP pisze: pn kwie 02, 2018 5:39 pmOsobiście wybrałbym CA:)
Ja też.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#10

Post autor: marcinzabki29 »

Kurczę, z jednej strony szkoda mi Barwniaków, ale z drugiej może - skoro jest szansa - zrobić jedno akwarium tak jak powinno być.
Co do parametrów, wodę mam kranówkę.
Nikaraguańskie są trochę duże - przynajmniej tak wygląda z opisu.
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 10:19 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#11

Post autor: Tygrys »

zawieszony profil

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#12

Post autor: DanielP »

Niki rosną duże ale spokojnie dadzą radę w tym akwarium lub ewentualnie możesz zostawić same miodowe i dać coś na dno. Możliwości jest dużo więc jeśli chcesz zostawić barwniaki to zrób biotop afryki. Wybory zawsze są trudne ale potem przychodzi satysfakcja gdy ryby dorastają, rozmnażają się w warunkach zbliżonych do naturalnych. Akwarysta w nic nie musi ingerować i czuje satysfakcje:-) Jakie parametry ma twoja kranówka?
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2018 11:12 am przez DanielP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#13

Post autor: marcinzabki29 »

DanielP pisze: wt kwie 03, 2018 11:11 amJakie parametry ma twoja kranówka?
Dobre pytanie.
Dawno nie mierzyłem, ale Ph utrzymywało się na poziomie 7,2
KH6, GH12
Pozdrawiam Marcin

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#14

Post autor: DanielP »

Moja kranówka jest jeszcze twardsza od twojej. Przy takich parametrach możesz spokojnie mieć ryby z biotopów o których pisaliśmy wcześniej.
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#15

Post autor: marcinzabki29 »

W zasadzie to cały czas ryby mają się dobrze, ale fajnie jest wiedzieć, że parametry są dobre.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Autor
marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#16

Post autor: marcinzabki29 »

Z tego co tak na szybko poczytałem w necie, to biotop Afryka raczej nie obfituje w większą ilość roślin. Na szczęście Miodowe są spokojnymi rybkami. Idąc w kierunku Afryki, to tylko krynie i Anubiasy.......
W nowym akwarium będzie zdecydowanie więcej korzeni, zarówno Red mory jak i inne (nie pamiętam nigdy ich nazwy).
Rzecz jasna, że będzie też sporo roślin nie związanych z biotopem, ale znajdzie się też trochę kamieni, głównie scenery, czy jak tam się one nazywają.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#17

Post autor: Tygrys »

afryka jesli idzie o rosliny to anubiasy i lotos czerwony.Pierwszej kolejnosvci
zawieszony profil

Shaper
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pt lis 16, 2012 3:46 pm
Lokalizacja:

Obsada po restarcie, raczej Pielęgnice.

#18

Post autor: Shaper »

Wodę masz zbyt zasadową dla większości barwniaków. Dla czerwonobrzuchych jest ok (od x pokoleń już żyją w takiej), ale szmaragdowe powinny mieć sporo niższe pH i dość miękką wodę.
Mieszanie biotopów nie jest najlepszym pomysłem, ale nikt z nas nie ma nieograniczonej powierzchni na zbiorniki....
Kluczowy element to woda - albo idziesz w BW i wtedy większość apisto lub/i barwniaki, albo w kranówkę, i wtedy raczej Ameryka i/lub popularne gatunki z hodowli lokalnych. Druga kwestia to dieta - łączenie mięsożerców i roślinożerców jest dość trudne - inne wymagania kaloryczne i układy pokarmowe dostosowane do różnych pokarmów skutkuje albo przekarmianiem mięsożerców albo niedożywieniem roślinożerców.

Aha! Barwniaki dość łatwo krzyżują się, tak więc trzymanie podobnych gatunków w jednym zbiorniku jest niewskazane.
ODPOWIEDZ